Jump to content
Części Nissana - iParts.pl

Paliwo do 2.0TD


Guest Skała
 Share

Recommended Posts

Guest Skała

Starzy fachowcy od diesli radzili co jakiś czas dolać MIXOLU do zbiornika paliwa.Nasz 2.TD to konstrukcja też ciut wiekowa.taniej byłoby dolać rzepakowego.W internecie spotkałem opisy dolewania nawet ponad 50% składu paliwa.CZY Ktoś to próbował?Rzepakowy jest tani, a gdy go kupić w olejarni beczką to zaczyna być b.interesujące...

Link to comment
Share on other sites

Guest misiek.21

Olej roślinny latem nie jest zly ale 50% nie polecam chyba ze z paliwem typu VERVA niekoniecznie musi byc to. Chodzi o to ze podczas spalania olejow roslinnych mogą powstawac nagary a verva zawiera bardzo duzo detergentow do zmywania tlokow i cylindrow wiec jedno z drugim sie pokrywa. Po drugie u nas jest karalne stosowanie olejow jadalnych jako paliwo.Wkleje wam cos jak ktos nie zajazy to niech napisze to wytłumacze:

 

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów — z upoważnienia ministra — na interpelację nr 6687 w sprawie wykorzystania oleju roślinnego jako paliwa do silników Diesla

 

Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem z dnia 22 lutego br. znak: SPS-023-6687/07, przy którym przekazana została interpelacja Pani Poseł Sandry Lewandowskiej z dnia 15 lutego br. w sprawie wykorzystania oleju roślinnego jako paliwa silnikowego, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

 

Stosownie do postanowień art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) do paliw silnikowych, poza wyrobami wymienionymi w poz. 1-12 załącznika nr 2 do ustawy, zalicza się również pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU i kod CN. Zatem olej roślinny, w przypadku jego przeznaczenia do celów napędowych, na podstawie ww. przepisu ustawy o podatku akcyzowym będzie uznany, w zależności od sposobu jego wykorzystania, albo za dodatek do paliwa (biokomponent) albo samoistne paliwo silnikowe. Uznanie ww. oleju — przeznaczonego do użycia, oferowanego na sprzedaż lub używanego jako paliwo silnikowe albo jako dodatek lub domieszka do paliw silnikowych — za paliwo silnikowe, skutkuje w konsekwencji koniecznością opodatkowania go podatkiem akcyzowym.

O możliwości legalnego nabycia takiego oleju, który został przeznaczony do celów napędowych, można mówić w sytuacji, gdyby został on wyprodukowany — jak każde paliwo silnikowe — w składzie podatkowym, a podmiot prowadzący taki skład uiścił od niego podatek akcyzowy. Ponadto, tylko w przypadku nabytego ze składu podatkowego ww. oleju, przeznaczonego jako samoistne paliwo do celów napędowych, istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w § 12 ust.1 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500 z późn. zm.). Natomiast nie może być mowy o legalnym wykorzystywaniu do celów napędowych oleju roślinnego zakupionego np. w sklepie spożywczym, którego przeznaczeniem jest cel spożywczy, nie zaś napędowy. W tej sytuacji nie ma także znaczenia fakt, że olej zostałby użyty na potrzeby własne, do napędu prywatnego środka transportu. W przypadku ujawnienia faktu przeznaczenia ww. oleju do celów napędowych, będzie podlegał on opodatkowaniu podatkiem akcyzowym wg stawki 1882,00 zł/1000 l., określonej w poz. 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.), bez możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy przewidzianego w § 12 ww. rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

 

Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że na podstawie załącznika nr III do dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, olej roślinny, jako produkt spożywczy kierowany do konsumpcji przez ludzi korzysta z obniżonej — 7% stawki podatku od towarów i usług. Przeznaczenie tego oleju do napędu powoduje, że względem tego wyrobu winna znaleźć zastosowanie 22% stawka podatku od towarów i usług. Wskazać ponadto należy, że w świetle obowiązujących przepisów prawa nie można przedsięwziąć żadnych kroków dla „zalegalizowania” procederu wykorzystywania oleju przeznaczonego do celów spożywczych, jako paliwa silnikowego, jest to bowiem działalność niezgodna z prawem. Nie są również prowadzone, ani nawet planowane, żadne prace nad przepisami, które określiłyby zasady wykorzystania oleju przeznaczonego na cele spożywcze do celów napędowych przez osoby prywatne.

Link to comment
Share on other sites

Guest Skała

Na oleju opałowym nie powinno się jeżdzić i dlatego że to karalne i ze względu na silnik.Opałowy nie ma wymaganych porametrów np. liczby cetanowej.Czy jednak powinno się czasami dolać MIXOL do oleju napędowego?Czy to poprawia trwałość pompy i wtrysków?

Link to comment
Share on other sites

Czy jednak powinno się czasami dolać MIXOL do oleju napędowego?

