Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Montaż kamery cofania w NISSAN QASHQAI


adamus-222
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcąc mnożyć wątków podepnę się tu z pytaniem.

 

Przymierzam się do zmiany radia, a co za tym idzie do montażu kamery cofania. Znalazłem oryginalną używaną kamerę i dedykowaną. Z tego co widzę dedykowana jest montowana w miejsce lampki podświetlającej tablicę rejestracyjną i ma dodatkowe, ledowe podświetlenie. Ori kamera nie ma podświetlenia, czyli nie może być montowana w otworze od lampki. Czy do tej kamery jest jeszcze potrzebana obudowa z podświetleniem ? Może ktoś ma fotkę z zamontowaną oryginalnie kamerą cofania ?

 

Fotki obu kamerek.

 

 

oryginalna jest montowana nie w miejscu lamp podświetlających tablice a obok, co do tej kamerki - zaminnika - którą proponujesz to mam ją zamontowaną od roku, sprawdza się ok, ale padło mi to ledowe podświetlenie tablicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Czyli, najbardziej rozsądne rozwiązanie to kamerka dedykowana. Chcąc zamontować oryginalną kamerkę trzeba chyba kupić całą listwę z lamkami oświetlenia tablicy rejestracyjnej i z otworem na kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Czyli, najbardziej rozsądne rozwiązanie to kamerka dedykowana. Chcąc zamontować oryginalną kamerkę trzeba chyba kupić całą listwę z lamkami oświetlenia tablicy rejestracyjnej i z otworem na kamerę.

 

no jest jeszcze cena - cena oryginalnego zestawu do x-traila z monitorem w lusterku to kwota około 2800 PLN więc szaleństwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

a powiedzcie mi czy jesli auto jest na gwarancji to czy taka kamere moge sobie sam zalozyc czy nie? i jesli nie to czy serwis zajmuje sie takimi rzeczami , bo to roznie bywa:)........a co do kamery cofania to mam w passacie b6 i powiem tylko ze jest to rewelacyjna sprawa bardziej lubie cofac patrzac na kamee niz sluchajac czujnikow parkowania.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie sam założyłem kamerkę i wymieniłem radio jak byłem na serwisie bo mi się przednia szyba w drzwiach nie chciała podnosić to nawet nie patrzyli na radio tylko się szybą zajęli. Serwisu nie interesuje co tam robiłeś w samochodzie dopóki się nie zepsuje cześć związana z ta przeróbką, więc pewnie jak bym pojechał do serwisu że mi się instalacja radiowa zepsuła to by się może zainteresowali innym radiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ludzi pracujących w serwisie. Jeżeli się nie mylę to radio jest sterowane przez magistralę CAN a jak tam coś padnie to koszt naprawy może być duży. Wolałbym wydać kilka złotych więcej i spać spokojnie bo nie zawsze możesz miec możliwość serwisowania samochodu w swoim ASO. Lepiej mieć fakturę z ASO za montaż ;)

Edytowane przez Michalmiko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no juz wlasnje rozmawialem z elektrykiem z serwisu w Warszawie i za montaz ( sam montaz ) kamery i radia powiedzial mi 400 zl.......wiec kysle ze nie jest to potezna kwota a wiem ze w razie co mam podkladke ze robione w serwisie.......musze tylko zalatwic interfejs zeby sterowanie z kierownicy dzialalo jak wymienie radio na Kenwooda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w najbliższym czasie przymierzam się do zamontowania kamery cofania. Mam trochę głupie pytanie odnośnie plastiku na klapie bagażnika. Składa się on z dwóch części. Ten większy wiem jak ściągnąć, bo on jest zwyczajnie na śrubce i kołkach, ale jak ściągnąć ten mniejszy (u góry klapy po jej zamknięciu)? Nie chcę go uszkodzić, bo wydaje się delikatny a w drugim samochodzie kiedyś taki element uszkodziłem stąd moja obawa. Czy on też jest na kołkach i po prostu próbować ją oderwać, czy ciągnąć w którąś stronę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję manix, ale jak się okazało nie było potrzeby ściągania górnego plastiku (kabel idzie pomiędzy dwoma blachami w takim jakby tunelu do tej gumowej przelotki), który i tak łatwo schodzi bo jest na zatrzaskach.

Kamerka już zamontowana, teraz tylko czekam na radio jak przyjdzie z naprawy (o ile uda się naprawić).

e31d6f296fd41feb.jpg

 

4a0f29852af99cf9.jpg

 

fb065fcafdfe5ff9.jpg

 

Teraz tylko czas umyć auto ;)

Edytowane przez Michalmiko
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi ciezka sprawa jest z tym montazem kamery czy da sue rade samemu?

