Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

GA16DE IACV/AAC czyszczenie


Adams
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

po przewertowaniu forum postanowilem przeczyscic zawor IACV (silnik krokowy) w P11 z GA16DE (obroty spadaly za nisko, i generalnie troche sobie falowaly).

Jak sie okazalo po zdjeciu przepustnicy i odreceniu od niej zaworka jest luz na sprezynie ktory (przynajmniej w teorii) moze powodowac opisane symptomy - tu niestety zaczynaja sie schody:

-jak czytalem na forum aby dostac sie do sprezyny trzeba zdjac metalowy kapselek z obudowy zaworka i odkrecic znajdujaca sie pod nim srube. Problem w tym ze u mnie sruby brak tylko jakis kawalek plastiku i to chyba wkrecony na klej :/

 

Wyglada to tak:

 

IACV na przepustnicy (kapselek o ktorym mowa po drugiej stronie niz strzalka) :/

PrimaVera022.jpg?t=1182155825

 

Plastikowa zaslepka pod kapselkiem

Prima036.jpg?t=1182155833

 

Jak waszym zdaniem sie do tego zabrac /moze juz ktos to przerabial/ bo nie chce szukac teraz nowego IACV :)

 

Z gory dzieki za pomoc!

 

Pzdr!

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Przerabiałem ostatnio ten sam temat przy okazji czyszczenia przepustnicy. Tak samo odkręciłem krokowca, zdjąłem ten "kapsel" i ukazał mi się korek z tworzywa. niestety nie dałem go rady odkręcić - wytrąciłem wszystkie żeberka.

 

Przemyłem środek benzyną ekstrakcyjną dokładnie pędzelkiem i wydmuchałem sprężonym powietrzem. pomiędzy zwoje sprężyny wsunołem płaski wkrętak porozginałem troche tą sprężynę. Drobny luz i tak został. Na dodatek musiałem uszczelkę pod krokowca dorobić bo stara się nieodkleiła tylko rozlazła się na pół.

 

sam korek z tworzywa można rozwalić tylko czym to potem zaślepić to nie wiem. ja dałem sobie spokój i złożyłem wszystko tak jak było. może ktoś ma jakiś sposób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem to tysiące razy w 1,4 1,6 i w 2.0 najprostrza opcja to uchylić nieco przepustnicę gazu albo podkręcić korokowca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi Panowie!

 

Dokladnie jak Zwolcio mowil proby odkrecenia plastiku spelzly na niczym, ale pomimo moich wczesniejszych nieudanych staran, motyw z rozciaganiem sprezyny srubokretem sie powiodl i teraz praktycznie nie ma na niej zadnych luzow. Jutro przeczyszcze calosc jak sie tylko da (wlacznie z przeplywka) i zloze do kupy. Ciekawe beda jakies rezultaty w lepszym zachowaniu obrotow na luzie :)

 

A jak nie to zrobie jak mowi Kuba - pobawie sie TPSem.

 

P.S. Coobcio - przez podkrecenie krokowca masz jak sadze na mysli srubke do regulacji obrotow na jalowym? Czy dobrze mysle ze to taka duza stalowa sruba na przepustnicy - widoczna na pierwszej fotce po lewej stronie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulacja krokowca to płąska śrobka przy przepływce, co do ustawiania to nie mulić ustawiania przepustnicy gazu z TPS - czyli czujnikiem, niego się nie dotykaj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

ja też mam problem z wolnymi obrotami. Wyczyściłem przepustnice i przepływkę efekt wzrost obrótów o 200 ale dalej spadają z deka.

 

1.Czyli regulacja krokowca polega na kręceniu śrubą od biegu jałowego. tak?

2.Regulacja przepustnicy polega na kręceniu którąś ze śrub po lewej stronie linki od gazu. tak?

Czyli mam otworzyć trochę przepustnicę?

 

Proszę o wytłumaczenie łopatologicznie jeśli się w czymś pomyliłem.

 

Z góry dzięki

 

A i czyścić tego krokowca czy sobie odpuścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.Regulacja przepustnicy polega na kręceniu którąś ze śrub po lewej stronie linki od gazu. tak?

Chodzi o czujnik położenia przepustnicy, który jest przykręcony pod przepływomierzem. Tego raczej nie tykaj.

 

A co do regulacji - to gdzieś w dziale almera jest ładnie opisana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Panowie - u mnie obroty falują i na biegu jałowym i na biegach do jazdy. Szarpie samochodem jak przejadę kilkanaście-kilkadziesiąt metrów, potem w czasie jazdy także - jest to mniej wyczuwalne -bo bieg wyższy i prędkość większa ale jednak szarpie. Wszyscy na forum piszą że problem z silnikiem krokowym dotyczy tylko biegu jałowego, wiec myślę że u mnie to może być wina pompki paliwa która nierówno podaje do silnika. Mam gaz i na gazie nic takiego się nie dzieje. Może ktoś z was już to przerabiał??

W sumie to jeszcze nic nie ruszałem - ani silnika krokowego ani pompki paliwa a nie chciałbym niepotrzebnie wydawać kasę. Ale taka szarpana jazda już mnie tak wkurza i szkoda mi żeby psuła się reszta silnika przez to szarpanie.

