Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[P11.144/W11.144] Wymiana górnego wahacza..


hippi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przymierzam si edo wymiany wahaczy gornych w mojej Primce. Mam wiec pytanie (dzial zrob to sam nie dziala): jakich narzedzi potrzebuje (pomijam mlotek, przecinak, szlifierke katowa ;) ) i w jakiej kolejnosci robic. Uzylem szukaj ale nic nie znalazlem. Klucze to o jakich nomialach. Milo by bylo jakby ktos mi napisal jak to zrobic krok po kroku choc wiem, ze to pewno troche pisania bedzie.

 

Pozdr

PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w zeszłym tygodniu wymieniałem wszystkie wahacze z przodu, nie osobiście, ale przyglądałem się jak wymieniał je mechanik. Nie wiem niestety jakie klucze stosował, ale wiem jaka jest kolejność.

wahacz1.jpg

1. Zdejmujesz koło.

2. Odkręcasz śrubę nr 1.

3. Odkręcasz 4 śruby nr 2 - zdejmujesz mocowanie wahacza do karoserii, schodzi razem z wahaczem.

4. Odkrecasz srube nr 3.

Wymieniasz wahacz i zakladasz w odwrotnej kolejnosci. Dodatkowo sruby smarowal jakims niebieskim smarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KevinTworog

Taniej cie wyjdzie wymienić same tuleje.

Jak wyciągniesz wahacz to zobaczy czy wszystkie tuleje są wybita bo te ob strony mocowania do karoserii są trwalsze, ja już 2 razy wymieniałem od strony amorka, a te od karoserii są idealne. Przelicz to sobie zaoszczędzisz jakieś 70-80zł na wahacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartosz_P11

witam

 

ja juz mam to za soba

jezeli kupiles juz wachacze to sprawa jest bardzo prosta :)

 

1) sciagasz kolo

2)kloczem 17 (albo cos kolo tego juz nie pamietam) odkrecasz dwie sruby mocujace wachacz do kolumny i karoserii (3 i 1)

3) wyciagasz stary wachacz i w jego miejsce montujesz nowy (nie ma mozliwosci pomylki przy montazy bo inaczej nie pasuje)

4) zakladasz kolo i po sprawie (jezeli zrobisz to bez drastycznych metod typu 2m lom i 5kg mlot to geometrie masz nie naruszona i mozesz smialo jechac w wymazona podroz)

 

analogicznie dla drugiej strony

szerokiej drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzies kiedys sie doczytalem, ze w jednych modelach wahacz skreca sie na podniesionym aucie a w drugim na opuszczonym. Z opisow wychodzi mi, ze skreca sie go jak jest auto podniesione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Maniek-ol
Taniej cie wyjdzie wymienić same tuleje.

Jak wyciągniesz wahacz to zobaczy czy wszystkie tuleje są wybita bo te ob strony mocowania do karoserii są trwalsze, ja już 2 razy wymieniałem od strony amorka, a te od karoserii są idealne. Przelicz to sobie zaoszczędzisz jakieś 70-80zł na wahacz

 

Właśnie dlatego wymieniałeś dwa razy , bo wymieniałeś same tuleje. Kiedyś wymieniałem tuleje i przejechałem 12000 km. Na nowych wahaczach zrobisz jakieś 50000 km , jak nie więcej. Nie opłaca się wymieniać samych tuleji. Ostatnio za wahacz 555 płaciłem 136 zł.

 

 

Przy demontażu wahacza nie ma opcji odkręcenia wtylko dwóch śrób , które mocują wahacz. Ta śruba od strony nadwozia nie wyjdzie bo jest za długa , a przeszkodzi Ci w tym nadwozie. Odkręcasz jedną śrubę przy amorze , a następnie 2 sruby i 2 nakrętki mocowania wahacza do nadwozia. Po zamontowaniu dociągaszśruby wahacza na postawionym samochodzie. W celu ułatwienia , na podniesionym samochodzie dodatkowo podnosisz dolny wahacz drugim lewarkiem i masz ekstra dojście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rrrobert
Gdzies kiedys sie doczytalem, ze w jednych modelach wahacz skreca sie na podniesionym aucie a w drugim na opuszczonym. Z opisow wychodzi mi, ze skreca sie go jak jest auto podniesione.
No właśnie wczoraj wymieniłem dwa wahacze na nowe FEBI i dokręciłem na podniesionym zawieszeniu to dobrze czy źle?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta śruba od strony nadwozia nie wyjdzie bo jest za długa , a przeszkodzi Ci w tym nadwozie.

