Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Prędkość auta na liczniku czy nawigacji?


Gość lechu1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z odczytu nawigacji prędkość nasza jest mniejsza i to grubo .Jeśli przy 80 na liczniku nav wskazuje 75 to pal licho .Ale przy 130 nav daje 118 to jest problem.Przy 160- nav daje 140 to przesada.Opony są średnio napełnione 2.3 bo to gra role.I co?

Edytowane przez lechu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy homologacyjne dla producentów samochodów wymagają żeby wskazania prędkościomierzy w samochodach nie wskazywały mniej niż rzeczywista prędkość samochodu. Stąd mechaniczne prędkościomierze zawyżają prędkość od 8% do nawet 15% procent. U każdego producenta inaczej. Nie bez znaczenia jest również rozmiar felg i opon. Prędkościomierze utrzymują wskazane błędy pomiarowe tylko dla rozmiarów zalecanych przez producenta. Jeśli założymy inne, zmierzona prędkości jest dodatkowo obciążona błędem. To są przyczyny różnicy w pomiarze. GPS póki, co jest jedną z dokładniejszych metod wyznaczania prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozbieżności prędkościomierza w QQ moim zdaniem są kategorycznie za duże jak na auto nowe,które w większości wypadków jeżdżą na fabrycznych oponach...

 

ciekawe czy poza błędnymi wskazaniami prędkości licznik dobrze pokazuje dystans jaki auto przemierza-bo to oznacza że QQ spala więcej niż wychodzi z obliczeń -co w porównaniu z innymi autami daje fałszywe poczucie ekonomiczności ???

 

dla porównania w mojej vectrze C przy 100km/h GPS wskazuje 100km/h natomiast przy 200km/h GPS pokazuje 198km/h czyli rozbieżność mniejsza niż 1%

w dodatku każde 100m które auto pokonuje w realu = 100m drogi....

 

szykuję się do zmiany autka na QQ ale w tym momencie dotarło do mnie że parametry spalania i przyspieszenia nie będą realne przy takich błędach

co oznacza że QQ do 100km/h może przyspieszać wolniej o ponad 1s i spalać więcej w praktyce nawet o 10-15% niż wychodzi z samych obliczeń komputera

(jeżeli komputer odczytuje prędkość i dystans zawyżając o 10% to spalanie będzie o 10% większe niż w praktyce)

 

czy we wszystkich modelach QQ są duże błędy w wskazaniach prędkości?

czy ktoś sprawdzał czy faktycznie QQ pokazując 100km dystansu przemierzył 100km drogi według GPS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szykuję się do zmiany autka na QQ ale w tym momencie dotarło do mnie że parametry spalania i przyspieszenia nie będą realne przy takich błędach

[/b]

 

Wszystkie liczniki zawyżają, niezależnie od marki, było już o tym na forum wczesniej. Jeśli chodzi o spalanie to nie wiem na 100% jak w QQ ale w moim drugim samochodzie jak padł czujnik prędkosci to licznik kilometrów dalej działał więc najprawdopodobniej jest to osobno mierzone. Jeśli byłoby to tak samo mierzone to wystarczyłoby odpiąć kabelek od czujnika i samochód po 10 latach miałby przebieg 100 km :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spokojnie przyjąć że QQ zawyża prędkość o ok 10% .Jeśli ktoś ma inne dane to ......

 

to by się teraz zgadzało czemu na filmiku youtube QQ z silnikiem 1,6 rozwija prędkość 200km/h - bo fabryczne 175km/h x 15% (zawyżania)=201km/h !!

 

moim zdaniem w ASO powinni wy kalibrować te prędkościomierze-przecież wszystko pracuje na CAN i można zmieniać programy,współczynniki przeliczania itp.

wiem że np w oplu ASO zmienia program jeżeli ktoś zamiast 17" zakłada alu 19" z średnim profilem (45),wtedy prędkościomierz zaniżał by o 5% z powodu dużych kół-a ustawiają że błędy nie przekraczają 1%....

 

a wracając do tematów starych aut poprzednio miałem Vectre z 96r i tam prędkościomierz zawyżał max o 4km/h przy 175km/h wskazywanych na liczniku (2%)

BMW 735 z 90r mojego brata zawyża o 5km/h przy 160 na liczniku...

 

powraca temat osiągów QQ,czy przyspieszenia które podaje producent są do 100km/h według licznika QQ?

bo wtedy oznaczało by to że na liczniku jest 100km/h a w praktyce 91km/h przeliczając według tej definicji 10% odchyłki.