Mixolu dolewa się do "oranżady", która ma bardzo kiepskie właściwości smarne (i tym się zasadniczo różni od ON, który dodatki smarujące posiada w składzie), co bardzo źle wpływa na pompy paliwa, które nie mają osobnego smarowania.

Link to comment
Share on other sites

Guest mas444

Do ropy można dodać mixolu celem poprawy smarowania pompy. Podobnie działa OR.

Najlepiej mixolu dodawac w zimie. Ja tak robię. Na bak paliwa dolewam 7-10 litrów benzyny i litr mixolu ( można też OR ) I żadnych wynalazków więcej nie leję - paliwo jest płyne.

Link to comment
Share on other sites

Guest misiek.21

To że paliwo jest płynne zimą, nie oznacza ze zostanie zassane do pompy wtryskowej.Ogólnie moim zdaniem żadnych dodatków smarnościowych do pewnych paliw dodawac nie ma potrzeby. Gorzej oczywiscie jest z paliwami niewiadomego pochodzenia. Uczulam was na paliwo odbarwiane, gdyż jest jeszcze gorsze od paliwa barwionego. Jest tak ze z barwnikiem giną całkiem właściwości smarujące i tak juz nienajlepsze.Tak na marginesie paliwo odbarwia sie podobno kwasem z akumulatora wiec kwasne paliwo wlac na czyste wtryski to tak jakby pieniądze w błoto wrzucic. Wracając do zimy i Mixolu.Za właściwosci niskotemperaturowe paliwa odpowiadają 3 parametry tj. temperatura mętnienia (CP) temperatura zablokowania zimnego filtru (CFPP) oraz ostani temperatura krzepnięcia (PP). O ile temperatura mętnienia nie powoduje nam jeszcze zatkania smoka w baku, to CFPP mowi nam o temperaturze kiedy paliwo jest płynne ale parafin jest tyle że zatykają smok. Wiec wniosek z powyższego jest jeden-> Nie mozna mowic ze paliwo jest płynne to powinno auto odpalic. Jakby kogos to interesowalo to moge udzielic wiecej informacji na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Skała
Do ropy można dodać mixolu celem poprawy smarowania pompy. Podobnie działa OR.

Najlepiej mixolu dodawac w zimie. Ja tak robię. Na bak paliwa dolewam 7-10 litrów benzyny i litr mixolu ( można też OR ) I żadnych wynalazków więcej nie leję - paliwo jest płyne.

O dolewaniu benzyny zimą w różnych proporcjach w zależności od rodz. ropy/letnia czy zimowa pisze np. w instrukcji FORD ALE NISSAN w instrukcji obsługi zabrania dolewać benzyny.
Link to comment
Share on other sites

Guest mas444
O dolewaniu benzyny zimą w różnych proporcjach w zależności od rodz. ropy/letnia czy zimowa pisze np. w instrukcji FORD ALE NISSAN w instrukcji obsługi zabrania dolewać benzyny.

No to zapraszam na 114 i 115 stronę książki ''Sam Naprawiam'' Nissan Sunny wydawnictwa WKŁ. Jest tam dokładnie opisane ile i jak dolewać benzynę do samochodu wyposażonego w silnik diesla.

Link to comment
Share on other sites

Guest Skała

Tak piszą WKŁ a instrukcja PRIMERY NIssan Poland Ltd.sp.z o.o. -wydanie styczeń1998 poz.9-2 zalecane paliwo o.napędowy o min.liczbie cetanowej 50-przy temp.zewn.pow.-7 C o.nap.letni, przy poniżej-7C zimowy.W uwagach -nie wolno stosować o.opałowego,benzyny i innych paliw zastępczych.nie stosować paliwa letniego przy temp.poniżej-7C.I trzecia uwaga- nie dodawać do o.napędowego benzyny ani innych paliw alternatywnych.

Link to comment
Share on other sites

Guest mas444

No widzisz. Co ksiązka, to inne zalecenia. Pozostaje korzystać z własnych doświadczeń, lub intuicji. Albo popytać zaprzyjaźnionych mechaników.

Link to comment
Share on other sites

Guest Skała

Nie sądziłem,że temat aż tak się rozwinie.Ale to ciekawe mimo,że temat na innych forach chodzi od b. dawna.Spotkałem się też z opinią że1 l o.roślinnego na bak paliwa 8razy zwiększa własności smarne paliwa.To powinno poprawić żywotność przede wszystkim pompy i wtrysków.

 

[ Dodano: Sro 20 Cze, 2007 23:21 ]

POLSKA to piekny kraj i pełen paradoksów,nie wiem tylko czemu nadal się dziwie.CZAS przywyknąć.Koledzy pisali,że nie wolno na dieslu jezdzić na oleju roślinnym,o opale nie wspomnę.Tymczasem w samym centrum Bydgoszczy wielki szyld:UKłADY NA OLEJ ROśLINNY do wszystkich silników diesla.co Wy na to?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...