Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Zasilanie wzmacniacza


Marcin34
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry dzięki za info i za oświecenie :D ZWRACAM HONOR :one: ...żeby niebyło. Ale i tak w dalszym ciągu nic nierozumiem. Fakt że cyferki biorą nademną góre. Ale w takim razie na co mam patrzeć przy zakupie głośników i wzmaka??? :zdziw:

U mnie jak pisałem to wygląda tak: radio 4x35W; głośniki: 2x50W ( 40 RMS) i 2x120W (80 RMS). I teraz które cyferki są ważniejsze??? Wiem też,że jest pełno innych mocy, sinusów, dB itp. do głośników...ale na wszystkie patrzeć to mi się naprawdę nie widzi....

Jeszcze raz z góry dzięki za mniej więcej objaśnienie tego wszystkiego co do czego. :D:P:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w takim razie na co mam patrzeć przy zakupie głośników i wzmaka???

 

 

Przedewszyskim Marka wzmacniacza i glosnikow, jakosc i wykonanie, i czy to wszystko warte jest swojej ceny.

Najwazniejszy jest odsluch i twoje widzimisie, wkoncu to Ty bedziesz suchal! Musi tobie wpasc w gusta!

 

Moce:

muzyczna, max, p.m.p.o itp. - tym sie nie interesujesz bo jest to moc chwilowa, moc ktora moze przyjac glosnik(lub oddac, wzmacniacz) w ulamku sekundy w idealnych warunkach i nie uledz zniszczeniu. Czyli nigdy jej nie osiaga :)

 

R.M.S , Real Power, Sinus - moc Ciągła, Stała jaka powinna byc dostarczana do glosnika (jaka moze wytworzyc wzmacniacz).

 

Parametr % THD - sa to znieksztalcenia przy jakims poziomie sygnalu, im nizsze tym lepsze!

 

Stosunek sygnału do szumu dBA (chyba wiadomo)

 

Skutecznosc - im wieksza tym lepiej (mierzona jest dwojako, W/1m lub V/1m) dB .

 

Stabilnosc np. do 2Ω, pozwala podlaczyc glosnik 2Ω lub tez dwa glosniki 4Ω polaczone rownlegle, pod jeden kanal wzmacniacza.

 

Na chwile obcna to tyle, chyba najwazniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na co patrzrć już wiem,ale jednego nierozumiem :D

 

Stabilnosc np. do 2Ω' date=' pozwala podlaczyc glosnik 2Ω lub tez dwa glosniki 4Ω polaczone rownlegle, pod jeden kanal wzmacniacza.[/quote']

 

Czy to znacz, że jeżeli stabilność w wzmaku wynosi 2Ω, to równolegle moę mu podłączyć 4Ω???

 

 

Chciałem kupić sobie głośniki o parametrach: max. na wyj. 250W, nominal power:200W, pasmo:100Hz-20kHz, 92dB, 4Ω. Dobry ten głośnik czy nie? Czy to są te cyferki,które ważne nie są???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na co patrzrć już wiem,ale jednego nierozumiem :D

Czy to znacz, że jeżeli stabilność w wzmaku wynosi 2Ω, to równolegle moę mu podłączyć 4Ω???

jezeli wzmacniacz jest stabilny do 2Ω to mozesz podlaczyc do niego pod 1 kanal :

1 glosnik 4Ω =4Ω

1 glosnik 2Ω =2Ω

2 glosnik 2Ω polaczone szeregowo =4Ω

2 glosniki 4Ω polaczone rownolegle =2Ω

 

Prawo Ohm'a sie klania :)

 

szeregowo R+R+...

rownolegle 1/R+1/R=...

 

Chciałem kupić sobie głośniki o parametrach: max. na wyj. 250W, nominal power:200W, pasmo:100Hz-20kHz, 92dB, 4Ω. Dobry ten głośnik czy nie? Czy to są te cyferki,które ważne nie są???

 

A do czego ten glosnik?

bo:

pasmo przenoszenia 100Hz-20kHz (niby midbask-kickbas, ale lapie i wysokie tony 20kHz :o )

 

92dB nie jest zle

 

Nominal power raczej przesadzony.

