Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[K12] Czujnik deszczu


borda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam mały problemik z wycieraczką przednią i czujnikiem deszczu. Jak zaczyna padać, to włącza sie wycieraczka, ale tylna! Czy to normalne, czy ktoś coś źle podłączył? Auto świeżo kupione, używane, sprowadzone z Francji (2008 rok). Niestety instrukcja jest po francusku, a polska wersja ściągnięta z netu ma trochę inny układ przełącznika wycieraczek.

Pozdrawiam.

Edytowane przez borda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam mały problemik z wycieraczką przednią i czujnikiem deszczu. Jak zaczyna padać, to włącza sie wycieraczka, ale tylna! Czy to normalne, czy ktoś coś źle podłączył? Auto świeżo kupione, używane, sprowadzone z Francji (2008 rok). Niestety instrukcja jest po francusku, a polska wersja ściągnięta z netu ma trochę inny układ przełącznika wycieraczek.

Pozdrawiam.

U mnie tylna włącza się, ale przy włączeniu wstecznego.przednia włącza się automatycznie gdy spadną pierwsze krople deszczu, pod warunkiem że pokrętło też jest w poz.auto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym nie pomyślałem. Jutro sprawdzę. Przednia wycieraczka na "biegu" wolnym (z dobieraną pokrętłem częstotliwością wycierania) nie działa. Działa tylko na biegu ciągłym i bardzo szybkim. Coś pewnie jest zrypane, tylko co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym nie pomyślałem. Jutro sprawdzę. Przednia wycieraczka na "biegu" wolnym (z dobieraną pokrętłem częstotliwością wycierania) nie działa. Działa tylko na biegu ciągłym i bardzo szybkim. Coś pewnie jest zrypane, tylko co?

Bardzo łatwo sprawdzić czy czujnik jest dobrze podłączony. Ustawiamy odpowiednio pokrętło i lejemy wodę na szybę :) Czujnik jest nad lusterkiem wstecznym. Powinien reagować na dotknięcie ręką, ale można oberwać wycieraczką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mo cóż. Chyba coś jest schrzanione. Dzisiaj lało jak z cebra, a wycieraczki chodzą tylko na biegu ciągłym (i tym wolniejszym i tym szybszym). Działa też jednokrotne uruchomienie wycieraczek (przełącznik do góry). Natomiast czujnik deszczu i bieg przerywany nie działają - z ustawianym czasem przerwania. Przełącznik mam ustawiony na auto - obrazek przełącznika poniżej - jest nieco inny niż w polskiej instrukcji.

post-33336-1273768932,9042_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mo cóż. Chyba coś jest schrzanione. Dzisiaj lało jak z cebra, a wycieraczki chodzą tylko na biegu ciągłym (i tym wolniejszym i tym szybszym). Działa też jednokrotne uruchomienie wycieraczek (przełącznik do góry). Natomiast czujnik deszczu i bieg przerywany nie działają - z ustawianym czasem przerwania. Przełącznik mam ustawiony na auto - obrazek przełącznika poniżej - jest nieco inny niż w polskiej instrukcji.

post-33336-1273768932,9042_thumb.jpg

może masz wymienianą szybę i ktoś wstawił bez czujnika lub źle podłączył,Sprawdź na kodzie szyby rocznik czy nie jest nowsza od auta.np. dla 2005 roku będzie takie oznaczenie(....5)cyfra to ostatnia cyfra roku produkcji. kody powinny się pokrywać ze wszystkimi szybami.(ale mogą być nap.-...4 dla 2005roku z początku produkcji)nie mogą być nowsze od auta.i czy napewno masz czujnik deszczu? jest w parze z czujnikiem zmierzchu.

