Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Tuba vs Skrzynia


geniula1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi Ci o taką tubę basową z prawdziwego zdarzenia to jest ona bardziej kierunkowa, niżej schodzi, ma większą efektywność no i w zasadzie nie trzeba do niej filtru, bo sama sobie odcina górę pasma. Taka tuba wygląda jak normalna skrzynia - sześcian. No i ma dość pokaźne rozmiary :]

Natomiast jeżeli chodzi Ci o tubę - subwoofer ze skrzynią w kształcie walca to zasadniczo nie ma żadnej różnicy poza obudową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba o której myślisz to jest zwykły subwoofer z obudową w kształcie walca.

Skąd ja mogę wiedzieć co lepiej zagra???? Wszystko zależy od przetwornika, obudowy w jaką go zaaplikujesz, zależy też od tego jak obudowa będzie zestrojona - temat rzeka.

 

Tuby basowe mają objętości sięgające 300L i więcej. Są stosowane głównie na estradzie

 

TO JEST TUBA BASOWA

http://www.eaw.com/products/BH760.html

http://www.eaw.com/products/BH822e.html

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic219589.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu_205

geniula1, moge powiedziec ze tuby basowe przeważnie sa uzywane jesli sluchasz muzyki z duzym basem (np techno), natomiast skrzynie basowe uzywa sie przeważnie zeby miec dźwiek bardziej zróznicowany czyli zeby nie bylo slychac tylko basu, wiec najpioerw musisz sam sie okreslic do jakiej muzyki potrzebujesz :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo to już jakiś konkret, z tym że ja słucham każdej muzy po trochę techno, R&B, pop i inna muza podobnego brzmienia. Obecnie posiadam skrzynię basową 40l z przetwornikiem Raveland axx 1212 i basik jest głośny z tym że taki nie zbyt potężny jak by nie schodził zbyt nisko toteż planuje go przełożyćdo woofera w kształcie walca i zobaczyćco to da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam masz tą skrzynkę BR to zatkaj BR i zobacz jak gra - czysty eksperyment. Możesz również spróbować dorzucić wytłumienia do obudowy.

W obudowie walcowatej zagra Ci trochę niżej, przez to, że odległość pomiędzy dolną stroną membrany a tylną ścianą obudowy jest większa i już inaczej będzie się rozkładać fala akustyczna za membraną, w innym czasie dotrze po odbiciu się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica jest dość znaczna pamietaj ze do kazdego głośnika jest odpowiedni litraż od niego zalezy jaki bedzie bass. jak dla mnie lepsze sa zamknięte skrzynie graja ciszej niż popularne tuby ale sa znacznie szybsze a dziwek jest przyjemnijeszy dla ucha. jesli jednak zalezy ci tylko na " przepraszam za zwrot" pier******ciu zrób skrzynie PB maona najwyzsza skutecznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeżeli chodzi Ci o tubę - subwoofer ze skrzynią w kształcie walca to zasadniczo nie ma żadnej różnicy poza obudową

 

Z tym stwierdzeniem nigdy sie nie zgodze, to slychac i czuc! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem tu nowy ale w sprawie audio mogę ci trochę podpowiedzieć

 

dużej mierze o tym że skrzynka jest lepsza niż tuba świadczy materiał z jakiego jest wykonany.Przede wszystkim tuby są robione z prasowanego papieru lub trocin a nie jest to żaden materiał akustyczny.

 

W 90% tub jest on założony w tylnej ściance za głośnikiem, nie jest to dobra miejsce na BR.

Może i tuba schodzi niżej niż skrzynka ale nie jest to granie tylko buczenie

w tubie dźwięk jest długi i buczący i naprawdę schodzenie tuby nie pasuję do żadnej muzyki

no chyba że ktoś lubi przejechać się przez miasto i aby na zewnątrz buczało, aby tylko ktoś spojrzał i słyszał że jedzie

 

W swoim poprzednim aucie przerabiałem wiele sprzętu audio i wiele kasy wpierdzieliłem w błoto

 

Najlepsza konfiguracja to dobry odseparowany przód plus porządna skrzynia zrobiona pod dany głośnik w bagażniku

 

Wymiary obudowy powinny być dobrane do odpowiednich parametrów T-S, jeżeli masz określone miejsce w bagażniku, na montaż, to poszukaj kilku głośników w określonym przedziale cenowym i wybierz ten który będzie najlepiej zachowywał się w możliwej do zastosowania objętości.