 

Napiszcie czy silnik krokowy odpowiada tylko za pracę na biegu jałowym czy rzutuje też na pracę silnika w czasie jazdy?????????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie czy silnik krokowy odpowiada tylko za pracę na biegu jałowym czy rzutuje też na pracę silnika w czasie jazdy?????????????????????

tak, było o tym już na forum :)

jeżeli masz gaz to prawdopodobnie pompka paliwa, ewentualnie zatkany filtr paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr paliwa już zmieniłem ale nie pomogło. A że problem narasta trzeba coś z tym zrobić.

Liczę na szerszy odzew w tej sprawie

Może ktoś z was zna jakiś dobry sposób na sprawdzenie pompki paliwa - bo w sumie samochód chodzi ale może podaje za małe ciśnienie??? Albo coś innego się w niej skiepściło??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

so.mar, Masz GA16DE? jaki masz przebieg? u mnie podobne objawy ustąpiły po zatkaniu zaworu EGR, ale nie wiem czy u Ciebie jest. Moja primka ma 225 tys i jeszcze tydzień temu w ogóle nie jeździła jak Twoja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie pompki paliwa, sam tego nie zrobisz ponieważ musisz mieć Trojak do podłaczenia w układ paliwowy za lub przed filtrem paliwa, nastepnie przyrząd do mierzenia ciśnienia cieczy [ jaka nazwa to nie wiem] ja to nazywam Ciśnieniomierz z wskażnikiem , prawidłowe ciśnienie to 2Bary lub 2 Atmosfery, tak podaje producent jak jest nowa pompka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość red_shogun
Panowie - u mnie obroty falują i na biegu jałowym i na biegach do jazdy.

 

Podpinam się pod zapytanie kolegi. Mam te same objawy z tym że dotyczą tylko biegu jałowego na Pb (na LPG z blosem tematu nie ma). Mój silniczek to SR20DE, nowy filtr paliwa, powietrza itd., aha posiadam jeszcze katalizator (nie wycięty :P).

I teraz pytanie: co może być powodem niestabilnych obrotów na jałowym (PB), nierównej pracy silnika i tego "poszarpywania":

1) nieprzeczyszczony krokowiec?

2) pompa paliwa?

3) coś z sondą?

4) zabity katalizator?

4 opcja chyba odpada skoro na LPG jest ok, ale tylko gdybam.

 

Jakieś propozycje?

Z góry dzięki za kompetentną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wolne obroty odpowiada silnik krokowy, jeżeli obroty falują na wolnych i na wysokich to przyczyną może być uszkodzony lub mocno zabrudzony przepływomierz powietrza.

2) pompa paliwa?
ale wtedy by szarpał i nie miał siły się wkręcać na wyższe obroty, na wolnych by było raczej ok
3) coś z sondą?

może być, że sonda oszukuje i podaje do kompa, że jest ubogo a ten dolewa benzyny i w ten sposób silnik się zalewa i obroty falują

4) zabity katalizator?

4 opcja chyba odpada skoro na LPG jest ok, ale tylko gdybam.

sam sobie odpowiedziałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się czyszczeniem krokowca,

Bardzo ciężko odkręca się plastikowa zaslepkę pod kapselkiem, lecz jest to możliwe.

U mnie ten korek plastikowwy prawie cały się sponiewierał przy odkręcaniu lecz jakoś poszło przy pomocy imadła i wąskich kombinerek. Po wykręceniu pozostaje wyjąć sprężynkę, naciągnąć lub wymienić na inną i zakręcić i koniecznie zasilikonować.

Potem największy poblem to dokręcenie krokowca do przepustnicy - dolne śruby i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Cześć,

 

Przeprowadziłem czyszczenie AAC w mej P10 SR20Di (monowtrysk).

 

Po kolei:

1. Poluzowanie korpusu przepustnicy od kolektora, uniesienie i odkręcenie AAC,

2. Odkręcenie części elektrycznej zaworu od mechanicznej,

3. Zdjęcie metalowego kapturka zakrywającego mosiężną śrubę.

4. Mycie, rozciągnięcie sprężyny (niepotrzebnie!) i monta wszystkiego w odwrotnej kolejności.

 

Niestety rozciąganie sprężyny sprawiło, że samochód stracił wolne obroty. Nawet reset komputera nie pomógł. :/ (Znaczy się że lepiej nie rozciągać...)

 

5. Rozkręciłem na nowo i podmieniłem sprężynę z nie rozciąganą zapasowego (używanego) krokowca i skręciłem wszystko z powrotem.w

Efekt - wolne obroty wróciły, ale chyba trochę zbyt szybkie i niestety Wszystko to na krótko, bo komp ustawił sie na nowo i znowu pojawiło się szarpanie i przygasanie...

 

---

 

Po 2 tygodniach kombinacji z róznymi ustawieniami.

 

Okazało się, że regulacja nic nie daje. Tzn. ustawiałem inaczej przesłonę przepustnicy bądź opór AAC, ale i tak dobrze nie było.