To zależy od tego w którą stronę zwrócony jest łeb śruby. Jak w stronę przodu auta to wychodzi, a jak do tyłu to trzeba odkręcać mocowanie.

 

[ Dodano: Sro 23 Maj, 2007 14:15 ]

No właśnie wczoraj wymieniłem dwa wahacze na nowe FEBI i dokręciłem na podniesionym zawieszeniu to dobrze czy źle?

Na opuszczonym aucie dokręca sie tylko tuleje gumowo-metalowe bo mają one ograniczony zakres ruchu i guma sie szybko zużyje. Natomiast tulele pływające nie wymagają tego zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marbros

Właśnie wczoraj wymieniałem lewy, gorny wahacz na jakiś YAMATO (co to jest?). Wszystko robi się tak jak napisali moi poprzednicy. Potrzeba 2 kluczy "17", z czego jeden porządny nasadowy (najlepiej z łamaną nasadką) ułatwi sprawę. Trzeba trochę siły przy odkręceniu śrub. Czas pracy: 40 minut. Mechanikiem nie jestem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: Sro 23 Maj, 2007 14:15 ]

No właśnie wczoraj wymieniłem dwa wahacze na nowe FEBI i dokręciłem na podniesionym zawieszeniu to dobrze czy źle?

Na opuszczonym aucie dokręca sie tylko tuleje gumowo-metalowe bo mają one ograniczony zakres ruchu i guma sie szybko zużyje. Natomiast tulele pływające nie wymagają tego zabiegu.

 

Wahacze 555 maja w takim razie jakie tuleje?

 

PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wahacze 555 mają tuleje metalowo-gumowe. Dokręcenie na opuszczonym aucie.

 

A jesli sie zapomnialo i dokrecilo na podniesionym to odkrecic je i skrecic ponownie?

tyle, ze z tylu nie dojde (patrac w manualu na momenty zastanawialem sie jakiej przedluzki uzyc aby uzyskac takie momenty...)

 

Czasy: lewy wahacz - 1.5h, prawy 35 min ;)

 

PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rubinio
Wahacze 555 mają tuleje metalowo-gumowe. Dokręcenie na opuszczonym aucie.

 

Witam,

 

To chyba nie były wahacze 555.

Ostatnio takie rozbierałem i smarowałem.

A tulei metalowo-gumowej się chyba nie posmaruje?

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Maniek-ol
Wahacze 555 mają tuleje metalowo-gumowe. Dokręcenie na opuszczonym aucie.

 

Witam,

 

To chyba nie były wahacze 555.

Ostatnio takie rozbierałem i smarowałem.

A tulei metalowo-gumowej się chyba nie posmaruje?

 

Pozdrawiam

Robert

 

Były na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wahacze 555 mają tuleje metalowo-gumowe. Dokręcenie na opuszczonym aucie.

Ja też mam 555 ale u mnie są tuleje pływające (te rozbierane) :zdziw:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jako że przymierzam się do wymiany górnych wahaczy - odświeżam temat. Wahacze firmy 555 już zakupione, czekają na montaż. Kupiłem takie jak w poniższym linku :

555

Jako że nie mam wykształcenia technicznego - jakie są to w końcu tuleje : pływające czy gumowo-metalowe, a co za tym dokręcać na podniesionym czy opuszczonym samochodzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się tak uparliście na dokręcanie na opuszczonym aucie, przecież tuleje w wahaczu a raczej ich środki te metalowe się obkręcają w tulejce teflonowej i nie ma znaczenia jak je się dokręci, przy opuszczaniu auta i tak się ustawią, wygodniej i dokładniej (łatwiej manewrować z kluczem dynamometrycznym) jest dokręcać na podniesionym samochodzie. A jak ktoś się strasznie upiera dokręcać na opuszczonym samochodzie to też jest na to łatwy sposób, przed podniesieniem auta mierzysz sobie odległość od nadkola do środka piasty, potem na podniesionym aucie (bez koła) podstawiasz drugi lewarek pod wahacz i gibiesz do góry na wymierzoną wcześniej odległość, wtedy swobodnie dokręcasz wahacz z podaną w manualu siłą i gra gitara, wahacz jest dokręcony tak jak by auto stało na kołach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...