Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Napięcie


eszi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Który przewód i czy mogą być różnej grubości to masa + czy -, chodzi mi o porawe zasilania radia w aucie, bo jak wiadomo to cienizna i nie wytrzymuje na lepszym sprzecie.Panowie a chodziło mi tylko o odpowiedź na moje pytanie, bo i tak dam nowe zasilanie i jeszcze jedno czy potrzeba bezpiecznika na każdy z przewodów czy tylko na jeden, chyba +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eszi, koniecznie podaj model radia i sposob laczenia (iso, kostka, skretka itp.)

 

Co do grubosci przewodow to koniecznie przepustowosc pradowa powinna byc w obie strony taka sama, czyli ta sama srednica przewodow i najlepiej z tej samej rolki ciete :)

 

[ Dodano: Czw 20 Gru, 2007 18:09 ]

...a jezeli chodzi o iso to zazwyczaj przewody sa podpisane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisy złącz car audio:

http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24...kable/kable.htm

Co do grubości to taki jaki prąd "idzie" taki musi "wrócić". :one:

Grubość przewodów zasilających w car audio:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/lc2pderwqwp7nkb1.html

lc2pderwqwp7nkb1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko, co do radia praktycznie nie ma to znaczenia oby kable były tej samej średnicy.....Najmocniejsze radia mają około 4x18-27rms....i dawanie grubych kabli jest po prostu zbędne, seryjne w samochodzie stanowczo wystarczą. Wzmacniacz to już zupełnie inna bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beret to co piszesz ma się do sytuacji gdy ktoś ma podłączony wzmacniacz i radio nie pobiera dużego prądu bo sygnał idzie z wyjść niskonapięciowych. W sytuacji gdy ktoś napędza głośniki samym radiem to inna bajka - w radioodtwarzaczu załącza się wzmacniacz i potrzebuje więcej mocy. Dobrym przykładem są przygasające w rytm muzyki wyświetlacze w Pioneerach po podgłośnieniu - po prostu radio dostaje za mało prądu. W kumpla Astrze wymieniliśmy przewody zasilające i przygasanie ustało, a dźwięk po podgłośnieniu był lepszy niż z cienkimi kablami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie....ale sprzeczać sie nie zamierzam.....CA to głęboki temat tak jak tuning...przygasanie radia może być objawiane akurat kilkoma czynnikami...źle dobrane głośniki, akumulator, itp. itd...z przeważnie seryjne kable podłączeniowe do radia są wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko, co do radia praktycznie nie ma to znaczenia oby kable były tej samej średnicy.....Najmocniejsze radia mają około 4x18-27rms....i dawanie grubych kabli jest po prostu zbędne, seryjne w samochodzie stanowczo wystarczą. Wzmacniacz to już zupełnie inna bajka...
i tu się mylisz kolego!Radio mam JVC KDG322(czy jakoś tak?)głośniki widzisz pod opisem, gdy podkręce gałkę pow.30, na +2 bass, +6 sopr

an, loudness on ,odcina mi je i za chwilke włącza i ponownie to samo, do chwili aż nie zmniejsze głośności.To samo było na fabrycznych głośnikach.

 

[ Dodano: Pią 21 Gru, 2007 20:36 ]

Beret to co piszesz ma się do sytuacji gdy ktoś ma podłączony wzmacniacz i radio nie pobiera dużego prądu bo sygnał idzie z wyjść niskonapięciowych. W sytuacji gdy ktoś napędza głośniki samym radiem to inna bajka - w radioodtwarzaczu załącza się wzmacniacz i potrzebuje więcej mocy. Dobrym przykładem są przygasające w rytm muzyki wyświetlacze w Pioneerach po podgłośnieniu - po prostu radio dostaje za mało prądu. W kumpla Astrze wymieniliśmy przewody zasilające i przygasanie ustało, a dźwięk po podgłośnieniu był lepszy niż z cienkimi kablami.
a ty kolego masz racje.

