Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Urwal sie glosnik w subwooferze


frezeer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkal sie ktos z takim przypadkiem? nawet tego nie slyszalem w srodku a po otwarciu bagaznika patrze a sub pierdzi... Przyjrzalem sie i w jednym miejscu zrobila sie dziura w tej piance wokol glosnika :/ a srodkowa czesc glosnika sie zmarszczyla :/ Skrzynia podlaczona do wzmaka 200W rms i takiej samej mocy byla, moglo sie tak stac przez podbicie basu na maks? czy to raczej od jakiegos uszkodzenia mechanicznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz czego słuchałeś, ku przestrodze dla innych ;) , a tak poważnie, może to jakieś uszkodzenie mechaniczne albo wada fabryczna samego głośnika??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrynke miales wyliczona czy na oko? Gra i pierdzi czy czylko popiarduje? Ja raz u siebie cewke spalilem, ale to z czystej glupoty przez za mala obudowe, mialem zmieniac i w ostatniej chwili padl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frezeer jeśli waliłeś bassem na maxa (sorry za to co zaraz napisze, ale nie mogłem się powstrzymać) robiąc wioche jak właśniciele golfów, bmw itp. to wcale się nie dziwie, że Ci się głośnik zjarał - nie wytrzymał mechanicznie - za duże wychylenia membrany przez za dużą ilość bassu. Sorry, ale głośnik ma też swoją wytrzymałość. Głośnik musi mieć obudowę odpowiednio policzoną i dobraną do parametrów a nie tak hop-siup na oko byle, żeby było. Głośnik masz do wymiany. Masz też nauczke, że nie wolno przesadzać z basem. Kiedy głośnik zaczyna "pierdzieć" tzn, że to kres jego możliwości i więcej się nie da (tzn da się więcej, ale Ty już wiesz czym to się kończy). Mając skrzynie w bagażniku nie jesteś w stanie określić czy już pierdzi czy nie. Kiedy pierdzi Ty tego nie słyszysz, bo bagażik tłumi, fale akustyczne nanoszą się na siebie. Dlatego następnym razem trochę rozwagi i pomyślunku przy słchaniu. Za dużo bassu to niezdrowo dla ogranizmu, zwłaszcza jak się siedzi w zamkniętym pomieszczeniu - samochód po części można zakwalifikować jako pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz_lublin, To nie wina Basu, z tym sie nie zgodzę.

Mały litraż a niesamowite zakłócenia i zniekształcenia THD pogrzebały głośnik.

 

[ Dodano: Czw 05 Cze, 2008 20:31 ]

zazwyczaj pierdzi jak ma za mało mocy i zamiast Watów są wprowadzane na cewkę odkształcenia o dość dużej amplitudzie, takie widmo sygnału jest zabójcze dla cewki i prowadzi do jej przegrzania. Cewka jest targana przez taki sygnał, co za tym idzie membrana i zawieszenia też + mały litraż i mam "bajzel" a nie sub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DJSzmer po części wina i bassu, a raczej jego ilości i ustawień - bass na maxa. Kolejne przyczyny mogące wywołać taki efekt to tak jak piszesz - źle dobrana wielkość obudowy, ale i również przesterowanie wzmaka i robi się prostokąt zamiast sinusoidy a wiadomo co jest jak da się prostokąt o dużej amplitudzie a reszta to tak jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obudowy nie robilem ,kupilem gotowa skrzynie ,litrarz dobrany przez producenta. Co do glosnosci to nie sluchalem na maks. W skali 1-62 mialem raptem 15 przy czym maksymalna wartosc to 40 bo potem zaczynaja smierdziec przednie glosniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frezeer a możesz jeszcze podać firmę głośnika? Co z tego, że miałeś na "15" jak bass był na max. On nadmiernie wysterowywał wzmaka - była podawana za duża amplituda na wejście wzmaka,przez co góra sinusoidy była obcinana - tworzył się przebieg prostokątny, a to jest raczej zabójcze dla głośnika. Jak możesz wrzuć fotki jak to wygląda.

