Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Podłączenie tuby pod radio żeby wszystkie głośniki grały


Gość WojtaS_86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość WojtaS_86

Witam,

mam pytanie chciałbym podłączyć sobie pod samo radio tubę basową, ale chciałbym żeby wszystkie głośniki grały tak jak grają. Nie mam na razie kasy na wzmacniacz wiec takie rozwiązanie mnie nie interesuje. Czy podłączenie takie jest możliwe i czy nie spalą mi się żadne końcówki mocy itp. w radiu (Sony 4x50)? Proszę o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie to masz zwykły subwoofer w kształcie walca, a nie tubę. Nie możesz sobie tego od tak podpiąć bo spalisz radio. Niestety musisz sobie pozbierać pieniążki i kupić wzmacniacz ewentualnie samemu zrobić od podstaw :]

A tak btw to szczerze wątpię, żeby to sony miało 4x50W ono ma max 4x18W albo jeszcze lepiej jak siedzi TDA1554Q to 4x11W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojtaS_86

Nie wiem czym się różni subwoofer w kształcie walca od tuby, ale jeszcze nie zakupiłem ani tego ani tego bo chcę się upewnić czy istnieje takie rozwiązanie jak w/w. Mój kumpel ma tubę w bagażniku i podłączona jest pod jeden z głośników i już sporo czasu tak jeździ i nic mu się nie dzieje z radyjkiem tylko że jeden głośnik nie gra, poza tym żeby podłączyć wzmacniacz trzeba ciągnąć kable od zasilania :/ . A moje radio wygląda TAK nie wiem ile ma w rzeczywistości ale ma napisane 4x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Twój kolega jeździ z odpiętym jednym głośnikiem, a ty chcesz mieć wszystkie

Tak wygląda tuba http://www.eaw.com/products/BH760.html (akurat przykład tuby odwrotki) i tuby basowe mają zastosowania na estradzie ewentualnie w domu, do samochodu raczej ciężko wrzucić obudowę o poj. 100 i więcej litrów. Suby samochodowe stroi się mniejwięcej od 45Hz. Kup sobie Ravemastera BSW154II i zamknij go w 40 - 50 litrach podobno niesamowicie wymiata i do tego jakiegoś porządnego wzmaka. Do zasilania ciągniesz tylko przewód plusowy, a masę robisz jak najkrótszą - przykręcaną do karoserii - unikamy strat.

Twoje radyjko ma 4x25W jak pisze w opisie aukcji (szczerze wątpię w to :] ). Jeżeli patrzysz na podawana moc - to zawsze patrz na moc RMS albo Sinusoidalną (ciągłą). Na żadne muzyczne ani PMPO nie patrz - bo one nie odzwierciedlają prawdziwej oddawanej mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojtaS_86

Dzięki za wytłumaczenie, ale sam przyznasz że większość mówi że ma tubę w samochodzie. A co do tego głośnika to gdzie go można kupić w sklepie car-audio? Bo na allegro patrzyłem i nie ma a w google wyskakuje tylko parę filmików i fora na których jest napisane co i jak. Czyli osobiście polecasz skrzynie, nie subwoofer w kształcie walca? Osobiście słucham czarną muzykę i słyszałem ze na tubie lepiej brzmi. A czy mógłbyś polecić mi jakiś wzmacniacz (za rozsądną cenę) bo widzie że znasz się na rzeczy. A co do kabli to wiem co i jak tylko myślałem że uda mi się pod samo radio podłączyć ale skoro nie można tak jak chce to nie pozostaje nic innego jak kupić wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą/mówią, że mają bo się nie znają - proste

Ravemaster nie ukrywajmy jest dość drogi. Zamiast niego możesz użyć STX-a - jest w miarę tani i łatwo dostępny. Stosunek cena/jakość w miarę przyzwoity. Do tego konstrukcje na STX-ach są już mocno oklepane (sam poszukaj). Możesz sobie sprawić głośniki o oznaczeniach GDN25-xx GDN27-xx GDN30-xx gdzie xx oznacza moc np GDN30-300-4 AP (4 AP to model). Wejdź na stronę producenta Wzmacniacz dobiera się już raczej do głośnika. Ze wzmacniaczy może coś ze stajni Blaupunkta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojtaS_86

