Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[A32] komputer pokładowy a LPG


Gość psubrat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wymieniałem ostatnio wtryski do gazu (valtec żółte) bo podczas przeglądu gaziarz uznał że są nadpalone (zużyte) a winny jest zanieczyszczony gaz (wtryski wytrzymały 15.000 km).

 

Swoją drogą to dziwne, bo tankowałem tylko na Statoil i incydentalnie na BP i na Shell'u... (?)

Wgrali mi nowe mapy (jeżdziliśmy z laptopem chyba z godzinę) i podobno mapy są idealne ;)

 

Zastanawiam się przy tym jaki powyższa operacja ma związek z tym, że pokładowy komp zwariował i zaczął mi pokazywać jakieś bzdury. Przedtem np. zużycie paliwa na 100 km komp mi zaniżał równo o 2 litry wobec rzeczywistego, więc jak miałem napisane 12l/100 km to wiedziałem że w rzeczywistości spalił 14 - co bardzo ułatwiało orientację i "strategię" tankowań, BTW wskaźnik diodowy LPG to jakiś żart - można to śmiało wyrzucić.

 

Czy elektronika sterująca wtryskiem LPG jest jakoś sprzęgnięta z ECU auta?

 

Oświećcie dyletanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie.

czy po zalozeniu lpg komputer tez pokazuje spalanie? srednie, dystans do przejechania, dystans przejechany itd. (?)

myslalem ze nie pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazuje. Tylko ze nadal pokazuje dane odnosnie benzyny.

 

a nie da sie tego jakos skalibrowac np. pogrzebaniem w trybie serwisowym komputera.

w fordzie focusie mojego kumpla wystarczy przytrzymac wcisniety przycisk komputera w czasie przekrecania kluczyka i komputer przechodzi w tryb serwisowy. mozna wtedy kalibrowac komputer jesli chodzi o parametry spalania. jest na to nawet jakis wzor w instrukcji obslugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

srednie, dystans do przejechania, dystans przejechany itd

Moze i sie da go skalibrowac zeby pokazywal srednie spalanie dla lpg ale innych funkcji juz z niego nie wydusisz. Zreszta wystarczy dodac do tego co pokazuje komp ok 1.5l i masz spalanie na lpg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tjnallpu

Wygląda to następująco. Komputer przelicza spalanie wg długości czasu wtrysku benzyny. Jeżeli założymy gaz i mamy dobrze wyregulowaną mapę to komp powinien pokazywać takie same wartości jak przed montażem instalki (oczywiście spalania gazu będzie trochę wyższe). Jeżeli mapa gazu będzie uboga komputer pokładowy bedzię pokazywał zawyżone spalanie ponieważ myśląc, że jedzie na benzynie będzie chciał wzbogacić mieszankę wydłużając czas wtrysku i przeliczając sobie z niego zużycie. W przypadku zbyt bogatej mapy gazu będzie sytuacja odwrotna. Komp pokładowy zaniża spalanie ponieważ widzi, że mieszanka jest bogata i chce skrócić czasy wtrysków benzyny i z tych skróconych czasów przelicz zużycie. Oczywiście cały czas jedziemy na gazie ale komp tego nie wie.

Tak więc kolego psubrat jeżeli teraz komp zaczął Tobie zaniżać to znaczy, że masz za bogato a jeżeli zawyża to znaczy, że jest ubogo. Spalanie na kompie pokładowym nie powinno się zmienieć bez względu na to na czy jeździmy na gazie czy na benzynie. Wtedy wiemy, że jest OK. Komp poładowy nidgy nam nie pokaże ile spaliliśmy gazu no chyba, że spalanie byłoby 1:1. Możemy się jedynie nauczyć tak jak psubrat o ile to spalanie jest wyższe od Pb. To tyle :). Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...