Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

O/D w automacie


Gość znaki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tutaj nowy, więc proszę o wyrozumiałość. Mam pytanie dotyczące tajemniczego przycisku na wajsze zmiany biegów w automacie tzw over drive, manual jest w tej kwestii bardzo enigmatyczny, więc jeśli moge prosić o pare słow wyjaśnienia...

 

Pozdrowienia z miasta Łodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

tez mam ten przycisk u siebie i z tego co go testowalem to przylookalem ze jak sie go wcisnie to poszczegolne przelozenia zmieniaja sie przy wyzszych obrotach - przydatne podczas chamowania silnikiem np... albo przy wyprzedaniu - w sumie to drugie mozna uzyskac wciskajac gaz do dechy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Overdrive czyli nadbieg wyłączamy w celu podniesienia obrotów na danym biegu tzn. wyłączany jest "międzybieg" czyli np przełożenie między np. 1 a 2 lub 2 a 3 lub 3 a 4. Przy tej funkcji skrzynia w ogóle nie włączy 5 biegu.

 

Używa się tego wtedy gdy np. ciągniemy ciężką przyczepę i jedziemy długo pod górę lub z góry. Jeśli byśmy nie wyłączyli nadbiegu to skrzynia będzie przerzucać biegi tam i z powrotem z użyciem nadbiegów.

 

Czyli wymuszamy niższy bieg i wysokie obroty żeby mieć moc i kontrolę nad silnikiem .To tak jazda z manualną skrzynią niski bieg i wysokie obroty w ciężkich warunkach lub przy hamowaniu silnikiem z góry.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw: możesz kliknąć komuś na przycisk Pomógł jeśli jego wypowiedź ci pomogła - to taki równoważnik browca postawionego w knajpie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Overdrive czyli nadbieg wyłączamy w celu podniesienia obrotów na danym biegu tzn. wyłączany jest "międzybieg" czyli np przełożenie między np. 1 a 2 lub 2 a 3 lub 3 a 4. Przy tej funkcji skrzynia w ogóle nie włączy 5 biegu.

 

Jesteś pewien, że między każdym biegiem włączany jest "miedzy" bieg?

 

Używa się tego wtedy gdy np. ciągniemy ciężką przyczepę i jedziemy długo pod górę lub z góry. Jeśli byśmy nie wyłączyli nadbiegu to skrzynia będzie przerzucać biegi tam i z powrotem z użyciem nadbiegów.

 

Czyli wymuszamy niższy bieg i wysokie obroty żeby mieć moc i kontrolę nad silnikiem .To tak jazda z manualną skrzynią niski bieg i wysokie obroty w ciężkich warunkach lub przy hamowaniu silnikiem z góry.

 

Proszę poprawcie mnie jeśli się mylę ale wydaje mi się, że to co kolega hunter napisał nie jest do końca prawdą.

Automatyczna skrzynia nie przekazuje pełnej mocy na koła bo moment jest przenoszony przez olej, mówiąc w dużym uproszczeniu sa dwa smigielka zanurzone w oleju jedno od strony silnika drugie od skrzyni i silnik kręcąc jednym wprowadza w ruch olej, wytwarza się ciśnienie i zaczyna dopiero krecic skrzynia czyli jest efekt ślizgania sia (w dużym uproszczeniu). Ciągnąc taka przyczepę czy jadac pod gore to ślizganie spowodowałoby nadmierne grzanie się skrzyni, co oczywiście jest dla niej niepożądane. Wtedy uzywamy O/D czyli jest odcinany najwyższy bieg, dzięki czemu nie meczymy skrzyni niskimi obrotami (naprężenia w skrzyni są dużo mniejsze) oraz skrzynia SPINA NA SZTYWNO sprzęgło i nie wystepuje ten poślizg, właśnie widać to po spadku obrotów o okolo 500rpm. Dzięki czemu cala moc (jak w manualu) idzie na kola. Spięcie to nazywa się LOCK-UP o ile się nie mylę.

 

Z tego co wiem (mogę się mylić, proszę o poprawę) mechanizm O/D nie daje zupełnie nic, przy niższych biegach (prędkościach). Tu używa się przełożeń 1-2-3 które również blokują ten mechanizm (torque converter lock-up clutch).

 

 

źródło: http://www.automat.pl/readarticle.php?article_id=6

 

tu tez ciekawe wyjasnienie: CLICK szczegolnie post zaczynajacy sie od "There is one more thing"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dokladnie tak jak piszesz, z tym ze przy nizszych biegach skrzynia rowniez przelacza biegi pozniej - czytaj przy wyzszych obrotach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...