Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Podgrzewane lusterka w T30


davidoff89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Z racji tego, że zima nadchodzi wielkimi krokami postanowiłem zamontować podgrzewane lusterka w moim X-trail'u. Nie posiada on jednak lusterek fabrycznie ogrzewanych, sprawdzałem już- nie ma instalacji podciągniętej. W związku z tym moje pytanie- czy ktokolwiek już przerabiał ten temat w T30? Co oprócz mat pod lusterka oraz kabla( jakiej długości i grubości?) będę potrzebował? Ma może ktoś instrukcję krok po kroku jak to zrobić?

Edytowane przez davidoff89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był już wątek o tym. Nie ma konkretnego manuala. W praktyce jest to możliwe ale niebezpieczne pożarowo. Trzeba się podłączyć do ogrzewanej szyby i kupić oryginalne lusterka. Jak policzyłem to było nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam pożarowo niebezpieczne, prędzej przepalą się kabelki niż dojdzie do zapłonu. Nie musisz kupować lusterek, wystarczą wkłady lusterka zawierające maty grzewcze. Do tego robisz instalację do ogrzewania szyby tylnej i z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze było by zamontować przekaźnik czasowy który po określonym czasie rozłączy podgrzewanie by nie waliło cały czas, ot choćby coś takiego;

 

post-57255-0-23222200-1446653615_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sprawdzałem doświadczalnie i chyba ogrzewane szyby się samo nie wyłącza.  Lusterka wiele nie ciągną więc ja bym olał przekaźnik czasowy. 

Można też podpiąć oddzielnie i dorobić włącznik.

 

Maty to niewielki koszt , gorzej z odklejeniem luster i ponownym przyklejeniem. Przewód może być zwykły jak od odkurzacza 2x0,75

 do lewego lusterka pewnie z  1,5-2 metry do prawego 2,5-3 m aby to sensownie ułożyć od bezpieczników do drzwi.  Przecisnąć przelotką , rozkręcić boczek aby do lusterka dopchać przewód , sprawdzić jak go wprowadzić do lusterka ( pewnie rozkręcić lusterko by trzeba )  

Zabawy na kilka godzin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sprawdzałem doświadczalnie i chyba ogrzewane szyby się samo nie wyłącza.  Lusterka wiele nie ciągną więc ja bym olał przekaźnik czasowy. 

Można też podpiąć oddzielnie i dorobić włącznik.

 

Maty to niewielki koszt , gorzej z odklejeniem luster i ponownym przyklejeniem. Przewód może być zwykły jak od odkurzacza 2x0,75

 do lewego lusterka pewnie z  1,5-2 metry do prawego 2,5-3 m aby to sensownie ułożyć od bezpieczników do drzwi.  Przecisnąć przelotką , rozkręcić boczek aby do lusterka dopchać przewód , sprawdzić jak go wprowadzić do lusterka ( pewnie rozkręcić lusterko by trzeba )  

Zabawy na kilka godzin 

Niestety właśnie o przewody chodzi, można dać 1mm2 minimum ale to musiałby być markowy bardzo drogi i niedostępny przewód. Jak takiego nie ma to musi być 2-4mm2 i tu jest właśnie pies pogrzebany. Ciężko jest z takimi przewodami zrobić instalacje w praktyce. Muszą też mieć dobrą izolację, specjalną do samochodów. Maty biorą bardzo dużo prądu (pewnie kilka amper, może razem z 10A) jeśli mają realnie i szybko zagrzać lustro. Jak to ma iść 0,75 to nie będą nawet letnie. A nawet jeśli to po miesiącu używania będą czarne w środku a przy połączeniach zielone. Trzeba będzie systematycznie poprawiać. Z tego co pamiętam to szyba po jakimś czasie się wyłącza ale tu będzie dodatkowe obciążenie i trzeba będzie testować. Przydadzą się przekaźniki, a tam jest słabo z miejscem. Dlatego najlepiej oryginały z całą instalacją albo jej częścią. Można takie kupić.

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karibox1 widziałeś kiedykolwiek przewody wewnątrz lusterka?? Te maty nie mają 120W aby pobierać 10A. W Patku kabelki mają średnicę 0.75 a lusterko grzeje jak wściekłe. Mata grzewcza ma jakieś 12-15W co daje 1-1.3A prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,75mm spokojnie wystarczy. 4mm to do subwoofera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czwórce to można WLZ-ta zrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja chciałbym zobaczyć tę instalację. Czemu ja do wzmacniacza dałem 10mm2 na zasilanie i 6mm2 na głośnik? Czemu ja to zrobiłem?? Czemu...hmmm? Straciłem tylko masę hajsu..

 

Można dać 1mm2 ale takiego nie ma gdzie dostać w odpowiedniej jakości. Szybciutko będzie czarny...

 

Ja chcę zobaczyć fotomanual z tej roboty. Na papierze to wszystko działa.

 

Niestety martwię się, że skończy się na chęciach autora wątku.


