Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jaki olej do Qashqaia?


Gość Krisbu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

niejako poza tematem chciałbym jeszcze raz podkreślić jak beznadziejną politykę pod względem porad odnośnie doboru oleju do samochodów ma Nissan - raz, że nie ma jak np. BMW, Mercedes, VW, Renault własnych norm, które by to ujednoliciły, a dwa, że umieszcza w stosunkowo świeżych autach (w instrukcjach) wymogi (zalecenia?) norm, które albo się pokrywają z innymi ważniejszymi i absolutnie nie dotyczą kraju użytkowania/produkcji auta, albo są stare już w momencie publikacji. no i trzy - zatrudnia na infolinii i we wsparciu technicznym małpy, które recytują instrukcję lub kserują/wycinają jej fragmenty zamiast odpowiedzieć konstruktywnie i "pełnym zdaniem"

Parametry (API, SAE, ILSAC) podane w instrukcji (ACEA: A1/B1,A5/B5,A3/B3, A3/B4, C2,C3 ) właściwe wymogi do różnych warunków eksploatacji. Nam pozostaje dobrać olej ze względu eksploatacji samochodu:

Jeśli nie jeździmy długo z prędkością 130 km/h i wyżej; w naszym miejsce nie bywa korków, nie jeździmy drogą przez góry, nie będziemy ciągnąć przyczepy, tankujemy dobrej jakości paliwa, to olej 5w30.

Jak ktoś lubi nadepnąć na gaz, często korzysta z przyczepy, mieszka w górach, tankuję benzyną wątpliwej jakości,...,..., to olej 5w40. (ma lepszą ochronę silnika)

Podane parametry oleju w manuale założone właściwe o tym świadczą wymogi po lepkości oleju.


  1.  


  1.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepkość wg. SAE niewiele ma do ochrony

normy, skład, technologie, dodatki

np. bardzo mocny 0w20 może mieć zdecydowanie lepsze parametry w wysokich temperaturach niż przeciętny 5w40

 

teksty o przyczepie, górach i ciężkiej nodze są naciągane, podobnie jak teorie o stosowaniu półsyntetyka po 100 kkm i minerała po 200 kkm oraz opowieści o rozszczelnieniu zdrowego silnika przez płukankę

 

wymogi to przede wszystkim normy, a lepkość/lepkości są zazwyczaj sugerowane, często podyktowane względami konstrukcyjnymi (np. bęben vvti toyoty nie przepada za SAE W40, wybiera się W20, W30)

Edytowane przez paba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepkość wg. SAE niewiele ma do ochrony

normy, skład, technologie, dodatki

np. bardzo mocny 0w20 może mieć zdecydowanie lepsze parametry w wysokich temperaturach niż przeciętny 5w40

 

teksty o przyczepie, górach i ciężkiej nodze są naciągane, podobnie jak teorie o stosowaniu półsyntetyka po 100 kkm i minerała po 200 kkm oraz opowieści o rozszczelnieniu zdrowego silnika przez płukankę

 

wymogi to przede wszystkim normy, a lepkość/lepkości są zazwyczaj sugerowane, często podyktowane względami konstrukcyjnymi (np. bęben vvti toyoty nie przepada za SAE W40, wybiera się W20, W30)

Napisałem ogólnie co podają w instrukcji i trzeba tym kierować się. A olej o lepkości "30" podczas normalnej pracy silnika wytwarza cieńszy film olejowy niż olej o lepkości "40".

W efekcie olej "30" wytwarza mniejsze opory i pozwala zaoszczędzić minimalną ilość paliwa, ale jego wadą jest to, że silnik jest gorzej chroniony przed przeciążeniami niż w przypadku użycia oleju "40".

Toyoty mogą mieć HTHS nizszy od QQ. Wybrałeś zły przykład.

A ogólem ja nic nie nawiązuję, wybór nalezy do nas. OPIRAMY SIĘ MANUAŁEM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, tak, ale musiałbyś porównywać bardzo zbliżone do siebie produkty, a poza tym różnica będzie niewielka

biorąc pod uwagę czyste SAE można się często zdziwić, dlatego wydaje mi się nieco dziwne (znowu), że piszesz sobie o tych górach i reszcie tylko na tej podstawie

 

gdzie konkretne porównania kinematycznej lepkości mierzonej przy 40'C, strukturalnych CCS, temperatury rozruchu ważne zimą (to zima jest testem dla oleju samochodowego, Nissan Qashqai to nie bolid upalany na testach)

 

nie wybrałem złego przykładu, absolutnie - ciasno spasowane silniki japońskie lubią olej z niskim HTHS - to jest myśl np. Hondy, Nissana, Toyoty, Daihatsu - HR16DE i MR20DE to typowe, japońskie silniki, stworzone przez Nissana bez współpracy z jakimkolwiek koncernem

inaczej jest z np. VAG, gdzie np. z góry wiadomo, że potrzebna wyższego HTHS - tylko tam na potwierdzenie w/w (ale w 2 stronę) są odpowiednie, wypracowane przez producenta normy, a nie wszystko wypisane szlaczkami i radź se sam

Edytowane przez paba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Toyoty można zalać olej 0w20, ACEA ze specyfikacją A1/B1, to oleje o niskiej lepkości kinetycznej: przy 40oC od 50 do 60 mm²/s i przy 100oC około 10 mm²/s,wiec i małej lepkości na ścinanie HTHS (High Temperature High Shear) rzędu 2.6 - 3.5 [mPa s, zdaje się, dla QQ, to prosta droga do zniszczenia silnika,w dodatek w instrukcji brak mowy o oleje 0w20.