Zawieszenie pękło przez źle dobrany litrarz, a kopułka się pomarczyła z powodu ogromnego ciepła jakie wytrzarza cewka głośnikowa podczas pracy przy dużych wychyleniach - czytaj dużo basu i trochę głośniej niż zwykle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie glosnik zakatowales znieksztalceniami, niestety tak bywa ze znieksztalcenia sa gorsze od za duzej mocy wzmacniacza. Dlatego warto wysluchac glosnik po wyregulowaniu na duzej glosnosci czy wszystko ok. Pewnie ustawiles na pale (ze tak brzydko powiem) i szlag trafil.

 

Wina moze takze leciec ze zle dobranej instalacji.

 

Z mojej strony tez pytanie o modele komponentow, wzmak i glosnik.

 

Szkoda ale teraz jest nauczka, tez taka dostalem, ale teraz bedziesz przynajmniej wiedzial czym groza takie sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmak blaupunkt tha 280 a sub to blaupunkt gtb 1200 ,to teraz jak juz zakupie 2 skrzynie to musze wiedziec jak to ustawic zeby sie sytuacja nie powtorzyla. Myslalem jeszcze ze wina moze lezec w zakupach, ktoras torba podczas jazdy przywalila i... :zly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem jeszcze ze wina moze lezec w zakupach, ktoras torba podczas jazdy przywalila i... :zly:

 

Może też i to. Załóż następnym razem jakiegoś ładnego grilla co by nic nie mogło w niego trafić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra kupilem nowa skrzynke:d jak mam to ustawic zeby nie przegiac? tak na ucho to ciezko mi stwierdzic ale juz na polowie glosnosci we wzmaku mi dudni :zly: a propo moze ktos chce kupic same pudlo na skrzynie blaupunkta? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynia taka sama jak mialem tyle ze teraz mam gtb 1200mk2 250W Rms ,wzmak juz pisalem powyzej Blaupunkt Tha-280 ,z tym ze on jest 2 kanalowy ,mam brac z jednego kanalu minus a z drugiego plus? wtedy moc sie zsumuje? na wzmaku mam filtr low i high pas ,podbicie basow no i sterowanie glosnoscia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frezeer musisz ustawić we wzmaku opcje BRIDGE, wtedy podpinasz się pod plus z jednego kanału i minus drugiego - zgodnie z oznaczeniami na obudowie. W teorii moc powninna wzrosnąć 4x a w rzczywistości różnie to bywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a jak to sie dzieje ze majac 4 glosniki po 50W rms i 4 kanalowy wzmak 200rms przy ustawieniach glosnosci przekraczajacych 40z 62 glosniki zaczynaja sie przypalac? cos zle podlaczylem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz_lublin, teoretycznie to x2 wzrosnąć powinna

 

frezeer, na wzmaku filtr w pozycje LOW. (+)z jednego kanału i (-)z drugiego (po zewnętrznej).

Podbicie basów w/g uznania, nie przekraczaj 2/3.

 

 

frezeer, powodów może być wiele, od złej adaptacji głośników, nie "wgrzanie" ich, uszkodzenie wzmaka, jednostki po zakłócenia. Chyba ze masz te 200W RMS na kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DJSzmer no tak racja 2x, ale jak wiadomo przy mostkowaniu impedancja głośnika musi być 2 razy większa - liczyłem tak na szybko w pamięci i zapomniałem o tym, że trzeba dać dwa razy większą impedancję.

Dla przykładu:

Mamy wzmak 2x60W@4R to po zmostkowaniu mamy 1x120W@8R. Ale zostawiając 4R na obciążeniu moc wzrośnie nam 4x (w teorii) tylko co na to powie wzmacniacz (pomijając wzmaki które stabilnie pracują przy 1R lub 2R na obciążeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz_lublin, spokojnie można obciążyć mostek 4Ohm, i dzięki temu moc wzrośnie

obciążając 8 Ohm mostek to to samo co byś obciążył 4Ohm'ami jeden kanał, wiec nie byloby sensu mostkować.

 

[ Dodano: Nie 08 Cze, 2008 08:20 ]

DJSzmer

Dla przykładu:

Mamy wzmak 2x60W@4R to po zmostkowaniu mamy 1x120W@8R.

 

1x120 ale @4R

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 4R to w teorii miałby 240W - ale to w terorii.... Hyh czego teoria nigdy nie pokrywa się z praktyką et vice versa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...