Edytowane przez jabber1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz podstawowe pojęcie o elektryce, i czasami coś robisz przy samochodzie to jak najbardziej, choć ja w początkowej fazie pomyślałem, że mogłem dać auto do znajomego, który w tym siedzi, ale nie było tak źle. Żałuję, że nie zrobiłem fotek podczas montażu, bo były by teraz pomocne.

Postaram się opisać mniej więcej po kolei:

1. Demontujemy "tapicerkę" tylnej klapy (jest tylko jedna śrubka w rączce, reszta jest na kołkach więc energicznymi pociągnięciami staramy się ją oderwać). - Nie ma potrzeby demontażu górnego plastiku (tego wokół szyby).

2. Gdy już mamy zdemontowaną osłonę, odkręcamy 5 nakrętek kluczem 10 klamki bagażnika.

3. Wyciągamy lampkę, wkładamy tą z kamerą i przeciągamy przewody przez uszczelkę bagażnika - trzeba ją zdemontować do środka. Ja po wielu nieudanych próbach przepchnięcia złaczy w końcu ją rozciąłem i później zaizolowałem.

4. Podłączamy + i - do przewodów od żarówki podświetlenia rejestracji. Należy pamiętać, aby dobrze zalutować i zaizolować przewody, bo tam zbiera się kurz i woda (!) Zaklejamy również taśmą starą oprawkę żarówki (oczywiście wyciągamy z niej żarówkę (!)

5. Skręcamy spowrotem klamkę (należy dobrze ułożyć przewody, żeby nie podeszły tam gdzie nie powinny, bo będzie nam odstawać listwa.

=Ja przeciągałem jeszcze + od żarówki cofania, bo nie jestem pewien, czy moje radio nie potrzebuje sygnału po włączeniu cofania, aby kamera się automatycznie przełączyła, ale o tym za chwilę=

6. Wyciągamy gumową przelotkę przy zawiasach klapy (ja zrobiłem to z prawej strony).

7. Teraz potrzebujemy pilota do przeciągania przewodów, albo drut długości najlepiej około 1m. wkładamy go wzdłuż prawej krawędzi szyby i przeciągamy w kierunku otworu, gdzie wychodzi kabel od wspomnianej przelotki. Teraz przypinamy do niego kabel video oraz kabel, którym poprowadzimy + od światła cofania.

8. Przeciągamy kabel plusowy oraz video przez gumową przelotkę. Tu uwaga: o ile kabel + przejdzie bez problemu, to video nie za bardzo. Próbowałem, nie da się przeciągnąć go razem z wtyczką. Należy ją odciąć na około 15cm od złączki, aby późnej ją połączyć. I tak to trzeba zrobić, bo kabla dołączonego do kamerki i tak nie starczy (brakuje około 1m -1,5m).

9. Demontujemy półkę bagażnika oraz odciągamy boczek tak do połowy długości (ten co jest okienko od bagażnika).

10. Przeciągamy kable tak samo jak idzie ten fabryczny, czyli przez taki otwór, a drugą ręką "odbieramy" kabel z drugiej strony za boczkiem ;)

11. Kable układamy pod plastikami, a następnie pod progami. Demontujemy schowek pasażera, i przyłączamy przewody do radia.

12. łączymy + i - zasilania kamerki od żarówki cofania, oraz + , który przeciągaliśmy razem z kablem video do radia.

13. Składamy wszystko do kupy :)

Mam nadzieję, że w miarę przystępnie to opisałem. Jak coś to pytajcie, postaram się pomóc ;)

Edytowane przez Michalmiko
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki bardzo za instrukcje z pewnisxia bedzie bardzo pomocna:).....zajme sientym w przyszlym tygodniu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry opis instalacji kamerki, tylko w punkcie 8 kabel wideo z wtyczką da się przeciągnąć przez gumową osłonę,trzeba przeciągnąć go drutem , mi się udało. Zamiast ciąć i sztukować kabel dołączony do kamerki lepiej kupić drugi kabel 1,5 m za parę zł i podłączyć go do tego dłuższego i robisz przedłużenie. Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie skończyło się to na urwaniu kabla (na szczęście wtyczka ocalała). Może latem, gdy jest cieplej na zewnątrz łatwiej go przeciągnąć.