Edytowane przez manix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyba faktycznie była wymieniana. Czujnik jest (przynajmniej widać go z zewnątrz). Bardziej potrzebny jest jednak bieg przerywany wycieraczki (np. co 5 sekund) - bo jak na razie, to albo wycieraczka przednia działa stale, albo sam muszę ją włączać co kilka sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyba faktycznie była wymieniana. Czujnik jest (przynajmniej widać go z zewnątrz). Bardziej potrzebny jest jednak bieg przerywany wycieraczki (np. co 5 sekund) - bo jak na razie, to albo wycieraczka przednia działa stale, albo sam muszę ją włączać co kilka sekund.

bieg przerywany ściśle jest powiązany z czujnikiem.I nie jestem przekonany że to pod lusterkiem to czujnik deszczu ,wedłóg mnie to czujnik światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. To czujnik deszczu gdzie może się wtedy znajdować (może jakieś małe foto z owym czujnikiem). Jakby co, to zrobię zdjęcie jak wygląda mój czujnik i wstawię na forum (ale to przy okazji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie jestem przekonany że to pod lusterkiem to czujnik deszczu ,wedłóg mnie to czujnik światła

Czujnik światła znajduje się wewnątrz pod szybą po lewej stronie.

A tu obrazek z książki serwisowej:

post-17503-1274081119,9637_thumb.png

W razie potrzeby służę schematami z tejże książki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik może jest ale najważniejsze czy jest żel pomiędzy szybą a elektroniką. Bez tego nie będzie działać na pewno.

Dzięki wszystkim za wskazówki To trzeba będzie sprawdzić. Poszperałem trochę i doczytałem na kilku forach, że prowizorycznie można użyć bezbarwnego żelu do włosów lub takiego do USG (chciałbym na razie sprawdzić, czy czujnik zadziała). W związku z tym pytanie - czy próbował ktoś już kombinować z tymi żelami? Może jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś inne propozycje?

Słyszałem, że pasta termoprzewodząca (taka jaką nakłada się np. między procesor a radiator) daje radę, ale nie próbowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że pasta termoprzewodząca

Ale pewnie pasta powinna być przezroczysta. Dzwoniłem do ASO. Z tego co mi powiedzieli to na 90% awaria związana jest z wymianą szyby. W takim przypadku trzeba również wymienić element mocujący czujkę deszczu (jest razem z żelem). Koszt części i wymiany ok 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szczureczek

Sam żel też można dokupić. Powiedz skąd jesteś to powiem Ci gdzie może być. Żel widać odrazu czy jest czy nie. I nie ma co kobmbinować z czym innym. Przerabiałem to nie raz. Podaj jeszcze jaką szybę masz wstawioną, a najlepiej zrób fotkę marki szyby oraz tego okienka na zewnątrz z szybą to Ci powiem co i jak, fotki najbliżej jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam żel też można dokupić. Powiedz skąd jesteś to powiem Ci gdzie może być. Żel widać odrazu czy jest czy nie. I nie ma co kobmbinować z czym innym. Przerabiałem to nie raz. Podaj jeszcze jaką szybę masz wstawioną, a najlepiej zrób fotkę marki szyby oraz tego okienka na zewnątrz z szybą to Ci powiem co i jak, fotki najbliżej jak się da.

Wielkie dzięki. Mieszkam w Trójmieście. Załączam fotki.

post-33336-1274371442,561_thumb.jpg

post-33336-1274371450,019_thumb.jpg

Edytowane przez borda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szczureczek

A więc tak szyba dobrej jakości i występują wersje bez żelu. Na 75% nie masz żelu. Google i poszukaj zakładu auto-szyby (podzwoń), który może mieć taki żel. Pojedziesz i Ci zamontują. Koszt takiego żelu około 50 zł plus montaż.

