Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Dodatkowe oświetlenie


BarracuDa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako,że często jeżdżę nocą po autostradach to coraz częściej myślę o dodatkowym doswietleniu drogi poprzez światła .

 

Myślę o nowoczesnych światłach dodatkowych typu led które potrafią zrobić dzień z nocy :)

 

Pytanie tylko czy według prawa nie ma jakiś ograniczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyś nie oslepial tym innych, juz pomijając kwestię legalności bo legalne to nie będzie ;-)

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez scanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako,że często jeżdżę nocą po autostradach to coraz częściej myślę o dodatkowym doswietleniu drogi poprzez światła .

 

Myślę o nowoczesnych światłach dodatkowych typu led które potrafią zrobić dzień z nocy :)

 

Pytanie tylko czy według prawa nie ma jakiś ograniczeń?

Tu jest wszystko jasno napisane. Jeśli nie masz świateł dziennych to tylko takie możesz zamontować dodatkowo ale światła te muszą spełniać wymogi wynikające z przepisów.

 

http://mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/tuning/250814,Czy-dodatkowe-oswietlenie-samochodu-jest-zgodne-z-prawem.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wszelkie samochody które mają dodatkowo halogeny dalekosiężne łamią prawo? Chyba 99% tzw tirów ma je zamontowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wszelkie samochody które mają dodatkowo halogeny dalekosiężne łamią prawo? Chyba 99% tzw tirów ma je zamontowane

Nie tak do końca. Wyposażenie pojazdu w światła inne niż podane w rozporządzeniu jest dopuszczalne jednakże muszą one posiadać homologację oraz nie mogą być używane w ruchu drogowym (na drogach publicznych).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegółowe warunki, jakie należy spełnić montując światła zewnętrzne pojazdu reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 262) oraz (Dz. U. Nr 58, poz. 515).

13.1- Reflektory przeciwmgłowe:

  •  
  • zamontowane z przodu pojazdu, symetrycznie względem jego wzdłużnej płaszczyzny symetrii, nie niżej niż 250mm od jezdni i nie wyżej niż światła mijania, a dla samochodów osobowych (kat. M1) także nie wyżej niż 800mm; odległość każdego z nich od bocznego obrysu pojazdu nie może być większa niż 400mm; podane odległości mierzy się do krawędzi powierzchni świetlnej reflektora
  • tak podłączone, aby ich użycie mogło nastąpić niezależnie od włączenia świateł drogowych i świateł mijania

13.2- Reflektory dalekosiężne:

  •  
  • powinny być zamontowane z przodu pojazdu w taki sposób, aby ich użycie mogło nastąpić jedynie przy włączonych światłach pozycyjnych
  • powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 100m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza
  • ponadto ich wyłączenie musi samoczynnie następować po przełączeniu świateł drogowych reflektorów głównych na światła mijania

13.3 - światła do jazdy dziennej:

  •  
  • zamontowane z przodu pojazdu symetrycznie do jego wzdłużnej płaszczyzny symetrii, nie niżej niż 250mm i nie wyżej niż 1500mm od jezdni; odległość każdego z nich od bocznego obrysu pojazdu nie może być większa niż 400mm, wzajemna odległość pomiędzy nimi nie może być mniejsza niż 600mm (jeżeli szerokość pojazdu nie przekracza 1,3 m odległość ta może być zmniejszona do 400mm)
  • tak podłączone, aby nie można było ich włączyć, jeżeli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne; ponadto ich wyłączenie musi samoczynnie następować po włączeniu świateł mijania lub drogowych.

Dodam, że w przypadku świateł drogowych (dalekosiężnych)  przepisy są najbardziej elastyczne. Prawo dopuszcza montaż dwóch lub czterech świateł dalekosiężnych. W przypadku, gdy auto zostało już fabrycznie wyposażone w dwa reflektory drogowe, można zainstalować dodatkowo tylko dwa światła tego typu. Ich łączna ilość nie może więc przekraczać czterech sztuk. Ustawodawca nie precyzuje jednak miejsca, w którym należy montować światła drogowe. Można więc pokusić się o instalację zarówno na zderzaku, jak i dachu pojazdu. Warunek jest jednak jeden: światła te nie mogą oślepiać innych kierowców i jak wspomniane wyżej: wyłączenie musi samoczynnie następować po przełączeniu świateł drogowych reflektorów głównych na światła mijania.


