Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

K11 Co to za luźne wtyczki w bagażniku


Mibars
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dziś zmieniając żarówkę odkryłem coś bardzo dziwnego - wokół lampy są aż 3 luźne, nie podłączone do niczego przewody:

 

-Biała wtyczka na zwiniętym i przyklejonym do innego kablu, chyba 4-pin. (dobrze widać na 2-gim zdjęciu)

 

-Czarna wtyczka, kabel idzie do góry do takiej odstającej blaszki, jest tam wpięty... I tam się kończy :/ (na pierwszym zdjęciu w prawym górnym rogu)

 

-Czarny (prążkowany co parę cm chyba na szaro), pojedyńczy przewód zakończony okrągłym mocowaniem na śrubę - dynda sobie luźno - Zapewne masa, tylko skąd ona się tu wzieła i dlaczego do niczego nie przyczepiona? I od czego ona jest? :P (na piewszym i trzecim w okolicy czerwonego plastiku)

 

1a788fc4a10a35e3m.jpg 5e53661a81503819m.jpg 24c1ec91da253eb9m.jpg

 

Zastanawia mnie też jedno - w instrukcji wspomina się o podświetleniu bagażnika, to nasza 2-ga Micra i żadna z nich nie ma tam żadnego podświetlenia... Czy Znajdują się tam gdzieś kable, które umożliwią podłączenie jakiegoś podświetlenia bagaznika (niezależnie od światła w kabinie)? Aktualnie czujnik otwarcia klapy włącza oświetlenie kabiny, oraz aktywuje alarm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odczekaniu aż żonka wróci Micrą z pracy sprawdziłem i już Tobie wyjaśniam.Jedna z tych wtyczek to wtyczka od podświetlenia bagażnika.Podobnie jak Ty mam już drugą Mikrę którą ujeżdza małżonka i zarówno w niej ( K-11,1.5d,99r) jak i w mojej poprzedniej ( K-11,1.3 N-CVT,95r) zawsze podświetlenie bagażnika było.Lampka jest umocowana na prawym boku dokładnie nad zaślepką mocowania amortyzatora.Przypuszczam,że jak mocniej odchylisz wykładzine w tym miejscu to pod nią powinieneś zobaczyć wycięcie w blaszce około 3 na 7 cm w które na wcisk wchodzi lampka.U mnie jest podłączona do niej biała wtyczka a sama lampka jest wpięta w ten sam obwód co oświetlenie kabiny ( zapalają się razem ) i aktywowane poprzez otwarcie jakichkolwiek drzwi przednich bądź klapy bagażnika.Druga z nich czteropinowa przypięta do blaszki na pierwszym zdjęciu to przypuszczam wyjscie na instalacje haka holowniczego na co wskazuje liczba pinów ( lewy i prawy kierunek,pozycyjne i stop) a trzecia to masa ( sądze że też do podłączenia do gniazda haka hol).

Pozdrawiam

siinski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... Bardziej przypuszczam, że ta czarna wtyczka jest od przyczepy, w końcu poza tymi światłami jest jeszcze wsteczne i przeciwmgielne...

 

Aż cztery, dość grube PINy, to wtyczka na głośniki?

 

Z zapomogami wstrzymam się jeszcze chwilkę, bo na razie mamy sprzeczne wersje :)

 

Chyba zrobię jakąś lepszą fotkę aparatem, bo nic nie widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyczki - pojedynczy kabelek z oczkiem na końcu to na pewno masa, u mnie jest chyba podpięta pod którąś śrubkę w okolicy (sprawdzę jak nie zapomnę), jedna biała wtyczka (u mnie przymocowana do blaszki obok przekaźnika tylnej wycieraczki) to wyprowadzenie audio do głośników na tylnej półce (ja też ich nie mam :) ). Wygląda na to, że nie masz przekaźnika tylnej wycieraczki (u mnie jest wpięty właśnie w tę czarną wtyczkę przymocowaną do blachy - wtyczka jest zapewne pięciopinowa podobna do tych, które można zobaczyć obok bezpieczników w kabinie albo pod plastikiem obok akumulatora (tym dłuższym). Działa Ci w ogóle tylna wycieraczka?

Acha, światło w bagażniku jest tu:

pict4169.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MariuszR1
Aż cztery, dość grube PINy, to wtyczka na głośniki?

 

 

Tak, po dwa kable na jeden głośnik. Wtyczka posiada wsuwkę, jak są głośniki to jest wsunięta pod plastikowy boczek po prawej stronie obok półki (jest tam napewno mocowanie dla niej). Wcześniej należy oczywiście rozciąć tą taśmę i rozwinąć przewód. Montowałem głośniki na tylnej półce więc to na pewno od nich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przyjżałem się jeszcze dokładniej i okazuje się, ze obaj (siinski i MariuszR1) macie rację... Bo tam są 2 białe wtyczki :D Jedna 2-pin - zapewne podświetlenie, druga, 4-ropinowa od głośników.

