Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Montaż haka holowniczego


czmiel_t

Rekomendowane odpowiedzi

Ktos z Was montowal hak do Tino? Kupilem oryginal KE500-BU010.

Hak zamontowalem wlasnie tylko jutro musze podciac zderzak. Elektryka zrobiona i wyglada na to, ze wszystko dziala ale zadnej przyczepki jeszcze nie podlaczalem ;)

Przy okazji robienia elektryki podciagnalem przewod swiatel cofania z prawej lampy do tylnej i Dremel'em lekko przystosowalem gniazdo zarowki od bylej Corolli i mam teraz obydwa swiatla.

Pytanie do tych z Was, ktorzy maja hak w Tino. Zauwazylem, ze po podlaczeniu powiedzmy przyczepki (bo obciazalem tylko dodatkowa zarowka 21W) podczas uzywania kierunkowskazow razem z mignieciem swiatla auto wydaje ten sam sygnal co po wylaczeniu zaplonu i wlaczeniu swiatel. W przypadku awaryjnych to sie niedzieje ani w zadnym innym. Czy to przypadkiem nie specjalne rozwiazanie w Tino, ze po obciazeniu dodatkowo ukladu poprzez podlaczenie przyczepki auto sygnalizuje, ze kierunkowskazy dzialaja czy moze cos jest nie tak?

Bylbym bardzo wdzieczny za odpowiedz bo nie wiem czy mam tak zostawic czy bawic sie w zrobienie ukladu opartego na przekaznikach ...

 

EDIT: Dodano po kilku dniach ...

Wychodzi na to, że nikt nie ma haka w Tino :/

Podsumowując z tym dźwiękiem kierunkowskazów tak ma być.

Wszystko zmontowane i działa elegancko.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że ładowność naszych traktorków jest na tyle wystarczająca, że większość użytkowników nie ma powodów do montażu haka. U mnie w Płocku jest kilka Tinek, i u żadnej nie zauważyłem haka.

Wychodzi na to, że jesteś pionierem ;) i jak widzimy, pionierem przecierającym szlak, z nader pozytywnym skutkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem, zeby nie pozostawiac tak tematu montaz jest dosyc prosty acz czasochlonny.

Mialem do wyboru hak "rzemiosło" za 314zl lub oryginal. Na allegro gosc mial oryginalny, nowy hak do Tino. Oryginalny bo do Tino robi haki firma Brink ale na tabliczce jest Nissan. Czlowiek chcial za niego chyba 660zl - ostatecznie kupilem z przesylka za 552zl + 20zl gniazdo elektryczne. Dodam, ze hak to automat czyli jego demontaz odbywa sie za pomoca systemu dwoch dzwigni i zajmuje jakies 4 sek. Podsumowujac kupilem hak za 572 ze swoim montazem gdzie za rzemioslo (odkrecane na sruby) z montazem zaklad zyczyl sobie podobna kwote czyli 550zl. Nie chcialem dodatkowo oddawac do zakladu bo tam lacza przewody za pomoca tych zaciskow a ja chcialem zrobic to porzadnie i laczenia polutowac.

 

Aby zalozyc hak nalezy zdemontowac dwa plastiki w nadkolach (po 3 spinki plastikowe), pod nimi odkrecic po 2 sruby (klucz 10) i odpiac 6 spinek pod zderzakiem i odkrecic 2 sruby 10 pod klapa bagaznika. Potem sciagamy zderzak i od podluznic odkrecamy belke pod zderzak i uchwyt holowniczy. Po demontazu belki wkrecamy adaptery w podluznice a w miejsce belki wkladamy hak i przykrecamy do adapterow. Hak jest zamontowany.

Zeby zabrac sie za elektryke nalezy zdemontowac obie lampy, tylne boczki i 3 oslony plastikowe krawedzi otworu bagaznika wraz z uchwytami na siatki. Pod boczkami pierwsze na wierzchu kostki to przylacza tylnych lamp. Miernikiem sprawdzamy ktory przewod odpowiada za ktore swiatlo. Masa to czarny reszty nie pamietam bo nie spisywalem ale to proste. Oskrobujemy ostroznie ok. 1cm otuliny na oryginalnych przewodach odkrywajac przewody, zawijamy koncowki przewodow gniazda na oskrobanych przewodach (wczesniej przekladajac je przez otwory tylnego pasa)i najpierw pokrywamy calosc kalafonia a nastepnie dodajemy cyny. Wszystko porzadnie izolujemy i skladamy do kupy.

Na koniec pozostaje podciecie zderzaka. Wycina sie prostokat ok. 4,5x7,0cm i montuje zderzak w odwrotnej kolejnosci.

I to tyle jesli chodzi o montaz haka.

Do swojego haka mam instrukcje krok po kroku wiec jesli bedzie ktos kiedys zainteresowany moge wrzucic skany oraz szablon pod wyciecie zderzaka.

 

Jedziemy z hakiem na bad. techn. - ok. 30zl a potem do Wydz. Komunikacji po wbicie do dowodu - ponoc nic to nie kosztuje ew. znaczek skarbowy 5zl i to byloby na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za cenny materiał instruktażowy. :)

Jeśli przyjdzie mi montować hak w swoim traktorku, nie omieszkam wesprzeć się Twoimi doświadczeniami.

A co do instrukcji, to przecież Rob083 ma stronkę o Tino, ze skarbnicą-działem "zrób to sam", a do tego chyba się oferował, że można mu podsyłać materiały z naszych serwisowych, we własnym zakresie działań. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak mam hak i też sam montowałem (ok 5h samemu). Kupiłem hak używany też brink z napisem nissan tylko że za 150zł (w UK 30F) i kulka odkręcana dwoma śróbami (pewnie jakiś prostrzy model). Gość kupił nowy bo kulka była za blisko zderzaka i nie mógł zamontować uchwytu rowerowego. Elektryke za drugie tyle. Tylko że ja mam założone przekaźniki do gniazda i instalacja przy przyczepce nie obciąża mi lamp w samochodzie, a zasilanie do przekaźników podłączone jest z akumulatora. To co jeszcze jest w tych przekaźnikach to sygnał dzwiękowy migaczy. Jak mam podłączoną przyczepkę i migacze działają przy przyczepce to jest takie "bip" "bip", a jak nie to jest cisza.

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak jak u mnie ale w naszych Tinach nie potrzeba elektryki na przekaźnikach - sprawdzałem to przed zakupem gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jak by ktoś mił troszkę czasu to by podesłał opisik jak dokładnie podłączyć elektrykę pod hak, nigdy tego nie robiłem al.e mam zamiar troszkę się boję pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...