Edytowane przez wegit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Toyoty można zalać olej 0w20, ACEA ze specyfikacją A1/B1, to oleje o niskiej lepkości kinetycznej: przy 40oC od 50 do 60 mm²/s i przy 100oC około 10 mm²/s,wiec i małej lepkości na ścinanie HTHS (High Temperature High Shear) rzędu 2.6 - 3.5 [mPa s, zdaje się, dla QQ, to prosta droga do zniszczenia silnika,w dodatek w instrukcji brak mowy o oleje 0w20.

 

nigdzie nie napisałem, że polecam 0w20 do Qashqaia to raz (brak tej lepkości w dokumentacji)

dwa, olej 5w30 a5/b5, a1/b1 jest zalecany do tego auta (do odmian benzynowych) - HTHS 2.9-3.5, 2.6/3.5

 

do zniszczenia silnika myślę, że nie taka prosta droga :) aczkolwiek nie wiadomo, i w ciemno nikt tego nie będzie lał bez aprobaty producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. bardzo mocny 0w20 może mieć zdecydowanie lepsze parametry w wysokich temperaturach niż przeciętny 5w40

 

wymogi to przede wszystkim normy, a lepkość/lepkości są zazwyczaj sugerowane, często podyktowane względami konstrukcyjnymi (np. bęben vvti toyoty nie przepada za SAE W40, wybiera się W20, W30)

Nie pisałem że proponowałeś, ale byl taki przykład, na co ja odpisałem "że podałeś zły przykład" bo niski HTHS 2.6 mPa/s do QQ i to wszystko. :rofl:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem że proponowałeś, ale byl taki przykład, na co ja odpisałem "że podałeś zły przykład" bo niski HTHS 2.6 mPa/s do QQ i to wszystko. :rofl:

 

tyle, że niski HTHS jest do Kaszanki okej :)

 

PEACE :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Co sądzicie o oleju TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30

API: SM/CF; ACEA: C2-A5/B5

PSA PEUGEOT CITROEN B71 2290

Do qashqai 1.6 benzyna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy był by Long life ,lub MC3,Ale ten też spełnia wymagania i jest alternatywą zalecaną/dopuszczalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy był by Long life ,lub MC3,Ale ten też spełnia wymagania i jest alternatywą zalecaną/dopuszczalną.

Witam

Olej Total Ineo 5W30 MC3 wg opisu ma normę ACEA C3 a do Qashqaia 1,6 ma być w normie ACEA C2 czy to nie przeszkadza

 

Ewentualnie które z tych wybrać:

 

Shell Helix Ultra 5W-30

mobil super 3000 5w30

castrol EDGE 5W-30

Total Ineo 5W30 MC3 5w30

TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez agit11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wybrał żadnego z powyższej listy.

Po co kombinować, jak są sprawdzone oleje do tego modelu.

Warto poszukwać na forum. Lista przewijała się wiele razy.

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co sądzicie o oleju TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30

API: SM/CF; ACEA: C2-A5/B5

PSA PEUGEOT CITROEN B71 2290

Do qashqai 1.6 benzyna.

Pozdrawiam

Agit11- poczytaj sobie strona po stronie cofając się do tyłu. Jest tam tyle napisane na temat oleju do QQ- i jeszcze trochę. W końcu kolega Paba - się wkurzy, ile razy może odpowiadać na temat doboru oleju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agit11- poczytaj sobie strona po stronie cofając się do tyłu. Jest tam tyle napisane na temat oleju do QQ- i jeszcze trochę. W końcu kolega Paba - się wkurzy, ile razy może odpowiadać na temat doboru oleju

Witam

Uważam że kolega Paba jest specjalistą od olejów. Doradzał mi tam kilka olejów cytuję:

Motul 8100 Eco-Clean 5W-30

Millers XF LONGLIFE C2 5W-30

Statoil LazerWay C2 5W-30

LIQUI MOLY TOP TEC 4300

VALVOLINE SYNPOWER ENV C2

możesz mieć swoich faworytów, ale szukaj 5w30 z ACEA C2"

 

Ponieważ powyższych olejów w okolicznych punktach sprzedaży nie spotkałem tylko w sklepach internetowych zrobiłem sobie listę olejów które są dostępne w okolicy i z nich chciałem coś wybrać. Dlatego zadałem powtórnie pytanie co wybrać ponieważ jestem laikiem w powyższym temacie który z poniższych wybrać

Shell Helix Ultra 5W-30

mobil super 3000 5w30

castrol EDGE 5W-30

Total Ineo 5W30 MC3 5w30

TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup np. tutaj. Firma sprawdzona.

http://oil-land.pl/pl/p/Millers-Oils-XF-LONGLIFE-C2-5w30-5L/323

http://oil-land.pl/pl/p/Motul-8100-Eco-Clean-C2-5W30-5L/461

 

Jak nie chcesz przez internet, to jedź do marketu i kup Shell Helix Ultra Extra 5W-30 i po sprawie.

