Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Uszczelki drzwi, masa butylowa czyli zmniejszenie hałasu w kabinie


Piter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytania:

1. Czy ktoś poprawiał po fabryce uszczelki w drzwiach?

1.1. Czy poprawialiście uszczelkę na drzwiach?

1.2 Czy poprawialiście uszczelkę na karoserii?

1.3. Jakiej średnicy użyliście sznura silikowanego (lub innego, jakiego materiału, najlepiej dajcie link) wciągając go do uszelki?

 Zdjąłem uszczelkę z karoserii i długość to około 4m. Natomiast średnice nie wiem za bardzo jak zmierzyć (doliczyłem się 12mm średnicy). Na pewno chcę tam wepchnąć sznur piankowy, którego średnica = -2mm średnicy otworu.  Otwór jest owalny.

 

2. Może ktoś z Was dawał oddzielną, dodatkową uszczelkę pomiędzy drzwi a karosderię ? - gdzie i jakiej średnicy?

 

3. Czy i jakieś grubości użyliście masy do wygłuszenia drzwi, bagażnika, przegrody silnika, maskę silnika, nadkola.

3.1. wygłuszanie maski silnika chyba nie ma sensu.

 

Proszę tylko nie piszcie o akcjach serwisowych, chyba, że wskażecie parametry techniczne użytych przez ASO materiałów.

 

Strasznie świszcze mi powietrze (najmocniej od strony pasażera) i ogólnie jest duzy poziom hałasu podczas jazdy.

Link do filmu przykładowy żeby było wiadomo o co mi w tym poście chodzi:

www.youtube.com/watch?v=9pUEpmgPTyI

 

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W J10 uszczelki w drzwiach były dużo grubsze niz w T32 *xtrail. Pewnie J11 ma tę samą przypadłość co xtrail. Ale widząc różnicę (od razu ) w stosunku do J10 od samego początku dbałem o nie tj. regularne smarowanie preparatem do uszczelek. Dało to niezły rezulatat, tj po 8 latach ich stan prawie jak fabryczny i żadnych świstów nie ma. 

Lepiej może zainwestować w nowe uszczelki?

Bo chyba to raczej dobre przyleganie do siebie uszczelek drzwi i karoserii jest istotne, a nie cokolwiek wepchniete do środka. 

To tak samo jak uszczelki okna. Jesli je smarujesz regularnie, to guma sie nie degeneruje i służy 20 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem główny hałas nie bierze się stamtąd... hałas to szyby, bagażnik, puste drzwi i blachy w bagazniku, nadkola. tego nie da się ogarnąć prostym trikiem.
W J11 po FL dużo poprawili moim zdaniem, była zauważalna różnica. X jest głośny w środku, głównie tył auta (z powodu bagażnika)

Edytowane przez Smakor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Smakor napisał:

Moim zdaniem główny hałas nie bierze się stamtąd... hałas to szyby, bagażnik, puste drzwi i blachy w bagazniku, nadkola. tego nie da się ogarnąć prostym trikiem.
W J11 po FL dużo poprawili moim zdaniem, była zauważalna różnica. X jest głośny w środku, głównie tył auta (z powodu bagażnika)

@Piter dokładnie wskazuje, ze słyszy świst, a tego nie generuje hałas zewnętrzy.

Inna sprawa, że wygłuszenie fabryczne i waży i kosztuje i nigdy go za wiele. 

Wg mnie najlepsze efekty daje wygłuszenie bagażnika, nadkoli a potem podłoga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciszałem uszczelki drzwi 2 lara temu sznurem z gumy EPDM z tej oferty https://allegro.pl/oferta/sznur-mikroguma-fi-5mm-regeneracja-uszczelki-drzwi-9586926666

Pamiętam, że różnica była na plus, troszkę mocniej też trzeba zamykać drzwi.

Odnośnie świszczenia, to warto też sprawdzić stan gąbek między przednimi drzwiami a błotnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JackSet napisał:

@Piter dokładnie wskazuje, ze słyszy świst, a tego nie generuje hałas zewnętrzy.

Inna sprawa, że wygłuszenie fabryczne i waży i kosztuje i nigdy go za wiele. 

Wg mnie najlepsze efekty daje wygłuszenie bagażnika, nadkoli a potem podłoga. 

dzieki.

Zaczynam od uszczelek drzwi, potem w planach boki drzwi, nadkola i bagażnik.

Może bagaznik przed nadkolami zrobie.

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piter napisał:

dzieki.

Zaczynam od uszczelek drzwi, potem w planach boki drzwi, nadkola i bagażnik.

Może bagaznik przed nadkolami zrobie.

