Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Zawór EGR


Gość lukaszs
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pare dni temu zapalila mi sie kontrolka check engine, blad P0404 Exhaust Gas Recirculation Circuit Range/Performance, prawdopodobnie do wymiany zawor EGR(narazie zalalem auto lepszym paliwem i zresetowalem kontrolke), i pytanie do forumowiczow czy moze da sie ten zawor odlaczyc i zaslepic. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze bujany, można i trzeba, bo prawdopodobieństwo, że EGR jest nie do zreanimowania jest minimalne. W tym silniku gdy zaślepisz EGR, może stale świecić się check (jest tam chyba cz. temperatury gazów EGR).

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanko do klubowiczow..

 

Skad w intercoolerze bierze sie olej silnikowy? Kapie mi kilka kropolek z lewej strony silnika, rozszczelnienie ukladu ? Stwierdzili ze trzeba wymienic intercooler 500zl czy to wina Turbo ? Jak ten uklad caly dziala.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co go wymieniać? Po to aby nowy znów został zalany olejem?:)

 

Olej bierze się w zdecydowanej większości przypadków z nieszczelności turbiny, czyli w turbinie masz uszczelniacze olejowe które puszczają, wtedy olej przedostaje się do kolektora dolotowego, a w związku z tym, że intercooler jest najniżej to z niego w końcu przecieka.

 

A układ działa mniej więcej tak: powietrze zasysane jest do filtra powietrza, potem wciąga je sprężarka w turbinie, spręża (albo i nie) i tłoczy do intercoolera, czyli chłodnicy powietrza doładowanego, stamtąd już prosto do silnika.

 

myślę, że bujany zgodzi się ze mną :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech straci i się zgodzi, zarówno w zasadzie działania jak i w tym że zupełnie bezcelowa jest wymiana chłodnicy powietrza doładowywującego gdyż przyczyna leży w przepuszczającym turbo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mozna dostac nowa turbosprezarke ? Albo czy jest jakis sposob jej naprawy ?

 

wystarczyło przeczytać ten temat a miał byś odpowiedź na 2 część swojego pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym poprostu dojsc do sedna sprawy, skad sie bierze ten caly problem z wyciekiem ojelu z intercoolera, jezeli to turbina to zapewne czeka mnie wymiana, srednio interesuja mnie uzywane czesci, w ASO skasowali 50zl i stwierdzili ze intercooler do wymiany, wiec to rece opadaja.. Jutro musze podjechac i sprawdzic co oni na to..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli to turbina to zapewne czeka mnie wymiana, srednio interesuja mnie uzywane czesci
i znowu kłania się czytanie ze zrozumieniem!

 

widać że bogaty jesteś bo w ASO pewnie ze 4-5 tys zł za turbo wybulisz (jeżeli tylko bo i to pewnie droższe będzie do tego wymienią Ci intercooler itd. itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Po co go wymieniać? Po to aby nowy znów został zalany olejem?:)

 

Olej bierze się w zdecydowanej większości przypadków z nieszczelności turbiny, czyli w turbinie masz uszczelniacze olejowe które puszczają, wtedy olej przedostaje się do kolektora dolotowego, a w związku z tym, że intercooler jest najniżej to z niego w końcu przecieka.

 

A układ działa mniej więcej tak: powietrze zasysane jest do filtra powietrza, potem wciąga je sprężarka w turbinie, spręża (albo i nie) i tłoczy do intercoolera, czyli chłodnicy powietrza doładowanego, stamtąd już prosto do silnika.

 

myślę, że bujany zgodzi się ze mną :P

 

ja myśle że regeneracja turbiny niewystarczy chłodnice powietrza też trzeba wymienić bo jak olej się pokazuje to i powietrze też ucieka i może być utrata mocy w tych modelach tak już jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Gość lukaszs

Problem z kontrolką po wyczyszczeniu zawordu ustąpił. Jednak cały czas przy depnięciu pedału gazu auto strasznie kopci... zastanawiam się czy to nie przypadkiem nawał nagaru zebrany w układzie wydechowym, dzis czytając podobne wątki an temat EGR każdy poleca zablokowanie EGR oraz wyczyszczenie kolektora ssącego. Wątek z innego forum :Inne Forum .. Moje auto nie jest jakoś mocno piłowane, staram się jezdzić 2000-3000 obrotów MAX, jednakże czuję spadek mocy niż auto miało 2 lata temu.. co o tym myślicie ?

