Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Lusterko fotochromatyczne


markus351
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie jeden i drugi, tylko mają odwrotne zadanie.

Podłączyłem teraz lusterko na biurku. Przedni czujnik (od strony maski) zasłonięty. Lusterko od razu po podaniu napięcia ściemniło się. Po zaświeceniu latarką na ten czujnik zaczęło się rozjaśniać. Czyli lusterko i tak się ściemnia jak jest ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedni czujnik (przy szybie) reaguje na światło zewnętrzne, ten od strony kabiny na oświetlenie reflektorami auta jadącego za nami. W oryginalnej instalacji lusterko jest cały czas zasilane. Jeżeli natężenie oświetlenia zewnętrznego jest wysokie (dzień), świecenie w drugi czujnik nie powoduje ściemniania lusterka. Siła ściemniania jest uzależniona zarówno od ilości światła zewnętrznego (im więcej tym mniejsze ściemnianie) jak i od natężenia światła padającego na czujnik od strony kabiny (im większe tym silniejsze ściemnianie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Michalmiko zmierzyłeś może jaki jest pobór prądu przez to lusterko?

Zastanawiam się jak go by było najprościej  podłączyć skąd wziąć zasilanie do niego myślałem o oświetleniu lub z czujnika deszczu?

Nie za bardzo mi się chce ciągnąć zasilanie od bezpieczników. Też myślę o kupnie ale niestety w wiązce przewodów nie ma na lusterko akcenta 2011

Ewentualnie ma ktoś rozpiskę przewodów do lampki i czujnika deszczu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał i co zamontowałeś ?

Jeszcze nie, jak pisałem wcześniej postaram się to zrobić na przestrzeni najblizszych dni. Na razie je wyczyściłem :) Jak by ktoś chciał wiedzieć, to obudowa od Primery też rozbiera się na dwie części jak z Laguny.

 

 

Witam

Michalmiko zmierzyłeś może jaki jest pobór prądu przez to lusterko?

Zastanawiam się jak go by było najprościej  podłączyć skąd wziąć zasilanie do niego myślałem o oświetleniu lub z czujnika deszczu?

Nie za bardzo mi się chce ciągnąć zasilanie od bezpieczników. Też myślę o kupnie ale niestety w wiązce przewodów nie ma na lusterko akcenta 2011

Ewentualnie ma ktoś rozpiskę przewodów do lampki i czujnika deszczu?

Pozdrawiam

 

Pobór prądu lusterka w stanie czuwania to 15mA

Pobór prądu podczas świecenia latarką na tylny czujnik to 130mA, a później spada do 85mA i już się tak utrzymuje. Nagła zmiana świecenia "z czujnika na czujnik" powoduje chwilowy pobór ok. 200mA, ale zaraz spada do 130mA.

Czyli pobór pradu jest niewielki.

Przeciągnięcie przewodu po słupku to na prawdę żaden problem. Odchylasz uszczelkę i przeciągasz tam kabelek. Maksymalnie 5 minut roboty :)

Nie przyglądałem się do końca jak wygląda zasilasnie bezpieczników w QQ, ale czy trzeba odkręcić tablicę bezpiecznikową i podpiąć się pod dany przewód?

Nie wiem, czy nie prościej wpiąć się pod jakiś przewód przy panelu lusterek. Bardzo łatwo go zdemontować i przewody są łatwo dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zamówiłem lusterko z primery aż za 25zł wygląd na zdjęciach w porządku. Zastanawiam się nad podłączeniem: korci mnie podłączenie pod czujnik deszczu. Ma ktoś rozpiskę tych przewodów wydaje mi się że tam wchodzą 3 przewody prawdopodobnie 2 zasilanie a jeden do sterowania wycieraczkami. Wtedy nie trzeba by było ciągnąć nowego przewodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie możesz pod oświetlenie kabiny ? albo czujniki na szybie ?

 

Chcę zasilić po stacyjce, a w oświetleniu kabiny różnie jest z napięciem. Na pewno jest tak, że jak stacyjka jest wyłączona, to oświetlenie wewnątrz gaśnie po 10-15 minutach, ale jak jest przy włączonej stacyjce? Druga sprawa, to po co ma lusterko działać, jak silnik wyłączony?

W czujniki nie będę się wpinał, bo nie wiem jak jest to sterowane, ale na pewno jest tam "mały prąd", który idzie gdzieś do sterownika/modułu.

Czujnik deszczu jest pewnie wtedy zasilany, jak manetka wycieraczek na 'auto' i pewnie to samo z czujnikiem zmierzchu. Jak działa czujnik deszczu każdy z nas wie, i czasami go wyłączamy ;)

Lepiej pociągnę swoje zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dostałem lusterko pytanie do Michalmiko- jak podłączyłeś zasilanie - wychodzą 2 przewody czarny i biało-zielony który jest plusowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą skończyłem montaż lusterka. Później postaram sie wszystko opisać co i jak.

Odnośnie podłączenia zasilania to zależy czy mówisz o podłączeniu od strony lusterka, czy już za wtyczką.  Masa w tym przypadku cały czas jest czarna, a plus to biały (przy lusterku) a później za wtyczką przechodzi w żółto zielony.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a więc tak :D :
Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to zdemontowałem stare lusterko, Tak jak radziliście, trzeba je zepchnąć w dół szyby. Powinno zeskoczyć po przesunięciu około 2cm.

