Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jak długo można przechowywać raz otwarty olej silnikowy?


bravo_

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanko, bo nie wiem ile butelek mam zamówić :) :

 

Mam w garażu pewne resztki oleju z poprzednich wymian, najstarsze sprzed 2,5 roku. Są to butelki raz odkręcone i zakręcone, stoją w garażu, więc zimą były narażone na mróz. Czy mogę ten olej normalnie zalać do silnika? Uzbierało się tego z 3,5 litra, a więc połowa tego, ile potrzeba na wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mateusz_P11_144

Nie widze przeszkód. W sklepie też nie wiemy ile czasu olej leżał w bańkach,puszkach czy dużych beczkach zanim trafił na półkę.
A data produkcji nie koniecznie musi nią być. Może być data butelkowania. I tak nikt tego nie sprawdzi.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, właściwie dokładnie to samo myślałem, ale wolałem się upewnić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Z tego co mi wiadomo to oleje silnikowe nie mają terminu ważności. Według mnie spokojnie możesz ten olej wlać do silnika i spokojnie na nim jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z tego co mi wiadomo to oleje silnikowe nie mają terminu ważności. Według mnie spokojnie możesz ten olej wlać do silnika i spokojnie na nim jeździć.

No tu kolego akurat nie masz racji bo oleje silnikowe podobnie jak i inne produkty mają termin ważności. Te nie otwierane zamknięte fabrycznie z reguły nadają się do użycia w okresie do pięciu lat od daty rozlania do pojemników, która to data drukowana jest na bańce. Przy czym, każdy producent może mieć inne zalecenia i jeśli zdecydujemy się na jakiś konkretny olej dobrze jest poczytać w zaleceniach producenta jakie na niego daje gwarancje. Co zaś do oleju pozostałego w bańce na tzw. dolewki (lub otwartej bańki z olejem) to producenci zakładają okres jego przydatności przez dwa lata. Podobnie jak z olejem w silniku, albo przebieg określonej ilości przejechanych kilometrów lub co najwyżej dwuletni okres pomiędzy wymianami jeśli tych kilometrów robimy mniej niż zaleca producent. Dobrze jest zatem kupować olej rozlany do baniek w roku w którym go wlewamy do silnika. Pamiętać także należy, że olej w bańkach a raczej w puszkach metalowych, bo i taki mozna spotkać,  ma, z uwagi na to iż olej wchodzi w reakcje z metalem, krótszy okres przydatności do użycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja bym nie ryzykował i kupił nowy olej za duże ryzyko. Ewentualnie możesz tym olejem zrobić płukanę w silnika nalać olej i spuścić go odrazu jeśli nie chcesz go wywalić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...