Edytowane przez lukaszs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

ja myśle że regeneracja turbiny niewystarczy chłodnice powietrza też trzeba wymienić bo jak olej się pokazuje to i powietrze też ucieka i może być utrata mocy w tych modelach tak już jest

Jeżeli chodzi o zawór EGR, to w moim przypadku pomogło przeczyszczenie, a w przypadku zaworu w aucie kolegi niestety nie ,wiec trzeba było zaślepić wlot spalin i po temacie. Tylko jedna rada należy zastosować grubszą blaszkę niż z puszki piwa jak to ktoś na forum sugerował ,bo ta po tygodniu się przepaliła.

Pozdrawiam marekko

 

ja myśle że regeneracja turbiny niewystarczy chłodnice powietrza też trzeba wymienić bo jak olej się pokazuje to i powietrze też ucieka i może być utrata mocy w tych modelach tak już jest

Chłodnicę można pokleić ,przeważnie jest rozszczelniona na narożnikach, a tam lutowanie nie wchodzi w gre bo są uszczelki gumowe.Koszt w Toruniu 70 PLN, i jest ok.Jeżeli chodzi o turbinę ,to niestety musiałem kupić nową, koszt 3600zł(stara trzeba zdać)niestety olej dalej idzie na chłodnicę powietrza, więc wykapowałem,że turbina ciągnie olej z odpowietrzenia pokrywy zaworów.Wyjąłem wężyk z pokrywy zaślepiłem żeby nie dostawało się fałszywe powietrze do turbiny i kilka dni zaobserwuję czy to jest słuszna diagnoza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Moje auto nie jest jakoś mocno piłowane, staram się jezdzić 2000-3000 obrotów MAX, jednakże czuję spadek mocy niż auto miało 2 lata temu...

Uważam, że to zdanie zawiera odpowiedź samo w sobie. Moim zdaniem jeździć na niskich obrotach autami z DPF i EGR to zbrodnia - to nie może się dobrze skończyć. Układ wydechowy MUSI mieć jak najwyższą temperaturę podczas pracy. Inaczej będzie osadzał się nagar na zaworze EGR, a katalizator i filtr cząstek stałych będą nie tylko oblepione sadzą, ale być może jeszcze niedopalonymi węglowodorami i będzie to nie do usunięcia w pewnym momencie.

Optymalne minimum dla silnika to ilości obrotów takie, gdzie osiąga on najwyższą sprawność (można przyjąć, że w przybliżeniu zakres między maksymalnym momentem obrotowym, a osiągnięciem ok. 90% mocy maksymalnej). W przypadku Nissana X-Traila max moment obrotowy to okolica 2000-2500RPM, moc max to 4000RPM. Jeśli ktoś jeździ poniżej 2000RPM to silnik nie będzie osiągał swoich nominalnych parametrów pracy, co za tym idzie spalanie może być niepełne, a temperatura i/lub ilość gazów odlotowych będzie zbyt niska.

Edytowane przez Mark_75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To trochę nie tak kolego Mark_75. Jazda z obrotami 2000-3000 nie jest tak szkodliwa jak jazda w mieście na krótkich odcinkach bez odpowiedniego zagrzania silnika a co za tym idzie układu wydechowego. Wystarczy się przejechać z prędkością ponad 2500 obr/min na dłuższej trasie poza miastem i to wystarczy do oczyszczenia układu wydechowego. A największą wadą tutaj jest niedoskonałość układów DPF, FAP czyli filtrów cząstek stałych. Dochodzi do tego jeszcze stan techniczny silnika czyli np. kondycja pierścieni , turbiny. Częstotliwośc wymiany oleju i sam typ oleju również. Pozdrawiam.