 

Bedziesz potrzebowal dobrej zwrotnicy by podac mu to pasmo, wazna jest rowniez jakosc wykonania przetwornika! Koniecznie musisz go wczesniej posluchac!

 

Jak napiszesz marke i model, to moze mi sie skojazy czy go kiedys slyszalem, wtedy wiecej Ci napisze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszyskim Marka wzmacniacza i glosnikow, jakosc i wykonanie, i czy to wszystko warte jest swojej ceny.

Najwazniejszy jest odsluch i twoje widzimisie, wkoncu to Ty bedziesz suchal! Musi tobie wpasc w gusta!

czytaj uwąznie cyferki nie są najważniejsze :) dlatego wydaje mi sie że konkretny model marka głośnika podawaj w zapytaniu czy dobre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fabiozo,

dokladie TAK.

 

np. produkty VoiceKraft, Dalco, Boschmann, Alphard, First itp. NN sa zazwyczaj mocno zawyzone i przeklamane

 

 

Nie warto rowniez przeplacac za np. JBL'a , bo identyczna "jakosc" prezetuje Magnat czy Blaupunkt. To sa uroki klasy budzetowej :( LOGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o moc glosnikow, to podawanie mocy typu pmpo to zwykly chwyt marketingowy - w koncu kazdy glosnik jest wstanie wytrzymac dowolnie duza moc, dla czasow dazacych do zera ....

Co do sluchania muzyki na caly regulator, to nie jest to dobry pomysl, gdyz drastycznie rosna znieksztalcenia. Po to stosuje sie zapas mocy glosnikow, zeby utrzymac znieksztalcenia (procentowo) na niskim poziomie. Jesli chodzi o wzmacniacz, to tu nie dosyc ze rosna znieksztalcenia, to jeszcze dochodzi nieliniowosc pracy wzmacniacza i zmiana punktu pracy (w skrocie na mniej korzystny). Wiekszosc powrzechnie stosowanych jako koncowki wzmacniaczy scalonych juz przy 60% mocy max ma juz znieksztalcenia na poziomie THD>10% .... zreszta moc max wzmacniacza (jako urzadzenia) i tak najczesciej podawana jest dla 1kHz i THD=10%. Przykladowo jeden z amplitunerow Yamahy przy mocy

100W/kanal ma THD=0.06%, a przy maksymalnej 150W/kanal jest to az 10%!

 

Podsumowujac, jesli chcemy miec dobra jakosc dzwieku, komponenty audio musza byc dobrej jakosci, odpowiednio do siebie dobrane (takze czesto zestrojone) i musza zapewniac odpowiedni zapas mocy, oczywiscie w zakresie budzetu przeznaczonego na ten cel. Jesli nie zalezy nam na jakosci mozna uzyc czegokolwiek - polecam np. "paralizatory" akustyczne lub pile spalinowa bez tlumika - sa na pewno bardzo glosne, a przy tym duzo tansze niz dobry zestaw audio :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :D :D :D :D Teraz to mi rozjaśniło wszystko. Wiem na co patrzeć a na co nie.

Ale mam jeszcze pytanko...Widziałem takie duuuże kondensatory do wzmacniaczy(chyba).

Czy mógłby mi ktoś opisać po co i na co taki kondensatorek???Jeżeli się nie mylę to on miał chyba 1,5 kF, ale niejestem pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby mi ktoś opisać po co i na co taki kondensatorek???Jeżeli się nie mylę to on miał chyba 1,5 kF, ale niejestem pewny.

 

Jak juz mial, to mial 1.5F [farada] (W tym elemencie systemu CarAudio wykonaie, jakosc i precyzja odgrywaja kluczowa role)

 

Ciesze se ze zaczynasz sie wypytywac, interesowac sie i wogole, tym ze nie rozpowszechniasz plotek i głupawych tyeorii. BRAWO!

 

Wracajac do meritum. Konensator wpinamy rownolegle, jak najblizej wzmacniacz (zazwyczaj monoblocka) napedzajacego subwoofer.