Po udanej operacji pojawi nam się taki widok:
 

post-59114-0-43359700-1448476223_thumb.jpg

 

Następnie założyłem lusterko analogicznie do demontażu fabrycznego. Aby ułatwić sobie "wycelowanie" to uchwytu zdjąłem przednią (tylną?) część obudowy (jak widać rozkłada się na dwie części). Chodzi o tą część od środka :)
Mój egzemplarz dość gładko wszedł na mocowanie w porównaniu do uryginału. Mam nadzieję, że dobrze siadł ;)

post-59114-0-44489700-1448476398_thumb.jpg

 

Teraz przeszedłem do przeciągnięcia instalacji elektrycznej. Wcześniej przygotowałem sobie już przewód lutując go do przewodów kawałka instalacji którą dostałem wraz z lusterkiem (tak, chodzi o kompletną wtyczkę z gniazdem). Przewód jaki użyłem, to 2x0,50.

Część wychodzącą z lusterka do podsufitki owinąłem taśmą parcianą z delkatnym zapasem. Następnie jak widać, delikatnie odchylałem podsufitkę i po kawałku aż do słupka od strony kierowcy

 

post-59114-0-69507800-1448476764_thumb.jpg

 

Słupek delikatnie odchyliłem i wcisnąłem przewód do środka. Można pomóc sobie płaskim śrubokrętem

 

post-59114-0-79242900-1448476924_thumb.jpg

 

Następnie wyciągnąłem uszczelkę i zjechałem przewodem na dół do wysokości panelu lusterek, bezpieczników. Przeciądamy kabel do środka deski rozdzielczej.

 

post-59114-0-77967100-1448477052_thumb.jpg

 

post-59114-0-43155900-1448477220_thumb.jpg

 

Wyciągamy panel lusterek. Ja podważyłem go płaskim śrubokrętem jak na zdjęciu poniżej:

 

post-59114-0-55010400-1448477343_thumb.jpg

 

Wyciągamy przewód wraz z wiązką od panelu lusterek. Do przewodu + dolutowałem bezpiecznik rurkowy 1,5A w obudowie na kablu.

Następnie dolutowałem się do przewodu, gdzie napięcie pojawia się po włączeniu stacyjki (jak na zdjęciu). Masa to pierwszy czarny.

 

post-59114-0-79961500-1448477757_thumb.jpg

 

Pamiętajcie oczywiście, aby wszystkie takie połączenia dokładnie zaizolować.

Całość montażu zajęła mi może 20 minut.

 

Finalnie lusterko wygląda tak:
 

post-59114-0-47818500-1448477917_thumb.jpg

 

post-59114-0-68796000-1448477924_thumb.jpg

 

Pamiętajcie, że to tylko mój mały poradnik. Wszelkie takie przeróbki robicie na własne ryzyko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes zadowolony z efektu koncowego? A ten dwuzylowy jasny kabel musi byc widoczny?

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez peceq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem, bo nie jeździłem dziś :)
Jak zakrywam czujnik od strony szyby to ładnie się ściemnia, a tak w dzień ładnie widać (wyjechałem przed garaż).

Jak za te pieniądze i trudność montażu (a w sumie łatwość) to jestem bardzo zadowolony.

 

Peceq, o którym kablu piszesz? To co tam wisi obok lusterka to kabelek AV do połączenia kamerka-stacja multimedialna ;) Od lusterka są tylko te dwa co wychodzą ze środka obudowy równolegle do szyby (zaznaczone w kółku). Reszta co tam jest to moje tzw. wymysły :D

 

post-59114-0-92735000-1448490455_thumb.jpg

 

Edytowane przez Michalmiko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ok a te lusterko tez daje poswiate na skrzynie biegow jak to vylo w oryginale? I co to za swiatelko w lusterku?

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie ma tej diody od spodu.

Chodzi o to jaskrawe odbicie na zdjęciu z ostatniego mojego posta? To odbicie od lusterka do obserwacji dziecka w foteliku, które jest zamocowane do tylnego zagłówka :)

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da się to lusterko rozebrać celem dorobienia diody? Wtedy już można produkować lusterka do QQ i sprzedawać po 300zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da się to lusterko rozebrać celem dorobienia diody? Wtedy już można produkować lusterka do QQ i sprzedawać po 300zł :)

 

Właśnie myślałem, żeby je rozebrać i zobaczyć co i jak, ale jednak zabrałem się za montaż i już nie bawiłem się w rozbieranie. Zobacz na fotkę, powinno się rozpołowić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest czujnik, że jak ktoś przyświeci światłami z tyłu, to lusterko się ściemnia. Odwrotnie do przedniego czujnika.

Dziś testowałem fotochrom w Captivie. Inaczej to tam działa. Lusterko nie ściemnia się po zmroku, a tylko jak ktoś zaświeci światłami za nami, właśnie w podobny czujnik o który pytasz :)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba masz zepsute, bo to co miałem z Laguny działało identycznie jak to co mam teraz od Primery :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...