Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jaki olej do Note?


Gość brajtus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Też myślę, że 5W byłby lepszy ale co mogę zrobić jak ASO nakazuje inny. Pytałem dwa razy żeby się upewnić co kupić (u nich cena 50 zł za litr) tym bardziej, że jak pisze manix to półsyntetyk. Dzwoniłem nawet do centrali Nissana ale o nich to lepiej nie będę się wypowiadał. Powiem jedno, pan Paweł poinformował mnie, że nie ma żadnej różnicy w oleju: syntetycznym, półsyntetycznym czy mineralnym. Manix trafiłeś w "10" z olejem kujawskim bo to ASO jest w Bydgoszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASO nie może Ci nakazać jakiegoś oleju. Jeżeli pojedziesz do nich z własnym 5W30 lub 5W40 to taki Ci muszą wlać - co najwyżej odnotują to w swojej dokumentacji, że wlali olej dostarczony przez klienta. Do 5W30 to nawet nie mają prawa się przyczpić, bo taki olej jest wskazany w instrukcji jako zalecany.

 

Pan Paweł z Nissana nie jest taki głupi jak Ci się wydaje. Generalizując nie ma znaczenia czy olej jest minaralny czy syntetyczny. Ma spełnić zalecenia producenta odnośnie klasy i lepkości i tyle. W wypadku silników montowanych w Note, zelecenia Nissana są tak niskie, że obecnie dostepny każdy olej mineralny jest w stanie je spełnić - no może z wyjątkiem lepkości. Ale trzeba też pamiętać, że Nissan dopuszcza stosowanie w tych silnikach oleju 15W40.

 

Podsumowując - nie ulega wątpliwości, że oleje syntetyczne są lepsze od mineralnych w każdym możliwym zakresie i obszarze. Niemniej można na nich jeździć nawet od nowości. Na pewno wpłynie to na ogólną kondycję silnika za jakiś czas, ale fakt jest faktem.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASO napewno nie może Ci nakazać kupienia oleju 10w .Musisz kupić olej zgodny ze specyfikacją która jest w książeczce i tyle!Jeśli ktoś Ci "każe"kupić konkretny olej to jest albo niedouczony ,albo pracuje na rzecz danej firmy.Możesz śmiało kupić 5w30 np. milersa(świetny)jeden z tych:

 

Millers XF Longlife C3 5w30 (Code 6230)   : Millers XF Longlife ECO 5w30 (Code 6221)   : Millers Trident Longlife 5w30 (Code 5999)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie nie polecacie tego oleju? Dzisiaj do mnie dotrze - kasa w błoto. No trudno, muszę szybko kupić inny bo przegląd niedługo.

ASO nie może Ci nakazać jakiegoś oleju. Jeżeli pojedziesz do nich z własnym 5W30 lub 5W40 to taki Ci muszą wlać - co najwyżej odnotują to w swojej dokumentacji, że wlali olej dostarczony przez klienta. Do 5W30 to nawet nie mają prawa się przyczpić, bo taki olej jest wskazany w instrukcji jako zalecany.

Mam nadzieję, że tak będzie i nie będą się czepiać (chociaż twierdzą że taki olej jest zalecany). Pewnie znowu spalę kilka komórek nerwowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wlać ten co już kupiłeś. Nic się nie stanie. Koledzy z forum zgłaszali, że wiele ASO zalewa olej 10W40. Zatem teraz zalej ten co kupiłeś a przy nastęonej wymianie przejdz na 5W30 lub 5W40. I nie spalaj komórek nerwowych - nie warto ;).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Chciałbym zrobic serwis w moim notesie ( 1.6 benzyna, 65tyś km , 2007 rok model silnika HR16DE ) , nigdy tego nie robiłem bo autko mam od niedawna, nie mam pojęcia jaki olej powinienem kupic?

Na forum wyczytałem ze dobry jest 5W30 lub 5W40 ( jaka jest różnica pomiędzy tymi olejami i który jest lepszy) oraz czy ma to być olej pełny syntetyk czy pół syntetyk (który jest dla tego silnika lepszy) ? Dodam też że nie mam pojęcia jaki jest wlany obecnie olej do mojego silnika, czy można to jakoś sprawdzić?Przy okazji wie ktoś może gdzie jest korek wylewu i wlewu oleju do skrzyni biegów( manualnej) tam też bym chciał wymienić olej.

Dziekuje za wszelkie informacje.

Edytowane przez ranger
Przeniosłem ten post do właściwego tematu - co da możliwość całościowego wglądu w temat ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5W30 Syntetyczny będzie optymalnym olejem(jaki ,to tu na forum masz cale poematy),co do skrzyni to sprawdź tylko poziom,wymiana nie jest konieczna przy tak małym przebiegu.

