Jump to content
Części Nissana - iParts.pl

[N16] Zbyt wysoka temperatura silnika


seylor

Recommended Posts

Witam i szukam pomocy. Wczoraj jadąc autostradą zauważyłem, że powyżej prędkości 130 km/h temperatura silnika wzrasta ( obydwa wentylatory się kręcą), przy prędkości 160 km/h wskazówka wskaźnika temperatury wody wchodziła na pole czerwone.Kiedy zwalniam do 120 km/h, temperatura silnika sie normuje czyli jest na środku.

Nadmieniak iż nie jechałem na klimie, płynu jest dosyć,

Link to comment
Share on other sites

Nadmieniak iż nie jechałem na klimie, płynu jest dosyć,

 

A oleju?

Link to comment
Share on other sites

To na pewno jest płyn chłodniczy a nie czyste H2O? Może trzeba wymienić na świeży? Przy wymianie warto też sprawdzić termostat czy się otwiera albo od tego zacząć

 

 

Prędzej odwrotnie.

Woda, ma wbrew pozorom bardzo dobrą przewodność cieplną. Jedyna jej wada, to że stosunkowo szybko wrze (w porównaniu do płynu) i zamarza zimą.

 

TAkże latem, ze sprawnym układem chłodzenia spokojnie mozna na niej jeździc.

 

Glikol (główny składnik płynu chłodniczego) natomiast ma słabą przewodnosć cieplną, ale za to nie zamarza. Wiec to też nie jest żaden cudowny płyn. Coś za cos.

 

Ale przejdźmy do konkretów

 

jeśli przy ostatniej wymianie autor postu przedobrzył i wlał do uładu samego koncentratu (nie rozrzedzając go wodą) to taka mikstura baaaardzo słabo odprowadza ciepło (i nie ma co się dziwić, ze sinik się gotuje).

 

Wlewanie czystego koncentratu do silnika to czysta głupota!!!

 

 

Jeśli nie trafiłem i w układzie krąży płyn (lub też ewentualnie woda) to drugi typ: chłodnica moze być zakitowana jakimś uszczelniaczem niegdyś zastosowanym do zaflekowania wycieku. Te wiórki strasznie obnizają sprawnosć chłodnicy.

Link to comment
Share on other sites

Skąd kolega wziął te 129 stopni?

 

Różowe borygo ma 107 (wiem bo sprawdziłem na bańce) i jakoś auta na nim jeżdżą bez kłopotów. A to tyko 7 stopni wiecej niż woda.

 

Ale dobra, mniejsza z tym

Nikogo nie namawiam do jeżdżenia na wodzie.

Oznajmiam tylko, że się da bezproblemowo, ale nikomu nie każę tak robić.

 

 

Na co chciałem zwrócić główną uwagę, to na zastosowany rodzaj cłodziwa.

Czy czasem zamiast płynu nie ma tam czystgo koncentratu. to jest sedno sprawy.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam że tak długo mnie nie było. Wymieniłem płyn w chlodnicy na nowy,termostat na nowy,akurat był termin wymiany oleju no i ruszyłem na autostradę.

Przez chwilę przy prędkości 160 km/h było ok, ale po chwili zaczęło się tak samo, a przy włączonej klimie temparatura rosła juz przy 120 km/h. Zastanawiam się jeszcze nad wymianą czyjnika temperatury?!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Witam,

 

Mam od stycznia podobny problem. W mrozach jechałem do pracy i okazało się, iż mimo ciepłego silnika, do kabiny wieje mi zimne powietrze. Sprawdziłem poziom płynu chłodniczego i okazało się, że mam go wyjątkowo malutko. Dolałem pod kreskę max na najbliższej stacji benzynowej i problem zniknął. W przeciągu następnych dni kontrolowałem poziom ów płynu i zauważałem ubytki. Mechanik polecił mi wymianę chłodnicy lub wsypanie uszczelniacza jako odsunięcie kosztów naprawy w czasie. Wsypałem i problem ubytków zniknął. Mamy kwiecień i mam trochę inny problem. Otóż po nagrzaniu silnika do pozycji "środkowej" wskazówki temperatury miałem zimny nawiew i dopiero po około 20km jazdy na poziomie 120km/h było ciepło w kabinie. Płyn uciekał ponownie, wsypałem ponownie proszek uszczelniacza i dzisiaj zrobiłem ponad 200 km (do Helu i z powrotem). W drodze "DO" przez ok. 50 km musiałem nie przekraczać prędkości 110km/h, gdyż wskazówka temperatury kierowała się do prawej strony. Mimo odpowiedniego poziomu płynu chłodniczego. W drodze powrotnej mogłem już normalnie śmigać (pod 160km/h na obwodnicy trójmiejskiej) i nic się nie działo.

 

Teraz pytanie, czy zająć się chłodnicą? czy też coś innego wziąść pod uwagę? Oczekuję skutecznej porady.

PS: Tam w Helu ryba taaaka pyszna!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Wymiana chłodnicy na początek

 

a potem jak tak polatasz to pierścieni

 

zastanawia mnie jeszcze uszczelka pod głowicą

 

co do dywagacji to temperatura 100st i zagotowanie silnika zabije pierścienie nie zależnie czy masz płyn czy wode 100 st to już dramat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Chłodnicy jeszcze nie wymieniłem, chciałbym to dobrze zdiagnozować.

Ostatnio u mechanika ciekawostkę wybadaliśmy...

Otóż po zdjęciu korku chłodnicy i zatkanie go szczelnie gumą, odkręceniu korka zbiornika płynu chłodniczego i podwyższeniu na postoju obrótów do ok. 1500/min, ilość płynu w zbiorniku zaczęła rosnąć a na wierzchu jakaś piana dziwna...

 

adekwatnie w drugą stronę... zatkanie korka zbiornika płynu chłodniczego o odkręceniu korka chłodnicy oraz podwyższenie obrotów silnika do ok. 1500/min w chłodnicy podwyższył się i też jakaś dziwna piana.

 

ma ktoś jakiś pomysł?

 

potwierdzone!! chłodnica do wymiany! :)

 

chłodnica wymieniona wraz z nowym płynem ;) i nie leci hehe :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...