Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Oponki na zime.. Zmiana 175 na 155 ??


Gość Borgan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was forumowicze, powiedzcie mi prosze czy wymiana opon 175/75 r13 na 155/75 r13 to nie bedzie zła decyzja??

Mam okazje cenowa i szkoda byłoby przegapić. Mam nissana sunny n14. Pomożecie....??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

155/75 będą mniejsze od 175/75. Co za tym idzie auto będzie niżej siedzieć i dojdą przekłamania prędkościomierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

155/75 będą mniejsze od 175/75. Co za tym idzie auto będzie niżej siedzieć i dojdą przekłamania prędkościomierza.

 

Nie będzie auto niższe bo wysokość opony czyli 75 zostaje tutaj z tego co widzę taka sama. Zmienia się jedynie szerokość opony czyli z 175 na 155

 

Droga hamowania może się lekko wydłużyć. Ja też się przesiadłem chwilowo z 165 na 155 bo zeszłej zimy poprzecinałem 2 opony i złamałem 3 stalówki :P

Ogólnie na zimę zaleca się opony węższe, ale wszystko powinno się stosować w zależności od zaleceń producenta ;) o ile pamiętam do 1.4 były 155 zalecane

Tutaj z grubsza plusy i minusy węższej opony

 

PLUSY:

  • lepsza przyczepność na śniegu
  • mniejsze spalanie paliwa
  • mniejsze ryzyko aquaplaningu

MINUSY:

  • dłuższa droga hamowania,
  • gorsza przyczepność na zakrętach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie auto niższe bo wysokość opony czyli 75 zostaje tutaj z tego co widzę taka sama. Zmienia się jedynie szerokość opony czyli z 175 na 155

 

Źle. Profil opony jest powiązany z szerokością i 175/75 będzie wyższa od 155/75. Np. 175/75 185/70 195/65 r14 są równej wysokości.

 

Borgan, najlepiej załóż takie, jak zaleca producent i będzie po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle. Profil opony jest powiązany z szerokością i 175/75 będzie wyższa od 155/75. Np. 175/75 185/70 195/65 r14 są równej wysokości.

 

W takim razie mój błąd. Zwracam honor ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle. Profil opony jest powiązany z szerokością i 175/75 będzie wyższa od 155/75. Np. 175/75 185/70 195/65 r14 są równej wysokości.

 

Borgan, najlepiej załóż takie, jak zaleca producent i będzie po sprawie.

Ostatnie rozmiary niestety nie będą równej wysokości, chociaż różnice nie są znaczące. Oznaczenie 75, 70, czy 60 profilu opony to wartość wyrażona w procentach oznaczająca stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. Tak więc opona 175/75 oznacza, że 75 to 75%z jej szerokości tj. 175. Przeliczając 75% ze 175 daje 131,25mm, dalej 70%ze 185 daje 129,5mm itd. jakkolwiek kolega ma rację te trzy rozmiary są bardzo zbliżone i stosując którykolwiek z tych rozmiarów daje małe przekłamania na prędkościomierzu. Natomiast 75%ze 155 daje 116mm a to już jes różnica w porównaniu do 131. Jakkolwiek po pierwsze stosowałbym opony przewidziane przez producenta, jak napisał kolega, ale żyjemy w Polsce i trzeba korzystać z okazji i raczej nic się nie stanie jeśli masz te opony w tanich kosztach i je założysz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość conan_librarian

Ja mam letnie 175 a zimowe 155. Przekłamania na prędkościomierzu to niecałe 10%, auto siedzi niżej (nie trę o glebę ale przy wjeżdżaniu na krawężnik na zimówkach trę a na letnich w tym samym miejscu nie trę). Myślę że to będzie coś koło 2 cm ale trzebaby to przeliczyć. Opony są cichsze (ale to może kwestia samych opon) ale silnik głośniejszy (na tych zimówkach jadąc 100 w rzeczywistości robię koło 90 więc ogólnie silnik chodzi na wyższych obrotach niż latem) Poza tym jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość opona.pl

Niestety opony 155/75 R13 będą aż 30mm niższe, przekłamania na liczniku prędkości to ponad 5km/h. Do tego modelu producent zaleca opony w rozmiarach: 175/70 R13 oraz 155/80 R13 (najbardziej popularny z podanych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...