 

lechu1 podawał że przy 160km/h GPS pokazuje 143km/h co daje ok 12% odchyłki według kalkulatora...hmy

Edytowane przez GT-3000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

nie mam QQ ale się zastawiam :)

w moim samochodzie Mitsu L200 licznik też zawyża prędkość, na autobahnie nie raz zamknąłem licznik (200km/h) a instrukcja podaje, że jego prędkość max to 187km/h

rozbieżność z GPS około 7%

jeździłem Hondą, Toyotą, Renault (samochody po 2005) i było podobnie, GPS z licznikiem się nie zgadzał

więc to chyba przywara wielu współczesnych samochodów

Edytowane przez Matins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janusz-pawlak

nie mam QQ ale się zastawiam :)

w moim samochodzie Mitsu L200 licznik też zawyża prędkość, na autobahnie nie raz zamknąłem licznik (200km/h) a instrukcja podaje, że jego prędkość max to 187km/h

rozbieżność z GPS około 7%

jeździłem Hondą, Toyotą, Renault (samochody po 2005) i było podobnie, GPS z licznikiem się nie zgadzał

więc to chyba przywara wielu współczesnych samochodów

 

To raczej nie przywara a zasada przyjęta przez wszystkich producentów.

Bo prędkość "wyliczana" jest z obrotów a użytkownik może rózne koła założyć/dopompować

a z przepisów wynika że nie może pokazywać licznik mniej niż jest rzeczywiście.

 

Ja przyjąłem zasadę, że jadę +10 km/h na liczniku więcej niż aktualne ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdziłem prędkość z nawigacją. Mam do wyboru dwie BECKER i AutoMapa. Jak czytalem w/w posty to się przestraszyłem że licznik podaje więcej procentowo, to by oznaczało że przy większej prędkości bardzo "oszukuje". Jednak tak nie jest , sprawdzone przy różnych prędkościach na dwoch nawigacjach i przy włączonym tempomacie bo nawigacja pokazuje z pewnym opóżnieniem. Licznik pokazuje o 5 km więcej, także nie jest tak żle. Nie wiem jeszcze czy licznik odległość nabija poprawnie bo to by oznaczało większe zużycie paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem test. Acenta 1,6 Auto nowe, zbliża się do 1 tyś. km. Koła 17, ciśnienia w oponach nie sprawdzałem ale myślę, że z salonu wypuścili mnie z odpowiednim ciśnieniem. Nawigacja MapaMap

1.Na liczniku 60km/h - nawigacja 56km/h

2.Na liczniku 80km/h - nawigacja 76km/h

3.Na liczniku 100km/h - nawigacja 95km/h

Większych prędkości nie testowałem bo jazda w mieście.

Przy prędkościach 80 i 100 włączyłem tempomat. Jazda była na dłuższym odcinku ze stałą prędkością.

Dodatkowo sprawdziłem działanie przyśpieszania przy jeździe na tempomacie. Jeden skok przełącznika to rzeczywiście przyrost prędkości o ok.1,5km/h

Edytowane przez Kasjer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem nawigacje i oczywiście to nie wpływa na odczyty.

Podtrzymuję tezę że wskazania licznika są o 10% większe.

Napełnienie opon w tym modelu -patrz słupek -to spora różnica od-do ,a więc i średnica koła i obwód.

Producent bierze max przy max średnicy gdyby nie ugięcie opony to może....

Ja pompuje średnio i owo 10% jest i nikt nie powie że czarne jest czarne a białe niebieskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwsza przejażdżka poza miasto, na trasie W-wa - Wyszków na liczniku było 120 (tempomat), na nawigacji z AM 112. Stabilnie. Błąd ok.7%. Opony zimowe na felgach 16-kach, ciśnienie takie jak napompowali w salonie (wóz odebrany 2 dni wcześniej). Na wiosnę sprawdzę to samo na 17-kach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza przejażdżka poza miasto, na trasie W-wa - Wyszków na liczniku było 120 (tempomat), na nawigacji z AM 112. Stabilnie. Błąd ok.7%. Opony zimowe na felgach 16-kach, ciśnienie takie jak napompowali w salonie (wóz odebrany 2 dni wcześniej). Na wiosnę sprawdzę to samo na 17-kach.

 

na nawigacji zawsze jest ok 7-10% mniej. jest to normalne i jest to prędkość poprawna. liczniki auta zawsze są zawyżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na nawigacji zawsze jest ok 7-10% mniej. jest to normalne i jest to prędkość poprawna. liczniki auta zawsze są zawyżone.

Wiem :-) Napisałem informacyjnie, jak to jest w moim przypadku. W naszym poprzednim Golfie przekłamanie licznika było stałe: +5km/h bez względu na przędkość (oczywiście powyżej pewnej granicy, w tym przypadku powyżej ok.50km/h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się z takim podejściem producentów nie zgadzam, chcę wiedzieć z jaką prędkością jadę bez pomocy nawigacji. Po to jest licznik. We wcześniejszym poście pisałem o różnicy 5 km, ale na oponach letnich 17 cali. Zamontowałem zimowe 16 cali w wymiarze ktory podaje producent auta i teraz licznik zaniża o 10 km. Opona jest niższa od letniej o 20 mm. Pewnie dochodzi jeszcze większe ugięcie opony bo bardziej miękka guma od letniej. Przejechana odległość też się nie zgadza wg nawigacji.Co za tym idzie prawdziwe zużycie paliwa jest jeszcze większe! Także jestem bardzo rozczarowany japońską "dokładnością". Można to zmienić kupując większe opony ale ja tego co dzisiaj nie wiedziałem także podpowiadam innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janusz-pawlak

