Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Pytanie o ESP


JerzyR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdę mówiąc oglądałem ostatnio TVN-Uwaga czy coś podobnego i było tam, że osoba kupiła Forda Focusa bez ESP gdzie każdy Focus ma w standardzie ESP.

No właśnie, postanowiłem sprawdzić czy mam ESP. Jest przycisk ESP off, po naciśnięciu pojawia się na desce ESP-OFF, ale co ciekawe wyłączyłem ESP i dałem gazu, po przekroczeniu ok 60 km/h ESP off dalej świeciło. Zawsze wydawało mi się, że ESP włącza się automatycznie po przekroczeniu 40 km/h - przynajmniej tak mam w Hyundai i30cw, a tu nic.

Jak można sprawdzić czy ma się faktycznie układ ESP czy tylko przycisk i światełko na wyświetlaczu?

 

Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że ESP ma się włączać po przekroczeniu 40km/h? Trzeba sprawdzić w instrukcji, ale ESP po to się wyłącza aby było wyłączone. Nie wyobrażam sobie, żeby ESP włączało się w 370Z po przekroczeniu 40km/h... :whistle:

 

Może w sportowych autach wyłączenie jest na stałe, ale w zwykłych jak NOTE - przycisk służy tylko do ruszenia w trudnych warunkach. Niestety nie mogę na razie niczego sprawdzić bo żona pojechała swoim NOTE w trasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile mi wiadomo kontrola trakcji (TC) a ESP to dwa różne systemy. Zadaniem pierwszego jest przywrócenie zerwanej przyczepności (np na lodzie przy gwałtownym dodaniu gazu na niskim biegu) i odbywa się to zwykle za pomocą stłumienia mocy. Drugi ma pomagać w początkowej fazie nad lub podsterowności - najczęściej poprzez dohamowanie odpowiedniego koła. ESP współpracuje z ABS. Sytuacja, w której zadziała TC przy wyłączonym ESP jest więc możliwa

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile mi wiadomo kontrola trakcji (TC) a ESP to dwa różne systemy. Zadaniem pierwszego jest przywrócenie zerwanej przyczepności (np na lodzie przy gwałtownym dodaniu gazu na niskim biegu) i odbywa się to zwykle za pomocą stłumienia mocy. Drugi ma pomagać w początkowej fazie nad lub podsterowności - najczęściej poprzez dohamowanie odpowiedniego koła. ESP współpracuje z ABS. Sytuacja, w której zadziała TC przy wyłączonym ESP jest więc możliwa

 

No cóż tu właśnie się mylisz ESP to tak naprawdę połączone 2 systemy ABS i ASR + układ sterujący nimi. ASR to nic innego jak TC. Zresztą wystarczy w samochodzie wyposażonym w ESP dodać ostrzej gazu na śliskiej nawierzchni aby się o tym przekonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię to w oparciu o praktyczne doświadczenia w prowadzenia landrovera freelandera. Auto miało ABS,ESP i TC. Ten ostatni działał i to dość brutalnie również przy odłączonym ESP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię to w oparciu o praktyczne doświadczenia w prowadzenia landrovera freelandera. Auto miało ABS,ESP i TC. Ten ostatni działał i to dość brutalnie również przy odłączonym ESP

 

Tak jak napisałem ESP jest wspólnym działaniem ABS i TSC (nazewnictwo Bosche to oni wymyślili ten układ) Jak łatwo zauważyć wyłączenie ESP nie jest jednoznaczne z wyłączeniem ABS czy TSC, ale odwrotnie już tak. Jak wyłączysz TSC to również ESP.

 

Ale sięgnąłem po materiały źródłowe aby nie być gołosłownym :)ESP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

On ma auto z germani,a tam mogło wejść wcześniej,ale napewno nie w 2006r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma auto z germani,a tam mogło wejść wcześniej,ale napewno nie w 2006r

 

 

Nie On - Łukasz :D. No niestety nie mam ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...