Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

instalacja zestawu głośników HERTZ


Gość lukasz1983
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lukasz1983

Witam, mam zapytanie, ponieważ nie jestem obeznany w temacie audio a bardzo mi zalezy na kilku poradach.Zakupiłem zestaw głośników HRTZ, w skład którego wchodzą głośniki woofer i tweeter i zwrotnice:

1. Czy jest konieczność podłączania zwrotnic?

2.Czy jest wymagany wzmacniacz jezeli podłącze zwrotnice?w instrukcji opisane jest zeby przed kazdym głosnikiem podpiąć zwrotnice i pozniej jeden wspolny przewod idzie do urzadzenia

3.Jak zlutuje dwa kabelki w jeden np + woofera i tweetera to czy nie bedzie problemów(tak jest wskazane na instrukcji którą dostałem

4. tylko nie wiem czy ma to byc wzmacniacz czy samo radio wystarczy, mam radyjko JVC KD-G 322 4*50W???Bardzo prosze o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4x50W to moc maksymalna w rms masz pewnie z 15-20W. zwrotnica jest po to żeby oddzielić odpowiednie częstotliwości na woofer i na gwizdki. napewno w instrukcji nie masz żeby połączyć woofer z gwizdkami lutując kable. kabel od wzmacniacz powinien iść do zwrotnicy (konkretnie dwa kable) a ze zwrotnicy dwa kable wychodzą na woofer i dwa na gwizdek, jeżeli jest to hertz hsk 165 np to pod radiem nie zagrają i będziesz potrzebował wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukasz1983

zgadza sie to jest HERTZ DSK 165, w instrukcji jest zaznaczone ze przed kazdym głosnikiem podłączyc zwrotnice a nastepnie +zwrotnicy woofera i + tweetera połaczyc w jeden kabel i do wzmacniacza, byc może źle to napisałem, a jaki wzmacniacz najlepiej kupic żeby było ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwrotnicach z którymi ja się spotkałem to jest wejście (+ i -) pod które podłączamy kabelek od radia, z drugiej strony są wyjścia (+ i -) tweeter - wysokotonowy i (+ i -) midbass. Jak połączysz kable bez zwrotnicy to nie będzie 4 Ohm i głośniki dostaną zupełnie inną moc bo końcówka mocy w radiu się "przesteruje" i możesz uszkodzić. Zwrotnica ma też za zadanie podział sygnału. O ile midbass poradzi sobie jeśli dostanie pełny sygnał, najwyźej go nie przetworzy - chociaż lepiej jak dostanie tylko swoje pasmo do przetworzenia, o tyle jak wysokotonowy głośnik dostanie niskie tony to jest duże prawdopodobieństwo uszkodzenia. Nie wiem ile w tym prawdy, ale piszą że Hertz DK ma 80W w RMS, pod radiem to się będzie męczyć, a nie grać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. Nie zawsze trzeba podłączać zwrotnice instalacja może pracować w trybie aktywnym (bez zwrotnic ale to już wyższa szkoła jazdy i nie wszyscy lubią jak aktywne systemy grają) lub ze zwrotnicami w trybie pasywnym. W Twoim przypadku polecam zastosowanie zwrotnic.

 

ad2. Wzmacniacz nie jest wymagany. Zwrotnica dzieli tylko sygnał na pasma odpowiednie dla danych głośników.

 

ad3. Jak zlutujemy kabelki i nie użyjemy zwrotek będzie gorzej grało, nie polecam tego rozwiązania.

 

ad4. Lepsze dobre radio niż chiński wzmacniacz za parę groszy. Do wzmaka trzeba kable zasilające, sygnałowe, długie głośnikowe, a jak kable będą słabe to radziłbym sobie darować wzmacniacz. Te głośniki pod radiem przyzwoicie grają, a jak zagrają zależy od samochodu a raczej od drzwi w których są montowane.

 

Moim zdaniem najpierw należałoby wygłuszyć drzwi nawet zwykłą taśmą dekarską (srebrną np tytana albo soudala) bo wtedy głośniki zagrają o niebo lepiej

no i w ostateczności korzystałbym z kabli głośnikowych oryginalnej instalacji tylko wymieniłbym na coś z miedzi beztlenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Masz identyczny zestaw co ja. Co do zwrotnic - Panowie... w zestawie DSK165 są dwie zwrotnice na kanał (jedna do tweetera druga do midbassu) i dlatego łączy się je równolegle - ot co. Pod tym radiem przy małych i średnich głośnościach gra całkiem dobrze - gorzej pod koniec skali - końcówka radia nie wyrabia. Proponuję co najmniej wzmacniacz CarPower HPB-602 lub jeśli planujesz założenie subwoofera to wzmacniacz HPB-604. Oba mają te same moce na kanał ale ten drugi ma w sumie 4 kanały i można 2 zmostkować właśnie na suba. Oczywiście pierwsze co to trzeba wygłuszyć drzwi - bez tego ten zestaw grał gorzej niż źle. A i dystanse 25mm będą potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukasz1983

