Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Wystrzał w sekwencji


Mike
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładając sekwencję byłem pewien że mi to już nie grozi (KME Diego) a jednak....

 

Korzystając z niskich cen benki chciałem trochę przegonić Primerkę na benzynie i wyłaczyłem gaz (w kabinie, zawór w butli nie ruszałem). Zostawiłem autko na bence i po dwóch dniach chciałem uruchomić.

Dupneło tak, że nie musiałem maski odśnieżać....

 

filtr wyskoczył z zawiasów i na 90% przepływka do wymiany (2 lata temu wrzuciłem nówkę :< )

Zanim wrzucę kolejną przepływkę chciałem się dopytać skąd u licha wystrzał na sekwencji?

Wymyśliłem sobie teorię:

- był mróz około -20 więc może gaz zalegał w kolektorze (tyle że LPG skrapla się w -42stC),

- zamarzł mi gdzieś zawór i gaz cały czas się ulatniał.

 

Ktoś się spotkał z takim problemem?

Na pewno pojadę na przegląd do gazownika, ale mimo wszystko byłbym zobowiązany za podpowiedź gdzie szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro gaz był wyłączony wcześniej, jeździłeś na benzynie, samochód został na benzynie, uruchamiałeś na benzynie, to czemu zakładasz że to gaz strzelił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to wręcz podręcznikowy przykład wystrzału w kolektor dolotowy jaki sie zdarza przy instalacjach starszych generacji.

 

A co niby innego mogłoby strzelić i wywalić filtr powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to wręcz podręcznikowy przykład wystrzału w kolektor dolotowy jaki sie zdarza przy instalacjach starszych generacji.

 

A co niby innego mogłoby strzelić i wywalić filtr powietrza?

 

owszem, ale jak sam napisałeś masz instalację sekwencyjną i co najważniejsze gaz był wyłaczony a żadna z powyższych opcji dodatkowych w postaci zalegania gazu nie wchodzi w rachubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...najpewniejszy zawór to taki, który zakręci się ręcznie :-)

a z elektrozaworami to bywa różnie...zastanawiam się jeszcze czy czasem komputer nie zgłupiał od tego mrozu i puścił gaz....

 

Może benzynka była trefna... Ostatnio tankowalem na Lukoilu, ale żeby zaraz wybuch... (w tym samym dniu tankowałem drugą nyskę i zero problemów).

 

Układ zapłonowy nigdy nie stwarzał kłopotów, świece wymieniane regularnie, kabelki w bardzo dobrym stanie, ale dla pewności sprawdzę.

 

Bardzo dziwna sprawa.

 

Jak ktoś coś kiedyś podobneg przeżył to proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno, po czym wnosisz że przepływka poszła? a swoją drogą jeżeli jesteś pewien że wina leży po stronie instalacji gazowej, udał bym się w tej sprawie do zakładu gdzie była montowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto było badane na kompie, kod błędu wskazał na przepływkę, objawy również to potwierdzają (auto wogóle nie wkręca się na obroty ale odpala i na jałowym chodzi dopóki się nie rozgrzeje). Poza tym po takim wystrzale to nie ma przepływomierza coby ocalał :-)

 

Stawiam na gaz bo strzały w kolektor to typowy problem LPG, zaskoczyło mnie tylko że zdarza się w sekwencji. Nie wiem co poza LPG mogłoby doprowadzić do detonacji w kolektorze.

 

Spradzę jeszcze te przewody (nigdy nie było z nimi problemu, może te mrozy doprowadziły do jakiegoś uszkodzenia).

 

Co dziwniejsze strzał nastąpił kiedy auto było przełączone na benzynę.

Dzięki za link, dopytam jeszcze gościa co miał podobne zdarzonko.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na gaz bo strzały w kolektor to typowy problem LPG,
owszem ale raz jeszcze powtarzam nie w sekwencji i nie kiedy jest ustawione na benzynę.

