Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jaki rodzaj opon+dystanse kół do t30 ?


Maciej.K
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

planuje niebawem kupić komplet nowych opon do mojego iXa 

teraz mam 205/55/16" i mi licznik przekłamuje o jakieś 10%

wiem że oryginalny rozmiar opony jest 215/65/16" ale chciałbym założyć nietypowy rozmiar tj

zostać przy szerokości 205 - podnieść profil do 65 - możliwe że na wyższej oponie będzie mniej palił co jest dość istotne dla mnie ponieważ robię bardzo dużo km (Polska-Niemcy)

dla zachowania stabilności pojazdu (lekkiego tuningu optycznego) - dystanse kół

dobrze kombinuję ??

jeszcze pozostaje kwestia opon

jakie opony wybrać ?

specjalnie dla aut 4x4 czy normalne... lub w tym rozmiarze(205/65/16) dużo jest dla dostawczych czym one wszystkie się właściwie różnią no i jaką markę opon wybrać ??

 

z góry dziękuje za pomoc

 

pozdrawiam

       Maciej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem i jeden i drugi rozmiar...jakoś większego lub mniejszego spalania nie dojrzałem...ale może na długich ścieżkach??Zakupiłem teraz- http://www.opony.com.pl/opony/barum/bravuris-4x4/215/65R16/98/H/?idp=25396  

tragedii nie ma...ale żeby jakoś strasznie była różnica od normalnych-zobaczymy na razie niewyczuwalna.Licznik przekłamuje i podejrzewam że już Ci tak zostanie 

Edytowane przez Grzela33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz masz opony jak w golfie. Zmień na rozmiar choćby oryginalny i już będzie lepiej wyglądać z każdej strony. Z tymi dystansami bym sobie darował jak dużo jeździsz - podobno łożyska szybciej się zużywają. Choć ja nigdy nie miałem to raz kupiłem do hondy hrv ale ktoś mi wybił z głowy i w końcu odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm jeżeli chodzi o przekłamanie licznika to wydaję mi się że na wyższych oponach powinien już liczyć normalnie ponieważ koło robi mniej obrotów a co do tych dystansów to rzeczywiście też coś słyszałem o zużywaniu się łożysk aczkolwiek nie chcę go jakoś drastycznie poszerzyć myślałem od 0.5cm do 1cm z każdej strony.

poczekam jeszcze może ktoś się jeszcze wypowie o tych oponach i dystansach

pozdrawiam wszystkich

  Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik będzie wskazywał w miarę normalnie na duuużo większych kołach. Mój przekłamuje około 2% (mam 98 na gps a 100 na liczniku) a posiadam koła 225/70/16.

Kwestia spalania... jeśli licznik Ci przekłamuje 10% (90/100) to znaczy, że kilometromierz też - więc do tej pory liczyłeś spalanie na 90km a nie na 100...

 

Dystanse... jeśli chcesz poszerzyć o 0,5 do 1cm na koło... to ani tego specjalnie nie zauważysz, anie nie odczujesz w stabilności ani  łożyska nie będą się bardziej zużywały... Jedyne co zauważysz to wypływ gotówki z portfela... 1cm można naciągnąć zmieniając ET felgi... Według mnie gra nie warta świeczki. 

 

Opony... jeździsz po asfalcie - bierz normalne. 

 

Różnica między oponą do osobówki a dostawczaka jest zasadnicza... wytrzymałość, ciężar, index prędkości. Ładujesz tonę do Xa? 

 

Marka opon: ile ludzi na forum tyle opinii... poczytaj w innych tematach ;) masz gruby portfel - szukaj premium... federale (fz201), toyo (r888 - miałem okazję - polecam), Yokohama (advan), pirelli (np. Pzero) itp... 

Chcesz zaoszczędzić - na Barumach też ludzie jeżdżą (wcale nie są takie złe...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem kupić 205/65/16 bo są węższe niż 215 a co za tym idzie mniejszy opór toczenia=mniejsze zużycie paliwa ale z tego co widzę to rozmiar (205/65/16)jest dla aut dostawczych czyli wzmacnianych czyli cięższych=większa masa opony większe zużycie paliwa  ehh chyba kupię jednak oryginalny rozmiar (215/65/16) dobrej firmy już nawet sobie upatrzyłem - continental contipremiumcontact 5 a z tymi dystansami to się jednak zastanowię a co do zmiany ET felgi to gdzie trzeba się udać zeby coś takiego wykonać ? wie ktoś jakie są koszta takiego zabiegu lub na ile można sobie pozwolić przy zmianie ET

pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej nie zmienisz ET felgi... 

