Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jakie łańcuchy śniegowe ?


Blixten
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliża się zima i oby była śnieżna ! - to wtedy się przekonamy co nasze QQ potrafią ;)

Mam wersję z napędem na przód i chciałbym założyć łańcuchy na alufelgii i opony 215/60 R17. Jakie macie doświadczenia z łańcuchami śniegowymi ? Co wybrać; Thule, Pewag, Taurus, inne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym brał PEWAG - jakość bdb a cena sporo nizsza od Thule - do QQ pasuja np. takie PEWAG Brenta-C XMR-X 75

 

w poprzednim aucie miałem Thule i zakładanie/zdejmowanie to była przyjemność - niemniej cena jest wyższa sporo wyższa

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam się nad czymś takim jak MICHELIN Easy Grip lub taki oto wynalazek Tekstylne łańcuchy śniegowe http://www.autosock.com.pl/

 

Może któryś z kolegów ma jakieś doświadczenie z takimi wynalazkami ?

 

Pozdrawiam,

Adam

 

-----------------------

 

Witam,

 

Znalazłem w sieci test łańcuchów może komuś to pomoże w wyborze niestety ale link nie działa. Test był wykonany przez Automobilklub austriacki. Zamieszczone na stronie http://moto.onet.pl test z dnia 29 grudnia 2008 artykuł pisany przez Pana Waldemar Stasiak.

 

Zamieszczam link dla pewności:

http://moto.onet.pl/1542950,1,test-lancuchow-stalowe-czy-tekstylne,artykul.html?node=23

 

Podsumowanie:

http://m.onet.pl/_m/d2e9a3ecd8c09e061f00838787a5124e,0,1.jpg

 

Pozdrawiam,

Adam

post-34577-022673200 1286961828_thumb.jpg

Edytowane przez adamosin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerkałem dziś na allegro i "zobrazowane" powyżej łańcuchy Thule kosztują około 800 zł :| Zastanawiam się skąd takie różnice w cenach skoro łańcuchy "no name" kosztują niecałe 100 zł. Łańcuchy z poprzedniego auta kupione trzy lata temu nigdy nie miałem okazji założyć, mimo tego że w okresie zimowym bywam kilkanaście razu w górach. Teraz planujac zakup do QQ mam dylemat czy kupić tanie czy zainwestować w coś lepszego - markowego ... tylko czy bedę miał okazje je założyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerkałem dziś na allegro i "zobrazowane" powyżej łańcuchy Thule kosztują około 800 zł :| Zastanawiam się skąd takie różnice w cenach skoro łańcuchy "no name" kosztują niecałe 100 zł. Łańcuchy z poprzedniego auta kupione trzy lata temu nigdy nie miałem okazji założyć, mimo tego że w okresie zimowym bywam kilkanaście razu w górach. Teraz planujac zakup do QQ mam dylemat czy kupić tanie czy zainwestować w coś lepszego - markowego ... tylko czy bedę miał okazje je założyć.

 

no name nie kupuj za 300-400 zl są markowe np pewag [choc nie tak wygodne w zakladaniu jak thule]

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no name nie kupuj za 300-400 zl są markowe np pewag [choc nie tak wygodne w zakladaniu jak thule

Nie wiem jak ważne w uzytkowaniu łańcuchów są samonapinacze (napewno wpływają na cenę) ale w poszukiwaniach skupiłem się na modelach które je mają.

 

Pierwszy to zgodnie z namową produkt firmy Pewag

http://allegro.pl/pewag-sportmatik-77-lancuchy-sniegowe-warszawa-i1236108148.html

 

Drugi podobny do tych Jacka firmy Thule

http://www.motoricus.pl/product/THULE+CL-10+102+_5805305.html

 

Jeżeli ktoś się na tych ustrojstwach zna to będę wdzięczny za wszelkie rady. Ceny podobne choć w Thule wyczytałem że mają odbojniki chroniące alu felge. A może nie warto skupiać się na łańcuchach z samonapinaczami i wybrać te bez, tansze o około 160 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ważne w uzytkowaniu łańcuchów są samonapinacze (napewno wpływają na cenę) ale w poszukiwaniach skupiłem się na modelach które je mają.

 

Pierwszy to zgodnie z namową produkt firmy Pewag

http://allegro.pl/pewag-sportmatik-77-lancuchy-sniegowe-warszawa-i1236108148.html

 

Drugi podobny do tych Jacka firmy Thule

http://www.motoricus.pl/product/THULE+CL-10+102+_5805305.html

 

Jeżeli ktoś się na tych ustrojstwach zna to będę wdzięczny za wszelkie rady. Ceny podobne choć w Thule wyczytałem że mają odbojniki chroniące alu felge. A może nie warto skupiać się na łańcuchach z samonapinaczami i wybrać te bez, tansze o około 160 zł.

