Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

13" czy 14"?


Gość przecin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A zużycie paliwa to zależy głównie od szerokości (opór toczenia) a nie wysokości profilu

 

A wiesz, że profil również wpływa na szerokość opony?

Jeżeli nie to już wiesz.

Jak już Ci koledzy wytłumaczyli, jest dokładnie odwrotnie. Szerokość jest stała, taka jak podana w rozmiarze, wartość profilu to stosunek wysokości opony do jej szerokości - im wyższy bok opony tym wyższy profil. Inaczej mówiąc różnice w profilu to różnice w promieniu, a stąd i w obwodzie opony.

165/60/R14 i 165/65/R14 mają dokładnie tą samą szerokość, ale ta druga ma większy promień (a stąd i obwód). Opory toczenia są te same, za to auto pokonuje większą odległość na jednym obrocie koła.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o felgi 13 to z tego co się orientuję sytuacja z oponami wygląda następująco

155 / 70 - 1.0l

175 / 60 - 1,3l

tak zaleca producent , nie wiem tylko dlaczego pominął łamańca w postaci

165 / 65 - jest to rozmiar pośredni pomiędzy w/w i nie występują przy nim przekłamania na liczniku. Sam jeżdzę na tych oponkach i bardzo sobię je chwalę, według mnie jest to optymalne rozwiązanie pomiędzy ekonomiką (spalania) a efektem wizualnym dla silniczka 1.0l.

 

165/60/R14 i 165/65/R14 mają dokładnie tą samą szerokość, ale ta druga ma większy promień (a stąd i obwód). Opory toczenia są te same, za to auto pokonuje większą odległość na jednym obrocie koła.
- wydaje mi się, że 165/65/r14 ma mniejsze opory toczenia, jest większy obwód więc i mniejsze pole styku z podłożem - dalatego, że szerokość jest ta sama. identyczny obwód dla 165/60/r14 miałaby teoretycznie 175/55/r14. Głowy sobie jednak za to odciąć nie dam. :diabel:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...