Bądź jedź do ASO, tam leją olej Shell, taki który aktualnie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ powyższych olejów w okolicznych punktach sprzedaży nie spotkałem tylko w sklepach internetowych zrobiłem sobie listę olejów które są dostępne w okolicy i z nich chciałem coś wybrać. Dlatego zadałem powtórnie pytanie co wybrać ponieważ jestem laikiem w powyższym temacie który z poniższych wybrać

Shell Helix Ultra 5W-30

mobil super 3000 5w30

castrol EDGE 5W-30

Total Ineo 5W30 MC3 5w30

TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30

Pozdrawiam

Precyzyjnie odpowiadając,niczego nie sugerując,z tej listy shell helix ultra(wiem że są lepsze propozycje ale nie z tej listy,ale ten,do tego silniczka napewno ci wystarczy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ powyższych olejów w okolicznych punktach sprzedaży nie spotkałem tylko w sklepach internetowych zrobiłem sobie listę olejów które są dostępne w okolicy i z nich chciałem coś wybrać. Dlatego zadałem powtórnie pytanie co wybrać ponieważ jestem laikiem w powyższym temacie który z poniższych wybrać

Shell Helix Ultra 5W-30

mobil super 3000 5w30

castrol EDGE 5W-30

Total Ineo 5W30 MC3 5w30

TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30

Pozdrawiam

 

z w/w Total Quartz Ineo ECS 5w30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z w/w Total Quartz Ineo ECS 5w30

Total sugeruje do QQ 1.6 Pb ,jednak INEO LONG LIFE lub MC3.Uważasz Paba że ich inżynierowie są za słabi?ECS to tylko alternatywa(stworzony z myślą o silnikach diesla koncernu PSA).

http://www.total.com...5E?OpenDocument

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Total sugeruje do QQ 1.6 Pb ,jednak INEO LONG LIFE lub MC3.Uważasz Paba że ich inżynierowie są za słabi?ECS to tylko alternatywa(stworzony z myślą o silnikach diesla koncernu PSA).

http://www.total.com...5E?OpenDocument

uważam, że te silniki potrzebują a5/b5 lub a1/b1 i to wszystko

uważam też, że te dobieraczki to nie wyrok :)

 

Nissan nie ma swoich norm, więc oleje słuszne dla tej marki często będą mieć aprobaty i reklamę dla innych

np. w Toyocie, która również w benzynie wymaga lekkiego biegu stosuje oleje specjalnie rekomendowane dla Forda czy Volvo i żyje z tym bardzo dobrze :)

MC3 nie bo ma być 5w30 w pierwszej kolejności, a Ineo to olej a3/b4

 

co Qashqaia benzynowego bez lpg niezmiennie polecam dobry olej acea a5/b5 (a1/b1) z c2 ponieważ najwyraźniej tego c2 wymagają (nie zostało to potwierdzone), a silnik z euro 4 czy 5 jest przystosowany do oleju mid/low saps, a chroni to katalizator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT"MC3 nie bo ma być 5w30"-

Przecież MC3 jest 5W30 ! QUARTZ INEO MC3 5W30. Zaś Total Quartz INEO Long Life 5W30

  • ACEA C3
  • BMW Longlife 4,Longlife 1,Longlife 98

  • Mercedes-Benz 229.51 & 229.31

  • VW 504.00/507.00/502.00/505.00/503.00/506.00/506.01(Bj 2007)
  • Porsche C30
    "zawiera specjalne dodatki o niskiej zawartości siarki, popiołów i fosforu (tzw. składniki typu Low SAPS). Chronią one system oczyszczania spalin (filtry cząstek stałych DPF i katalizator) przed przedwczesnym zatykaniem i zużyciem oraz pomagają zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. W efekcie konstruktorom silników łatwiej jest spełnić normę Euro 5."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie występuje 5w30 z tego mc3, spieszyłem się, zasugerowałem kartą 5w40 która od razu się pojawiła mi na ekranie

 

oba są a3/b4, wyznaję po prostu inną zasadę i ich bym nie lał

 

oczywiście jeśli mowa o przeciętnym kierowcy (jak w wątku o Note) to dobry będzie praktycznie każdy 5w30 jaki jest na rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Norton blokuje mi atak z tej strony.

Dzisiaj podczas próby wejścia na strone http://motokram.com....rmacyjna-9.html wyskakuję: "Strona zgłoszona jako dokonująca ataków" :mad:

Wczoraj na tą stronę dobierałem olej Motul do QQ silnik 1.6 benzyna, rok 2007-2011, to wskazywało na olej Motul 8100 Eco - clean 5w30.

Edytowane przez wegit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...