Na Thule się jeszcze nigdy nie zawiodłem. Z innymi podróbami miałem nieciekawe doswiadczenia - np zjazd z lodowca z urwanym łańcuchem i poszukiwanie drutu z płota aby posztukować ogniwa. Zaręczam w Austrii to nie takie proste!

Edytowane przez JACEK1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Noszę się z zamiarem zakupu łańcuchów( muszę mieć, gdyż tam gdzie jadę jest obowiązek ich posiadania) o wymiarach 215/60 R17 na alu. Samochód będzie stał w garażu i nie mam zamiaru nim jeździć przez tydzień pobytu w górach. Interesują mnie te tańsze "no name" za około 100zł, tak by nie dostać mandatu. Czy ma ktoś takie i gdzie je kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy użytkował ktoś łańcuchy z Norauto ? Kosztują około 200 zł więc o 200-300 zł mniej porównując z modelami opisanymi wyżej. Jest sens się na nie łasić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuchy kupiłem pierwszy raz kilka lat temu. Wcale nie do jazdy w górach, tylko u siebie na pomorzu, do jazdy po drogach lokalnych. Drogi krajowe i wojewódzkie, wiadomo, czarne, ale powiatowe nie są odśnieżane i dojazd do wiejskiego domu był bardzo utrudniony bez łańcuchów. Nieźle było jak śnieg świeży i w miarę czysty. Fatalnie ubiegłej zimy kiedy leżał długo, było go dużo i przypominał szarą kaszkę. Zakładanie łańcuchów to koszmar (byłem mocno ubrudzony), zdejmowanie to koszmar do potęgi, bo ubrudziłem się jeszcze bardziej a sięganie za oponę w celu odpięcia zamarzniętego i zlodowaciałego zapięcia tragicznie niewygodne.

 

Teraz do nowego auta postanowiłem poszukać innego rozwiązania, bo łańcuchy mieć muszę, a obejmować czule opony na wilgotnym i brudnym śniegu już mi się nie che. Postawiłem na k-summit. Wydają się idealne. Jak będzie, przekonam się i napisze za jakiś czas. Fakt, drogie, ale auto nowe, więc ich przydatność obliczona na dłużej. Przymierzałem się też do klasycznych łańcuchów z wysokiej półki, zdejmowanych za pomocą cięgła usytuowanego z zewnętrznej strony. Jednak sprzedawca odradził, sugerując, że to praktyczne rozwiązanie tak długo, jak zapięcie z tyłu nie zostanie zabite śniegiem, który zamarznie. Jak tak się stanie, powrócę do problemów, od których chcę uciec. Zadziałało, zrezygnowałem.

 

Dla mnie zastanawiające jest to, że nigdzie, w polskim opisie, nie trafiłem na opinie użytkowników o tym rozwiązaniu. Czyżby nikt ich nie stosował??? Nie chce mi się wierzyć. Może ktoś coś napisze o wadach i zaletach k-summit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ostatnio kupił tzw. skarpety czyli rodzaj materiałowego pokrowca z wypustkami na bieżniku opony. Założenie 5 minut, koszt ok. 200 zł i DZIAŁA !

Firmuje to bodajże Continental.

W knedlu się sprawdziło to i w kukułce da radę.

Jak sądzę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ostatnio kupił tzw. skarpety czyli rodzaj materiałowego pokrowca z wypustkami na bieżniku opony. Założenie 5 minut, koszt ok. 200 zł i DZIAŁA !

Firmuje to bodajże Continental.

W knedlu się sprawdziło to i w kukułce da radę.

Jak sądzę....

Ale niestety jak ktoś sie do Austrii wybiera to tam chyba nie akceptują takich rozwiązań bynajmniej na razie.

Edytowane przez kowal510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ważne w uzytkowaniu łańcuchów są samonapinacze (napewno wpływają na cenę) ale w poszukiwaniach skupiłem się na modelach które je mają.

 

Pierwszy to zgodnie z namową produkt firmy Pewag

http://allegro.pl/pewag-sportmatik-77-lancuchy-sniegowe-warszawa-i1236108148.html

 

Drugi podobny do tych Jacka firmy Thule

http://www.motoricus.pl/product/THULE+CL-10+102+_5805305.html

 

Jeżeli ktoś się na tych ustrojstwach zna to będę wdzięczny za wszelkie rady. Ceny podobne choć w Thule wyczytałem że mają odbojniki chroniące alu felge. A może nie warto skupiać się na łańcuchach z samonapinaczami i wybrać te bez, tansze o około 160 zł.

 

Samonapinacze są przydatne. Oczywiście wszystko zależy jak często przewidujesz korzystać z łańcuchów (czasem oczywiście przewidzieć się nie da).

Po założeniu łańcucha bez samonapinacza, powinieneś przejechać parę metrów, dociągnąć łańcuch i tak ze dwa, trzy razy. Jak masz za luźny łańcuch, możesz narobić sobie szkód w samochodzie albo zerwać sam łańcuch.