ok to ja zdecyduje sie na wzmacniacz, a ten 2 kanałowy wystarczy, a czy te boschmann albo blaupunkt tez beda wystarczające?Nie znam sie na elektronice dlatego wole sie popytac wczesnej przed zakupem, czy jak zakupie ten wzmacniacz to bedzie potrzeba mostkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz wzmacniacz 2-kanałowy pod głośniki w drzwiach to nie potrzeba nic mostkować. Mostkuje się kanały tylko w celu wygenerowania 2x większej mocy - wtedy powstaje nam jeden kanał. to czy wzmaka da się mostkować zależy od jego konstrukcji. Zwykle taki zabieg stosuje się do zasilenia subwoofera.

Co do mail'a:

Standardowo głośniki samochodowe mają impedancję 4ohm. Przy opisie wzmacniacza podawane są jego parametry przy obciążeniu 4 i 2 ohm - zwracaj uwagę przede wszystkim dla obciążenia 4 ohm. Gdy będziesz montował subwoofer zasilany ze wzmacniacza 2-kanałowego zmostkowanego to musisz zwracać uwagę na parametry przy obciążeniu 2 ohm (bo wtedy oba kanały widzą 2+2 ohm).

Głośniki Hertz DSK165 bodajże mają 70W RMS, ale upewnię się jak wrócę do domu - mam jeszcze od nich opakowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego zestawu spokojnie wystarczy wzmacniacz 40-60W RMS, oczywiście w dobrym wydaniu. Czyli wszelkie boschmany , blaupunkty, toxic , peying, mac audio, magnaty sobie daruj (jakoś te carpowery też do mnie nie przemawiają). Poszukaj sprzetu uzywanego oldschoolowego typu, alpine z czarnej serii np modele 3541,3542, sony xm6020, xm10020, xm4045, hifonics, audison, audio art. Dostaniesz coś takiego w sensownych pieniądzach, a ze sprzedażą później też nie będziesz miał problemów.

 

Co do mostkowania. Jeżeli mamy wzmacniacz 2 kanałowy stabilny do 2ohm na kanał to w mostku będzie stabilny do 4 ohm (w większości) i nie powinno się po zmostkowaniu podłączać do niego suba o impedancji 2ohm. Poprzez takie podłączenie możesz uszkodzić wzmaka. Mógłbyś podłączyć suba 2 ohm do zmostkowanych kanałów wzmacniacza gdyby były stabilne do 2 ohm w mostku , a do 1 ohm (lub mniej) w stereo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowałem HERTZ DSK 165 w sunny mojej dziewczyn i co do instalacji zwrotnic to zrób dokładnie tak jak jest napisane w instrukcji a wszystko na pewno będzie ok. bo to są dobre głośniki pod radio dlatego nie potrzebują nie wiadomo jak mocnego wzmaka tak jak kolega wyżej napisał wystarczy 40-60 rms-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to są dobre głośniki pod radio dlatego nie potrzebują nie wiadomo jak mocnego wzmaka tak jak kolega wyżej napisał wystarczy 40-60 rms-u

Helixy zagrają jeszcze pod radiem ale nie Hertze - nie wystarczy im to co daje radio czyli ok. 20W RMS, dlatego wzmak 70W RMS (czyli np rzeczony Carpower) będzie odpowiedni. Z resztą przecież jest zasada, że wzmak powinien mieć nieco więcej mocy niż może przetworzyć głośnik - o ile w przypadku przodu "powinien mieć" to w przypadku suba "musi mieć". Było to opisywane w innym wątku dlaczego i po co się tak robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jeszcze kwestia czy te głośniki z najniższej serii producenta mają te 70W. Wiadomo że producenci koloryzują dane, nie mówie że tak jest w tym przypadku, ale trzeba brać to pod uwagę.

I jeżeli chodzi o moc, wolałbym 25W RMS z używanego Genesisa albo Oriona, niż 70W z nowego Carpowera. I mogę się założyć, że w KAŻDYM aspekcie byłoby lepiej. Nawet jeżeli moc byłaby mniejsza niż głośników.

Nie można oczywiście generalizować, ważna jest też klasa wzmacniacza, poziom zniekształceń przy danej mocy RMS, a także współczynnik tłumienia, a nie tylko moc.

Notabene ja mam 2x250 RMS na przód do głośników 110W mocy nominalnej ;) ale to tak przy okazji.

