Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Pojedynczy stuk w silniku (QQ 2.0 benzyna)


daan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie chcę wszczynać paniki bo moje QQ sprawuje się zajefajnie - odpukać....

 

Jest ostatnio coś co delikatnie napawa mnie niepokojem.

Od kąd zrobiło się na zewnątrz chłodniej i temperatura spada poniżej 0 stopni (po nocy) na zimnym silniku zdarza się (nie regularnie - jak do tej pory może 3 razy mi się zdarzyło) że po odpaleniu silnika - po chwili słyszę pojedynczy głośny stuk z okolic silnika i tyle. 1 stuk. Nic się nie dzieje, samochód działa jak powinien, komputer OK, wszystko jest OK. Później np. pojade do pracy i po 8 godzinach odpalam go ponownie i już nie ma tekiego stuku.

 

Powiązuje to z minusowymi temperaturami bo tak mi się wydaje że to po tym się tak zdarza... ale nie zawsze.

 

No nic narazie obserwuje i czekam co się wykluje. Bo do mechanika nie pojadę bo co mu powiem??? Nic się nie dzieje, auto jeżdzi.... taki dyskomfort.... Może ktoś ma lub miał podobny przypadek. Ciekawe co będzie jak temperatura spadnie do -30 stopni :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że ten stuk wynika z pracy hydraulicznego regulatora luzu zaworowego.

Na zimnym silniku olej jest gęstszy i więcej czasu potrzeba na jego dotarcie do tego regulatora w wyniku czego zanim on zostanie napełniony całkowicie olejem pracuje głośniej. Kiedy wymieniałeś olej silnikowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam identyczna sytuacje tylko ze w dieslu. W zeszłym roku miałem tak. W tym roku jeszcze sie nie zdarzyło. Jestem po przeglądzie i olej zmieniłem w sierpniu na inna marke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to też być sprawa napinacza łańcucha/paska rozrządu. Takie sytuacje opisywane przez kolegę zdarzały się w silnikach VAG i po wymianach rozrządów znikały.

Przyczyn może być wiele i najlepiej byłoby jakbyś posłuchał z rana w którym miejscu silnika słychać to najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2.0 benzyna to raczej "hydrauliczny regulator luzu zaworowego" bym wykluczył ;) U mnie też czasem coś delikatnie słychać rano, po dłuższym postoju, ale mam tak od początku i nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że to kalibracja pompy ABS ,jeśli tak to jest to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że to kalibracja pompy ABS ,jeśli tak to jest to normalne.

oooo dokładnie. Pamietam ze zakładałem o tym wątek tylko nie mogłem go znaleźć i właśnie u mnie o to chodziło. Dla mnie to nie był stuk tylko takie głośny ale bardzo krótki dźwięk jakby cos szurnelo o podwozie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podczas jazdy, to od układu ABS. Czy kolega daan słyszy ten dźwięk po uruchomieniu silnika na postoju, czy po ruszeniu?

Edytowane przez bambus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Więc tak:

 

Kiedy wymieniałeś olej silnikowy?

 

- Olej razem z filtrem wymieniałem na początku grudnia czyli miesic temu. Był wlany i jest wlany Texaco Havoline 5W40.

Nie wiąże tego stuku z wymianą oleju ponieważ wcześniej (przed wymianą) raz się też tak zdarzyło. Taka sytuacja ... :-)

 

 

 

Przyczyn może być wiele i najlepiej byłoby jakbyś posłuchał z rana w którym miejscu silnika słychać to najbardziej.

 

-Będzie cięzko bo zdarza się to bardzo bardzo rzadko, a po zatym stuk to stuk trwa ułamek sekundy i tyle. Domyślam się że mniej więcej gdzieś z dolnej części silnika. Może skrzynia biegów (mam automat CVT) niewiem....

 

Jeżeli podczas jazdy, to od układu ABS. Czy kolega daan słyszy ten dźwięk po uruchomieniu silnika na postoju, czy po ruszeniu?

 

Nie. Na postoju. Zaraz po odpaleniu (dosłownie 1 może 2 sekundy) po puszczeniu kluczyka. A dźwięk tego stuku można porównać mniej więcej coś jak pojedyncze uderzenie ze średnią siłą młotkiem w pokrywę silnika.

