Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

P10 Przyciemnienie szyb


Gość pk007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym tygodniu chcę przyciemnić szybki w swojej primerce :D , w związku z tym chcialem prosić o fotki przyciemnionych primerek bo nie wiem jaki rodzaj folii i stopień przyciemnienia ładnie by wyglądał, jakbym zobaczył na autko będzie łatwiej mi podjąć decyzje. Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stranger
ja siem zastanawiam nad przyciemnieniem, ale raczej piecowo i tez nie mam podgladu jak to wyglada

Daruj sobie piecowe przyciemnianie szyb.

Drogie jak cholera, efekt mizerny, a policja i tak nie honoruje certyfikatu jeśli przyciemnisz przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gabi_kojot

http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C299340

 

http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C300778

 

 

Niestety nie komplet. A co do kwesti policji, nie mają nic do powiedzenia jesli

 

a) folia ma 70% przepuszcalności światła

B) posiadamy ates

c) nie jest to atest, naklejka dołaczana do pudełka z folią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stranger

Uwaga, będzie długi elaborat. A wiem co mówię, bo temat przerabiałem osobiście i prowadziłem nie raz długie rozmowy ze znajomym z drogówki.

 

a) folia ma 70% przepuszcalności światła

Owszem, ale mogą to sprawdzić tylko posiadając odpowiednie urządzenie pomiarowe. Jeśli go nie mają, mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny do momentu odpowiedniego badania na stacji diagnostycznej. A w tym przypadku nie ma znaczenia czy przyciemniałeś piecowo, czy folią.

 

B) posiadamy ates

Atest jest kompletną bzdurą. Dlaczego? Otóż dlatego, że żadna firma przyciemniająca szyby nie da Ci atestu na przednie szyby, a na tylnie nie potrzebujesz żadnego, Póki masz prawe lusterko wsteczne, to tylne szyby możesz sobie nawet farbą zamalować i nikt nie ma prawa się przypieprzyć. Nawet jeśli wycyganisz od firmy atest na przednie szyby, to sytuacja może być identyczna jak wcześniej wspomniana, czyli jeśli panowie policjanci nie będą mieli miernika to mogą zatrzymać dowód.

 

c) nie jest to atest, naklejka dołaczana do pudełka z folią

Naklejka dołączana do pudełka jest nic nie warta. W każdym sklepie tuningowym sprzedawca, który handluje folią dorzuci Ci garść takowych i policja o tym wie. Pomijając już kwestię tego, że naklejka nigdy nie będzie wiążącym "dowodem" legalności, bo sprzedawca nie wie na jaką szybę będziesz folię naklejał. Czy idelanie przeźroczystą ( raczej takie nie występują ), czy na już przyciemnioną fabrycznie ( jakieś 95% aut ).

 

Reasumując:

Po pierwsze gra jest niewarta świeczki. Naklejanie folii na przednie szyby jest legalne tylko i wyłącznie w przypadku jeśli przepuszczalność światła oklejonej/piecowanej już szyby wynosi >= 70%. Biorąc pod uwagę, że prawie każde auto ma już przyciemnione szyby w około 15%, nakleić możesz folię mniej więcej 15. Taka folia jest niemal całkowicie przeźroczysta. Jak zobazcysz taką to zrozumiesz co mam na myśli.

Po drugie żaden atest niebieskich nie interesuje. W poważaniu mają świstki, czy to od zakładu oklejającego szyby czy piecującego je. Jeśli nie mają przy sobie urządzenia pomiarowego, mają prawo zatrzymać dowód "do wyjaśnienia sprawy".

 

Morał:

Jeśli chcemy jeździć z przyciemnionymi szybami to dbajmy o to by spełniały wymóg 70% przepuszczalności światła i módlmy się, żeby patrol miał pomiernik ( na szczęście jest ich coraz więcej ).

W moim jednak mniemaniu nie warto się męczyć. Przednie przyciemnione zgodnie z prawem wyglądają jakby nigdy przyciemniane nie były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z tobą Stranger że

