Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[P10] Zmiana opon i felg, ale na co?


Gość kamkaj89

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kamkaj89

Posiadam P10 z rocznika '96 obecnie mam założone oryginalne felgi aluminiowe '14 a na nich opony 185/65 R14. Felgi są już dość mocno podniszczone i nie mam opon na lato, więc zastanawiałem się nad takimi opcjami:

- dać do piaskowania i lakierowania obecne felgi 300zł, ale felgi do szczególnie pięknych stylistycznie nie należą,

- kupić używane felgi '14 400-500zł,

przy obu opcjach dot. felg, są też opcje zakupu opon:

- 185/65 R14 86H (596,1mm średnica oryginalna) 224zł,

- 195/60 R14 86H ( -6,5mm średnicy oryginalnej) 205zł,

- 195/65 R14 89T (+13,0mm średnicy oryginalnej) 216zł, większy indeks ładowności ale niższy prędkości, tylko nie wiem czy by się wszystko mieściło w nadkolach.

Kolejną opcją jest zakup używanych felg '15 600zł i następujące opcje opon:

- 195/55 R15 85V ( -0,6mm średnicy oryginalnej) 283zł, niższy indeks ładowności więc myślę, że raczej odpada, no i dużo wyższa cena

- 195/60 R15 88H (+18,9mm średnicy oryginalnej) 235zł, kolejny problem w kwestii czy się zmieści,

- 205/55 R15 88V (+10,4mm średnicy oryginalnej) 320zł!, najmniejsza średnica " in plus", ale z kolei cena morduje.

No pojawia się w tym momencie problem, co wybrać? Opcja pozostania przy rozmiarze '14 jest najtańsza, z kolei przejście na '15 poprawiło by wygląd kół, ale wiążą się z nią duży wyższe koszty, z trzeciej strony ładna felga '14 też powinna poprawić wygląd. Bardzo chciałbym przejść z 185 na 195, ale przejść na niższą średnice z tą samą ładownością i prędkością, czy na wyższą średnice z większą ładownością, ale niższą prędkością?

Może ktoś ma pomysł i zna rozwiązanie, bo ja im więcej myślę tym, bardziej nie wiem co wybrać :)

P.S. Opony jakie użyłem do ustalania ceny to Uniroyal Rain Expert, myślę poważnie nad wyborem akurat tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

po pierwsze to skąd ty wziąłeś te ceny za opony? dla przykładu NOWE LETNIE OPONY UNIROYAL 195/65R15 RAINEXPERT na allegro są od ok 180zł za szt do tego felgi ( też patrząc na allegro ) 15cali kupisz do 500zł spokojnie i to całkiem spory wybór jest jeśli chodzi o stan jak i wygląd / wzór. Jak chcesz okroić koszt opon to ew. nalewki cena ok 100zł/szt.

 

jeśli nie chcesz kupować na allegro to np w sklepie: http://www.motohurt.com/osobowe,lato,Uniroyal,195,65,15.html 189zł/szt.

 

po drugie 15stki spokojnie wejdą tylko ET felgi musi byś właściwe (oryginalnie jest bodajże ET45) ale z ET40 też będzie ok, może nawet z ET35 wejdą ( ale nie wiem, nie sprawdzałem ) no i ważny jest rozstaw śrub ( 4x114,3 ) oraz otwór centrujący ( ale może być minimalnie większy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kamkaj89

Hehe, kolego zobacz rozmiary dokładnie :) 195/65 R15 są za duże (różnica +38,4mm), prędkościomierz będzie zawyżał o 10km/h nie mówiąc już o tym, że nie zmieszczą na bank. Nawet nie podałem tego rozmiaru o którym mówisz :) A co do nalewek to szkoda życia, a 200zł za oponę to jak dla mnie rozsądna cena. Rozstaw śrub bezapelacyjnie ważny, a jeśli chodzi o otwór to można kupić pierścienie centrujące. 15 cali wejdzie tylko koszta, koszta, koszta, opon które w połączeniu z takimi felgami nie będą zbyt mocno odbiegać rozmiarami od oryginalnych kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok, podałem przykład opony o innym rozmiarze ale czy ty myślisz że jak założysz opony i felgi takie jak zaleca producent ( nissan ) to licznik nie będzie oszukiwał? i tak jest przekłamanie i tak, więc lepiej sprawdź jaka jest różnica między licznikiem a rzeczywistą prędkością i porównamy z zestawem jaki teraz masz na osi.

 

druga sprawa to ludzie 15stki, a nawet 16 montują (fakt kosztem wysokości opony i ET felgi najczęściej ) ale opona 195/65 i felga 15stka spokojnie wejdzie

 

proponuję lekturę: http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/4093-felgi-i-alu-do-primer/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, przeczytałem cały wątek, nikt nawet nie próbować 195/65 R15 do P10 :) Przekłamanie licznika to jedno, a wymiary samochodu dookoła koła to inna sprawa, licznik będzie kłamał powiedzmy mało, a mnie przy skręcie koła będą obcierały o nadkola lub w ogóle ich nie wsadzę bo się oprą o mocowanie sprężyny :) do P11 czytałem że większe koła wchodzą i może nie być problemu ale mam P10 i wątpię w pomyślność operacji 195/65 R15 ;)

 

Hmm rozumiem, że niemal wszyscy jeżdżą na seryjnych oponach? Bo tylko jedna osoba, pisała coś w temacie xD :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mogę napisać że mam 195/60r15 na lato, a 185/65r15 na zimę i nic nie obciera, ale mam p11.

to tak w sprawie że "tylko jedna osoba, pisała coś w temacie xD :D "

 

na Twoim miejscu bym kupił 195/60 lub został przy oryginale.

 

zakładając większe koła stracisz na mocy i zwiększysz zużycie paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu założyłbym 185/60R15 H Uniroyal RainExpert. Dlaczego? Opony myślę, że wiadomo, wyniki testów ADAC. Co do rozmiaru to sprawa prosta, licznik będzie pokazywał za mało o 1,2% w stosunku do oryginałów. Ponieważ licznik zawsze pokazuje za dużo (bo "musi") zmniejszysz tylko ten błąd. A różnica do 2% i tak jest akceptowalna. Wg mnie odczujesz też poprawę stabilności auta, bo wysokość opony się zmniejszy (o te 5%). No i na końcu cena, u mnie w okolicy ok 230zł sztuka, czyli jeszcze w miarę patrząc na to, co podałeś. Jeśli chciałbyś szersze gumy, to żeby nie namieszać z rozmiarami musiałbyś założyć 195/55R15 (195/65 to gruba przesada), a te są dużo droższe od 185-tek.

 

Edit: nie popatrzyłem na indeks ładowności, ma być 88? Jeśli tak, to cena Uniroyali 185/60 skacze do 242zł/szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, za opinie :) Po namyślę chyba zdecyduje się na 195/60 R14. Oczywiście Uniroyal Rain Expert :) Niestety, niezbyt mi się opłaca kupić '15, a chcę założyć szerszy kapeć, więc wyboru szalonego nie ma :) Z kolei latem, może dam obecne felgi do renowacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...