Ponieważ jednak jestem dociekliwy, to wykręciłem zawór FICD, który jest osadzony w jednym obiegu z AAC. Okazało się, że był praktycznie nieruchomy - cały oblepiony jakąś czarną mazią (Auto nigdy nie jeździło na LPG!). Po umyciu samochód zaczął wreszcie pracować naprawdę idealnie równo na wolnych obrotach i zniknął efekt dławienia na wysokich obrotach. Jeszcze od czasu do czasu zdarza mu się ciut szarpnąć przy powolnym ruszaniu, ale myślę, że wygładzenie powierzchni tulejek FICD pastą polerską załatwi sprawę do końca.

Aha! AAC ustawiłem tak, że zawór w pozycji spoczynkowej jest całkiem zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość piterP11sz-n

no i narobilem :( Wczoraj wyjąłem przepustnice, wyczyscilem ja, przepływomierz i silnik krokowy także, udalo sie go rozlozyc na czesci pierwsze ale czarny kapselek sie strasznie zmeczyl przy tej operacji, poskładalem wszystko, odpalam - obroty ok 1,5 tys pozniej w miare jak sie rozgrzeal silnik spadaja do 1000 i ... tam sie zatrzymuja :( jak zgasze silnik i po chwili go odpale, jest idealnie- na oko 830 -850 jak dodam gazy tak gdzies do 1,5 tys obroty spadaja i zatrzymuja sie na 1000. I tu mam pytanie czy za taki poziom obrotow wine ponosi silnik krokowy, rozciagnelem mu troche sprezynke, bo miala luz , moze troche za mocno to zrobilem Prosze poradzcie co to moze byc :(

 

 

Chwytajac sie kazdej mozliwosci zrobilem autodiagnostyke i ... zadnych bledow nie pokazuje wyraznie kod 55 czyli niby wszystko ok. Zrobilem jazde probna i zaobserwowalem ze podczas jazdy auto zachowuje sie normalnie, ale jak wyrzuce na luz to obroty spadaja do tysiaca, zatrzymuja sie tam na 0,5 sekundy i spadaja do normalnego poziomu ( ok 850 )

Mysle ze to jest wina krokowca rozciagniecie sprezyny chyba mu zaszkodzilo i teraz sie przycina :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótka zawieszka na 1000 obr i spadek na 850obr.

Tak powinno być. Dzięki temu po zamknięciu przepustnicy podciśnienie nie wzrasta tak gwałtownie i nie wysysa paliwa z wtryskiwaczy (ogranicza zużycie paliwa). Nawet ten system ma jakąś nazwę (nie pamiętam jaką). Jeśli obroty maleją za wolno to sprawdź śrubkę tą co zapiera się przy zamkniętej przepustnicy. Wykręcasz ją i wkręcasz tylko tyle żeby przepustnica nie klinowała się. Robisz to na gorącym silniku (zacina się raczej jak silnik już dobrze się rozgrzeje ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piterP11sz-n

ALE no dobra Panowie - dlaczego w takim razie dzieje sie takie cos...... silnik jest cieply, odpalam, obroty odrazu 850 i to jest OK UWAGA dodaje gazu powiedzmy 3 tys , odpuszczam gaz, obroty powinny spasc do 850 (z zawieszka na 1000) ale w koncu powinny osiagnac 850 a nie osiagaja zatrzymuja sie na 1000 i juz! Uparly sie i beda tam wisialy przez caly czas, 1000 i ani obrotu mniej, cos jest nie tak! tylko co? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...U mnie też się tak zdarza ale bardzo bardzo rzadko, że zostają na 1000obr. Spróbuj w takim razie na rozgrzanym silniku jak jest 1000obr wyregulować śrubą od przepstnicy albo od wolnych obrotów koło przepływki. Coobcio opisywał dokładnie co i jak poszukaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Udało mi się odkręcić tą plastikową nakrętkę w krokowcu, sprężynkę rozciągnąłem i teraz mam tak, że jak wszystkie odbiorniki są wyłączone to obroty są ok. Jeśli włączam światła to obroty się zmniejszają. :zdziw: . Wcześniej jak włączałem obojętnie jaki odbiornik prądu to obroty się zwiększały. Co się mogło stać? Za mocno naciągnąłem sprężynę? dzisiaj drugi raz sprawdzałem, wydaje mi się, że wszystko podłączyłem a żadnego kabelka nie urwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Gość inadifrendstajl

Witam!

 

potrzebuje delikatnej pomocy, chce dostac sie do AAC w swoim n13 gti.., przyznaje nie wiem gdzie ten zawór jest umeszczony, a juz mnie wykańczają te wolne obroty i ich pływanie..

szukałem, może jakieś zdjecia - ale forumowiczomi się nie chciało

to jest w podobnym miejscu co w n14 gti?

Z góry dziekuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

no witam

 

ja mam taki objaw jaki był opisany wyżej.tzn. : odpuszczam gaz obroty przez moment utrzymują się na poziomie 1 100 obrotów potem ładnie spadają.tylko problem jest taki,że czasem ten okres zawiesia trwa chwilkę a czasem dłużej.podejrzewam,że bym musiał przeczyścić krokowca. a Wy co myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...