 

[ Dodano: Pią 21 Gru, 2007 20:46 ]

I tak i nie....ale sprzeczać sie nie zamierzam.....CA to głęboki temat tak jak tuning...przygasanie radia może być objawiane akurat kilkoma czynnikami...źle dobrane głośniki, akumulator, itp. itd...z przeważnie seryjne kable podłączeniowe do radia są wystarczające.
Kolego nie obraź się, ale troszkę nie masz pojęcia o temacie i choć nie jestem znawcą, to fabryczne instalacje nadają się do fabrycznych głośników, do lepszych już tylko mogą być,nie wystarczą chyba że jakość jest dla ciebie drugorzędna i nie chcesz z głośnika i radia wydobyć pełnej mocy.Im dłuższe cienkie przewody tym większe spadki mocy, dobrze ci radze jak masz problem pytaj DJSZMERA on mi pomógł i wielu innym.Ale może uważasz,że wiesz lepiej i znasz się na tym co omawiasz.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fabryczne instalacje nadają się do fabrycznych głośników
Ten temat jest o przewodach zasilających radio! Tak więc kolego coś ci się pomieszało...I o jakich spadkach mocy piszesz? na radiu które ma 18rms na kanał? Wolne żarty... Żeby wydobyć pełną moc z głośników instaluje się wzmacniacz...a co do strat na przewodach przy samym radiu, nawet tego nie usłyszysz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fabryczne instalacje nadają się do fabrycznych głośników
Ten temat jest o przewodach zasilających radio! Tak więc kolego coś ci się pomieszało...I o jakich spadkach mocy piszesz? na radiu które ma 18rms na kanał? Wolne żarty... Żeby wydobyć pełną moc z głośników instaluje się wzmacniacz...a co do strat na przewodach przy samym radiu, nawet tego nie usłyszysz...
O głośnikach i ich instalacjach tylko wspomniałem, ponieważ są elementem który zasila radio i napiecie do jednostki sterujacej jest powiązane z ich mocą.A ty przyjacielu dalej swoje. Dzięki za cenne i "pouczające" uwagi.Czekam tylko na odpowiedzi na pierwszego posta to unikniemy wielowątkowości tematu.

 

[ Dodano: Sob 22 Gru, 2007 12:21 ]

eszi, koniecznie podaj model radia i sposob laczenia (iso, kostka, skretka itp.)

 

Co do grubosci przewodow to koniecznie przepustowosc pradowa powinna byc w obie strony taka sama, czyli ta sama srednica przewodow i najlepiej z tej samej rolki ciete :)

 

[ Dodano: Czw 20 Gru, 2007 18:09 ]

...a jezeli chodzi o iso to zazwyczaj przewody sa podpisane

JVC KD-G322 przejściówka od fabrycznych kostek+orginalna kostka od radia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc zmień kable na tej samej średnicy na plus załóż bezpiecznik i koniec tematu :)
A parametry bezpiecznika i średnica przewodów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezpiecznik zapodaj troche mocniejszy niz masz w radiu, bo gdy dasz za maly moze ci sie przepalac. np jak masz 7,5A daj 10A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio zasilibym bezposrednio z aku (+) i (-) na nowych przewodach, 10mm2 mozesz nawet dac. Taki przewod ma troszke pojemnosci. Bezpiecznik daj 10A przy aku i 0.5 do 1.5A wiekszy niz w radioodtwarzaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio zasilibym bezposrednio z aku (+) i (-) na nowych przewodach, 10mm2 mozesz nawet dac. Taki przewod ma troszke pojemnosci. Bezpiecznik daj 10A przy aku i 0.5 do 1.5A wiekszy niz w radioodtwarzaczu.
Dzieki i jak zwykle, jasno treściwie i na temat.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio zasilibym bezposrednio z aku (+) i (-) na nowych przewodach, 10mm2 mozesz nawet dac. Taki przewod ma troszke pojemnosci. Bezpiecznik daj 10A przy aku i 0.5 do 1.5A wiekszy niz w radioodtwarzaczu.

 

Wedlug tej tabelki (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/lc2pderwqwp7nkb1.html)

przy kablach o dlugosci do 4m i pradzie do 20A starcza 4mm2, a podejrzewam ze od aku do radia bedzie z 2 metry kabli, no i prad mniejszy......

