Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Czyszczenie klimatyzacji


MODEST
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy już ktoś z forumowiczów samodzielnie odgrzybiał klimatyzację?

W jaki sposób można to samodzielnie wykonać, czekam na podpowiedź.

Na wiosnę "czyściłem" środkiem do czyszczenia klimatyzacji firmy Action. Czyszczenie polegało na wpuszczeniu środka w sprau przez cienką rurkę do kanałów wentylacyjnych. Wg mnie to wystarcza ten sposob praktykuję od kilku lat w astrze. Generalnie nie wyłączasz klimy- nie masz grzyba. W serwisie zrobią to samo. Chyba, że jest taki syf, ze trzeba go skrobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał poglądowy -> http://www.fordclubp...=fusion&type=43

Wprawdzie dotyczy Forda, ale zasada jest ta sama a i filtr umieszczono w tak samo beznadziejnym miejscu jak w qashqai-u <_>

Jak ostatnio przy przeglądzie zaśpiewali 250zł za sam filtr (chyba z pozłacanym logo Nissan) tak drugi raz tego błędu już nie popełnię i następna wymianę + czyszczenie zrobię sobie sam ;)

 

Pozdr.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy już ktoś z forumowiczów samodzielnie odgrzybiał klimatyzację?

W jaki sposób można to samodzielnie wykonać, czekam na podpowiedź.

 

Samo odgżybienie klimatyzacji i wymiana filtra to za mało.

Podstawą przy corocznym serwisie klimatyzacji jest uzupełnienie czyli nabicie układu czynnikiem chłodniczym np. zalecanym przez Nissana R134-A ( zgodnie z instrukcją tylko ten jest odpowiedni ) który jednocześnie smaruję sprężarkę klimy, a dodatkowo fachowe sprawdzenie szczelności całego układu, bez tego klima nie będzie nam długo i bezproblemowo działała.

Z tego powodu głównie bierze się nam cały niemały koszt przeglądu klimatyzacji, samo odgzybianie środakmi ogólnodostepnymi można zrobić dodatkowo zapobiegawczo np co pół roku ( tak właśnie sam robię ) i stanadartowo obowiązkowo pełny serwis raz do roku zazwyczaj na wiosnę i jak dotąd nigdy latem klima mnie jeszcze nie zawiodła :) ...

Edytowane przez tomi-ei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo odgżybienie klimatyzacji i wymiana filtra to za mało.

Podstawą przy corocznym serwisie klimatyzacji jest uzupełnienie czyli nabicie układu chłodniczym środkiem R12 FREON który jednocześnie smaruję sprężarkę klimy, a dodatkowo fachowe sprawdzenie szczelności całego układu, bez tego klima nie będzie nam długo i bezproblemowo działała.

Z tego powodu głównie bierze się nam cały niemały koszt przeglądu klimatyzacji, samo odgzybianie środakmi ogólnodostepnymi można zrobić dodatkowo zapobiegawczo np co pół roku ( tak właśnie sam robię ) i stanadartowo obowiązkowo pełny serwis raz do roku zazwyczaj na wiosnę i jak dotąd nigdy latem klima mnie jeszcze nie zawiodła :) ...

 

Nie wiem, czy przy nowych klimach potrzeba co roku, ale oczywiście zgadza się :)

Kolega podpytuje o odgrzybianie.

 

Pełen profesjonalizm.

 

 

Też mi się spodobał, chociaż opisy momentami są zabawne ;)

Edytowane przez else
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy przy nowych klimach potrzeba co roku, ale oczywiście zgadza się :)

 

o ile się nie mylę to kiedy nastapi nabicie układu zależne jest od tego ile używamy klimy w ciagu roku, natomiast odgżybianie minimum raz do roku...

 

Kolega podpytuje o odgrzybianie.

 

ok zgadza się, chodziło mi bardziej o to, że skoro i tak powinniśmy zrobić serwis klimatyzacji raz do roku to odgżybianie mamy już w tej usłudze...

Edytowane przez tomi-ei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile się nie mylę to zależne jest od tego ile używamy klimy w ciagu roku...

 

Pewnie tak :)

W czasie mojego pierwszego przeglądu eksperci z ASO oświadczyli jednogłośnie, że po roku jeszcze nie trzeba nabijać klimy... :P

No może po dwóch-trzech... i tego się trzymam.

A tak na serio jeżeli ciśnienie spadnie w układzie na pewno da się to odczuć, np. przez parujące szybki, czy chociażby słabe działanie klimy.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak :)

W czasie mojego pierwszego przeglądu eksperci z ASO oświadczyli jednogłośnie, że po roku jeszcze nie trzeba nabijać klimy... :P

No może po dwóch-trzech... i tego się trzymam.

A tak na serio jeżeli ciśnienie spadnie w układzie na pewno da się to odczuć, np. przez parujące szybki, czy chociażby słabe działanie klimy.

 

ok, przyznam, że coś w tym jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1,5 mies sporadycznie używam klimy. Więc dzisiaj zrobiłem "wietrzenie" klimy pootwierałem wszystkie okna i włączyłem klimę na LO & HI i max nawiew. Rozszedł się zapach starej piwnicy. Trzeba będzie odświerzyć, jeśli nie oczyścić. Za kilka dni jadę z autem na przegląd, więc będzie dodatkowy punkt.

 

Z innej beczki: czy po włączeniu klimy, agregat wydaje rytmiczny dźwięk? Lokalizuję go z lewej strony przed kierowcą, od dołu stojąc na zewnatrz auta. Trochę mnie ten dźwięk zaniepokoił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1,5 mies sporadycznie używam klimy. Więc dzisiaj zrobiłem "wietrzenie" klimy pootwierałem wszystkie okna i włączyłem klimę na LO & HI i max nawiew. Rozszedł się zapach starej piwnicy. Trzeba będzie odświerzyć, jeśli nie oczyścić. Za kilka dni jadę z autem na przegląd, więc będzie dodatkowy punkt.

 

Z innej beczki: czy po włączeniu klimy, agregat wydaje rytmiczny dźwięk? Lokalizuję go z lewej strony przed kierowcą, od dołu stojąc na zewnatrz auta. Trochę mnie ten dźwięk zaniepokoił.

 

W momencie załączania klimy u mnie też słychać ten dźwięk. Sądzę, że TTTM :)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Troszke z innej beczki jestem od niedawna wlasiciem q+2 .Po wlaczeniu klimy zaczyna cos terkotać za panelem klimy.Te odglosy zwiekszaja sie z obrotami silnika.Po wylaczeniu przestaje .Pod maska cisza co to moze byc?

Edytowane przez zaba111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to napewno nie lisc bo bez wlaczonej  klimy wiatrakow nie slychac.No chyba ze klima ma oddzielny obieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...