 

Ta czarna, którą opisałem jako kończącą się ślepo - Wyczułem pod palcem jakiś nadruk, trochę się pogimnastykowałem i fakt - nie zaślepka, a przekaźnik - pewnie od wycieraczki, bo ta działa jak należy :) Swoją drogą ten wąz z płynem do spryskiwaczy wala się luzem... I chyba na łączeniu trochę cieknie, bo cały się lepi, no i w wężu jest bąbel powietrza :)

 

A masę nawet wykryłem, gdzie powinna być podłaczona (śruba nosi ślady odkręcania) - do sruby trzymającej lampę.

 

c39c7ae5006023f6m.jpg 5cbbf48942cbddc9m.jpg 2e1d952bb4eda668m.jpg 55eac695e1a239c2m.jpg

 

Swoją drogą nasza Micra była raz, bardzo lekko puknięta w ten róg, a wyraźnie widać, że lampa (w środku) odstaje.... A stłuczka była taka, że można było nie zauważyć, że coś się stało... Zapewne wtedy odpieli tą masę...

41efd48c20ad61f4m.jpg

 

[ Dodano: Nie 25 Mar, 2007 16:26 ]

Tak więc sprawdzałem czy w tym kablu od podświetlenia jest w ogóle prąd... I jak łatwo zgadnąć nie ma niezależnie od tego w jakiej pozycji jest przełącznik podświetlenia kabiny.

 

Myślałem, że brakuje bezpiecznika - i tu pytanie - czy lampka w bagażniku zasilana jest z tego samego obwodu (bezpiecznika), co oświetlenie wewnętrzne? Zauważyłem, że kilku bezpieczników celowo brakuje (część z nich nie ma również jednego ze styków, zapewne by nie probować tam wsadzać bezpiecznika).

 

A może ktoś wie jak biegną te kable od podświetlenia bagażnika i gdzie szukać dziury w obwodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc polazłem jeszcze raz z miernikiem i sprawdziłęm dokładniej:

 

Do wtyczki dochodzą 2 kabelki:

- czerwono-czarny ze srebrnym znacznikiem

- Czerwony z podwójnym srebrnym znacznikiem

 

Czerwonoczarny kabel idzie na drugą stronę bagażnika i dalej wiązką pod kanapę i dalej na przód (co ciekawe w tej wiązce są 2 czerwono-czarne kable ze srebrnymi obwódkami...). Prąd w nim jednak JEST i można go wyłączyć bezpiecznikiem podświetlenia kabiny.

 

Czerwony z podwójną obwódką jest... Lużny - Także przechodzi na 2-gą stronę bagażnika, a tam zmierza do jednej z dwóch kostek od kabli do klapy bagażnika i tam się kończy - Po prostu przed wtyczką mam 5 kabli, za nią tylko 4-ry... Zapewne powinien iść do czujnika otwarcia klapy, a nie tam...

 

Swoją drogą czarny kabel idący do czujnika jest bardzo dziwny - Nie dość, że nie idzie razem z wiązką (tylko gdzieś nad błotnikiem i dalej go nie śledziłem), to jest w dodatku za krótki (cały czas jest lekko naprężony i czasem wypada)

... To tak ma być? I czy u was otwarcie klapy uruchamia seryjny alarm? (bo to, że nie zapala światła w kabinie wiem już od Mariusza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się tylko odnośnie oświetlenia bagażnika, bo z tego co wiem, to nie mam aktualnie żadnego czujnika otwarcia tylnej klapy...

U mnie jest tak, że jeden z kabli od oświetlenia bagażnika idzie gdzieś wiązką z przodu kabiny i zawsze jest w nim prąd (być może nie ma po wyciągnięciu jakiegoś bezpiecznika ;) ). Drugi przewód powinien iść od oświetlenia bagażnika do wnętrza tylnej klapy (przez tę gumkę-harmonijkę po lewej stronie u góry) i dalej do czujnika/stycznika w zamku klapy. Powinno to działać tak, że po otwarciu klapy kabel ten łączy się z masą.

Właściwy zamek wygląda jakoś tak (na razie takiego nie mam, z tego co wiem...):

zamek.jpegzamek.jpg

 

[ Dodano: Nie 25 Mar, 2007 21:32 ]

Gdzie u Ciebie jest czujnik otwarcia klapy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:zdziw: To jest jakiś czujnik w samym zamku klapy?