Do opisywanych powyżej, od kwietnia 2005 r. można montować dodatkowe dwa światła zakrętowe (Regulacja ECE 119):

http://www.motofakty.pl/artykul/dodatkowe-swiatla-zakretowe.html 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13.3 - światła do jazdy dziennej:


  •  
  • zamontowane z przodu pojazdu symetrycznie do jego wzdłużnej płaszczyzny symetrii, nie niżej niż 250mm i nie wyżej niż 1500mm od jezdni; odległość każdego z nich od bocznego obrysu pojazdu nie może być większa niż 400mm, wzajemna odległość pomiędzy nimi nie może być mniejsza niż 600mm (jeżeli szerokość pojazdu nie przekracza 1,3 m odległość ta może być zmniejszona do 400mm)
  • tak podłączone, aby nie można było ich włączyć, jeżeli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne; ponadto ich wyłączenie musi samoczynnie następować po włączeniu świateł mijania lub drogowych.

Cytujesz kolego nieaktualne przepisy.


 


Poza tym:


  • Nie jest wymagane utrzymanie maksymalnej odległości 40cm od obrysu pojazdu (przepis wprowadzony 6 poprawką Regulaminu EKG ONZ nr 48, 18.11.2012).
Edytowane przez Yan_2007
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niżej są aktualne, nie mniej odnośnie świateł drogowych (o które zapewne chodziło autorowi tematu), nic się nie zmieniło:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/858/1 - str. 17-28
Zał.6: WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH POJAZDU SAMOCHODOWEGO I PRZYCZEPY


Ponadto, dopuszcza się, aby wraz ze światłami do jazdy dziennej włączały się:

- przednie i tylne światła pozycyjne,

- górne światła obrysowe - jeżeli występują,

- boczne światła obrysowe - jeżeli występują

- oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej,

- lub tylko światła pozycyjne tylne.


czyli sankcjonują warunki podłączenia świateł dziennych, obowiązujące według starego rozporządzenia.

Edytowane przez polo32
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego posiadam listwę led zamontowaną zaraz pod rejestracją
 http://allegro.pl/lampa-dalekosiezna-led-100w-cree-usa-xm-l-spot-4x4-i6559239081.html
zapalam ją poprzez włączenie długich świateł,lecz posiada tez osobny wyłącznik aby w razie czego uzyć tylko samych długich
jadąc noca zwłaszcza przez drogi gęsto zarośnięte mam dzień widać wszystko co jest na poboczu każda zwierzynę w odległości około 400m.
na przeglądzie tylko podziwiają ,nigdy nie było "ale"
oczywiście trzeba pamietac ze te listwy nie posiadają homologacji i montujemy je na własna odpowiedzialność
post-83943-0-82701800-1476263535_thumb.jpg

Edytowane przez m@rcin sz-n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

na przeglądzie tylko podziwiają ,nigdy nie było "ale"

oczywiście trzeba pamietac ze te listwy nie posiadają homologacji i montujemy je na własna odpowiedzialność ...

 

Hmm... to na jakiej zasadzie przechodzisz przegląd, jeśli nie mają homologacji ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespelna 700 zl ... ???

Cena jak dla mnie nie do przyjecia...

Dobre zarowki h7x4 / dlugie wraz z drogowymi/ +  wlaczonym swiatlem przeciwmgnielnym i tez robote robi... 


Hmm... to na jakiej zasadzie przechodzisz przegląd, jeśli nie mają homologacji ?!

 

Panie na jakim swiecie zyjesz...

Co to jest dzisiaj przeglad przejsc...

przyjezdzasz i podbijasz kto tam patrzy na wszystko...

W tym kraju wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potraktuję to jako żart (chociaż nie jest mi do śmiechu nad krajową rzeczywistością :thumbsdown: ) - cała nadzieja w policji i IRD.

Przepraszam za OT.

Edytowane przez polo32
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na to czekałem
odezwa się teraz ci co przepisy przestrzegają
a te zarówki plus 120% osram , olej i inne dziadostwa 
polecam się przejechac z tymi ala długimi co moja lampa naftowa swieci mocniej a taka listwą led
zalety takiej listwy jest to że posiada światło rozproszone oświetla pobocza co akurat najbardziej jest ważne co tam stoi 
TAK JAK PISAŁEM KAŻDY ROBI TO NA SWOJE RYZYKO MONTUJĄC TAKIE ŚWIATŁO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, (może jestem w błędzie, ale uważam, że udzielając porad poruszamy się w granicach obowiązującego prawa), - chciałbym zwrócić uwagę, że w Rozporządzeniu wyraźnie jest określona liczba świateł drogowych (2 lub 4).

Światło o ściśle określonym przeznaczeniu pod jednym szkłem, traktowane jest jako pojedyncze źródło światła.

Edytowane przez polo32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...