 

Jeżeli chcesz to samemu zrobić musisz rozebrać obudowę lusterka wstecznego wewnątrz auta. Rozpiąć kabelek od czujnika. Następnie jest ten czujnik przyczepiony taką srebrną blaszką do mocowania szyby. Popatrz dobrze, a będziesz wiedział o co chodzi. Odginasz lekko na zewnątrz blaszkę i czujnik Ci odpada jeżeli nie ma żelu bądź trzyma się szyby jeżeli jest. Ogólnie w serwisie mogą mówić, że taki czujnik podlega wymianie podczas wymiany szyby, ale w 99% przypadkach pomaga odklejenie go od starej szyby i przyklejenie poprzez nowy żel do nowej szyby. Jak nie dasz rady za 2 tygodnie będę w Gdyni w porcie po towar to mogę zerknąć, ale myślę że dasz radę. :)

 

Aha a automatyczne włączanie świateł Ci działa?

Edytowane przez szczureczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha a automatyczne włączanie świateł Ci działa?

Łoł - wielkie dzięki za oświecenie. W tygodniu podzwonię po serwisach z szybami i się zorientuję. A jeśli chodzi o automatyczne włączanie świateł, to nie sprawdzałem (w końcu w Polsce musimy jeździć cały czas na światłach mijania). Ale jutro sprawdzę i dam znać.

 

Sprawdziłem. Automatyczny włącznik świateł nie działa. :(

 

Sprawdziłem też drugą rzecz. Zdjąłem obudowę lusterka, i czujnik po zdjęciu blaszki sam odpadł - czyli ewidentny brak żelu. Spróbuję nabyć i założyć. Zobaczymy co wyjdzie. I jeszcze pytanko związane z zakładaniem żelu. Czy zakładać na całą powierzchnię czy tylko na tę małą soczewkę?

Edytowane przez borda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szczureczek

Jak powiesz, że potrzebujesz żel do takiego okrągłego czujnika do nissana to powinni wiedzieć.Masz jeden czujnik deszczu i świateł. Taki sam jest z tego co pamiętam w renault. A najlepiej podjechać do takiej firmy i pokazać. Żel będzie na cały czujnik. Przed założeniem trzeba odłuścić czujnik i szybę. A najlepiej niech to Ci zakład jakis zrobi, bo trzeba dobrze oczyścić czujnik ze starego żelu i go obejrzeć czy wszystko z nim ok, czy nie popękany itp. ja dopiero 6 będę w gdańsku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wymiana żelu nie pomogła. Zgodnie z sugestią wymieniłem żel (a właściwie całą podstawkę z żelem) w punkcie wymiany szyb. Czujnik nadal nie działa. Wymieniający stwierdził, że trzeba sprawdzić poprzez podłączenie do komputera. :( Czyżby pozostało ASO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szczureczek

Widocznie tak :( szkoda. Może też tak być, że sam czujnik jest ok a przewody gdzieś są przerwane, lub po prostu nie podłączone. Albo moduł auto jest uszkodzony. Nie wiadomo jak było bite auto, bo przewody idą słupkami. Kiedyś komuś ciągnąłem od nowa przewody. Nie wiem jak jeszcze pomóc aby nie było drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dotychczasową pomoc. W poprzednim aucie nie było przerywanego biegu wycieraczek i jakoś człowiek dawał radę. Jak uda mi się coś z tym fantem zrobić, to się odezwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć.

 

Ja mam inny problem.

U mnie czujnik deszczu w trybie auto działa tyle że wycieraczki działają z za dużą częstotliwością co jest z lekka denerwujące jak coś loto po szybie a deszczu prawie nima :).

Mi się wydaje że powinny chodzić rzadziej jak lekko mży deszcz a częściej jak mocniej pada.

Próbowałem mu jakoś przełączyć ten tryb auto w tryb czasowy (załączam wyciąg z manuala) ale nie mam możliwości przesunąć jakoś tą manetkę na dół.W instrukcji jest narysowane żeby przesunąć ją w pozycję 1 2 lub 3 i ustawić pierścieniem wymaganą częstotliwość.

Manetkę da się przesunąć w tył i przód - wtedy włączają się spryskiwacze oraz do góry wtedy włącza się jednokrotny ruch wycieraczek ale na dół nie idzie a połamać wajchy nie chcę :) a bym se chętnie poużywał tryb czasowy.