Tu bym się spierał. Lepiej zlutować niż łączyć cinche wtykami, które lubią śniedzieć (obraz będzie skakał, przerywał itp.), lub po prostu mogą odpiąć się podczas jazdy po nierównościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

witam

 

a jak podłączyłes te sterowanie z kierownicy ??? ja mam radio

tez z chin i tam sa 3 kable do sterowania ale nie wiem gdzie je powpinac w które kostki i na jakich pozycjach

moze wkleje tył starego orginalnego radia zeby było wiadomo gdzie to powpinac

 

post-65693-0-85311200-1365256066_thumb.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
Niestety, ale chyba nie za bardzo pomogę w tej kwestii, gdyż do radia dostałem tak jakby przejściówkę do Nissana. Od radia wychodził jak dobrze pamiętam zwój przewodów do jednej wtyczki oraz antenowy (spięte razem opaską). Od tej wtyczki był rozgałęźnik na D oraz B lub C - tu mam problem bo nie pamiętam. A to antena. Ja miałem tzw. plug and play B)
D to raczej będzie zasilanie, głośniki itp. B i C to będzie sterowanie z kierownicy albo mikrofon od bluetooth ale które jest które to nie wiem, niestety.
Jakie masz radio? Wrzuć fotkę :) Na pewno nie dostałeś przejściówki? Zamawiałeś dedykowane do QQ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie radio nie jest do dedykowane do QQ

A to antena D to zasilanie i głosniki no i teraz czy B czy C i jakie piny ? Masakra chyba bede musiał podpiąc stare radio i zobaczyc kiedy strace sterowanie z kierownicy jak wyciągne B czy moze C .

Radio to chinczyk z GPS ,kamerka cofania DVD  ale ma przypisywanie przycisków od sterowania -tylko zeby sie wpiąc do instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz na allegro "przejściówka Nissan", może znajdziesz odpowiednie przelotki i bez kombinowania podłączysz radio :) Antenowe też są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem antenowa juz kupiłem ale  czytałem gdzies ze jesli radio ma funkcje przypisania odpowiednich klawiszy od sterowania z kierownicy to mozna je połączyc bez przejsciówki.

taka przejsciówka to wydatek 200 zł wiec moze lepiej kombinowac.

miałem nadzieje ze ktos sie odezwie z poradą z tych osób co juz cos takiego robili. Niestety bede próbował sam jak nie dam rady to zostanie mi przejsciówka 

Pozdrawiam i dziekuje



 

jestem juz po wstepnym sprawdzeniu

 

podłączylem stare radio i co sie okazało ze i sterowanie z kierownicy i  bluetooth ida wejsciem D . jestem zaskoczony bo logika podpowiadała ze powinno isc B i C .Ciekawe od czego sa te wejscia B i C skoro nie od sterowania z kierownicy ani od  bluetooth ?

 

ide bawic sie dalej i zlokalizowac gdzie sa kabelki od sterowania

a i znalazłem jeszcze opis tych pinów moze ktos sie zna co oznaczaja te symbole :)

 

 

 

01- AMP-ON
02- FRONT LEFT(+):::WHITE
03- FRONT LEFT(-):::GRAY
04- REAR LEFT(+):::LIGHT GREEN
05- REAR LEFT(-):::WHITE
06- REM-A:::WHITE
07- ACC(IGNITION):::BLUE
08- ILL(-)(DIMMER):::GRAY
09- ILL(+)(PARKING):::VIOLET
10- N.C.
11- FRONT RIGHT(+):::GREEN
12- FRONT RIGHT(-):::RED
13- REAR RIGHT(+):::BROWN
14- REAR RIGHT(-):::YELLOW
15- REM-GND:::PINK
16- REM-B:::LIGHT GREEN
17- |MMOB|
18- SPEED SENSE:::YELLOW
19- RADIO 12V:::BROWN
20- RADIO GND

 

 

kostka w pliku

post-65693-0-06100500-1365433501_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200zł? :blink:
Ja znalazłem na allegro za 7zł :) Tylko nie wiem jakie masz złącze w nowym radiu? ISO? http://allegro.pl/przejsciowka-iso-nissan-do-2000-adaptor-zlacze-i3100683559.html

http://allegro.pl/przejsciowka-iso-nissan-od-2004-zlacze-adaptor-i3100683642.html

U mnie podłączało się wtyk z bodajże trzema przewodami do B lub C i byłem pewny, że to sterowanie z kierownicy, bo jak nie to, to co to by było? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iso za 10 zł to ja mam, chodzi mi o taki specjalny adapter do sterowania z kierownicy

 

ale mniejsza o to

ZNALAZŁEM i te piny i wszystko działa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

GND od radia idzie do pinu nr 15 pozostałe dwa kabelki od radia od sterowania to nr 6 i nr 16 raczej nie ma znaczenia jaki gdzie

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję :) Myślę, że na pewno komuś przyda się jeszcze taka informacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mysle ze ta informacja przyda sie wielu posiadaczą QQ

 

mam fajne radyjko z chin  i nie potrzebuje adaptera za 200 zł do sterowania wystarczy troszke sie pomeczyc.

 

Teraz bedzie dzieki tej informacji duzo łatwiej i szybciej

 

pozdrawiam zakopane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...