Ja zrobiłem i w qq i xtrail caly bagażnik razem z progiem i w obu przypadkach juz byla roznica in plus.

Uzylem samoprzylepnych mas butylowaych (uwaga elastycznych) z podgrzewaniem opalarką i wałeczkiem dociskalem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JackSet napisał:

Ja zrobiłem i w qq i xtrail caly bagażnik razem z progiem i w obu przypadkach juz byla roznica in plus.

Uzylem samoprzylepnych mas butylowaych (uwaga elastycznych) z podgrzewaniem opalarką i wałeczkiem dociskalem.

 

Tak, myślałem też o samoprzylepnej masie butylowej ale... podgrzewane opalarką? 

Jakiej grubości maty użyłeś?

Czy dałbyś link do tego o czym napisałeś?

P.S. Oglądałem produkty bitmat.pl

5 godzin temu, piterros napisał:

Wyciszałem uszczelki drzwi 2 lara temu sznurem z gumy EPDM z tej oferty https://allegro.pl/oferta/sznur-mikroguma-fi-5mm-regeneracja-uszczelki-drzwi-9586926666

Pamiętam, że różnica była na plus, troszkę mocniej też trzeba zamykać drzwi.

Odnośnie świszczenia, to warto też sprawdzić stan gąbek między przednimi drzwiami a błotnikami.

Prawdopodobnie mówisz o gąbce, którą widać po otwarciu drzwi (lub można sie do niej dostać po otwarciu maski od przodu). W jednych drzwiach - ta strona która "świszczy" gąbki w ogóle nie ma.

To ciekawe, jestem pierwszym właścicielem i auto nie mialo kolizji. Gąbka musiała wyfrunąć albo jej zapomnieli założyć 😉

Dzieki za post. 

Edytowane przez Piter
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było cos takiego. Opalarką podgrzewałem aby byla bardziej elastyczna a waleczkiem dociskalem.

. Gdzieś na forum sa moje fotki. 

Screenshot_20230618-193654_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziecie wygłuszać drzwi, to od razu wymieniajcie papierowe „głośniki” OEM.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, JackSet napisał:

To było cos takiego. Opalarką podgrzewałem aby byla bardziej elastyczna a waleczkiem dociskalem.

. Gdzieś na forum sa moje fotki. 

 

Dzięki, poszukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacko miał pomysł na uszczelnienie wężykiem silikonowym. Na  pewno na plus pod względem wody vs sznur. ( nie wiem jaki ) .

Ale pewnie za niedługo sam opowie, :)

Ja mam wężyk ale - ...... na razie od dawna - mam. ( w szafce ) .:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Brzyk napisał:

Jacko miał pomysł na uszczelnienie wężykiem silikonowym. Na  pewno na plus pod względem wody vs sznur. ( nie wiem jaki ) .

Ale pewnie za niedługo sam opowie, :)

Ja mam wężyk ale - ...... na razie od dawna - mam. ( w szafce ) .:P

Jakiej średnicy masz ten wężyk w szafie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Brzyk napisał:

pewnie jakiś 5mm silikonowy. :)

Podobno trzeba dobrze mydłem w płynie posmarować i wtedy drutem łatwo się wciąga.

Widziałem takich co nie chcieli uszczelki zdjąć i strasznie się na zakrętach męczyli 🙂

Przy leżącej i wyprostowanej uszczelce wydaje sie to łatwiejsze do zrobienia.

Dzisiaj odbieram fi 5mm z paczkomatu.

Zobaczymy jak będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 20:17, Piter napisał:

Dzięki, poszukam.

Znalazłem 2 fotki.

3-ciej finalnej nie mogę namierzyc. Jak bede czyscil bagaznik to zrobie foto.

20180721_120009.jpg

20180721_123457.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 12:31, Piter napisał:

... 

 

Co do nawlekania uszczelek silikonowym sznurem to materiały, kroki i narzędzia były nastepujace:

Narzędzia:

Obcegi boczne, , linka stalowa fi 3mm w gumowym oplocie. 

Materiał:

Silikonowy sznur fi 5mm (20m starczy na 4x drzwi, bagażnik i pod maską przy szybie i ze ścinków ułożyłem jeszcze 2m sznura silikonowego) 

izolacja czarna do kabli, trytytki najmniejsze jakie miałem

Mydło w plynie

Kroki:

Zdjąć plastikowy próg, zdjąć uszczelkę z karoseri uszczelkę wyprostować, do uszczelki wlać trochę mydła w płynie, przeprowadzić linke przez uszczelkę (ja zwiesiłem uszczelkę do dołu z balkonu, siła grawitacji sprawiła, że uszczelka się wyprostowała a mydło spływało wewnątrz w dół co ułatwiło mi nawlekania linki a następnie nawlekanie linki z silikonowym sznurem. 

