Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

CB radio w xtrail t30


karibox1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zamontowałem sobie właśnie radio cb nowe president teddy i antenę 70-80cm też. Wszystko podłączyłem jak należy i sprawdziłem reflektometrem - wszędzie 1-1,2 przy włączonej gadaczce. Dotąd jednak nie korzystałem z tego radia i nie wiem jak to działa. Czy ktoś może dać mi kilka wskazówek. Główne moje problemy:

Słychać tylko szumy, czy muszę gdzieś wyjechać na trasę by cokolwiek usłyszeć (mieszkam 5 km od najbliższej krajówki) ? Jak włączę ASC to w ogóle nic nie słychać żadnego szumu dźwięku.

Na jakim kanale mam słuchać i mówić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam nie ma za dużo regulacji, pokrętłem pod głośnością redukujesz szumy, ASC bym wyłączył, kanał "drogowy" to 19, nawet masz tam guzik od szybkiej 19, nic nie słyszysz, bo może Twój zestaw ma słaby zasięg na tej antenie, :D  wyjedź gdzieś na krajówkę :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a skąd wiesz? Przecież nie wiesz jaki ja mam? Nie spinam się na firmę. Kupiłem takie bo były tanie. Może poradzisz mi wtedy jaką mam dać długość? Napisz w ogóle co Ty masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pierwszym poście napisałeś, że mieszkasz 5km od najbliższej krajówki, czyli drogi po której jeżdżą wszelkiej maści "gadacze" i jak ich nie słyszysz wywołując sprawdzenie radia, to nie jest za wesoło, :D ja mam Yosana i antenę Midlana 145 o ile pamiętam, bo kupowane dawno i nei chce mi sie iść do auta :D i zasięg ponad 10km poza terenem zabudowanym, w mieście słyszę w "poprzek" czyli też niezły, ale to nie wszytko, bo ta druga osoba do gadania musi mieć też przynajmniej to samo, :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ok, zmieniłem na am i nic nie słyszę


tylko szumy, na czterostopniowej skali teddiego mam 2 kreski


reflektometr pokazuje okolice 1-1,1


jest jakiś sposób na antenę, żeby ją sprawdzić czy działa czy kabel gdzieś albo inne elementy nie pracują? Antenę mam używaną w jednym miejscu lekko przetartą (widać druty ale ok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdz miernikiem, czy nei ma przejścia pomiędzy żyłą a masą, 


zerknij pod podstawę, pewnie magnetyczna, czy wszytko jest polutowane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dobra to niezły pomysł ze zwarciem z masą. wypiję winko i lecę sprawdzić


ok zwarcia nie ma  (miernik na beep) ale ale zauważyłem, że na radiu wyświetla się EU a nie PL. Czy to jest różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W brew pozorom eter nie jest cały czas zajęty rozmową i bardzo możliwe, że jak nic na drodze się nie dzieje to nikt nic nie gada, a szumu są normalne, najlepiej zagadaj do "mobilków" że testujesz radyjko i jak Cię słychać :) pewnie odpowiedzą jeśli Cię usłyszą :) Jakoś się tak złożyło, że sam dzisiaj sobie kupiłem radyjko po kilku latach przerwy i zapomniałem, że trzeba używać EU a nie PL :D Jeździłem po Gdańsku i zastanawiałem się, że nikt nic nie mówi :)

 

Ale w kwestii doszkalania się dla początkujących użytkowników o CB to polecam fajny podręcznik w którym wszystko jest rzeczowo i krótko wytłumaczone: http://cb-forum.pl/CBFORUM.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do anten, to polecam ten zwięzły artykuł

http://anteny-cb-radia.pl/lodz/anteny-cb/12-jak-interpretowac-parametry-samochodowej-anteny-cb

 

Osobiście mam Herberta I, Sirio ML-145 i Midlanda F100 - często mylą mnie z bazą ;)

Przy okazji - sposób zamontowania radia u mnie: http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/87965-how-to/

 

Edit: używamy oczywiście PL. PL stroi z zerach a EU w piątkach.

Edytowane przez crayou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zrobiłem jak należy jest PL i AM i nic a nic nie słychać, antena 1-1,4-1,5. Rozumiem, że na reflekcie sprawdzm SWR jak mam włączoną gruszkę bo tak się nic nie dzieje. Mam 2 kreski na 4 stopniowej skali może to mało?


dobra a jak teko herberta zamontowałeś bo tam nie ma stelaża na kieszeń 1din


a ok trzeba odkręcić od szufladki tak?


dobra czytałem o antenach. Z tego wynika, ze ja na 70 cm niczego na wiosce nie usłyszę i muszę udać się w miasto na testy. Jutro takie zrobie i dam znać. U mnie tak aantena 2 m to będzie problem bo nie będzie gdzie jej schować i podejrzewam, że będzie się znacznie gibać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem po co mi radio, na razie wiadomo smerfy. Czy do czegoś więcej to się okaże. Lubię zgłębiać tematy nie zawsze musi to mieć sens. Mam potrzebę sprawdzenia to kupuje. Żona się śmieje, że kolejne gówna kupuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech, te żony tak mają, to jakiś inny gatunek i nie rozumie naszej potrzeby sprawdzania i testowania, wszelkich mało przydatnych, w ich mniemaniu, rzeczy :D :D mam podobnie :D 

czyli na Twoim miejscu na dzień dzisiejszy pozostał bym, przy tym co masz, a z czasem pewnie wymienisz antenę :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...