Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Oświetlenie wewnętrzne


dzidek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z oświetleniem wewnętrznym. Lampka środkowa w podsufitce ma trzy położenia przełącznika; P – wył.; Środk. - wł. przy otwartych drzwiach, a po ich zamknięciu opóźnione przygasanie; L – wł. U mnie w położeniu środkowym lampka pali się tak samo jak w położeniu lewym ( nie gaśnie po zamknięciu drzwi ), a do niedawna działała prawidłowo. Lampka tylna oświetlająca bagażnik działa dobrze tzn. zapala się po otwarciu drzwi i gaśnie po ich zamknięciu. Czytałem o module odpowiedzialnym za przygaszanie oświetlenia środkowego, ale nie wiem gdzie on się znajduje. Czy ktoś może przerabiał podobną usterkę i może mi podpowiedzieć gdzie szukać uszkodzenia i jak sobie z tym poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Dzidek w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy któryś z wyłączników drzwiowych nie jest uszkodzony. Włączniki są w zamkach wewnątrz drzwi. Może dawać informację o nie zamkniętych drzwiach i lampka pali się cały czas. Sprawdż też pozostałe dwie lampki, po środku i w bagażniku. Spalona żarówka, w którejś z nich może powodować tą usterkę. Miałem kiedyś coś takiego w mercedesie. Sama centralka odpowiedzialna za oświetlenie wnętrza, ogrzewanie tylnej szyby i centralny zamek znajduje się gdzieś za radiem w panelu środkowym w stronę kolumny kierowniczej. Sprawdż też styki w lampce. Może masz zamontowany nieoryginalny alarm i on tak miesza. Pozdrawiam.

Edytowane przez LeonMP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzidek w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy któryś z wyłączników drzwiowych nie jest uszkodzony. Włączniki są w zamkach wewnątrz drzwi. Może dawać informację o nie zamkniętych drzwiach i lampka pali się cały czas. Sprawdż też pozostałe dwie lampki, po środku i w bagażniku. Spalona żarówka, w którejś z nich może powodować tą usterkę. Miałem kiedyś coś takiego w mercedesie. Sama centralka odpowiedzialna za oświetlenie wnętrza, ogrzewanie tylnej szyby i centralny zamek znajduje się gdzieś za radiem w panelu środkowym w stronę kolumny kierowniczej. Sprawdż też styki w lampce. Może masz zamontowany nieoryginalny alarm i on tak miesza. Pozdrawiam.

Po koleii:

- wyłączniki drzwiowe sprawne ( wyłączają tylną lampkę przy zamknięciu drzwi i włączają ją przy otwarciu sprawdzałem każdy oddzielnie )

- żarówki wszystkie sprawne ( świecą )

- styki czyste ( żarówka się świeci )

- nie wiem tylko nic na temat alarmu, ale nie widać, aby było coś zmieniane ( jak to sprawdzić? )

Jak wygląda ta centralka. żebym wiedział czego szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po koleii:

- wyłączniki drzwiowe sprawne ( wyłączają tylną lampkę przy zamknięciu drzwi i włączają ją przy otwarciu sprawdzałem każdy oddzielnie )

- żarówki wszystkie sprawne ( świecą )

- styki czyste ( żarówka się świeci )

- nie wiem tylko nic na temat alarmu, ale nie widać, aby było coś zmieniane ( jak to sprawdzić? )

Jak wygląda ta centralka. żebym wiedział czego szukać?

 

odświeżę temat. Ktoś wie, jak wymienić lampkę/diodę w schowku po stronie kierowcy? tym nad kierownicą, a po lewo od licznika... po prawej stronie, koło zapalniczki, jest mała lampeczka :dribble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie, jak wymienić lampkę/diodę w schowku po stronie kierowcy? tym nad kierownicą, a po lewo od licznika... po prawej stronie, koło zapalniczki, jest mała lampeczka

Też próbowałem ją wyciągnąć, ale miejsca jest w tej lampce chyba tylko na małe japońskie palce. Ja nie mogę swoimi tam chwycić. Wydaje mi się, że to jest żarówka z dwoma wąsami, a nie dioda.