 

No dobra, teraz ciekawe który z tych kabelków jest od czego... Choć właściwie mało jest odbiorników prądu na samej klapie: Podświetlenie tablicy, podgrzewanie tylnej szyby, może podgrzewanie spryskiwacza (nie wiem czy jest)... No i to tyle... A kabelków idzie przynajmniej 6 po lewej stronie i nie wiem czy harmonijką po prawej coś nie idzie (choć możliwe, że rurka z płynem, bo nie przyuważyłem którędy idzie)

 

 

U mnie czujnik jest na dolnej krawedzi bagażnika, na lewo od tego metalowego "ucha" od zamka klapy, identyczny jak w tylnich drzwiach.

 

Swoją drogą wygląda on mocno nieprofesjonalnie - od środka nałożona jest na niego metalowa wsuwka, która jest niczym nie zabezpieczona... Istnieje ryzyko, że jakieś metalowe "coś" tam wpadnie i włączy mi oświetlenie w kabinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik w zamku klapy nie tyle jest, ile bywa (u mnie nie ma, a przynajmniej nie było ;) ).

 

Kabelki do tylnej klapy - podświetlenie tablicy - 2 kabelki, tylna wycieraczka 3 kabelki, ogrzewanie tylnej szyby 2 kabelki, co razem daje już 6 (masa od szyby i podświetlenia może być wspólna). U mnie dodatkowo idą jeszcze (chyba 2 lub 1) kable do trzeciego światła stopu. Prawą harmonijką idzie tylko rurka z płynem (przynajmniej u mnie), płyn w klapie (u mnie) nie jest podgrzewany (chyba w żadnej wersji nie jest oryginalnie podgrzewany).

 

Czujniki otwarcia (oryginalne) mam tylko w przednich drzwiach (w tylnych nie mam). Przez jakiś czas miałem też czujnik otwarcia tylnej klapy na dolnej krawędzi bagażnika w środku tego inaczej wgiętego prostokącika (sam go tam dałem), ale czasem zahaczał się o torby przy pakowaniu/rozpakowywaniu, więc w obecnej wersji już go nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

a jak to wygląda w K12. W autku mojej żony nie ma lampki w bagażniku a chciałbym zamontować. :zdziw:

1. gdzie jest kostka do podłączenia lampki bagażnika

2. gdzie powinna być lampka.

3. czy potrzeba czujnik otwarcia klapy :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Właśnie sprawdziłem, że za pomocą jednego kabelka mam możliwość zrobienia tsak, by wszystko działało :)

 

Więc byłbym zainteresowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czy rozwiązalicie już ten problem z oświtleniem bagażnika???

Zalozylem do mojej k11 lample, podpiąłem w kostke i ...nic:-( nie chce świecić pomimo kombinacji lampką wewnątrz światła brak. Bezpieczniki sprawdzałem. Jak to jest z tym oświetleniem z mickrach po 1 lifcie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po lifcie nic nie pozmieniali, to stan lampki wewnątrz auta i jej przełącznika nie ma wpływu na światło w bagażniku. Włącznik powinien być normalnie w zamku tylnej klapy (zobacz zdjęcia powyżej). Lampka jest włączana poprzez zwarcie jednego jej przewodu z masą (oryginalnie właśnie przez stycznik krańcowy w zamku tylnej klapy). Obstawiam, że w gumowej harmonijce po lewej stronie tylnej klapy masz jeden luźny przewód (zapewne zaizolowany).

Widzę, że w poście ze zdjęciami opisałem to znacznie lepiej... teraz mam już taki zamek i wszystko działa super :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

CZekaj... Muszę sobie przypomnieć jak to zrobiłem...

 

Acha...

 

Kabel wychodzący z kostki po prawej (przy lampce) kończy się po lewej w innej, większej kostce... Robi to o tyle chamsko, że po prostu w jednej połówce jest w otworze wsuwka do podłączenia, zaś w drugiej połowie kostki (chyba ta biegnąca dalej do klapy) nie ma ani kabelka ani metalowej wsuwki, by to elegancko podłączyć... Ja zacisnąłem kabelek na tej metalowej wsuwce przy kostce biegnącej do klapy i puściłem go (okręcony po prostu na peszlu) do czujnika otwarcia klapy umieszczonego na progu załadunkowym (wcześniej odpiąłem i zaizolowałem kabelek służący do zalączania oświetlenia w kabinie - co tak trochę mijało się z celem).

 

Lampka podswietlenia bagażnika ma ten sam bezpiecznik, co lampka oświetlenia kabiny (mówie to jakby ktoś przypadkiem zwarcie zrobił :P ).

 

A lampka mimo 5W jest całkiem przydatna (zawsze można poeksperymentować z wsadzeniem tam żarówki halogenowej 10W z odpowiednio powyginanymi stykami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...