 

Poza samonoapinaczem łańcuchy mają również system łatwego zdejmowania. Nie musisz obejmować brudnego koła, ciągniesz tylko za linkę po zewnętrznej tronie opony i łańcuch się rozpina.

Łańcuchy Thule to dawniejszy KONIG, a to są dobre łańcuchy. Jeżeli różnica w cenie to 160 zł, to osobiście nawet bym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chcę kupić łańcuchy do QQ - mam napęd na 4 koła - zastanawiam się czy kupić łańcuchy na obie osie czy wystarczy mi na jedną oś ?

 

Czy użytkowanie łańcuchów na jedną oś dla napędu 4x4 nie uszkodzi tego napędu ?

 

Czy do napędu 4x4 trzeba kupować jakieś dedykowane łańcuchy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zakup łańcuchów Pewag Sportmatic SMX. Jakość wydaję się być dobra, łatwy montaż i demontaż. Dwa samonapinacze powinny gwarantować bezpieczną jazdę. Jeżeli kiedyś się przydadzą to przekażę info z jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś szuka łańcuchów firmy Thule, to z uzyskanej informacji w sklepie, do Qashqaia pasują następujące modele: XB-16, XS-16 oraz XG-12. Pzdr.

 

Wyżej sam napisałem jaki jest wybór łańcuchów sprośród Thule, ale kusi mnie model łańcuchów CS-10, który ma super patent na szybki demontaż - w katalogu CS-10 nie jest przewidziany dla Qashqaia, ale może sie sprawdzą, skoro CS-10 stosuje się w osobówkach podobnej wagi, albo np. w Volvo XC70 ? - co sądzicie ?

Edytowane przez Blixten
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś szuka łańcuchów firmy Thule, to z uzyskanej informacji w sklepie, do Qashqaia pasują następujące modele: XB-16, XS-16 oraz XG-12. Pzdr.

 

Wyżej sam napisałem jaki jest wybór łańcuchów sprośród Thule, ale kusi mnie model łańcuchów CS-10, który ma super patent na szybki demontaż - w katalogu CS-10 nie jest przewidziany dla Qashqaia, ale może sie sprawdzą, skoro CS-10 stosuje się w osobówkach podobnej wagi, albo np. w Volvo XC70 ? - co sądzicie ?

 

Rozważałem zakup tych łańcuchów jednak w sytuacji kiedy zdecydowanie nie chcę mieć problemów tak z zakładaniem jak i zdejmowaniem ich, sprzedawca skutecznie mi odradził argumentując, że faktycznie zdejmowanie będzie łatwe, ale pod warunkiem, że mechanizm spinający nie będzie "zabity" śniegiem oraz błotem pośniegowym do tego silnie zmrożonym. Ja wiem o czym on mówił. Wiele razy męczyłem się przy zakładaniu, ale kilka razy "płakałem" myśląc że będę na tej drodze tkwił do wiosny z powodu trudności w rozpięciu silnie zaciśniętych zafajdanych i oblodzonych łańcuchów. Rękawiczki szły w kąt i dłońmi rozgrzewałem łączenie obejmując ramionami brudną oponę.

 

Czy w tej sprawie mógłbym zmienić zdanie? Tak. Gdybym miał możliwość, przed zakupem, zobaczyć kogoś w akcji, w naprawdę trudnych sytuacjach drogowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zasłyszałem opinię, że łańcuchy mogą niszczyć oponę-jeśli długo w nich będziemy jeździć, tzn chodzi o inną pracę (ugięcia) opony w łańcuchu. Pomyślałem zatem, że może warto raczej te koszulki na całe opony http://www.autosock.com.pl/ - może na nasze drogi wystarczą aby ewentualnie z zaspy wyjechać?

Edytowane przez meridion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mam przekonania co do skuteczności takich wynalazków. Łańcuchy mogą niszczyć opony, ale raczej przy długotrwałym użytkowaniu. Przy użyciu raz na jakiś czas w moich oczach wygrywają łańcuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega używa takich w Octavi i twierdzi że dają radę bez problemów. Montaż i demontaż (co nawet ważniejsze) w porównaniu do łańcuchów to bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jest na tyle miękka że śnieg od niej odpada. Moim zdaniem łańcuchy zapewniają lepszą przyczepność od tej skarpety, ale przeważnie brakuje "tylko troszeczkę" żeby wyjechać z parkingu.

Uwaga, skarpety nie wystarczą policji jak będzie znak o obowiązku jazdy w łańcuchach !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Idzie zima. Ale odkrycie powiecie :)

Może macie jakies doswiadczenia z łańcuchami na kola? Prosze o opinie, ale własne. Łatwość w zakładaniu, czy po pierwszym sezonie zardzewiały, czy zdały egzamin itp?

Mile widziane linki.

Edytowane przez Author53
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...