W moim jednak mniemaniu nie warto się męczyć. Przednie przyciemnione zgodnie z prawem wyglądają jakby nigdy przyciemniane nie były.
Mój kolega w megance ma przyciemnione przednie boczne folią na 33%(mierzone na stacji diagnostycznej) i jest naprawde bardzo ciemno, z odległości 2 metrów kompletnie nie widać środka. Jak go dzisiaj złapie wrzuce fotki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gabi_kojot

jelsi chodzi o przepuszczalnosc 70% fakt faktem, ze ni esprawdza tego namacalnie vczy w inny sposob, ja mialem u siebie robione szyby w poprzedni samochodzie folia tyle ze blękitną bo tak pasowało do auta. Folia miała 70% przepuszczalności i atest takowy znalazł sie (cos podobnego jak homologacja instalacji gazowej) problemu nigdy nie miałem żadnego z szybami a samochodem jeździłem dwa lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stranger
Mój kolega w megance ma przyciemnione przednie boczne folią na 33%(mierzone na stacji diagnostycznej) i jest naprawde bardzo ciemno, z odległości 2 metrów kompletnie nie widać środka. Jak go dzisiaj złapie wrzuce fotki

Istnieją rzeczywiście folie, które mają inną przepuszczalność światła w różnych kierunkach. Wspomniane 70% musi być liczone ze zewnątrz do środka. Dlatego kumpel może mieć ciemniejszą folię, ale taka jest potwornie droga...

 

jelsi chodzi o przepuszczalnosc 70% fakt faktem, ze ni esprawdza tego namacalnie vczy w inny sposob, ja mialem u siebie robione szyby w poprzedni samochodzie folia tyle ze blękitną bo tak pasowało do auta. Folia miała 70% przepuszczalności i atest takowy znalazł sie (cos podobnego jak homologacja instalacji gazowej) problemu nigdy nie miałem żadnego z szybami a samochodem jeździłem dwa lata

Wiesz, ja znam kolesia, który już 2 rok jeździ z szybami oklejonymi lustrzanymi ( całkowicie zabronionymi ) foliami i też nikt się do niego nie przyczepił. Ale przyjdzie i dzień na niego, tak jak na każdego kto ma za ciemne szybki. No ale może ja po prostu za bardzo się tym przejmuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieją rzeczywiście folie, które mają inną przepuszczalność światła w różnych kierunkach. Wspomniane 70% musi być liczone ze zewnątrz do środka. Dlatego kumpel może mieć ciemniejszą folię, ale taka jest potwornie droga
Nie wydaje mi się że jest taka droga, gdyż za przyciemnienie wszystkich szyb zapłacił 420 zł w Siedlcach, a efekt jest naprawde świetny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stranger
Nie wydaje mi się że jest taka droga, gdyż za przyciemnienie wszystkich szyb zapłacił 420 zł w Siedlcach, a efekt jest naprawde świetny

W porządku, zatem dowiedz się od niego o adres tego zakładu w Siedlcach. Dla takiego efektu gotów jestem jechać aż do Siedlec zafoliować auto. Poważnie mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakład mieści się na Węgrowskiej w Siedlcach jestem umówiony dopiero na 31 maja także jak zrobie szyby u siebie wrzuce fotki koszt całości 370zł. Ewentualnie jak dorwe mojego kumpla to wczesniej wrzuce jego fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stranger
zakład mieści się na Węgrowskiej w Siedlcach jestem umówiony dopiero na 31 maja także jak zrobie szyby u siebie wrzuce fotki koszt całości 370zł. Ewentualnie jak dorwe mojego kumpla to wczesniej wrzuce jego fotki

A za te 370zł robisz wszystkie 5 szyb? Hmmm... Zatem czekam na efekty! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stranger
pomyłka koszt bedzie około 430 zł. A oto zdjęcie meganki o której wspominałem wcześniej przód 32% tył około 50%

Chyba to zdjęcie coś Ci się nie załączyło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stranger
No i jak to ci się podoba??

Wygląda ekstra, ale coś mi się wydaje mało prawdopodobne, żeby ta szyba miała przepuszczalność światła 67%, chyba, że sama folia?

Mam znajomego w firmie tuningowej, który niejedno auto już oklejał, dzięki temu widziałem parę przyciemnionych szyb.

Dlatego nijak się to ma do tego co wiem z doświadczenia.

Ale jeśli wszystko co mówisz jest zgodne z prawdą, to jadę do Siedlec ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega był w dogodnej sytuacji bo miał seryjnią przepuszczalność 98-99%, nalepił na to folie 30 % i tak fajnie wyszło, dzisiaj jade swoją primerka na stację diagnostyczną sprawdzić jaką mam fabryczną przepuszczalność. W nowszych furkach efekt jest gorszy z tego co słyszałem bo fabrycznie jest już przyciemnienie na 18 %, i możesz na to przykleić tylko folię 10%. Ale moje chyba na szczęscie mają 99 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotrek

Tak czytam i czytam, wiele nowego sie dowiaduję, szkoda jednak że wszystko co napisaliście ma się nijak do rzeczywistości..........

