Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Opony do 4x4


bartosz741

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich. Od około tygodnia jestem posiadaczem :nissan2: Qashqaia z napędem 4x4 :)  . Auto kupione od pierwszego właściciela z przebiegiem 101000 km. Rocznik 2007. Od zakupienia samochodu czytam forum, ale nie znalazłem zawiele informacji które by mnie interesowały. Chciałbym uzyskać trochę informacji na temat silników 2.0 dci o oznaczeniu M9R głownie chodzi mi o zalety i wady tej jednostki. Potrzebował bym jeszcze informację na temat opon. Gdzieś czytalem że do auta z napędem 4x4 opony muszą mieć zbliżoną wysokość bieżnika (zastanawiam się czy muszę kupić tylko dwie na przód czy cały komplet) - podobno jazda na np. nowych z przodu a zużytych z tyłu lub odwrotnie może spowodować uszkodzenie mechanizmu przy jeździe 4x4. Czy mógłby ktoś potwierdzić tą informację ? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile  się nie mylę to w tym modelu w trybie all mode 4x4 , dołączany jest tylny napęd w chwili wykrycia uślizgu kół przedniej osi. 

Możesz spokojnie kupić i założyc parę opon nowych na przód , tego samego rozmiaru, a parę lepszych z obecnego kompletu dać n tył.

 

Różnice w prędkościach obrotowych osi mogą spowodować uszkodzenia , gdy nie ma możliwości uślizgu kół , ale tylko w samochodach gdzie osie przednia i tylna są na sztywno połączone ( bez międzysiowego mechanizmu różnicowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale chyba najlepiej będzie  zadzwonić do serwisu i się spytać. Mam pytanko - Czy to nie jest tak że jak przełącze na 4WD to zawsze pracują cztery koła a na 2WD tylko przód ?????? Wydaje mi się że jak bym jeździł tylko na 2WD to ze zmianą opon tylko przednich nic by się nie stało, ale na 4WD to właśnie nie jestem pewien. Luc123456 napisz gdzie w instrukcji to wyczytałeś ????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale chyba najlepiej będzie  zadzwonić do serwisu i się spytać. Mam pytanko - Czy to nie jest tak że jak przełącze na 4WD to zawsze pracują cztery koła a na 2WD tylko przód ?????? Wydaje mi się że jak bym jeździł tylko na 2WD to ze zmianą opon tylko przednich nic by się nie stało, ale na 4WD to właśnie nie jestem pewien. Luc123456 napisz gdzie w instrukcji to wyczytałeś ????????

 

2WD - tylna oś jest całkowicie rozłączona

4WD - moc napędowa rozłożona jest przód/tył w stosunku 50/50 (przełącza się w AUTO po przekroczeniu 40km/h)

AUTO - napęd na tył jest dołączany, gdy przednie koła tracą przyczepność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2WD - tylna oś jest całkowicie rozłączona

4WD - moc napędowa rozłożona jest przód/tył w stosunku 50/50 (przełącza się w AUTO po przekroczeniu 40km/h)

AUTO - napęd na tył jest dołączany, gdy przednie koła tracą przyczepność

Rozumiem że tryb 4WD jest aktywny tylko po włączeniu "blokady mostu" - książkowo tryb LOCK (tyle że u mnie w instrukcji pisze że przełącza się na AUTO po przekroczeniu prędkości 10 km/h. Natomiast jeśli chodzi o tryb AUTO to wg mnie wszystkie koła pracują, a nie gdy przednie tracą przyczepność to dołączany jest tył. Poniżej zacytuję co pisze w instrukcji z prośbą o waszą interpretację:

AUTO - rozdział momentu napędowego między koła przednie i tylne następuje automatycznie od warunków drogowych [podział w stosunku: 100:0 (2WD) - 50:50 (4WD)]. Zapewnia to polepszenie właściwości trakcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb Auto - samochód sam dobiera czy napęd na przód czy na obie osie. Większość czasu na pewno jest tylko przód.

 

O konieczności montażu takich samych opon na wszystkich kołach mówi instrukcja w punkcie 8-55. Nie wiem jakie jest realne ryzyko nie zastosowania się do tego wymogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uszkodzenie skrzyni biegów;

 

znam przypadek z audi quattro  - gość wstawił inne na przód inne na tył i rozwalił 2 razy skrzynie biegów

 

nie wiem czy to podobna konstrukcja ale takie były tam konsekwencje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że tryb 4WD jest aktywny tylko po włączeniu "blokady mostu" - książkowo tryb LOCK (tyle że u mnie w instrukcji pisze że przełącza się na AUTO po przekroczeniu prędkości 10 km/h.

Na 100 % przy 40 km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...