Ja taki kabel w lagunie wymieniałem i wiem co piszę...po miesiącu używania był czarny...a lusterka xa są z 2xtakie.

 

Poczekam sobie i zobaczę...

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Kari bez przesady. Na 6mm2 to pod świece żarowe. Aku kable to 10 lub 16 mm2. Moja chata śmiga na dziesiątkach :)

post-68386-0-49429800-1446726826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzmotu tu masz 12v a w domu masz 220V. Możesz sobie to na nitkach zrobić. W 12v sprawa jest inna. Potrzeba większego przekroju. Niech się wypowie jakiś elektryk z wykształcenia. Ja swoje powiedziałem.

 

PS> mogą być chude ale muszą być za***iste. Wiem bo robiłem tak w lagunie. Japońskie auta słyną z elektryki dlatego piszę, że najlepiej oryginalny zestaw.

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż Kari, ampery są jednakowe. I tu nie da się oszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście Grzmotu. Mnie chodzi o trwałość rozwiązania.

 

Jestem ciekaw, podobnie jak w zakresie tempomatu jak Autor to ogarnie bo bym chciał zobaczyć taką instalację i jak podziała to "so" skopiuje.

Teraz milczy ale pewnie się wkrótce odniesie.

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karibox1 wszystko będzie działać. Ale 6mm na głośnik to lekka przesada. 2.5mm to już dużo ale 6mm. Ile te głośniki tam mają?

Przewód o średnicy 6mm może być maksymalnie długotrwale obciążony do 40A co przy 12V daje maksymalną moc 480W (nie mylić z mocą muzyczną). Co daje pi razy oko 940W mocy muzycznej na głośnik. Przewód 6mmm wystarczyłby w zupełności do wzmacniacza, bo jak podejrzewam to masz tam zabezpieczenie 40A. Przewód 0.75mm wytrzyma w tych lusterkach wiele lat bez żadnych poprawek. No chyba że instalator zrobi instalację na zasadzie "odwal się".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kari, kolego mój szanowny, jakie masz przewody w ogrzewaniu tylnej szyby? Na mój gust 1,5 mm2. To z racji odległości. Jak masz tam 4 mm to stawiam Ci litra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzmotu racja. Gdyby nie to, że jest to bardzo dobry przewód (gęsty) i testowany z szybą. A tu mamy przed sobą chińskie maty niewiadomego działania, trudne warunki i zwykły dostępny przewód o niskiej gęstości (w przewodzie może iść kilka żył i kilkaset). No i możliwe, że prąd będzie szedł wspólnie tymi przewodami z grzaną szybą. A to potraja wspólnie obciązenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki on tam testowany z szybą. Myślisz że fabryczny przewód podgrzewania lusterek jest testowany na tę okoliczność. Przewody dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać określone normy po za tym skąd wiesz że maty są chińskie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem własnie bo wygląda, że Autor wątku powinien się w tym wypowiedzieć, On tu jest ważny i jemu trzeba pomóc. I dlatego czekam na niego i jego fotomanual roboty. Pooooooozaaaaaaaaaaaaaaa tym, jakby mu wyszło na zwykłych częściach to bym też chętnie sobie zrobił taką przyjemność. Najlepiej ze składaniem.

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody sprzedawane w sklepach podlegają unormowaniu i  0,75 od "dobrej jakości" 0,75 nie różni się zbyt wiele. Po to określa się grubość przewodów aby było to miarodajne w porównaniach.  Rozebrałem kilka wiązek elektrycznych i nie zgodzę się,ze przewody o określonej grubości w aucie mają  gęstszą budowę od przewodów sprzedawanych np w castoramie. 

 

Kila lat użytkowałem najtańsze podgrzewane chińskie maty w polonezie zmontowane na sztukowanych przypadkowych przewodach bez żadnego problemu. 

 Maty grzewcze chińskie mają 10-20 wat zależnie od wielkości. Przy przewodach 2-4 metry spokojnie wystarczą przewody 0,75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to pełen spokój. nie ma co się martwić.


Karibox1 wszystko będzie działać. Ale 6mm na głośnik to lekka przesada. 2.5mm to już dużo ale 6mm. Ile te głośniki tam mają?
Przewód o średnicy 6mm może być maksymalnie długotrwale obciążony do 40A co przy 12V daje maksymalną moc 480W (nie mylić z mocą muzyczną). Co daje pi razy oko 940W mocy muzycznej na głośnik. Przewód 6mmm wystarczyłby w zupełności do wzmacniacza, bo jak podejrzewam to masz tam zabezpieczenie 40A.

Nie godzi mi się tego słuchać. To nie mój poziom (żart) 6mm2 na clariona do subwoofera sinuslive i 4xvelocity vantage. To nie ma prawa działać.

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w Patku Alpine zasilanego przewodem 6mm do tego podłączone jest 6 głośników JBL'a. I wszystko śmiga aż miło i nic się nie grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...