Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[P11/WP11] Oświetlenie wnętrza - skończyło się.


Gość FILIPPO
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przestało działać oświetlenie wnętrza (w części tylnej - bagażnik - działa).

Sprawdziłem "przełącznik" lampki w podsufitce - jest ok.

Po otwarciu drzwi nie zapala się światło. Niegdyś było fajnie - po zamknięciu się stopniowo ściemniało i gasło. Teraz działa tylko w jednej pozycji - "na stałe".

 

Niestety nie wiem gdzie znajduje się "moduł" sterujący-"ściemniacz". I czy to on może być przyczyną, że padło oświetlenie? Z autoalarmem (zamykanie centralnego zamka pilotem) to chyba nie może mieć nic wspólnego.

 

Za podpowiedzi z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FILIPPO, Jak rozumiem masz w lampce w suficie ustawione na drzwi.

Sprawdź czy jak otworzysz drzwi te włączniki co są między zawiasami, może one się zepsuły i zostały w pozycji "zamkniętej" i dlatego nie zapala ci się światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FILIPPO, Jak rozumiem masz w lampce w suficie ustawione na drzwi.

Sprawdź czy jak otworzysz drzwi te włączniki co są między zawiasami, może one się zepsuły i zostały w pozycji "zamkniętej" i dlatego nie zapala ci się światło.

 

Te włączniki/wyłączniki znajdują się w dolnej części karoserii na progach i są sprawne, gdyż w przypadku niedomknięcia którychkolwiek drzwi reaguje alarm. A przełącznik w lampce sufitowej oczywiście jest we właściwej pozycji. Natomiast mam chyba teoretycznego winnego - ale nie jestem pewien - mianowicie otwarcie klapy bagażnika nie dezaktywuje "na stałe" alarmu tak jak otwarcie drzwi po wyłączeniu alarmu. A kiedyś klapa powodowała stan taki jak otwarcie drzwi. A może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość emeryt03

FILIPPO, znalazłeś może tego ściemniacza?

Mam nieco inny problem, ale chyba też związany ze "ściemniaczem". Po zamknięciu centralnego z pilota, "ściemniacz" zgasił oświetlenie wewnętrzne, ale nie do końca. Na lampkę cały czas szło napięcie. Nie świeciła się, tylko grzała. Po mroźnej nocy na dachu nad lampką był wytopiony szron. Pomiar prądu, na wyłączonym i zamkniętym aucie, pokazywał pobór ok. 0,7 - 0,8A. Po odpięciu lampki spadł poniżej 0,1A. Ponowne podpięcie lampki już nie dawało zwiększonego poboru, ale na wszelki wypadek ją zdjąłem. Może ktoś ma jakiś pomysł, co to mogło ( może) być???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ten ściemniacz nie jest fabryczny tylko jakiś diwajs z allegro to obstawiałbym gdzieś w podsufitce w pobliżu lampki :)

 

 

Fabryczny właśnie. Bezpieczniki OK. W jednej pozycji ustawienia przełącznika lampki świeci na stałe - ale niestety nie reaguje na otwieranie drzwi.

 

Lamp przy lusterku wewnetrznym nie ma w tym modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość emeryt03

W podsufitce jest tylko lampka z przełącznikiem o trzech położeniach: świeci ciągle, wyłączona, świeci po otwarciu drzwi. Lampka ma masę na karoserię i dwa kabelki. W położeniu "świeci ciągle" zwarte są masa i styk zasilany przez jeden z kabelków. W położeniu "świeci po otwarciu drzwi", zwarte są styki zasilane przez oba kabelki. Gaśnięcie lampki w tym położeniu jest następujące: 1. przygasa stopniowo po 30 s od zamknięcia drzwi bez użycia kluczyka lub centralnego zamka 2. przygasa stopniowo zaraz po zamknięciu drzwi z kluczyka (centralnego) lub po włączeniu zapłonu. Z tego wynika, że w obwód lampki "świeci po otwarciu drzwi", muszą być wpięte jakieś elementy centralnego zamka, włącznik/wyłącznik otwarcia drzwi i jakiś moduł powodujący stopniowe przygasanie lampki, czyli "ściemniacz". Pytanie - GDZIE ON JEST!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

U mnie przez przypadek uszkodziłem ten moduł a dokładnie tranzystor R4383 który jest elemętem wykonawszym .Można go zastąpić tranzystorem BUZ 90 (mos).Szukałem długo na necie informacji o R4383 lecz nic nie znalazłem.