Edytowane przez LeonMP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To trochę nie tak kolego Mark_75. Jazda z obrotami 2000-3000 nie jest tak szkodliwa jak jazda w mieście na krótkich odcinkach bez odpowiedniego zagrzania silnika a co za tym idzie układu wydechowego. Wystarczy się przejechać z prędkością ponad 2500 obr/min na dłuższej trasie poza miastem i to wystarczy do oczyszczenia układu wydechowego. A największą wadą tutaj jest niedoskonałość układów DPF, FAP czyli filtrów cząstek stałych. Dochodzi do tego jeszcze stan techniczny silnika czyli np. kondycja pierścieni , turbiny. Czstotliwośc wymiany oleju i sam typ oleju również. Pozdrawiam.

I tu sie kłania pomysłowść.Wystarczy jeździć z częsciowo lub calkowicie zaslonietą chłodnicą i silnik na krotkich odcinkach bedzie osiagał szybko własciwa temp.a co za tym idzie problemy z dpf raczej wystepowac nie bedą.Jeżdzenie na obrotach 2500-3000 ,da podobne efekty ale wtedy x-trail ze spalaniem nie zejdzie ponizej 10 l/100 km.

A co do oleju to owszem warto lac pelne syntetyki (niekoniecznie te najsilniej reklamowane)ale kazdy sprawny X-trail(di,dci) nie bierze oleju w ogole -takze mowa o jakis nagarach,osadach w wydechu-jest praktycznie bezprzedmiotowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie kłania pomysłowść.Wystarczy jeździć z częsciowo lub calkowicie zaslonietą chłodnicą i silnik na krotkich odcinkach bedzie osiagał szybko własciwa temp.a co za tym idzie problemy z dpf raczej wystepowac nie bedą.Jeżdzenie na obrotach 2500-3000 ,da podobne efekty ale wtedy x-trail ze spalaniem nie zejdzie ponizej 10 l/100 km.

A co do oleju to owszem warto lac pelne syntetyki (niekoniecznie te najsilniej reklamowane)ale kazdy sprawny X-trail(di,dci) nie bierze oleju w ogole -takze mowa o jakis nagarach,osadach w wydechu-jest praktycznie bezprzedmiotowa .

Temperatura silnika czy osłoniętego, czy nie, zawsze wynosi około 90oC (pomijając czas na rozgrzanie). Wyższej temperatury spalin nie da się wygenerować utrudniając chłodzenie korpusu silnika - zawsze będzie stabilna. Skoro temperatura spalin pozostaje stała po ustabilizowaniu się temperatury silnika, to jedynym sposobem rozgrzania układu spalinowego jest zwiększenie przepływu gazów odlotowych, a tego żaden kocyk na silniku i tektura na chłodnicy nie zapewni. Większą ilość spalin, a co za tym idzie większą ilość energii cieplnej dostarczonej do układu wydechowego może zapewnić wyłącznie spalenie większej ilości paliwa.

Ludzie kaleczą swoje auta nie tylko krótkimi trasami na zimnym silniku, ale całym okresem użytkowania - żeby im auto paliło mało, to jeżdżą na zbyt niskich obrotach na długich trasach i katalizator z DPFem nigdy nie osiągają swoich nominalnych parametrów pracy (a EGR zalepia się nagarem). A jak dla kogoś 10l ON to za dużo... no cóż - zawsze można kupić Skodę Fabię, a nie wielką i ciężką budę jaką jest X-Trail. Jak się chce mieć duże auto, to trzeba się liczyć z kosztami.

Co do oleju... w X-Trailach dCi, wyprodukowanych po październiku 2005, należy lać wyłącznie syntetyki i to spełniające ACEA C3. I tu się zgadzamy, że tani olej powoduje kłopoty nie tylko silnika, ale też i wszystkich rzeczy, które się z jego prawidłową pracą wiążą (w tym naszych ukochanych nowinek technicznych jak recyrkulacja spalin i filtry cząstek stałych). Ponieważ jest wielu specjalistów, którzy myślą, że byle 10W-40 załatwi sprawę, to potem są problemy...

Edytowane przez Mark_75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...