Ok a więc jesli wybrał bym ten GŁOŚNIK to włożyć go w skrzynie czy w walec i o jakich wymiarach? A jesli chodzi o wzmacniacz blaupunkta to może TAKI , bo fak faktem nie chiałem dużej kasy na wzmacniacz wydawać, myślisz że byłby dobry do tego głośnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmak to trochę mało jak na tą 300 wzmak ma tylko 180W. Poszukaj czegoś mniejszego nie wiem może coś z serii 25 lub 22 no to 27 też może być ale 150. Poszukaj na jakiś forach gotowych konstrukcji (np www.elektroda.pl w dziale DIY Akustyka - tylko poszukaj i nie zakładaj tam topiców bo zaraz zostaniesz zjechany od tego jest dział CarAudio). Obudowę to raczej skrzynia łatwiej ją ustawić no i wykonać. Trochę własnej inwencji, wysil się poszukaj a nie wszystko na gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 28Darek

Moze zanim cokolwiek zaczniesz kupowac zastanowisz sie nad zmiana radioodtwarzacza :) ? To czy Twoje radio ma 4x18 czy 4x11 ma mniejsze znaczenie bo istnieje jeszcze cos takiego jak dynamika dzwieku a o tym akurat w Sony zapomniano ;).

Cala tajemnica "tuby" tkwi w jakosci wykonania i materialow z jakich zostala zbudowana , sa w sprzedazy takie tuby (czyli jak napisano wyzej walce) ktorych brzmienia nie mozna sie wstydzic ale nie maja one nic wspolnego (poza zewnetrznym wygladem) z powszechnie sprzedawanymi tubami bassssowymi ;) .

Co do instalacji car audio - skoro wiesz co i jak to pewnie slyszales o roznicy potencjalow na przewodach zasilajacych wzmacniacz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojtaS_86
...dynamika dzwieku a o tym akurat w Sony zapomniano...

A więc jakie radyjko byś polecał, gdzie jest ta dynamika dźwięku? Pewnie coś z clarina, pioniera, czy alpinie? Tylko że one sporo kosztują, a ja nie jestem jakimś audiofilem co wychwyci każdą niedoskonałość odtwarzanego dźwięku, chociaż chciałbym żeby ładnie grało w samochodzie.

 

...Co do instalacji car audio - skoro wiesz co i jak to pewnie slyszales o roznicy potencjalow na przewodach zasilajacych wzmacniacz ?...

A co do kabli to wiem jak je podłączyć a nie słyszałem o różnicy potencjałów na przewodach. A o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DJSzmer

WojtaS_86, widzisz prad i napiecie to takie dziwne zjawiska. Przewod nie jest doskonaly, ma rezysancje, wystepuje spadek napiecia. Np. podajac mu 12V na koncu mozesz miec zaledwie 10V (takie przyblizone dane dla uswiadomienia). Akumulator to taka "flaszka z pradem" a przewod to "słomka", wzmacniacz to samo oprozniajacy sie kieliszek "setka". Sprobuj nalac z tej flaszki poprzez słomke ta setke w ułamku setnej sekundy. Niewykonalne, ale mozesz skrocic czas dajac wiekszy przeroj słomki :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojtaS_86

Wielkie dzięki za wytłumaczenie, miałem coś takiego na fizyce ale mój nauczyciel nie potrafił tego tak przedstawić :D (może dlatego miałem 2)

A coś właśnie słyszałem ze kabel do wzmacniacza powinien być grubszy teraz w 100% wiem dlaczego :)

DZIĘKI :!!: ;)

Jeśli chodzi o tą dynamikę dźwięku to jakie radia to mają a jakie nie :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde radio ma swoją dynamikę oczywiście im większa dynamika tym lepiej

Dynamika dźwięku jest to wartość wyrażająca zakres dzielący najcichszy i najgłośniejszy dźwięk w danym przedziale czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DJSzmer

Kiedys z 28Darek zrobilismy male zestawienie marek radioodtwarzaczy samochodowych, ulozylismy je w/g jakosci. Poszukaj na forum, ja tez poszukam, jak znajde to podrzuce linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 28Darek
Każde radio ma swoją dynamikę oczywiście im większa dynamika tym lepiej

Dynamika dźwięku jest to wartość wyrażająca zakres dzielący najcichszy i najgłośniejszy dźwięk w danym przedziale czasu

 