 

Samochód ma przebieg 87 000 km.

skrzynia: Automat CVT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom silnik z wyłączoną klimatyzacją (sprzęgło sprężarki lubi w niekiedy dość głośno się załączać) i zobacz czy problem ustanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom silnik z wyłączoną klimatyzacją (sprzęgło sprężarki lubi w niekiedy dość głośno się załączać) i zobacz czy problem ustanie.

 

Samochód stał 2 dni bez odpalania. Dzisiaj rano odpaliłem wg. powyższych wskazówek i cisza.... Nie było stuku. Może przypadek, może temperatura OK (było okolo 6 stopni)?  Zobaczymy. Poobserwuje kilka dni i dam znać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie chcę wszczynać paniki bo moje QQ sprawuje się zajefajnie - odpukać....

 

Jest ostatnio coś co delikatnie napawa mnie niepokojem.

Od kąd zrobiło się na zewnątrz chłodniej i temperatura spada poniżej 0 stopni (po nocy) na zimnym silniku zdarza się (nie regularnie - jak do tej pory może 3 razy mi się zdarzyło) że po odpaleniu silnika - po chwili słyszę pojedynczy głośny stuk z okolic silnika i tyle. 1 stuk. Nic się nie dzieje, samochód działa jak powinien, komputer OK, wszystko jest OK. Później np. pojade do pracy i po 8 godzinach odpalam go ponownie i już nie ma tekiego stuku.

 

Powiązuje to z minusowymi temperaturami bo tak mi się wydaje że to po tym się tak zdarza... ale nie zawsze.

 

No nic narazie obserwuje i czekam co się wykluje. Bo do mechanika nie pojadę bo co mu powiem??? Nic się nie dzieje, auto jeżdzi.... taki dyskomfort.... Może ktoś ma lub miał podobny przypadek. Ciekawe co będzie jak temperatura spadnie do -30 stopni :-)

 

Stuk, który słyszysz to diagnostyka układu ESP - zjawisko jak najbardziej normalne. Występuje również w moim QQ oraz Note używanym w rodzinie. Może wystąpić bezpośrednio po uruchomieniu silnika lub podczas powolnej jazdy (w tym drugim wypadku u siebie nie zauważyłem ale mogłem po prostu nie zwrócić uwagi).

Wzmiankę o tym zjawisku oraz informację, że nie jest to oznaka usterki znajdziesz w rozdziale 5-44 instrukcji obsługi.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez tomek113
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowałeś mnie tym stuknięciem i postanowiłem zaobserwować to zjawisko .

W żony Qqju 1.6 benzyna też występuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...

Witam.

Chcę odświeżyć ten temat.

Mam identyczny objaw w RAV 4 - 2.0 Benzyna CVT.

Pojedynczego stuknięcia podczas odpalania silnika w tylko w zimne dni. Jest to dokładnie taki sam objaw jak opisał założyciel tematu. Oczywiście również występuje nie zawsze. Czy znana jest Wam ostateczna odpowiedz i rozwiązanie??? Co jest powodem takiego zachowania??? Dodam jeszcze że u mnie oprócz struknięcia występuje delikatne szarpnięcie. Dotyczy to tylko pierwszego uruchomienia ZIMNEGO silnika po nocnym postoju w mroźne noce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 1.01.2014 o 21:04, ar69 napisał:

Uruchom silnik z wyłączoną klimatyzacją (sprzęgło sprężarki lubi w niekiedy dość głośno się załączać) i zobacz czy problem ustanie.

Ostatnio wymieniłem poduszki silnika. Auto zrobiło się "sztywniejsze" i przy włączaniu klimy (jeżdzę na wyłączonej) słychać wyraźne, głuche stuknięcie. Wydaje mi się, że rolka/napinacz i pasek akcesoriów (wielorowkowy) jest do wymiany. Czy to ma jakieś znaczenie dla stuknięcia od klimy czy się mylę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo jest jak nie odpalana klima parę dni to pierwsze uruchomienie głośne walniecie jakby coś odpadało 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na klimie zrobiłem 200 km, po dotarciu do celu zrobiłem off/on i stuknięcie znów się pojawiło. Przed wymiana poduszek tak nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam czy ktoś się z tym już uporał??? Bo mam właśnie ten obiaw...auto postoi jakis czas i przy ruszaniu jak już się ma te 15 do  20 km na godzinę...jest taki strzał z okolic silnika jest jednorazowy....i później go nie ma...aż znów postoi jakis czas i tak ciągle ..i jest to dość głośne ..jakby coś się odblokowywalo puszczało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...