Dobrałem fartem zamiennik i wszystko działa.Trzeba jedynie właściwie go podłączyć na druku modułu.Nie jest to skomplikowane dodam że jest to w nissanie p11e 2000r.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł znajduje się przy bezpiecznikach z lewej strony. Podłączone są do niego trzy wtyczki .Nazywa się CONT TIME firmy Simens.Musisz odkręcić całą skrzynkę bezpieczników (trzy wkręty) moduł osadzony jest na czterech zatrzaskach w skrzynce bezpieczników.Oczywiście odepnij wcześniej te trzy wtyczki.Pamiętaj że ten moduł jest równierz NATSEM. Traznzystor R4383 to powierzchniówka przylutowana do płytki.BUZ 90 zamiennik jest konwencjonalny więc najlepiej połączyć go z płytką przewodami pamiętaj o odpowiednim połączeniu ( G D S)Jeśli chcesz się upewnić sprawdż opis nóżek na portalu elektronicznym (elenota identyfikacja). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość emeryt03

Ślicznie dziękuję! To forum jest fajne. Trwało tylko 5 miesięcy,ale się dowiedziałem! Jeszcze raz wielkie dzięki artur h. A ściemniacza na razie nie muszę odkręcać, bo oświetlenie wnętrza jak samo poszło, tak samo wróciło. Ale na przyszłość jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam szanownych kolegów! Wczoraj chciałem wymienić antenę odkręciłem oświetlenie wnętrza sprawdziłem wtyki anteny no i wszystko poskładałem jak było! Tylko teraz nie świeci mi oświetlenie wnętrza jak otwieram drzwi! Jak zapale na stałe to wszystko jest ok! A jak przełączę na tryb z otwartymi drzwiami to w aucie ciem o jak w :) Dobijące to troszkę. Byłem u mechanika przekopaliśmy wszystko co szło! Po ciężkich bojach znaleźliśmy TCU! pooglądaliśmy sobie co jest w środku i nie było nic przepalone. Teraz takie pytanie czy to może być ten tranzystor?? napiszcie jeśli ktoś już to wymieniał czy tym się bawił

artur h czy robiłeś to samemu i czy miałeś podobne objawy jak opisane w temacie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie było to samo na bank poszedł ci z dymem tranzystor sterujący tym oświetleniem .Musiałeś zrobić zwarcie podczas rozbiórki.

Tak robiłem to sam elektronika nie jest mi obca. Czyli musisz zastąpić ten tranzystor R4383 ( znajduje się w module CONT TIME ) tranzystorem polarnym BUZ 90 lub zamiennikiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym zrobić coś takiego: Wstawić do P11 98 r. lampkę oświetlenia wnętrza tą co jest przy lusterku wewnętrzym w P11.144 (może nie we wszystkich wersjach). Nie wiem tylko czy zmieści się ona pomiędzy osłonami przeciwsłonecznymi no i czy można by ją zasilić z lampki, która jest na środku posufitki. A może niektóre P11 mają oryginalne takie lapki przy lusterku, wtedy na pewno zmieściłaby się. Trzeba by tylko wyciąć otwór w podsufitce. Czy ktoś robił coś takiego albo zna te modele pod tym względem żeby coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez przypadek uszkodziłem ten moduł a dokładnie tranzystor R4383 który jest elemętem wykonawszym .Można go zastąpić tranzystorem BUZ 90 (mos).Szukałem długo na necie informacji o R4383 lecz nic nie znalazłem.