Ja się z takim podejściem producentów nie zgadzam, chcę wiedzieć z jaką prędkością jadę bez pomocy nawigacji. Po to jest licznik. We wcześniejszym poście pisałem o różnicy 5 km, ale na oponach letnich 17 cali. Zamontowałem zimowe 16 cali w wymiarze ktory podaje producent auta i teraz licznik zaniża o 10 km. Opona jest niższa od letniej o 20 mm. Pewnie dochodzi jeszcze większe ugięcie opony bo bardziej miękka guma od letniej. Przejechana odległość też się nie zgadza wg nawigacji.Co za tym idzie prawdziwe zużycie paliwa jest jeszcze większe! Także jestem bardzo rozczarowany japońską "dokładnością". Można to zmienić kupując większe opony ale ja tego co dzisiaj nie wiedziałem także podpowiadam innym.

 

Uff, raz jeszcze !

 

1. Jest przepis że prędkościomierz

nie może wskazywać mniejszą prędkość niż rzeczywista.

 

2. Ponieważ prędkość "jest wyliczana" z obrotów osi koła, to prędkościomierz

jest tak wyskalowany,że gdyby założyć koła o najwiekszej z możliwych do założenia średnic

to i tak będzie spełniony warunek punktu 1.

 

3. Ponieważ zakładamy różne koła, mamy różne ciśnienia w oponach,

mamy więc rózne wskazania.

 

4. Dokładność dzisiejszych prędkościomierzy pozwala na bardzo dokładny

pomiar, to tylko kwestia wyskalowania, ale patrz pkt 1, 2, 3

 

5. Przepis dotyczy wszystkich producentów i wszyscy się stosują. Najdokładnie

wyskalowany jest prędkościomierz w autach w których fizycznie można założyć tylko

koła o jednej średnicy. QQ do tej klasy nie należy.

 

6. Aby dokładnie wiedzieć z jaką prędkością jedziesz musisz użyć stopera i słupków

kilometrowych. Dokładność GPSów cywilnych jest też ograniczona, używany jest algorytm

aproksymacji itp, ale ponieważ nie jest zależna od przepisów i średnic kół nie ma "błędu

systematycznego"

 

jp

Edytowane przez janusz-pawlak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal się nie zgadzam z zapobiegliwością nissana. Po co zaniżanie licznika aż o 10 procent?

Opona o wymiarze 215/75/16 podnosi prędkość o 5%. Także jeszcze jest zapas 5% Myślę że byłby problem większą założyć. Pozatym za montaż opon o złym wymiarze nie odpowiada producent auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal się nie zgadzam z zapobiegliwością nissana. Po co zaniżanie licznika aż o 10 procent?

Opona o wymiarze 215/75/16 podnosi prędkość o 5%. Także jeszcze jest zapas 5% Myślę że byłby problem większą założyć. Pozatym za montaż opon o złym wymiarze nie odpowiada producent auta.

 

Ale jesteś uparty :) - reklamacja ??

 

Tak jak JP napisał - związek z Nissanem tu żaden - miałem tak w Oplu, Mitsubishi mam tak w Fiacie i Nissanie (zwykle licznik pokazywał więcej o ok 10km niż GPS) - czy naprawdę warto się tak pieklić ;)

 

zwróć uwagę jaką krzywdę mogłby zrobić Ci Nissan gdyby było tak jak napisałeś - "Po co zaniżanie licznika aż o 10 procent" - całe szczeście licznik zawyża Twoja predkość a orientacyjna wiedza "o ile" (zmierzone za pomoca gps, "slupkow" czy jeszcze inaczej) pozwala Ci oszacować wartość jaka pokaże się na wyświetlaczu u pana z suszarką lub na zdjeciu wykonanym aparatem wolno stojącym ;)

 

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal się nie zgadzam z zapobiegliwością nissana. Po co zaniżanie licznika aż o 10 procent?

Opona o wymiarze 215/75/16 podnosi prędkość o 5%. Także jeszcze jest zapas 5% Myślę że byłby problem większą założyć. Pozatym za montaż opon o złym wymiarze nie odpowiada producent auta.

 

Ciekawe na jakiej podstawie przyjąłeś, że odczyt prędkości z gps-a jest poprawny. Dokładność ogólnodostępnych gps-ów wynosi kilka metrów, co przy pomiarze prędkości (szczególnie dużej) wypacza wynik, więc nadal nie wiesz, jaka jest Twoja prawdziwa prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe na jakiej podstawie przyjąłeś, że odczyt prędkości z gps-a jest poprawny. Dokładność ogólnodostępnych gps-ów wynosi kilka metrów, co przy pomiarze prędkości (szczególnie dużej) wypacza wynik, więc nadal nie wiesz, jaka jest Twoja prawdziwa prędkość.

Nie robiłem tak, ale zawsze można sprawdzić prędkość średnią na jakimś dłuższym kawałku. Przy jeździe z włączonym tempomatem na jakieś 2-pasmówce przy małym ruchu powinno to być miarodajne, nawet pomimo błędu w odczycie pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...