 

Czy wygląda na to że nie mam opcji czasowego uruchamiania wycieraczek???? i muszę być zdany na auto?????

Macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam

post-36732-1285611284,3984_thumb.jpg

Edytowane przez mariolat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Ja mam inny problem.

U mnie czujnik deszczu w trybie auto działa tyle że wycieraczki działają z za dużą częstotliwością co jest z lekka denerwujące jak coś loto po szybie a deszczu prawie nima :).

Mi się wydaje że powinny chodzić rzadziej jak lekko mży deszcz a częściej jak mocniej pada.

Próbowałem mu jakoś przełączyć ten tryb auto w tryb czasowy (załączam wyciąg z manuala) ale nie mam możliwości przesunąć jakoś tą manetkę na dół.W instrukcji jest narysowane żeby przesunąć ją w pozycję 1 2 lub 3 i ustawić pierścieniem wymaganą częstotliwość.

Manetkę da się przesunąć w tył i przód - wtedy włączają się spryskiwacze oraz do góry wtedy włącza się jednokrotny ruch wycieraczek ale na dół nie idzie a połamać wajchy nie chcę :) a bym se chętnie poużywał tryb czasowy.

 

Czy wygląda na to że nie mam opcji czasowego uruchamiania wycieraczek???? i muszę być zdany na auto?????

Macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam

Zwolnić lub przyspieszyć wycieranie, można w trybie AUTO,przekręcając pokrętło w górę(poz."A")zwolnić lub"B"-przyspieszyć.Przerywanej pracy w wersji manual nie ma(jest tylko w pozycji AUTO.(niestety w wielu modelach aut działa to różnie,ja naprzykład w tiidzie narzekam na zbyt wolną reakcję na deszcz,więc odwrotnie niż Ty.Za to w MICRZE córki ,działa toto;) doskonale.);)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze a dzisiaj z rana znowu deszcz kropił.Odpalam mikrusa i jadę .Wycieraczki w auto i co? najpierw idealnie przez 2 minutki pracowały z przerwą około 3 s i wyglądało to tak,że jak napadało trochę kropel na szybę to zgarniały w sam raz.Już nawet pomyślałem że się coś w nim naprawiło a tu za moment znowu co sekundę czyli z powrotem się zrobiło tak jak napisałem wcześniej.

 

No i jak wyłączę z trybu auto na off i włączę znowu w auto to chwilę pracują normalnie a za moment znowu zasuwają.

Zauważyłem też że mam inną manetkę jak w załączonym wyciągu instrukcji.

Fotę załączę później.

 

Czy ten czujnik ma takie loty?W sumie to lepiej że chodzą szybciej niż za wolno ale dlaczego nie reaguje mi wogóle na to pokrętło od A do B ????? na wszystkie sposoby próbowałem i mogę sobie tym kręcić do woli i zarówno przy ustawieniu auto,przerywanym -- , lub ciągłym - brak reakcji w częstotliwości.Coś zrypane?czy tak mają?

 

Mała aktualizacja:)

Po południu wycieraczki działały gites w trybie auto.Sądzę na 99% że to wina kiepskiej jakości gumki na wycieraczce (troszkę sparciała i od końca gumka była oberwana na 2 cm bo poprzedni właściciel to olewał) i może być że tam gdzie czujnik jest nie zbierała dobrze wody przez co czujnik widział to co widział.Gumki zmienione więc poobserwuję i dam znać.

Tymczasem chciałbym mieć pewność że nie mogę zmieniać częstotliwości działania wycieraczek mimo tego że mam w manetce pierścień,który wg instrukcji tym steruje.Najlepiej jakby się wypowiedział ktoś kto ma taką samą manetkę jak ja mam.Załączam fotkę.

Pozdr

post-36732-1285697623,5579_thumb.jpg

Edytowane przez mariolat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...