U mnie nie jest przepalona, a prawdopodobnie nie ma styku ponieważ po poruszeniu zaczyna świecić, a przestaje po założeniu tej białej osłony. Nie próbowałem jeszcze, ale spróbuję ją wyjąć delikatnie

płaskoszczypami może plastykowymi z majsterka dla dzieci. Niedługo będę wyjmował cały ten schowek bo dowiedziałem się, że mój problem znajduje się pod tym właśnie schowkiem, gdzie jest moduł TCU

odpowiedzialny za sterowanie oświetleniem. Podobno padł tranzystor i trzeba go wymienić.

Edytowane przez dzidek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki za pozdrowienia.

Dzisziaj wyjąłem tą żarówkę. Nie poddała się łatwo i musiałem rozebrać pół kokpitu. Dopiero po wyjęciu schowka i odłączeniu jej wraz z oprawką wyjąłem żarówkę. Jest to zwykła całoszklana żarowka W1,2W

 

mam dokladnie ten sam objaw, a co za tym idzie tez i problem. No i tez nie wiem jak sie za to zabrac, wyglada na to ze to jakas typowa usterka

Już się z tym uporałem. Pod schowkiem za kierownicą znajduje się moduł odpowiedzialny między innymi za oświetlenie wnętrza kabiny. W obudowie jest płytka z elektroniką. Jest tam tranzystor K2782, który padł i trzeba go wymienić. Koszt tranzystora zamiennego ca 6zł.

Edytowane przez dzidek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to plastikowe pudełko z dziurkami w kolorze mlecznym podłączone na dwie kostki . Wrzucił bym fotkę, ale nie wiem jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam Forumowiczów,

Jestem Nissan'owym kotem ...bo nigdy (do dzisiaj) nie miałem Nissana ....

 

......ale jedno jest pewne .... chcę "Nissanową" sierść zgubić na tym Forum ;)

 

A teraz do rzeczy ...

Po otwarciu drzwi nie mam oświetlenia wewnętrznego. Świeci się tylko żarówka w części bagażowej. W środkowej części samochodu żarówka jest prawdopodobnie przepalona i nie świeci się w ogóle, bez względu na położenie przełącznika .... a przy lusterku wewnętrznym żarówki się świecą, ale na zasadzie ON/OFF, bo tam przełącznika na AUTO nie ma.

Pytanie - czy niedziałająca żarówka w części "środkowej" samochodu ma wpływ na "reakcję" żarówek przy lusterku?

Czy to "problem elektryczny"?

 

PS. Jako "kocisko" na tym Forum przyjmę z pokorą wszelkie uwagi ;) ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj w moim x-trailu jest tak jak napisales, mianowcie :

 

przednie lampki sluza do czytania i sa tylko w wlaczane w pozycji on/off

 

srodkowa i tylna lampka swieca na zasadzie on/off/auto

 

czyli zapalaja sie i przy otwarciu auta pilotem...lub drzwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku sprawdź samą żarówkę, sprawdź styki - przeczyść lub dognij, sprawdź wszystkie krańcówki jeśli dalej po wymianie żarówki i sprawdzeniu styków nie będzie świecić.

Jeśli to nie pomoże to może być gdzieś zwara na samym przewodzie masowym, tranzystor żadko pada i w cale tak prosto się go nie wymienia dla lajka w elektronice.

Chyba że gdzieś zrobiłeś zware, to wtedy można od razu zacząć od tranzystora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić żarówki, ale na 99% jest to tranzystor. Gdyby krańcówki były zepsute albo by była zwara to by bagażnik nie świecił a świeci. Prawdopodobieństwo że styki nie stykają w dwóch lampkach jest minimalne, tak samo jak to że obie lampki się spaliły.

 

Z wymianą tranzystora jest trochę zabawy bo łatwo przepalić ścieżki, ale lepiej się z nim pomęczyć niż wymieniać cały moduł, który w serwisie będzie kosztował kilka stówek a taki z alldrogo nie wiadomo ile podziała.