To tyle jezeli chodzi o teorie , w praktyce najlepiej posluchac naprzemiennie kilku radioodtwarzaczy. Udowodnilem juz wielu osobom ,ze jednak slychac roznice w dzwieku pomiedzy roznymi firmami a nawet poszczegolnymi modelami tych samych firm. Warto to zrobic chociazby po to aby przekonac sie , ze sztuczne podbijanie skrajnych tonow (loudness, d-bas itp.) maja niewiele wspolnego z poprawna dynamika. Osobiscie jestem zwolennikiem brzmienia jak najbardziej zblizonego do naturalnego a to niestety wymaga ogromnej pracy nad systemem i sporej rozwagi przy strojeniu aby nie stworzyc dzwieku z przesadzona dynamika.

 

Co do listy o ktorej wspomina DJ mozemy ja przypomniec bo naprawde warto :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja wiem, że teoria swoje a praktyka swoje :] Co innego na papierze co innego w rzeczywistości.

Co do tego, że każdy sprzęt inaczej brzmi to też doskonale wiem. Każdy sprzęt ma swoją duszę. W domu różne ustawienia tego samego zestawu głośnikowego dają różne brzmienie.

28Darek ja podobnie jak Ty nie znoszę wszelakich ulepszaczy dźwięku typu Loud , X-Bassy, D-Bass to jest zło najgorsze. Każdy zestaw audio powinien maksymalnie odzwierciedlać oryginalne brzmienia np gitar klasycznych i akustycznych, nie wspominając o orkiestrach symfonicznych - one są najlepsze do testów i ustawiania. Najlepsze porównanie byłoby wtedy, kiedy byśmy najpierw wysłuchali na żywo a potem zasiedli w samochodzie puścili to samo z kasety/płyty i ustawili tak, żeby uzyskać brzmienie podobne do tego co wysłuchaliśmy. Naturalne brzmienie jest najlepsze i daje nam największe wrażenia odsłuchowe, zwłaszcza jak sie ma dobry sprzęt i wtedy doskonale można wychwycić drugi plan, wszelkie niedociągnięcia

<p>

Odtwarzacz razem z głośnikami powinien możliwie grać całe pasmo słyszalne z max spadkiem -3dB względem częstotliwości odniesienia (dla niewtajemniczonych w przypadku audio jest to f=1kHz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tak ciężko nagrać sobie jedną płytę audio do poustawiania wszystkiego i później robić ewentualne drobne korekty? Wszystko zgrać żeby było na odpowiednich poziomach. <p>

To, że dla dla sporej większości liczy się tylko łupiący, dudniący, twardy beznadziejny bass to ja wiem, a gdzie reszta pasma ja się pytam? Gdzie? Czy w dzisiejszych czasach liczy się tylko - uwaga ludziska jadę! albo Samochodu jeszcze nie widać, a wiadomo, że już jedzie i kto nim jedzie<p>

 

misiek_83, dobrze zrobione mp3 z dobrym odtwarzaczem, z dobrymi przetwornikami C/A zagra bardzo ładnie i przyzwoicie pod warunkiem, że będzie dobrze poustawiane wszystko.<p>

Porządne stereo jest w stanie zastąpić zestawy 2.1, 3.1, 4.1 a nawet 5,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może z tego powodu co i u mnie - nie ogłupia słuchu i jest naturalne, a nie sztuczne.

Ja w domu nie mam sprzętu za te kilka tys obecnie wart ze 300-400zł - no kiedyś w dawnych czasach PRL-u to trzeba by za niego dać chyba z ponad roczną pensję i wystać sie dwudniowej kolejce, albo spod tzw "lady"

A w p10 to stary kaseciak PHILIPS'A RC312 do tego oryginalne Blaupunkty wsadzane przez Nissan'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 28Darek
Ja wlasnie jestem zwolennikiem stereo,nie wiem dlaczego.Porzadne stereo za kilka tysiecy i jest git :D

 

