Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Opony wielosezonowe???


Gość maih
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

sk, robiliśmy testy długości hamowania oponą letnią, przy temperaturze około -8 stopni na suchym asfalcie i oponą zimową w tym samym miejscu i po przejechaniu tego samego odcinka (od wulkanizacji, gdzie zmieniano opony do miejsca testów).

 

Okazało się, że opona letnia i tak lepiej hamuje w takich warunkach. Dodatkowo, po przejechaniu około 2-3 km jest ciepła.

 

 

Drugi test to Skoda Octavia 1 kombi FWD z kompletem nowych zimówek i podjazd pod wzniesienie pokryte nierozjeżdżonym śniegiem (dokładnie: podłoże to płyty betonowe bocznej drogi).

Druga Octavia 1 4x4 (haldex) i opony letnie o małym przebiegu.

 

Efekt.... Octavia 4x4 na letnich podjechała wyżej.

 

 

(podziękowania dla ASO Skody za udostępnienie samochodu)

 

 

 

EDIT:

Zakładam więc, że opona wielosezonowa założona na okres jesienno-zimowy jaki u nas ostatnio panuje) będzie lepiej się sprawowała niż typowa "śniegówka".

 

I tu masz racje kolego.

Ja bede juz druga zime jezdzil na tzw. wielosezonowych Dunlopa, bez klopotow, w ub. zime wdrapalem sie polna droga na Gubalowke w Zakopanem (w styczniu) wlasnie na takich gumach.

Nie ma co przesadzac chyba ze sie ma duuuuzo kasy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Oki Panowie to jakie zimówki polecacie?

Myślałem o Continental ContiCrossContact Winter

Lub o BFGoodrich WINTER SLALOM

Zależy mi na równowadze pomiędzy jazdą na autostradzie i w trudniejszych warunkach zimowych. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

By by nie zakładać nowego tematu mam pytanie około oponiarskie a mianowicie chodzi mi o rozmiar. Z papierów wychodzi i takie też mam, ze powinienem mieć opony 215/65/16. Zakładając, że dalej chcę mieć szesnastki - na jakie odchyły mogę sobie pozwolić w oponach letnich. Rozumiem, że mogę przeskoczyć na 215/70 czy 215/60. Ale czy można zejść np. niżej na 215/55 (pytam bo jest dużo większy wybór opon uzywanych w tym rozmiarze). Albo czy wchodzi opona np. nie 215 tylko 220 - czy ten parametr jest sztywny bo chodzi o szerokość.

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację

Ja jeździłem Terrano na oryginalnych wielosezonowych Goodyerach przez 3 lata, zrobiłem na nich 80 tys. i nie miałem żadnych kłopotów czy w lecie czy w zimie. U mnie nie odśnieża się i nie soli dróg, aby wyjechać z posesji trzeba przejechać 500 m do drogi głównej i nigdy nie miałem problemu, czy śniegu było 5 cm, czy 50 cm. Aktualnie mam X-Trail i uważam że w warunkach Polski Środkowej jest to wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dla potomnych, czytających ten wątek powiem tak: właśnie wróciłem z północnej Polski gdzie śniegu nawaliło sporo w pierwszych dniach stycznia. Byłem na rybach więc siłą rzeczy sporo jeździłem po lasach i wioskach od rzeki do rzeki. Opony, które są w T31 "na start" a więc Dunlopy all season są DO d*py. Klapa na całej linii, te opony nadają się jedynie na asfalt + błoto pośniegowe. W prawdziwych zimowych warunkach nawet na lekkim wzniesieniu kończy się przyczepność. To fatalne zachowanie na śniegu zdrowo przypłaciłem nerwami - w jednej wiosce zjechałem lekko pochyłą droga po ubitym !!! śniegu jakieś 50m. Powrót zajął mi 2h z kładzeniem różnych rzeczy pod koła (deski, stare choinki, rycie śniegu do gruntu). Jak przychodzili ludzie pomagać pchać to wstydziłem się przyznać, że ma napęd 4x4. Był BEZBRONNY. Zsuwał się na wyślizganym śniegu na ręcznym bo nie mógł ustać w miejscu a wierzcie mi, że wzniesienie naprawdę nie było jakieś ogromne. Kompletna porażka. Po ciężkich bojach i spuszczeniu powietrza do 1.5 atm udało mi się wydostać samochód ale ogromne rozczarowanie (chyba do opon) pozostało. I tak uważam, że miałem więcej szczęścia niż rozumu, bo były momenty, że jak się sam zsuwał to od płotów, drutów kolczastych itd. dzieliło mnie 20-30 cm.

Poza tym, już w normalnej jeździe, każda większa zaspa śniegu przy zakręcie i 15-20km/h to szaleństwo systemów wspomagania jazdy. Kiepsko to to wszystko wyglądało. W taki śnieg i na takie drogi to albo dobre zimówki albo łańcuchy - a najlepiej to i to. Dunlopy są dobre do jazdy po zaśnieżonym i już posypanym mieście - TYLKO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

 

 

To moja druga zima w x trail- podobnie jak kolega wyżej jestem wędkarzem i to co przeżywalem rok temu nadaje się na niezłe opowiadanie. Nie chodzi co jasna o wóz bo jest świetny ale o opony dunlopa- nie kupowałem zimówek licząc ze dunlopy całoroczne wystarczą, ale opis kolegi wyżej to 100% prawda. Szokujące bylo dla mnie jak między świerkami na małych wzniesieniach samochód tracił całkowicie przyczepność.

Co do miasta , na świeżym śniegi TRAGEDIA. Kilka razy przy minimalnej prędkości popartej moim 20 letnim doświadczeniem jako kierowca, opony dunlopa all season szły gdzie siła natury chciała.

 

Jestem za ostrożnym podejsciem do kwestii wyższości zimówek w każdych zimowych warunkach ale na śniegu to jest igranie z życiem.

 

Kupilem już zeszłego roku klasyczne niezłe zimówki- na suchym w zimie jest gorzej ale na śniegu- nieporównywalnie lepiej od dunlopów- tam gdzie rok temu nie wjechalem na słabym sniegu- w tym szusuje i widze że to ja jade a nie opony za mnie.

 

Uważajcie na opony całoroczne na śniegu- jest to bardzo niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nazca - szkoda, że nie podzieliłeś się doświadczeniami przed 1 stycznia bo zaoszczędziłbyś mi b.dużo nerwów i wstydu. Chodziłbym za trocią, zamiast kombinować jak podjechać pod pagórek :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja na zimówki kupiłem Dunlop Grandtrek SJ6

w noworoczny wyjazd w Bieszczady sprawdziły się idealnie

w Bieszczadach w Parku nie sypią niczym i auto ani raz nie zamieliło kołami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...