 

Instrukcja jak się dostać do winowajcy:

 

Żeby dostać się do modułu sterującego musisz zdjąć osłonę lewego głośnika na podszybiu, potem osłonę licznika. Teraz odkręcasz schowek kierowcy (od razu wymień żarówkę oświetlająca schowek). Pod schowkiem będziesz widział w głębi białe pudełko - to jest moduł sterujący oświetleniem. Żeby go wydostać trzeba coś tam jeszcze odkręcić. Odpinasz wtyczkę, wyjmujesz, otwierasz i niedaleko złącza od kabli będzie tranzystor o symbolu K2782 - trzeba go wylutować i zastąpić takim samym, lub zamiennikiem IRFIZ34EPBF.

 

Jeśli nie radzisz sobie z lutownicą to zanieś wszystko do jakiego elektronika i zrobi ci to na miejscu.

 

Powodzenia, jakbyś miał pytania to wal śmiało.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam serdecznie za podpowiedzi i rady :)

 

Wszystko sprawdzę i dam znać ... Na razie muszę się nacieszyć samą jazdą tym czołgiem (w pozytywnym znaczeniu ;))

Przesiadłem się z C5 i chociaż nie mam teraz hydrozawieszenia to jednak mam większego :)

...a dla faceta po 40-stce to jakiś postęp :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..a dla faceta po 40-stce to jakiś postęp :)

a po secie albo dwóch - to dopiero jest jazda :P

tylko pamiętaj: piłeś - nie jedź, nie piłeś - wypij :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc wyjaśniło się..... połowicznie

Przepalona żarówka w strefie środkowej pojazdu - już świeci przy otwieraniu drzwi ... natomiast wychodzi na to, że żarówki przednie nie włączają się automatycznie po otwarciu drzwi i nie wiem, czy tak mam być, czy nie, bo w instrukcji o tym nie ma. Włącza się je tylko manualnie. Potwierdźcie koledzy czy tak ma być czy to tylko mój typ tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lampka nad kierowcą i nad pasażerami powinna się zapalać po otwarciu auta z pilota, a bagażnik po otwarciu drzwi - ja tak mam po naprawie sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie łatwiej jest sprawdzić ile jest przewodów w oprawie przedniej ?

Jeśli powinny się zapalać po otwarciu drzwi to powinny być 3 przewody, napięcie, masa i sterowanie.

W mojej P11 mam tak że przednie są manualne a po środku to automat i gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam. Gdzieś mi się taki temat przewinął ale teraz nie mogę odnaleźć. Nie działa mi lampka oświetlenia wnętrza ta na środku. Tylna dziala, te w drzwiach też. Sprawdzałem styki, żarówkę, wszystkie drzwi przy otwieraniu uruchamiają tylko tę tylną. Gdzieś ktoś pisał o jakimś module za schowkiem że to może być przyczyną. Może ktoś kojarzy temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2012 o 23:44, zeshky napisał:

Możesz sprawdzić żarówki, ale na 99% jest to tranzystor. Gdyby krańcówki były zepsute albo by była zwara to by bagażnik nie świecił a świeci. Prawdopodobieństwo że styki nie stykają w dwóch lampkach jest minimalne, tak samo jak to że obie lampki się spaliły.

 

Z wymianą tranzystora jest trochę zabawy bo łatwo przepalić ścieżki, ale lepiej się z nim pomęczyć niż wymieniać cały moduł, który w serwisie będzie kosztował kilka stówek a taki z alldrogo nie wiadomo ile podziała.

 

Instrukcja jak się dostać do winowajcy:

 

Żeby dostać się do modułu sterującego musisz zdjąć osłonę lewego głośnika na podszybiu, potem osłonę licznika. Teraz odkręcasz schowek kierowcy (od razu wymień żarówkę oświetlająca schowek). Pod schowkiem będziesz widział w głębi białe pudełko - to jest moduł sterujący oświetleniem. Żeby go wydostać trzeba coś tam jeszcze odkręcić. Odpinasz wtyczkę, wyjmujesz, otwierasz i niedaleko złącza od kabli będzie tranzystor o symbolu K2782 - trzeba go wylutować i zastąpić takim samym, lub zamiennikiem IRFIZ34EPBF.

 

Jeśli nie radzisz sobie z lutownicą to zanieś wszystko do jakiego elektronika i zrobi ci to na miejscu.

 

Powodzenia, jakbyś miał pytania to wal śmiało.

A wiesz może jaki symbol/kod ma ten moduł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...