Czy zdazylo Ci sie ze podkrecajac wzmocnienie wzmacniacza przygasaly Ci swiatla? , Czy zdazylo Ci sie ze (tak bardzo lubiany przezemnie) bass w skrzyni zamknietej tracil swoja precyzje, impuls i kopyto? Czy zdazylo ci sie ze twoj wzmacniacz grzal sie jak kaloryfer?

Znaczy to tyle, ze wzmacniacz nie otrzymywal wystarczajacej energi.

Przy malym systemie wystarcza GRUBE Przewody, minimum 35mm². (takie same dla (+) jaki i (-) !! Przy zaawansowanych systemach kondensator jest nieodzowny. Gromadzi energie i przy "tetnieciu" bassu, gdy wzmacniacz potrzebuje energi by wypchnac i schowac membrane (wychamowac), kondensato w tym samym ulamku odda zgromadzona energie wzmacniaczowi. Bass zagra precyzyjnie, wzmak wykozysta swoj potencjal, sluchacz poczuje esencje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym że przygasa podświetlenie to się spotkałem. Wzmaka niemam a właśnie chce mieć tylko niewiem jaki potrzebuje pod te głośniki co wypisałem wyżej. Niemusi być tam jakiś firmowy BLAUPUNKT tylko taki w miare dobry nienajgorszy.

 

A czy jeżeli głośnik jest dwudrożny (czyli że niby ma i bass i sopran) i kupie wzmaka to czy lepiej byłoby mieć kondensator czy nie??? Mówie tu o tym całkiem "małym" za chyba 180-200zł.

 

Cieszę się, że ktoś zaczął odpowiadać na pytania a nie od razu wrzucać :D:D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmaka niemam a właśnie chce mieć tylko niewiem jaki potrzebuje pod te głośniki co wypisałem wyżej. Niemusi być tam jakiś firmowy BLAUPUNKT tylko taki w miare dobry nienajgorszy.

 

A czy jeżeli głośnik jest dwudrożny (czyli że niby ma i bass i sopran) i kupie wzmaka to czy lepiej byłoby mieć kondensator czy nie??? Mówie tu o tym całkiem "małym" za chyba 180-200zł.

 

Kupuj tylko i wylacznie glosniki ODSEPAROWANE, tzn. ze glosnik wysokotonowy (tweeter) i glosnik srednio-niskotonowy (midbas,kickbas) stanowia dwie oddzielne konstrukcje (glosniki), laczone poprzez zwrotnice dzielaco pasmo.

 

W Twoim przypadku kondensator nie bedzie konieczny, wystarczy dobry gruby przewod!

Przed zakupem wzmacniacza tez najpierw sie zapytaj, jaki bylby najlepszy dla Ciebie, nie sugieruj sie reklama, logiem i cena. Blaupunkt juz nie jest dobra marka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzebuje oddzielnie głośniki wysoko tonowe i oddzielnie nisko tonowe?

A czy to zły pomysł, żebym sobie z przodu założył wsoko a z tyłu nisko tonowe???

 

Tak, takich potrzebujesz.

 

Bardzo zly pomysl! Midbasy w drzwi tweetery w slupki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zly pomysl! Midbasy w drzwi tweetery w slupki.

 

No tak, ale w słupkach musiałbym zrobić miejsce na tweeterki :/

Myślałem, że jak z przodu w drzwi zamontuje dwudrożny głośnik z tweeterem, a ztyłu na półce bassowy to będzie dobrze.

A gdybym jednak zdecydował się na twój pomysł, to co z tyłem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym wyzsza czestotliwosc, tym latwiej nam zlokalizowac zrodlo dzwieku (tak juz jestesmy zbudowani i zaden tuning nie wchodzi w gre :) ). Dlatego wlasnie tweeterki instaluje sie dosyc wysoko, jak najblizej poziomu uszu, a basy w bagazniku (calkiem niskie dzwieki odbiera sie bardziej cialem niz uszami :) ) Dodatkowe tweetery czasami montowane sa dla pasazerow na tylnym siedzeniu, zeby nie byli dyskryminowani :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...