W dniach 4 i 5 sierpnia w Legnicy odbywaja sie zawody z cyklu Eliminacji Mistrzostw Polski Car Audio. Uwierz mi ze beda tam startowaly samochody ktorych sprzet jest wart duzo mniej niz kilka tysiecy a jego brzmienie moze zaskoczyc niejednego. Beda tez Primery P10 w ktorych warto zasiasc i posluchac dzwieku stereo :) . Jezeli bedziesz mial watpliwosci jakim autem sie zainteresowac chetnie pomoge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że dla dla sporej większości liczy się tylko łupiący, dudniący, twardy beznadziejny bass to ja wiem, a gdzie reszta pasma ja się pytam? Gdzie? Czy w dzisiejszych czasach liczy się tylko - uwaga ludziska jadę! albo Samochodu jeszcze nie widać, a wiadomo, że już jedzie i kto nim jedzie

ja nie widze nic zlego w tym ze ktos slucha muzy na dobrym, zgranym i mocnym sprzecie audio. Na Mily Bóg, przeciez nie po to sie wklada porzadny sprzet audio do samochodu zeby sluchac go cicho. Chce Ci powiedziec ze nawet jak solidnie wygluszysz samochod to i tak bedzie Cie slychac z daleka (zakladajac ze masz dobry sprzez w samochodzie), choc nawet bass oze nie byc tak odczuwalny wewanatrz to na zewnatrz bedzie. Wynika to z charakterystyki impulsowej samochodu.. Nie mowie tutaj oczywiscie o gosciach ktorzy maja tube w Fiacie CC lub w Golfie, bo lomot to mozna uzyskac bardzo tanim nakladaem np kupujac tube z allegro za 70zl. Tylko inna sptawa ze muzyki na tym sluchac sie nie da..

Porządne stereo jest w stanie zastąpić zestawy 2.1, 3.1, 4.1 a nawet 5,1

co rozumiesz pod pojeciem "porzadne stereo"???

 

a wracajac do tematu, moze autor zaproponowalby ile ma do wydania na sprzet??

od razu odradzam tuby itp, Voice Krafty, Firsty itp. Ja proponuje jakis subwoofer+wzmacniacz no i jakis zestaw odseparowany na przod i wszytsko. Co do radyjka to sie nie doczytalem co to za model, wiem jedynie ze to Sony. Ja w swoim sprzecie w samochodzie mam starego kaseciaka Sonego XR-CA600X+zmieniara na 10CD. I jesli ktos mi powie ze te radio nie ma dynamiki to obale jego zdanie w 3minuty. To radyjko kosztuje jeszcze teraz ile porzadne radio na mp3 Pioneera. Jakosc dzwieku super, duzo korektorow, ustawiem itp. Choc musze przynzac ze te nowe radia Sony to juz porazka.. to tyle.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukkil, ja mówiłem o ludziach kupujących "tuby" na allegro i w media - chodziło mi o takich szpanerów, co to się lansują po osiedlach swoimi "brykami". Nie mówiłem tu o ludziach, którzy mają porządny sprzęt, w porządnych samochodach (japońskich, rzecz jasna). Ja też nie widzę żadnych przeciwwskazań do słuchania głośno muzyki, pod warunkiem, że będzie to muzyka, a nie 3sek beznadziejny loop lub też tandetny remix. i niech jak słucha, to niech będzie wszystko słyszalne, a nie tylko wycinek pasma od 40Hz do 200Hz

Nie mowie tutaj oczywiscie o gosciach ktorzy maja tube w Fiacie CC lub w Golfie, bo lomot to mozna uzyskac bardzo tanim nakladaem np kupujac tube z allegro za 70zl. Tylko inna sptawa ze muzyki na tym sluchac sie nie da..

O tym też i właśnie pisałem dokładnie o tym<p>

Co rozyumiem pod porządne stereo?

Otóż że ma dobre parametry np wysokie tłumienie przesłuchu pomiędzy kanałami, tak żeby było słychać te efekty, niskie THD oraz TIM, wysoka sprawność, dobra dynamika zestawu. Do tego kolumny 3-way z porządną zwrotnicą tak z min 12dB/okt i dobre pasmo przenoszenia zarówno kolumn jak i wzmaka

 

Z resztą każda stacja radiowa i tak nadaje tylko w stereo. Mp3 też są tylko w stereo. Sygnał na suba to nie jest nic innego jak zsumowanie sygnałów kanału L i P i wydzielenia z nich pewnego zakresu częstotliwości.

 

Masz rację że stare sprzęty są w cenie zobacz na allegro starego 20-paro letniego polskiego RADMORA 5102 jakie są ceny za ten amplituner

 

Choc musze przynzac ze te nowe radia Sony to juz porazka.. to tyle.

 

Święta prawda tak samo jak philips, panasonic etc Kiedyś to był sprzęt a teraz tandetna masówka odprawiana w Chinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...