 

Poza tym po takim wystrzale to nie ma przepływomierza coby ocalał
w instalacjach starego typu zakłada się specjalny kołnierz "przeciwwybuchowy" jest to taka specjalna przejściówka na którą jest założona dość sztywna guma. w przypadku wybuchu guma ta uchyla się i pozwala energi na wydostanie się na zewnątrz przed dojściem do przepływomierza, także ewentualne strzały mu niestraszne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na gaz bo strzały w kolektor to typowy problem LPG,
owszem ale raz jeszcze powtarzam nie w sekwencji i nie kiedy jest ustawione na benzynę.

 

Poza tym po takim wystrzale to nie ma przepływomierza coby ocalał
w instalacjach starego typu zakłada się specjalny kołnierz "przeciwwybuchowy" jest to taka specjalna przejściówka na którą jest założona dość sztywna guma. w przypadku wybuchu guma ta uchyla się i pozwala energi na wydostanie się na zewnątrz przed dojściem do przepływomierza, także ewentualne strzały mu niestraszne.

 

Wiem, że w sekwencji w teorii nie ma prawa być żadnego wystrzału.

Natomiast nie wiem co innego mogło walnąć mi w kolektor i jedyny przypadek w motoryzacji ogólnie pojętej jaki znam to są strzały od LPG.

 

Nie zakładałem żadnych zabezpieczeń na filtr no bo przecież mam sekwencję :one:

W poniedziałek zadzwonię do KME i się dowiem czy słyszeli o podobnym przypadku.

 

A jeśli nie strzał od LPG to od czego :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maras ma racje.

niektóre parowniki mają zawór upuszczając nadmierne ciśnienie gazu z parownika, np firma Stefanelli zaleca by odprowadzenie z tego zaworu było podłączone pod kolektor ssący wężykiem tak by gaz nie zbierał się pod maską.

Teraz zostaje kwestia jak to jest podłączone u ciebie??

sprawdź czy od parownika do kolektora ssącego idą 2 czy też 1 wężyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych wężyków upuszczających.

 

W KME mi potwierdzili, że mięli takie przypadki.

Najprawdopodobniej po przełączeniu na benzynę zamarzła mi listwa wtryskiwaczy (niestety mam załorzoną niezbyt dobrej jakości - nie wiem jakiej marki - czarna zintegrowana).

W wężu pomiędzy parownikiem a listwą zostało trochę gazu.

Jak po dwóch dniach odpaliłem na benzynce to wtryskiwacze się rozmroziły i puściły gaz.

(wystrzał nastąpił po chwili pracy - co by się zgadzało). LPG dostało zapłonu w kolektorze i BUUUM.

 

Efekty:

- uszkodzona przepływka (100%, jestem po diagnostyce. Wymieniłem przepływkę check już się nie pali),

- konieczność czyszczenia kolektora dolotowego, przepustnicy + kolejne zestrojenie ECU (zmiana ilości powietrza, ponoć trzeba go "nauczyć" czystego kolektora),

- gruntowny przegląd LPG, być może wymiana wtryskiwaczy (a co tam, swoje przejechały :-) )

- no i nie musiałem odśnieżać maski, od strzału śnieg sam spadł :diabel2:

 

Mam nauczkę, już od jakiegoś czasu coś mi nie grało z LPG, z braku czasu odkładałem przegląd no i mam za swoje.

 

Jak dla mnie temat zamknięty, mam nadzieję że moja bolesna lekcja nie pójdzie na darmo.

Teraz benka tania więc się nie stresuję i śmigam bez gazu, trochę mi tylko szkoda przepływki - 2 lata temu nową wkłożyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zabezpieczenie na przepływke nie zawsze daje rade :P a zazwyczaj jest montowane tylko poto żeby klient miał konfort psyciczny :P poza tym oranicza przepływ powietrza co redukuje moc silnika :P lepiej zamontować dobre wtryskole niż kobinować z jakimiś klapami przeciw wybuchowymi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daje, daje ale pod warunkiem że jest w połączeniu z tym o czym wspominałem wcześniej, czyli tak jakby rurka która ma w sobie podłużne otwory a na te otwory jest nałożona specjalna gumowa opaska. w momencie wybuchu klapka się zamyka dzięki czemu chroni przepływkę a całe ciśnienie jest wywalane przez tą rurę na której odchyla się ta opaska pod wpływem ciśnienia. oczywiście, zawsze lepiej żeby nie wybuchało ale skoro tak się może zdarzyć to warto być zabezpieczonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...