 

Zrobisz jak uważasz, ja tylko radzę, a w car audio siedzę dłużej niż na tym forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jeszcze kwestia czy te głośniki z najniższej serii producenta mają te 70W. Wiadomo że producenci koloryzują dane, nie mówie że tak jest w tym przypadku, ale trzeba brać to pod uwagę.

Owszem, ale raczej Hertzowi wierzyć można.

 

I jeżeli chodzi o moc, wolałbym 25W RMS z używanego Genesisa albo Oriona, niż 70W z nowego Carpowera. I mogę się założyć, że w KAŻDYM aspekcie byłoby lepiej. Nawet jeżeli moc byłaby mniejsza niż głośników.

Skoro HPB-602 w mostku (teoretycznie ok. 220W RMS) radzi sobie z mocożernym 30-300-4AP (który lubi moce dochodzące do 400W RMS) to bez mostka 70W RMS z siebie wyda spokojnie, bez mulenia i przesterów. Są oczywiście inne lepsze firmy produkujące lepsze wzmacniacze, ale autor nie określił jaki ma na to budżet i wyszedłem z założenia, że chce kupić tanio coś co zagra w miarę dobrze za niską cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem Carpower spokojnie wystarczy do DSK 165 bo już naprawde fajnie zagrają a przecież lukasz1983 nie będzie jeździł na konkursy car audio (nie zapomnij o wygłuszeniu drzwi) !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukasz1983

Dzieki wielkie chłopaki, zdecydowanie zakupie wzmacniacz Carpowertak jak radzi Theant, nie mam tak duzo kasy i potrzeby na droższy wzmacniacz, wygłusze drzwi i podłącze wtedy głosniki ale to jak bedzie cieplej bo w taką pogode lipa :), zastanawiam sie nad wymianą kabli ale głosniki mają juz firmowe kable prawdopodobnie 1-1,5 mm takze nie bede rozwalał zwrotnic zeby zmienic okablowanie, najwyzej od wzmaka przeprowadze do radi grubszy kabel?Jeszcze raz wielkie dzieki odezwe sie jak juz założe wszystko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz1983 muszę Cię zmartwić ale kable do głośników to przydało by się wymienić na 2x2,5mm . Ja wiem że nie będziesz jeździł na imprezy CA ale co do kabli to jest na prawdę ważny czynnik który wpływa na dźwięk, Cieniutkie kabelki nie przeniosą dobrze dźwięku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - o tym zapomniałem napisać - wymiana kabli obowiązkowo. Oryginalne mają chyba 0,75mm2 jak nie 0,5mm2. Szkoda że zwrotka od midbasu ma trochę cienkie kable, ale za to są (chyba) srebrzone i krótkie co nie powinno mieć dużego wpływu na straty. dobrze by było również obciąć konektorki przy zwrotnicach i kabelki bezpośrednio przylutować do styków głośnika. Niby są w osłonkach silikonowych ale jakoś im nie wierzę - chodzi tu o śniedzenie styków pod wpływem wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie masz kasy ani potrzeby na lepszy wzmacniacz to po co wogole go montowac, podlacz sobie narazie pod radio, te glosniki spokojnie zagraja pod radiem i dopiero jak efekt bedzie niezadowalajacy to kup wzmacniacz.

Montowalem pare tych zestawow, spokojnie podlacz kazda zwrotnice, zebys nie pomylil nigdzie + z - .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość lukasz1983

Witam ponownie, nareszcie skompletowałem swoj zestaw audio, zakupiłem wzmacniacz Carpower HPB 604 700W, a do tego zestaw kabli dietz tylko że 10 mm, ale jak czytałem to kable nie powinny byc cieńsze niż 0,8 mm, do głośników użyłem kabli 2*2,5 mm, jeszcze nie podłączyłem wzmacniacza bo nie wiem jakiej grubości dac ten kabel sterujący, czy to bez znaczenia?? Drzwi oczywiście tez wygłuszone, wrzuciłbym fotki ale nie wiem jak hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz1983 no to fajnie się zapowiada po zamontowaniu. A co do kabla sterującego to masz na myśli włącznik wzmaka ? ja mam puszczony kabel głośnikowy 2x2,5mm na końcu jest włącznik kołyskowy, jeden (podwójny) kabel odchodzi mi od wzmacniacza aby ta linia nigdzie nie wprowadzała mi zakłóceń. Obyś tylko nie podłączał (niby) żyły sterującej przy czinczach do kabelka od anteny automatycznej radia. Jedna wada takiego sposobu to że można zapomnieć wyłączyć wzmaka. A z fotkami to to ja już trochę czasu jestem na tym forum i do tej pory też nie potrafię wrzucić foto :029:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...