Pomimo tego że temat przyciemniania szyb mial miejsce już kilka razy na forum, gdzie opisane było wszystko dokładnie.

Ja mam w swojej Almerce przyciemniony tylko tył, ponieważ w firmir której robiłem powiedzieli że żadna folia, nie przepuszcza 70% światła, dlatego zdecydowałem sie na robienie tylko tyłu, bo koleś mi wytlumaczył to w ten sposob:

- zaplacisz za oklejenie przednich szyb

- podczas kontroli policji dostaniesz kwitek na zrobienie przeglądu, za który trzeba zapłacić,dostaniesz mandat, a potem jeszcze przyjedziesz do mnie abym zerwał folię z przednich szyb, których przyciemnianie folią jest poprostu zabronione! iteraz przeliczcie sobie koszty czy warto oklejać przednie szyby, już jeden kolega w klubie zrywała folię z przednich szyb, z tego co wiem do dziś dnia nie może sobie poradzić z pozostałym klejem po foli na szybach....

ale na ten temat więcej w poprzednich postach na temat przyciemniania szyb bo nie warto się powtarzać.

Żadna ceniąca się firma nie wyda atestu na przyciemnione przednie szyby folią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że kolega nie zna dokładnie przepisów... szyby można oklejać folią do 70 % przepuszczalności światła i nie trzeba mieć atestu, ponieważ policja i stacje diagnostyczne są już zaopatrzone w urządzenia służące do pomiaru przepuszczalności świtała, Kiedyś jak policja nie miała takich urządzeń to i owszem zabierali dowody, teraz też mogą ale jak pojedziesz po zabraniu dowodu na przegląd i tam ci wyjdzie te ustawowe 70% to ci mogą .... bardzo szybko zwrócić dowód. Jak nie wierzysz że tak jest to pogadaj z jakimś gliniarzem, albo diagnostą. Pozatym kolega który jezdzi meganką której zdjęcie wstawiłem do postu jeździ tak już ponad rok miał kilka kontroli i ani razu mandatu ani razu nie zabrali dowodu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotrek

Nie ma folii która po naklejeniu na szybę miałaby wskaźnik przepuszczalności 70%, co do przepisów to na przyciemnienie przednich szyb musisz mieć właśnie atest, który możesz uzyskać po przyciemnieniu przednich szyb metodą piecową, natomiast żadna ceniąca sie na rynku firma przyciemniajaca folią nie wyda atestu na przednie szyby!!

 

A taki argument że kolega jeździ Meganem juz od ponad roku, jest żadnym argumentem,wręcz beznadziejnym... poprostu miał i być może ma farta, dobry przykład to kolega Toshiro z klubu, jeździł ponad dwa lata jeśli dobrze pamiętam z przyciemnionymi przednimi szybami.... i pozostał mu tylko klej po folii na przednich szybach, po kontrloi policyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechcę się kłucić, ale na stacji diagnostycznej po zmierzeniu specjalnym urządzeniem wyszła mu przepuszczalność światła przez przednie boczne szyby 67%(ma naklejoną folię 32%), więc jak możesz mówić że nie ma folii która przepuszcza 70 %. jakby nie było takiej folii to jakby samochody z przyciemninymi szybami przechodziłyby badania techniczne???? Chyba że każdy przed badaniem zrywał by folię a potem na następny dzień nalepiał hmmm chyba troche to bez sensu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pozatym

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej informuje, że po zasięgnięciu opinii jednostek badawczych tj. Instytutu Transportu Samochodowego i Instytutu Szkła i Ceramiki Oddział w Krakowie, zweryfikowano interpretacje w tym zakresie. Przedstawiono następującą opinię:

 

Przepisy Regulaminu Nr 46 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ stanowiące wymagania w zakresie pola widzenia kierowcy: do przodu od miejsca kierowcy w promieniu 180 stopni, do tyłu w lusterka wsteczne i wymóg wyposażenia pojazdu w lusterko wsteczne po prawej stronie pojazdu, o ile lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu.Przepisy Regulaminu Nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ dopuszczającej w pojeździe o przepuszczalności światła poniżej 70% dla szyb innych niż przednie i nie posiadających wpływu na pole widzenia kierowcy.

 

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej wyraża opinie, że nie ma podstaw prawnych zakazujących umieszczania w/w folii na szybach nie posiadających wpływu na omówione powyżej wymagane pole widzenia kierowcy.

 

Przepisy w.w. obowiązują od 2003r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...