 

chodzi mi o to ze te 10mm2 ciezko bedzie upchnac, bo to dosc grube jest przeciez, (no i drozsze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - przy max. poboru prądu spadek napięcia wyniesie ok 0,4V czyli w normie.

 

Poniżej wzór z którego można określić minimalny przekrój przewodów miedzianych w zależności od długości i płynącego tam prądu:

 

S≥(I*ρ*L)/ΔU [m²]

 

gdzie:

 

S - to pole przekroju przewodu w m²

I - prąd max. w A

ρ - rezystywność materiału w Ωm (dla miedzi to 1,7e-8 Ωm)

L - długość przewodu w m

ΔU - max. spadek napięcia

 

A tu wzór dla leniwych ;)

 

S≥(4*I*L)/100 [mm²]

 

W wzorze założyłem:

 

ΔU=0,5 V

ρ=2e-8 Ωm

 

Wynik wychodzi w mm². Myślę że się przyda na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GRZECHu, tak jest w/g tej tabelki

 

theant, tak jest teoretycznie z zalozeniami

 

A ja napisalem odpowiednio i rozsadnie z zapasem :)

 

tym bardziej ze popatrzcie na kostke ISO; kostki po 5zl za szt., tam przewody (+),(i) (ACC) sa jak włosy; wiec dla wiekszosci przypadkow niby wystarczy niewiele grubszy.

 

Ale, mamy nie tylko rezystywnosc, ale i indukcyjnosci i pojemnosc (niewielkie ale sa), pojemnosc nam jeszcze nie przeskzadza wrecz pomaga, to juz indukcyjnosc niebardzo.

 

[ Dodano: Pią 28 Gru, 2007 10:52 ]

6mm2 to moim skromnym zdaniem minimum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też jest tam znak "≥" a nie "=".

 

No i małe sprostowanie - trochę się zapomniałem:

- spadek napięcia zakładamy dla sumarycznego spadku napięcia na przewodach zasilających - czyli na "+" i "-" razem - i dlatego do obliczeń podajemy dlugość sumaryczną obu tych przewodów.

 

Po uwzględnieniu tego szczegółu przekrój przewodu będzie pewnie w okolicach 6mm² o których piszesz.

 

Dobrym nawykiem jest dodać jakieś 30% do wyniku - zawsze lepiej mieć wiecej niż za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzisiaj podłączyłem przewody, wykorzystałem głośnikowe o dość sporej średnicy, pozostały mi od kompletu do suba. + podłączyłem bezpośrednio pod akumulator i dałem bezpiecznik 10-tke, masę złapałem od śróbki we wnece na radio, oczywiście przewody jednakowej średnicy z tym, że masa to jakies 20 cm.Podłączyłem przewody do fabrycznej kostki, pozostałe zostawiłem tak jak były.Radyjko śmiga aż miło, do końca skali głośności.JVC ma wg. instrukcji 4x19 W w rms, więc przy heliksach mam spory zapas(przód 2x50 W rms+tył 2x35 W rms).Na wiosne planuje zasilić sprzęcik lepszym radiem, lub dokupić wzmaka ale wiekszość 4-kanałówek ma za dużą moc rms(od 4x50 do 4X75 i większe)do moich odbiorników i nie zostanie mi nic zapasu, co będzie powodowało duże ryzyko spalenia głośników. Więc chyba radio z filtrami itd.+ewentualnie sub na 2-kanałówce, albo sam przód na wzmaka(ale głośniki tylko 50 rms)+sub na mostek?Doradźcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej miec zapas mocy, wzmak 4x50W RMS to podstawa do Twojego systemu.
Ale mieć zapas mocy na wzmacniaczu czy głośnikach?Jak zakupie 4x75 rms to będzie nadwyżka, bo wzmaki MacAudio tyle prawdopodobnie mają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapas mocy, czyli na koncowce mocy. Odpuscilbym sobie jednak MacAudio, lepiej kupic uzywke Axtona np.
A co MacAudio jest słaby, dlaczego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to salba marka, brzmieniowo porownywalna z Boschmannem itp. to naprawde nic nadzwyczajnego.
Więc kolejny raz dzięki, pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...