Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N15]Podłączenie CB prosto z AKU,radioodtwarz.Spalone kostki


Gość Broda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

Mam CB Uniden 520XL z antentką około 1,3m (nie pamiętam firmy w tej chwili). Było to wszystko strojone itp. Jednak nadawanie mam dużo większe niż odbiór i często nie słyszę co do mnie mówią, a zdarzają się czasem obelgi różnego typu. Ale to nie ważne. Dodatkowo straszne szumy i trzaski i niestety musze wtedy radio na maksa przykręcić, a wiadomo jaki jest efekt. Nic nie gada itp:)

 

Generalnie poczytałem trochę na forum i zdecydowałem się pójść za radą Forumowiczów, aby poprowadzić osobne zasilanie prosto z AKU. Plus do plusa, minus do minusa, a nie do karoserii.

 

I tu mam pytanie: Jak grubym kablem powinienem to zrobić? W sensie czy podobnym do tego co mam w CB, czy jakimś grubszym ewentualnie. Kablę od CB i ten od AKU połączę złączką jakąś, bo prawdopodobnie w przyszłości będę chciał podłączyć pod ten kabel także radioodtwarzacz, bo przy głośniejszym słuchaniu muzyki, jak zdarzy się jakiś mocniejszy basik, radio się restartuje(nie chcę bawić się w nowy AKU, bo ten jest w miarę ok).

 

I jeszcze jedno pytanie: Spaliła mi się kostka od świateł, jedna po drugiej:(

Jedną zrobiłem, kupując uniwersalną i podłączając stare kabelki. Do drugiej niestety nie starczy mi kabli i muszę dorobić. Czy jeżeli zrobię to trochę grubszymi kabelkami niż oryginalne i połączę za pomocą kostki to nic nie powinno się dziać?

 

Z tego co się orientuję to wszystko powinno być oki, ale na wszelki wypadek wolę spytać, bo ja z wyższymi napięciami nie mam problemu, ale przy elektryce samochodowej wolę się upewnić.

 

I może jeszcze takie pytanie, nie do końca w tym dziale, ale spróbuję się podpiąć pod temat: Czy zmienialiście w swoich N15 instalację od głośników i jak tak to jakimi kabelkami ja prowadziliście? Podobnie jak wcześniej: grubsze, cieńsze itp?:)

 

Wiem, że pytania lamerskie, ale chciałbym dopiąć wszystko na ostatni guzik.

 

Dziękuję z góry Wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zazilenia CB i jezeli jeszcze pozniej chcesz radio podlaczyc to radzil bym zrobic to odrazu grubszym kablem jakies 4mm srednicy.Do przedluzenia kabli teraz sa tam zapewne 0.75mm i jak zalozysz troche grubsze nic sie nie stanie.Seryjne kable do glosnikow sa tam 0.75 trzeba je wymienic na przynajmniej 1.5mm i bylo by ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do palących świateł

to zrób sobie na osobnym przekażniku

tz przekaźnik ze sklepu 30 /40 A

 

kabel 1,5 mm do przekażnika podpinasz kabelek co szedł na żarówkę jako włączający sygnał i mase do przekażnika ciągniesz z aku + sa a drugie 2 kable rozprowadzasz w kostki na lampy

85 masa

86 sygnał czyli co szło fabrycznie na żarówke

30 power+ z AKU

87 i 87 są 2 po sztuce na każdą lampe

do tego daj porządną mase na żarówke 1,5mm gdzieś w karoserie albo do aku na -

 

 

Zalety takie

 

-wzrost napięcia na żarówce

-chłodniutko

- właściwie nie obciążasz już fabrycznej instalacji i przekażników fabrycznych

 

wady

-troszke kabli pod maską

-przekażniki fabryczne zostają bezużyteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Dziękuję za rady.

Światła podłączyłem na razie tak jak były, bo trochę czasu mi brakuje na przeróbki, tzn. założyłem nową kostkę i połączyłem przewody stare z nowymi. Działa:)

 

Radio CB podłączyłem prosto pod AKU, a radioodtwarzacz na razie zostawiłem, bo mam w planach zmianę instalacji do głośników. Ale to jak będzie trochę luźniej w robocie.

 

Mam jeszcze jednak pytanko: Kabel od Aku do CB jest 2x1,5mm, a ten w radiu CB jest trochę cieńszy. Połączyłem, skręciłem i dodatkowo węzykiem termokurczliwym zabezpieczyłem. Jednak na łączeniu tych kabelków jest zgrubiebie (wiadomo cieńszy z grubszym łączony). Według mnie nie powinno się nic dziać (grzać itp). Mogę się jednak mylić. Co myślicie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Zbyt długo go jeszcze nie testowałem, ale już słychać różnicę. Szumy zmniejszyły się i to bardzo, słychać dalej i lepiej. Muszę jeszcze tylko pojechać i dostroić antenkę z radyjkiem i będzie oki:)

Generalnie zrobiłem to w taki sposób: kabel od aku 2x1,5mm, na którym przy aku jest bezpiecznik 5A zwłoczny. Przy radyjku zostawiłem bezpiecznik ten co był, czyli 2A szybki. Wężyk termokurczliwy, izolacja ot tyle.

Na razie nie podłączałem radioodtwarzacza, ale mam puszczony drugi kabel w razie jakby mi się zachciało, bo nadal przy głośniejszej muzyce restartuje mi się:(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...