Edytowane przez manix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jakaś zmiana,bo nas straszono utratą gwarancji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Makrofag

No ja też byłem zaskoczony (100% pozytywnie :dribble: )  pewnie kupię ELF-a bo o Shell-u coś niepochlebnie się wypowiadają sprzedawcy (a może mają wyższe marże na ELF-ie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat na shell'u i jestem zadowolony .Co do elf'a jak już to wolał bym millersa lub motula 5w30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety parametry i firma jest z góry określona: 5W40 Shell lub ELF niestety nie może być inne - pewnie straciłbym gwarancję

Totalna bzdura

 

 nie stracisz gwarancji( nie ma takiej opcji) ,a 5w30 jest zalecany przez nissana ( spójrz w książeczkę)Musisz się kierować zaleceniami co do jakości i parametrów .Producent to trzeciorzędna sprawa!!!!!

 

Powiem więcej,nawet jeśli zmienisz olej poza aso,to nie stracisz gwarancji,na 100%.

Edytowane przez manix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Makrofag

Wiesz tak naprawdę jest mi to obojętnie jakiej firmy będzie to olej i tak nie jestem w stanie stwierdzić różnicy (bo po czym że silnik głośniej/ciszej/ inaczej warczy) robię rocznie 10-15 tyś km tak więc wylewam praktycznie dobry olej a dyskusja że ten jest lepszy od innego przypomina mi dyskusję nad wyższością jednych świat nad drugimi. W książeczce mam napisane że obydwa tj 5w30 i 5w40 mogą być a firma no cóż jeżeli o mnie chodzi to równie dobrze może być ELF. Zresztą byłem dzisiaj w 2 rożnych sklepach (takimi co to mają tradycję w chandlu) i podałem tylko parametr 5w40 i w obydwu polecono mi ELF-a zresztą posługując się eksperckim sposobem podejmowania decyzji tj długie patrzenie w sufit i konkluzja ELF fajnie brzmi  :icecream: więc decyzja została podjęta  :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy dwóch przeglądach gwarancyjnych miałem wlany Elf Solaris 5w30. Więc chyba zostanę przy nim, bo jaki sens wymieniać na innej marki o tym samym parametrze. Elf chyba nie jest zły...Jeździ ktoś z Was na tym Solarisie? A poza tym: "Opracowany specjalnie dla silników RENAULT i NISSAN zalecany jest również do samochodów marki MERCEDES-BENZ, BMW, VOLKSWAGEN, AUDI, SEAT,SKODA".

Edytowane przez red
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to konkretnie Solaris. Bo jak przeglądam katalog Elfa, to fraza "przeznaczony do Renault i Nissan" jest tylko w Solarisie DPF 5W30. Ale to olej tylko do silników wysokoprężnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pisałem wyżej Solaris 5w/30...Właśnie takowy o jakim piszesz. Silnik zarówno do benzyniaków jak i do nowych diesli z filtrem DPF (cząstek stałych). Może się też nazywać Solaris 5w/30 FE (albo właśnie 5w/30 DPF). W dzisiejszych czasach nie ma znaczenia czy to olej do diesla czy benzyniaka. Będę nadal na nim jeździł...tak zdecydowałem już. :)

Edytowane przez red
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ok ;). Tyle tylko, że ten DPF jest tylko do wysokoprężnych. Do benzyniaków są  LLX i MSX - jeżeli chodzi o Solarisy oczywiście. Ma to nawet uzasadnienie w opisie. Piszą, że do Renault i Nissan - bo to są w przypadku diesel`i te same silniki.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć na Allegro hasło "Solaris 5w30" i zobacz co się wyświetli. Z opisów widać, że wszystko jedno jaki silnik...Ale skoro masz inne info to czegoś nie rozumiem. Z tego co widzę to kiedyś było oznaczenie DPF dzisiaj FE...a dokładnie to ten sam olej. Ja na faturach z przeglądu mam info: "Elf Solaris DPF 5W30"...a mam 1.4 benzynę. Z tego co się dowiedziałem do Juke w benzynie też leją DPF 5w30. Hmmm. I bądź tu mądry. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, jak się patrzyny na stronie Elfa, to już nie ma tego DPF. W katalogu 2011 jeszcze był. Teraz jest tylko LLX i MSX. Oba mogą być stosowane w Note, więc problemu nie ma ;). Ciekawi mnie ten Evolution SXR 5W30. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Makrofag

W sobotę na 1 przeglądzie zalałem ELF EXCELLIUM LDX 5W40 koszt zakupu 130 pln/5 litrów jak na razie nie widzę/słyszę różnicy w porównaniu z fabrycznym olejem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest olej ewidentnie dedykowany dla 2.0 dCi i 1.5 dCi i spełnia normę RN0720. Po co taki olej do benzyniaka? To jest olej C4 Low Saps, co to aby DPF się nie zapychał w dużym uproszczeniu. Olej bardzo drogi, a pewnie wcale nie jest najlepszy do klasycznego benzyniaka jakim jest 1.4 w Notesie...

100-120zł za 5l oleju to drogo? Wg mnie to cena przyzwoita, a na oleju nie ma co oszczędzać. Skoro leją go na przeglądach w Nissanie do benzyniaków więc chyba się nadaje. Hmmm. Na porządnym oleju i na paliwie tankowanym na firmowych stacjach nie ma co oszczędzać, nigdy tego nie robiłem - odwdzięcza się to w użytkowaniu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...