Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N15] Instalacja GAZ, Spalanie, klimatyzacja - kilka pytań


Gość qemay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

 

Po woli zapoznaję się z moją "nową" almerą N15 i przeszukując internet w poszukiwaniu kilku odpowiedzi na nurtujące mnie pytania trafiłem na to forum.

 

Na początek mój samochód do Almera N15 1.4 55kW z klimą z końcówki 97 roku (tak przy okazji może ktoś mnie uświadomi jaka to wersja :P) ok 150 000 km na liczniku. Mam go od ok 2 miesięcy - import z Niemiec wcześniej serwisowany wg książki (ominął ostatni przegląd na 140tyś - widać samochód był już przeznaczony na sprzedaż). Po zakupie wymieniony olej (mobil super s 10w40), filtr oleju, oraz niedawno przewody zapłonowe oraz świece (champion - konkretnych modeli teraz nie pamiętam).

 

Z góry przepraszam jeśli zadaję pytania laickie. Z mechaniką mam tyle wspólnego że wiem mniej więcej jak to wszystko działa z tego co wyczytam, a używanie śrubokręta przeważnie ogranicza się przeważnie do rozkręcania komputera :) Starałem się wyciągnąć ile się da z informacji które już na forum się znajdują ale im więcej czytam tym mam więcej pytań, i tym bardziej mi się wydaje że mniej wiem - więc postaram się to zebrać w jednym miejscu :)

 

Pytanie pierwsze - spalanie.

Z informacji jakie udało mi się uzyskać powinienem osiągnąć ok 9l/100km. W chwili obecnej mam ok 10.5l/100km w cyklu miejskim i ok 10% trochę dłuższych wyjazdów. (Staram się jeździć spokojnie bez gwałtownych przyśpieszeń bez zbyt wysokich prędkości - trasa max 90km/h).

 

Czy warto szukać czy też można taką sytuację uznać za normalną. Czy może to być wpływ dłuższego czasu nagrzewania się silnika spowodowanego jednak nieco niższymi temperaturami lub/i ogumieniem zimowym? Czy podejrzewać sondę lambda (która pewnie jeszcze nie była wymieniona)?

 

Pytanie drugie - klimatyzacja.

 

Co prawda nie bardzo jeszcze było jak sprawdzić bo temperatury zewnętrzne na to nie pozwalają. Ale mam kilka pytań.

W jaki sposób domowymi metodami sprawdzić działanie klimatyzacji o tej porze roku. Czy istnieje jakiś wziernik przez który można zobaczyć pracę czynnika chłodzącego (w Peugeot 306 widziałem taki). Część skraplacza wydaje się być w jednym miejscy ciągle mokra - nie sądzę aby był to wyciek czynnika chłodzącego ponieważ ten po takim czasie już by się pewnie skończył. Klimatyzacji wcześniej nie miałem więc ciężko mi określić czy coś takiego może być normalne.

 

Pytanie trzecie - instalacja gazowa.

 

Przymierzam się do zamontowania instalacji gazowej. W co warto się pchać? Ile powinna kosztować taka instalacja? Jakich producentów/podzespołów unikać? Która generacja? (ogólnie wszyscy zalecają instalację sekwencji - mniej problemów pewniej itp ale drożej - ale czy koniecznie i czy instancja wcześniejszych generacji jest w miarę bezpieczna?) Samochoem dużo nie jeżdżę więc pytanie czy koniecznie pakować się w instalację o prawie tysiąc zł droższa. Gdzie instalować (okolice Rzeszowa jeśli ktoś ma doświadczenie).

 

Pytanie czwarte - rozrząd i inne elementy na które warto zwrócić uwagę.

 

Jest to element (rozrząd) który jest wymieniany jako podstawowy po zakupie używanego samochodu. Z informacji jakie uzyskałem moja almera ma łańcuszek - a to wiąże się z wymianą w okolicach ... ?? Jakie są symptomy zbliżającej się nieuchronnie wymiany?

 

Pytanie piąte - warsztaty.

 

Pytanie które pewnie powinienem zadać na początku.

Czy jesteście w stanie polecić warsztat/ warsztaty które pewnie i solidnie są wstanie sprawdzić wymienione przeze mnie mankamenty na terenie województwa podkarpackiego/Rzeszowa?

 

Z góry dziękuję za wszystkie udzielone informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na większośc jak nie na wszystkie nurtujące Cię pytania padaly już odpowiedzi na forum, Wystarczy gruntownie korzystać z opcji szukaj a wszystko stanie się jasne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...