 

http://img455.imageshack.us/my.php?image=lektub9vz.jpg

 

DLACZEGO SKRZYNKA A NIE TUBA

 

-Głośnik subwoofera powinien pracować w sztywnej odpowiednio dopasowanej dedykowanej obudowie.

- Tuba jest zła, bo jest zrobiona z kartonu który nie jest sztywny, głośniki w tubie są miernej jakości, tuby strojone są na efektywność a co za tym idzie mają duże braki w jakości dźwięku, dodatkowo jest to sprzęt robiony po najniższych kosztach (wiadomo co za tym idzie)

- Skrzynka robi bum bum a tuba buuuuu buuuuu

- Skrzynka powinna byś wykonana z MDF'u i wyliczona odpowiednim programem na podstawie parametrów głośnika.

- Kupno tuby to wyrzucenie pieniędzy w błoto, to rozwiązanie jest poniżej krytyki.

 

A na początek proszę przeczytaj ten poradnik w pdf kawał dobrej roboty

http://www.gdynia.mm.pl/~nazar/PolskiCarAudioFAQ01beta.pdf

 

 

Przepraszam że dość chaotycznie opisałem co i jak ale to zbiór moich i kolegi wypocin z innego forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DJSzmer, Tak masz rację, że się nie zgodzisz, bo ja też. Ale pisząc posta miałem na myśli takie pseudoskrzynki sprzedawane w marketach. Tak więc pomiędzy nimi a tymi pseudotubami jak to nazywacie nie ma różnicy.

Natomiast jeżeli rozmawiamy o takiej skrzynce z prawdziwego zdarzenia robionej z wyliczeń i parametrów T-S, pod konkretny przetwornik (dobrzy jakościowo a nie tandeta i masówka) - to jest różnica i to kolosalna. I to co pisze kolega KonradC to jest prawda, bo obudowa z kartonu czy prasowanych trocin to nie jest obudowa. Nie ma to jak marmur, albo taka lita ciężka decha prosto z drzewka z dodatkiem wełny owczej :]

A tak btw to niech mi ktoś napisze i wyjaśni skąd się wzięła ta głupkowata nazwa "tuba basowa" dla obudowy pod przetwornik elektroakustyczny, skoro tubą basową nazywamy instrument muzyczny dęty blaszany

 

http://malko.pl/photo/zoom_pic/stagg_77tu_rw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest prawda, bo obudowa z kartonu czy prasowanych trocin to nie jest obudowa. Nie ma to jak marmur, albo taka lita ciężka decha prosto z drzewka z dodatkiem wełny owczej :]

 

A czy ja gdzieś napisałem że musi być dębina,marmur albo cegła

Trociny,karton itp.. nie jest żadnym materiałem akustycznym

to równie dobrze można kartke z bloku technicznego uformować w walec i wstawić głośnik

i będzie grało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mialem kiedys fiata cc i w bagazniku wozilem tube (szer-dl auta) a pozniej skrzynie (ktora lewo wcisnelem, zreszta jak i tube)

skrzynia dawala duzy bas i duze cisnienie a tuba rozchodzacy sie, delikatny basik

teraz mam primerke kombi i mam w niej tube i dobrze slychac, wsprawilem sobie dobry wzmak z pelna regulacja no i radio jvc z pelna regulacja subufera i mnostwem opcji do ustawienia sceny skustycznej.

w sumie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukkil, masz rację te pseudotuby tylko dudnią, dają taki piękny, ciągnący się jak guma bass i nic więcej nie robią. Są preferowane przez ogoby jeżdżące VW GOLF'ami II i III generacji oraz Oplami Calibra + rodzima produkcja XD

Alien66, że tak się zapytam, czy Ty kiedykolwiek słyszałeś porządny bass z dobrego przetwornika w odpowiedniej skrzyni? A tak btw to im radio ma więcej bajerów i ustawień to tym gorzej, bo wprowadza syf do dźwięku - najładniejszy dźwięk to dźwięk naturalny, bez żadnych poprawek (choć niekiedy trzeba zastosować poprawki w postaci regulatorów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...