Linke stalową ze sznurem silikonowym połączyłem trytytkami x2 oraz taśmą izolacyjną.

Następnie nalezy naprężyć w obu końcach przewleczony sznur silikonowy i zawiązać sznur.

Połączenie sznura umieścić w uszczelce. Uszczelkę założyć na karoserie, założyć plastikowy próg. 

Szczerze to nie widzę różnicy w silę zamykania drzwi skąd teza, że miałem duże szpary 😁

Wyjdzie na jeździe próbnej. 

Poniżej zdjęcia:

 

IMG_20230620_161726.thumb.jpg.f80922fa9498e14c4e702a5413584093.jpg

Połączona linka stalowa z oplotem gumowym z sznurem silikonowym (było ciasno dodatkowo obwiązane izolacją aby zmniejszyć tarcie /ułatwić przeciąganie

 

 

IMG_20230620_161702.thumb.jpg.782b85c1b923d86ddc41e1ea61d2bd40.jpg

 

Połączenie sznura silikonowego wewnątrz uszczelki

 

 

IMG_20230620_161707.thumb.jpg.da45f2dfabcf9542ff13d5c8449b9646.jpg

 

Widok po zwolnieniu naprezonej uszczelki (połączenie schowało się do środka) 

 

 

Niestety jak juz wczesniej napisałem - nie mialem gąbki/wygłuszenia błotnika przedniego i rozglądałem sie za nim po allegro.

https://allegro.pl/oferta/qashqai-ii-lift-wygluszenie-blotnika-prawe-13287472659

(mój model to QQ II przed LIFT-em)

Z racji, że 100zł za kawałek gąbki nie dam i aukcji na te chwilę też nie było, postanowiłem zamówić arkusz pianki w sklepie https://akustycznematy.pl/pl/searchquery/arkusz+pianki/1/phot/5?url=arkusz,pianki

grubość 3cm, sztywna czekam na odbiór.  Koszt 35zł i wykorzystam ją do jak sądzę innych ubytków/ wygłuszeń w aucie. 

Ktoś się bardzo spieszył składając tę moją wersję auta PREMIER.

Uszczelki konserwuje co roku przed zimą.

Po włożeniu pianki do błotnika zabieram się za wytłumianie drzwi, nadkoli, bagażnika

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygłuszanie mojego auta możesz zobaczyć w temacie Wygłuszenie samochodu. Nie sprawdzałem ile dało to dB w rzeczywistości, ale jest naprawdę cicho do prędkości autostradowych. Potem rządzi fizyka. Jak coś ma aerodynamikę cegły - cicho nie będzie.

W uszczelki drzwi wciągnąłem silikonowy wężyk  średnicy chyba 5 mm. Dawno to było i nie bardzo pamiętam. Najłatwiej to zrobić po zdjęciu uszczelek, które jest bardzo proste.

Ogólnie jest cicho i drzwi zamykają się cicho  jak w markowych limuzynach. Polecam. Jedyny minus to waga -na pewno kilkadziesiąt kg. Musiałem zmienić amorki gazowe w klapie, bo sobie nie radziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 23:01, Brzyk napisał:

Jacko miał pomysł na uszczelnienie wężykiem silikonowym. Na  pewno na plus pod względem wody vs sznur. ( nie wiem jaki ) .

Ale pewnie za niedługo sam opowie, :)

Ja mam wężyk ale - ...... na razie od dawna - mam. ( w szafce ) .:P

No,ja! Wężyk 4mm wciągałem na zdjętych i wyprostowanych uszczelkach .U mnie drzwi z początku zamykały się ciężej,a teraz się już wyklepało,ale jest tak jak było zaraz po włożeniu wężyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzyłem,ale na pewno zniknął szum,który pojawiał się gdzieś tak od 70km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozecie podac jakis link do takiego wezyka, jest on pelny? gumowy, silikonowy pusty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusty,silikonowy 4-5mm ,tylko nie igielitowy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Banan61 napisał:

Mozecie podac jakis link do takiego wezyka, jest on pelny? gumowy, silikonowy pusty?

Wklejałem link do portalu aukcyjnego kilka postów wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 20.06.2023 o 13:30, JackSet napisał:

Znalazłem 2 fotki.

3-ciej finalnej nie mogę namierzyc. Jak bede czyscil bagaznik to zrobie foto.

20180721_120009.jpg

20180721_123457.jpg

Robilem czyszczenie bagażnika więc zrobilem fotkę finalną. 

20230711_125055.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...