Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Światła przeciwmgielne


Gość USURI
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi sie ze podobnie jak mijania tyle ze dalej. Dokladnie Ci nie powiem bo nie posiadam :wink:

 

Witam.

I owszem równolegle do jezdni, ale blizej niż mijania. Powinny mieć zasięg ok.30m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własciwie to nie jest konkretnie określone ich ustawienie...

 

według:

DYREKTYWA RADY z dnia 27 lipca 1976 r.

w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na pojazdach silnikowych i ich przyczepach (76/756/EWG)

 

punkt 4.3.6 mówi:

Ustawienie przednich świateł przeciwmgielnych nie może się zmieniać wraz z kątem obrotu urządzenia kierującego.

Muszą one być skierowane do przodu, tak aby nie powodować niepotrzebnego efektu oślepiającego lub przeszkadzać nadjeżdżającym kierowcom i innym użytkownikom drogi.

 

..hmm... znalazłem jeszcze takie coś, ale nie wiem na jakiej jest to podstawie prawnej napisane:

 

Odchylenie strumienia światła powinno wynosić 20 cm od osi reflektorów w dół przy odległości ekranu 10m.

Proste, tylko że trzeba mieć odpowiedni płaski plac, prostopadłą do niego ścianę i ustawić auto w odległości 10 m od tej ściany. Jeśli nie dysponujemy takim zestawem to jeszcze nic straconego. Stawiamy auto naprzeciw dowolnej ściany w odległości od niej zasadniczo dowolnej ( ale bez przesady min. 4m a max 10), a za punkt odniesienia możemy przyjąć sobie ... światła mijania. Świecimy światłami mijania na ścianę (regulator wysokości koniecznie na 0) i oznaczamy na niej poziomą granicę światło/cień. Potem mierzymy odległość pomiędzy ścianą a reflektorami. Wyłączmy światła mijania i włączamy przeciwmgielne. Granica światło/cień przeciwmgielnych powinna być o 27+0,8×d [cm] poniżej wcześniej zaznaczonej linii od świateł mijania. Zmienna "d" w tym wzorku to zmierzona odległość samochodu od ściany w metrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię że do osi jezdni, tylko do jej powierzchni. Pytam bo zdaje się, że sposób ich ustawienia odgrywa istotną rolę w przydatności we mgle. :lol: . Nie chciał bym kogoś oślepiać z naprzeciwka a jednocześnie nie jechać z nosem w szybie bo zasięg zbyt bliski. Wydaje się, że troszkę krótszy zasięg niż świateł mijania będzie dobry. W ostateczności zawsze mogę wysłać kogoś z pochodnią przodem 8) . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , swiatła powinny być skierowane jak najniżej ponieważ gdy zostaną skierowane prosto w mgłę swiatło zostanie rozproszane i powstanie mleko , zrób doswiadczenie i właćz światła drogowwe we mgle, wtedy nic niezobaczysz, a mgiełka tuż nad jezdnią jest rzadsza i jest wieksza sznasa na lepszą widoczność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , swiatła powinny być skierowane jak najniżej ponieważ gdy zostaną skierowane prosto w mgłę swiatło zostanie rozproszane i powstanie mleko , zrób doswiadczenie i właćz światła drogowwe we mgle, wtedy nic niezobaczysz, a mgiełka tuż nad jezdnią jest rzadsza i jest wieksza sznasa na lepszą widoczność

 

Co innego światła mijania, co innego halogeny. Z założenia halogeny są po to, by je włączać w czasie mgły. To też determinuje ich umieszczenie w samochodzie, czyli blisko powierzchni jezdni. Same lampy halogenowe (dedykowane do danego samochodu) mają stosowne wypustki i możliwe jest ich umieszczenie tylko w jednej pozycji.

Generalnie halogeny świecą do przodu i na boki. Z tego co zauważyłem na boki świecą mocniej.

Jak pisze kazek, mgła jest rzadsza tuż przy powierzchni jezdni, więc włączając halogeny świecisz między jezdnię a mgłę i dzięki temu widzisz więcej i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według:

DYREKTYWA RADY z dnia 27 lipca 1976 r.

w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na pojazdach silnikowych i ich przyczepach (76/756/EWG)

 

Warto by sprawdzić czy Polska nie wynegocjowała na to okresów przejściowych :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zejdźcie z tej semantyki. Fakt, że światła przeciwmgielne są zainstalowane tuż przy dolnej krawędzi pasa przedniego nie zmienia faktu, że ich ustawienie w pionie odgrywa dosyć ważną rolę. Mają z tyłu pokrętła i dają się ustawiać. Świecą dosyć mocno 50W i dają mocno na boki. Mają dosyć ostro odcięty podział światło cień więc świecą dosyć płasko. A co do okresu przejściowego w dyrektywach unijnych to coś słyszałem że mają rozpraszać policjantów na drodze więc na suszarkę nie złapią bo się rozproszy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam orginalne przeciwmgielne od gti N14 i maja tylko regulacje na boki natomiast dalekosiezne maja regulacje jak reflektory na boki i gora dol.wszelka regulacja wysokosci swiecenia przeciwmgielnych wiaze sie z odginaniem mocowania na belce wzmacniajacej zderzaka co chyba sensu nie ma.nie swieca daleko moze max 3-4m przed auto.

 

pozdrawiam

slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...