Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[Micra K11] Spalanie


mati113
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam problem, jeśli chodzi o spalanie. Posiadam Nissana Micre K11 z 2001r. Jest to wersja 1.5 Diesel. Dziwi mnie jednak spalanie tego samochodu. Staram się jeździć w miarę normalnie - bez szaleństw. Z daleka widząc czerwone, zwalniam. Zmieniam bieg odpowiednio wcześnie, a mimo to zaskakujące jest spalanie tego samochodu. Pali mi po obliczaniach 7, 8 litrów na 100km. Zatankowałem za 50zł i przejechałem na tym 130/140km. Czy powinienem zacząć się martwić? Wiem, że kiedyś pisał tu ktoś, że ma taki samochód jak ja. Co zrobilibyście na moim miejscu i jakie powinienem podjąć kroki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto chyba pojeździć trochę i zanotować sobie wyniki spalania. Trasa, miasto, autostrada itp.  A następnie porównać sobie te dane z fabrycznymi, czy aż tak bardzo one odbiegają od normy zakładanej przez producenta ;) W zimę, niestety apetyt na paliwo zawsze rośnie.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto chyba pojeździć trochę i zanotować sobie wyniki spalania. Trasa, miasto, autostrada itp.  A następnie porównać sobie te dane z fabrycznymi, czy aż tak bardzo one odbiegają od normy zakładanej przez producenta ;) W zimę, niestety apetyt na paliwo zawsze rośnie.

 

Dzięki za odzew. W jaki sposób mogę zanotować wyniki spalania? Czy za pomocą podłączenia jakiegoś komputera, czy mówisz ogólnie by zalać za 50, 100, 200zł i zobaczyć ile na tym przejadę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lej do pełna i wyjeżdżaj do rezerwy. Po kilku razach obliczysz ile średnio spala ci samochód.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj bardzo rzadko się zdarza bym lał do pełna, bo jestem uczniem, ale jeśli to jedyny sposób.

Edytowane przez mati113
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak radzi Tobie kolega. Zapisz sobie wyniki na kartce, potem wszystko sobie spokojnie policzysz i będzie wszystko jasne :-) powodzenia.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam problem, jeśli chodzi o spalanie. Posiadam Nissana Micre K11 z 2001r. Jest to wersja 1.5 Diesel. Dziwi mnie jednak spalanie tego samochodu. Staram się jeździć w miarę normalnie - bez szaleństw. Z daleka widząc czerwone, zwalniam. Zmieniam bieg odpowiednio wcześnie, a mimo to zaskakujące jest spalanie tego samochodu. Pali mi po obliczaniach 7, 8 litrów na 100km. Zatankowałem za 50zł i przejechałem na tym 130/140km. Czy powinienem zacząć się martwić? Wiem, że kiedyś pisał tu ktoś, że ma taki samochód jak ja. Co zrobilibyście na moim miejscu i jakie powinienem podjąć kroki?

 

Mam takie autko. Jesli przejezdzasz 140km to masz spalanie okolo 7.2 a nie 7.8 :). Ale to i tak odrobine za duzo. Choc i ja nie jestem w stanie sie zblizyc do tego co podaja inni (5l). Mi spala okolo 6.5l/100 jezdzac tylko i wylacznie po miescie. W dodatku miasto niewielkie i jednorazowo przejazd max 4km. PS. Zauwazylem ze nie warto bawic sie tym autem w eco-driving :). Jezdzac w miare dynamicznie (o ile wogole mozna mowic o dynamice w tym aucie :) ) spala mniej niz przy turlaniu sie.

Edytowane przez pawelz
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli nie mam co się aż tak przejmować, tak? Te 3, 4 i 5l/ 100km podane przez producenta były druzgocące jak porównywałem ze swoimi wynikami. No, ale dobrze wiedzieć, że nie tylko mi tyle spala ;) Trochę mnie uspokoiłeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te wyniki spalania, to masz tylko po mieście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te wyniki spalania, to masz tylko po mieście?

 

Tak, bo miesiąc mam już prawko, ale jeszcze jakoś szerzej poza miasto nie wyjeżdżałem.

Edytowane przez mati113
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie daruj pomiary. Micra mojej żony pali nieraz 10-12 litrów na 100 km. Silnik benzynowy 1.3 - przebiegi max 3 km i gaszenie silnika. Później postój 8 godzin i znów taka trasa. Po mieście nie mierzy się spalania, bo to nie jest miarodajne.

 

Jak z kolei przegonię auto do Katowic tam i siam, tylko po trasie to potrafi się zadowolić zaledwie 4,5l paliwa.

To samo Primera, 2.0 benzyna. Miasto, krótkie przebiegi, spalanie 14l. Trasa, spokojna jazda max 120 km/h - 8l.

 

Chcesz sprawdzić czy pali odpowiednie ilości paliwa - zatankuj do pełna, przejedź trasę 100 km, znów tankowanie do pełna i masz z grubsza obraz tego, czy wszystko jest OK.


A i jeszcze jedna wskazówka... eco-drivingiem i katowaniem silnika na jak najniższych obrotach bardzo szybko wykończysz dwumas i panewki. Trzeba trzymać silnik w zakresie obrotów, w którym masz max moment obrotowy. Wtedy silnik męczy się najmniej i pali mniej.

Widać to idealnie w autach z ekonomizerem (np. P12). Jak jadę 60 km/h na czwartym biegu, pali dajmy na to 8l, jak wbiję mu piątkę i chcę nadal utrzymać taką samą prędkość, apetyt na paliwo rośnie i kilka kreseczek na wskaźniku spalania chwilowego więcej pokazuje.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za całe obszerne wyjaśnienie sytuacji. Powiem szczerze i z ręką na sercu, że zainteresowałem się eco-drivingiem, ale jeśli mówisz, że faktycznie w tym się nie sprawdza, to nie będę męczył samochodu i posłucham mądrzejszych :) Mało znam się na samochodach, ale wciąż staram się uczyć. Nie mam też obrotomierza w mojej micrze, więc biegi zmieniam mniej więcej na słuch. Średnio jest to 3 bieg na 30/45 4 bieg na 50-70 i 5 na 70 - ... Dobrze robię?


Dokładnie tak jest

 

Najwiekszy zakres momętu obrotowego to ten w którym podają np 130 KM i 180 Nm Przy 3500rpm ... np

Nie mam też obrotomierza w mojej micrze, więc biegi zmieniam mniej więcej na słuch. Średnio jest to 3 bieg na 30/45 4 bieg na 50-70 i 5 na 70 - ... Dobrze robię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wskazania mojego wskaźnika chwilowego spalania, oduczyłem się jeździć po mieście i okolicach z prędkościami 60-70 km/h na piątym biegu. Piątkę wbijam przy około 70-80 km/h.

 

Tylko że ja - raz mam silnik benzynowy, dwa skrzynię 6-biegową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 przy 50 OK. Ale to nie sa wysokie obroty. :)

Kolega wyzej pisal o silnikach benzynowych, ktore w Japoncach zaczynaja zyc od 4000obrotow.

Ty (i ja) masz diesla produkcji francuskiej a nimi jezdzi sie troche inaczej. Nie mamy obrotosciomierza, ale nie jest on tak naprawde potrzebny. Zmieniaj "na sluch". Jak zaczyna byc bardzo glosno (bo glosno jest zawsze :) w tej wersji silnikowej ) to zmieniasz bieg na wyzszy i juz.

Ostatnie moje spalanie wylacznie w miesci na krotkich odcinkach to 260km na 16 litrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...