 

conti... dobry wybór ;) 

 

jeśli chcesz aby mniej palił... proponuję zagłębić tajniki ecodrivingu ;) - na początek wyrzuć z auta zbędny balast

 

Na mniejszych kołach jest wrażenie, że mniej pali - ale to jest złudne - bo tak jak pisałem liczysz spalanie na np 90km a nie na 100 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z tobą Bartezm trzeba się pozbyć zbędnego balastu i tu mam jeszcze jedno pytanie z racji iż ma butle lpg w miejscu koła zapasowego a zapas wożę w bagażniku pomyślałem że dobrze by było w przyszłości zaopatrzyć się w "dojazdówkę' która jest mniejsza i lżejsza co o tym myślisz ?

nie będą mi napędy "wariować" jak w razie czego jedno koło będzie założone mniejsze tzn węższe (szer.15cm)bo obręcz ta sama.

a z tym spalaniem i tak nie ma takiej tragedii ja lubię depnąć na pedał i przy 180km/h - 15l lpg przy 120-130km/h 11-11.5l lpg 

no ale wiadomo każdy chce zostawiać na stacji jak najmniej kasy ;-)

aha co do tego mojego obliczenia to kieruje się raczej z przebiegu jaki mam w nawigacji ale najczęściej robię tę samą trasę od 2lat  (600 km i tankuje tylko raz i tylko w jednym miejscu dokładnie w połowie drogi)także wiem dokładnie ile pali...

co do opon jeszcze hankook kinergy eco k425 wyróżnia się w przeróżnych testach no i stosunek cena/jakość...jedyny minus to dużo szybsza ścieralność niż w conti.

pozdrawiam

Edytowane przez Maciej.K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja lubię depnąć na pedał i przy 180km/h ...

:|

 

Ten Twój ecodriving jest specyficzny  :whistle:

 

Dojazdówkę zawsze zakładasz na tył + przełącznik w 2wd - do wulkanizacji dojedziesz. Oprócz dojazdówki zaopatrz się jeszcze w spray - też przydatna rzecz :) Ja mam ze sobą jeszcze w samochodzie kompresor. Coś takiego - tylko bez latarki:

http://allegro.pl/kompresor-samochodowy-sprezarka-pompka-lampa-i4152143950.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

 

czesc

mam pytanie czy masz do t30 załozone opony 225/70R16 bo chce takie zalozyc tzn z t31 do 30 i nie mam pewnosci czy wejdą

pozdrawiam

Piotr

 

 

Szczerze, to nie spotkałem się w T31 z rozmiarem 225/70/16. Do T30, gdzie standard to 215/65/16 i zakładając 225/70/16 - przekłamanie prawie 5 % sprawdzając na poniższej stronie

http://www.magazynauto.pl/kalkulatory/kalkulator-opon

 

Jak bartezm jeździ na 225/70/16 w T30, to do Twojego też wejdą :)

Edytowane przez Sebastian179r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Opony byly pol roku przed liftem I tez nic nie obcieralo ;) Teraz mam juz drugi komplet takich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako ciekawostke dodam że ja założyłem profil 80 205  kumho AT- musiałem użyć młotka  3kg i wgnieść lekko blachę przy podłodze bo obcierało przy skręcie :) ... naprawdę niewiele może 1,5cm zastanawiałem się czy dołożyć dystanse czy młotek - prostota rozwiazania wygrała :)

tylko na tych oponach mam dobre wskazania licznika :)  i autko wyraźnie wyżej stoji

Aha i jeszcze dodam że wyczuwalnie słabszy jest pod znaczne wzniesienia typu 15%

Edytowane przez fastdriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jako ciekawostke dodam że ja założyłem profil 80 205  kumho AT- musiałem użyć młotka  3kg i wgnieść lekko blachę przy podłodze bo obcierało przy skręcie :) ... naprawdę niewiele może 1,5cm zastanawiałem się czy dołożyć dystanse czy młotek - prostota rozwiazania wygrała :)

tylko na tych oponach mam dobre wskazania licznika :)  i autko wyraźnie wyżej stoji

Aha i jeszcze dodam że wyczuwalnie słabszy jest pod znaczne wzniesienia typu 15%

czy zabezpieczyłeś blachę przed rdzą po potraktowaniu młotkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja latam na Yokohama Geolandar H/T-S 215/70 R16 juz 4 rok.zużycie bieżnika przez ten okres to około 3 do 5 mm . X-trail prezentuje się o wile efektywniej na profilu 70 ...widziałem nie raz na mniejszym profilu i wyglada tragicznie jak ojciec w matki kapciach :D ...Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja latam na Yokohama Geolandar H/T-S 215/70 R16 juz 4 rok.zużycie bieżnika przez ten okres to około 3 do 5 mm . X-trail prezentuje się o wile efektywniej na profilu 70 ...widziałem nie raz na mniejszym profilu i wyglada tragicznie jak ojciec w matki kapciach :D ...Pozdrawiam

podrzuć fotkę auta z boku na tych oponach. sam się na takim rozmiarem zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Grupie X-trail Club Polska na FB dodałem znalezione przeze mnie dystanse do X-traila 3cm z dokumentacją oryginały!! co prawda koszt 450zł ale wtedy juz widać ze poszerzony i ma to swój urok. Jednakże przy takim dystansie na pewno łożysko bardziej cierpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy takim dystansie koła czasem nie wylezą już poza nadkole, wydaje mi się na oko, że tam tyle miejsca nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylezą. W T30 nie ma opcji żeby wsadzić dystanse i żeby nie obcierało o rant nadkola przy obciążeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W T30 nie ma opcji żeby wsadzić dystanse i żeby nie obcierało o rant nadkola przy obciążeniu.

Przy dystansach jest też duża szansa wypiaskowania progów i błotnika na styku z progiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...