Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[K12] Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów


sigsauer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

Chciałbym się podpytać czy ktoś z Was praktykował wymianę oleju w manualnej skrzyni biegów??

Doczytałem, że oleju powinno być 2,5-2,6 litra, olej w specyfikacji API GL-4.

 

Samochodzik jest mojej małżonki. Micra K12 1,2 z 2005 roku, zbliża się do 100 000 km.

Auto jeździ na razie bezawaryjnie (oby tak dalej). Wszystkie wymiany eksplowatacyjne robię sam.

Wszelki części jak i chemię (oleje, płyny, smary itd.) stosuję producentów sprawdzonych o odpowiedniej pozycji na rynku.

 

O wymianę oliwy w skrzyni pytam, bo ostatnio mając samochód na kanale do wymiany filtra i oleju w silniku zauważyłem, że przy uruchomionym silniku, na biegu jałowym, będąc pod samochodem, skrzynia nie pracuje dostatecznie cicho. Przynajmniej takie miałem wrażenie. W większości skrzyń słyszałem jedynie współpracę jej podzespolów, a tutaj coś ewidentnie mi się nie podobało...właśnie tak jakby oleju było zbyt mało, albo stracił swoje właścicwości. Z tego co widziałem z wymianą raczej nie powinno być problemów. Śruba spustowa na "kwadrat", natomiast wlew jest z boku (plastikowa korek motylkowy). Pomyślałem, że zacznę właśnie od wymiany oleju. Koszt w sumie niewielki, a zaczać trzeba od rzeczy najbardziej prawdopodobnych. Jak to nie pomoże to będę się dalej zastanawiał (może problem tkwi w łożyskowaniu wałków w skrzyni).

Jak ktoś miał podobne doświadczenia to chętnie poczytam. MOże jakieś uwagi, na co jeszcze zwracać uwagę przy tej operacji, co sprawdzić itp....

 

Z góry dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Mam podobne spostrzeżenia co do pracy skrzyni biegów, szczególnie teraz kiedy jest chłodno. Szukałem informacji w necie na temat tych skrzyń, podobno to konstrukcja renówki  i są głośne. Przymierzam się do wymiany oleju , choć nie jest najtańszy  około 100 za 3l , podobno 75w80 syntetyk. Auto ma 101 000  i 9 lat więc olej stracił już własności , wymienię olej i będę obserwował a dokładnie słuchał . Zona i tak nie zauważy różnicy. Tak przy okazji ile pali kolegi auto , 7-7,5 to żony wyniki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te skrzynie są głośne nawet nowe.Córce, jeżdżąc po mieście,spala od 6.2 do 6,7 zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W K11 też skrzynia szumi. Spalanie w Micrze 1.3 SuperS po mieście zimą to 9 litrów Pb, ale trasa to niecałe 3 km w jedną stronę. Latem miasto to około 6-7 litrów. Poza miastem, spalanie to około 5 litrów, zima czy lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Po przeczytaniu tego tematu z ciekawości poszedłem do auta żony, a że to nowy zakup ( 2007r 1.2 48kw ) to  jeszcze nie do końca przetestowana i okazało sie, że skrzynia też lekko szumi na postoju , po wciśnięciu sprzęgła szum ustepuje.Szum jest niewielki bo w czasie jazdy tego nie słysze tylko na postoju . Wymiana oleju coś pomoże ? czy jest to raczej usterka mechaniczna łożyska wałka głównego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One szumią od nowości i to nie tylko w micrach.Poczytaj na forum note czy Qasqhaia ,to samo.TTTM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

  skrzynia też lekko szumi na postoju , po wciśnięciu sprzęgła szum ustepuje.Szum jest niewielki bo w czasie jazdy tego nie słysze tylko na postoju .

Jak wciskasz sprzęgło i cichnie to raczej łożysko oporowe...u mnie jest to samo. Nie biore do bani....a ze zmianą oleju też się wstrzymam skoro taki ich urok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynie te fakt, mogą chodzić troszkę szumiąc jednak sama wymiana oleju w skrzyni napewno nie zaszkodzi, sam jestem zwolennikiem wymian w skrzyni, w koncu nic nie jest wieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...