Dobrałem fartem zamiennik i wszystko działa.Trzeba jedynie właściwie go podłączyć na druku modułu.Nie jest to skomplikowane dodam że jest to w nissanie p11e 2000r.

pozdrawiam.

 

U mnie (Primera P11 98') w module znajduje się tranzystor STP15N05 (mosfet z kanałem "N"). Wymiana pomogła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

nissamaniaki pozmozcie mi znalezc ten tranzystor

wlasnie bylem u elektryka i mowi ze nie ma takiego, zrobilem fotke tej plytki wskazcie w ktorym on miejscu mniej wiecej sie znajduje:)

thx pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przestało działać oświetlenie wnętrza (w części tylnej - bagażnik - działa).

Sprawdziłem "przełącznik" lampki w podsufitce - jest ok.

Po otwarciu drzwi nie zapala się światło. Niegdyś było fajnie - po zamknięciu się stopniowo ściemniało i gasło. Teraz działa tylko w jednej pozycji - "na stałe".

 

Niestety nie wiem gdzie znajduje się "moduł" sterujący-"ściemniacz". I czy to on może być przyczyną, że padło oświetlenie? Z autoalarmem (zamykanie centralnego zamka pilotem) to chyba nie może mieć nic wspólnego.

 

Za podpowiedzi z gory dziekuje.

Kolego zaczni od najprostszej sprawy masz 4 wyłączniki światła przy drzwiach.Ten w drzwiach od kierowcy jest najważniejszy (sterujący) sprawdź ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo was prosze czy mozecie wskazac mi palcem w ktorym miejscu sie znajduje ten transystor? fote tego microukladu zamiescilem w profilu (gdyz nie umialem dodac zalacznika ) elektryk obejzal ta plytke i nie znalazl zadnego R4383, bardzo was prosze wskazcie w ktorym miejscu mniej wiecej on jest a moze u mnie inaczej sie nazywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

U mnie jest dziwny problem, ponieważ czasami w bagażniku zapala się światło normalnie, a czasami wogóle sie nie pali... Też szukam przyczyny, bo czasami w nocy przydaje się światełko do wyjęcia jakiejś pierdoły/zakupów z bagażnika...

 

Czy w moim przypadku to też może być ściemniacz ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FILIPPO, Jak rozumiem masz w lampce w suficie ustawione na drzwi.

Sprawdź czy jak otworzysz drzwi te włączniki co są między zawiasami, może one się zepsuły i zostały w pozycji "zamkniętej" i dlatego nie zapala ci się światło.

 

Te włączniki/wyłączniki znajdują się w dolnej części karoserii na progach i są sprawne, gdyż w przypadku niedomknięcia którychkolwiek drzwi reaguje alarm. A przełącznik w lampce sufitowej oczywiście jest we właściwej pozycji. Natomiast mam chyba teoretycznego winnego - ale nie jestem pewien - mianowicie otwarcie klapy bagażnika nie dezaktywuje "na stałe" alarmu tak jak otwarcie drzwi po wyłączeniu alarmu. A kiedyś klapa powodowała stan taki jak otwarcie drzwi. A może się mylę.

 

wczale nie musi dawać sygnału, bo jeśli pozostał wyłacznik w pozycji zamknięcia dzrwi to alarmu nie będziesz miał. A lampak się świeci jak jest pozycja otwarta wyłacznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludziska pomozcie:)

cos mi sie popieprzyla z oswietleniem wnetrza, tzn chodzi o funkcje przy otwieraniu drzwi. Objawy takie ze jak przelacze wlacznik na pozycje wlasnie zapalania przy otwartych drzwiach to pali sie swiatlo caly czas, nie gasnie po zamkieniciu drzwi,a wczesniej bylo tak fajnie :D

sadze ze to wina tego sciemniacza a dokladniej transystora, no ale sam juz nie wiem bo bylem u elektryka z tym tematem i nie mogl znalezc tego transystorka, pomozcie co to moze byc, lub wskazcie gdzie on jest fotke tego ustrojstwa mam w profilu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...