Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Opony zimowe


piotr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

820 zł za stalówki :o dobry żart, nie lepiej było kupić używane alu?

nie lepiej - zamierzam jeździć na nich nieco po wertepach, więc potrzebuję mocnych felg, które w razie problemów dadzą się łatwo naprawić (pogięte alumy naprawiają się trudniej) :rofl: :rofl:

alumy (całkiem ładne) auto ma mieć w standardzie

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wierzyć temu co piszą - podwozie, zawieszenie i napędy xtrailowo-qashqaiowo-muranowe :rofl: ( wielowahaczowe zawieszenie tylne Xtrail, układ przeniesienia napędu -Qashqai,tylny most z mechanizmem różnicowym - Murano, silnik 1,6 16V Pb - Laguna I,skrzynia biegów"6" - któryś z nissanów, wreszcie płyta podłogowa Logan MCV - ale jak sądzę,to też jakiś francuski pomysł -być może też z Laguny) - innymi słowy mix-electronics :rolleyes2:

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz dokładnie,co napisałem wyżej -tylny most z mechanizmem różnicowym jest z cięższego o 500 kg Murano (czyli dali spory zapas wytrzymałości :whistle: )- tak wyczytałem, potwierdził też człowiek z salonu - z Xtraila są tylne wielowahacze. Ważne jest,że użyto sprawdzonych, solidnych i niezawodnych podzespołów,więc producent nie będzie testował ich na kliencie :rolleyes2: Praktycznie jedyną niewiadomą jest jakość samej paki. Jak długo wytrzyma, kiedy zacznie rdzewieć i kiedy się rozpadnie? :devil:

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

dla zwolenników rodzimego przemysłu oponiarskiego dobra wiadomość - pojawiła się w sprzedaży nowa Dębica Frigo HP . Uważam,że w Note sprawdzi się doskonale - cyt. Nowy produkt z oferty polskiej marki Dębica to opona o kierunkowym wzorze bieżnika, przeznaczona do samochodów osobowych. Cechą charakterystyczną tego modelu jest płaski kontur bieżnika, który zapewnia jej duże przebiegi i równomierne zużywanie się bieżnika. Także ten model opony może pochwalić się większą liczbą krawędzi, która gwarantuje jej bardzo dobrą przyczepność na zimowej nawierzchni. Ten model opony również został zbudowany z mieszanki gumowej opartej na krzemionce, która powoduje dobre prowadzenie na każdym rodzaju zimowej nawierzchni. Kierunkowa budowa bieżnika doskonale odprowadza wodę, natomiast szerokie rowki obwodowe dodatkowo odpychają jeszcze błoto pośniegowe. Poziom hałasu zewnętrznego opony to 68 dB

http://beta.oponeo.p...debica-frigo-hp

post-20266-0-21000200-1348577255_thumb.jpg

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szarpałbym jak komornik meblościankę, szpak czereśnie i reksio szynkę!

Edytowane przez was79
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie potrzebne kombinacje,po to tylko żeby mieć nowość na felgach?

A jak się okaże że są gorsze od poprzedniczek?

Dzisiaj zauważyłem pewną ciekwostkę wędrując po molochu.W ub.roku zimówki tego samego rozmiaru i tej samej marki były tańsze o ponad 30 zł,ciekawe prawda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie - w ubiegłym roku kupowałem zimowe uniroyale ms 66 po 415 PLN szt. Teraz można je kupić poniżej 400 zł. Zależy, kiedy kupujemy - im bliżej zimy, tym drożej. Z letnimi jest podobnie, tylko odwrotnie, jeśli chodzi o porę roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

si

ja zimówki kupowałem rok temu 21 października

zamówienie złożyłem o 10 rano i płaciłem 301 PLN za sztukę Continental ContiWinterContact TS830 185/65R15 88 T

a wieczorem kosztowały już 19 zł więcej (kurde, czyżby aż tak bardzo wzrost cen zależy był od popytu?)

 

a teraz ContiWinterContact TS850 185/65 R15 88 T kosztuje 266 złotych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie oto pytanko odnośnie opon.

Obecnie w swoim Note mam opony letnie 185/55 R16 ale na zimę chcę kupić opony na felgi 15 calowe.

Dar1962 parę postów wyżej proponował oponę Dębica Frigo HP i ja bym się do tej propozycji przychylił

ale te opony są produkowane w rozmiarze 195/65 R15 :thumbsdown: .

 

I tu pada moje pytanie: czy te opony nie będą nigdzie ocierały?

Może ktoś miał założone opony o szerokości 195 i coś doradzi?

Różnica w sumie niewielka - 5mm szersze po każdej stronie a wysokość będzie identyczna do mojego obecnego zestawu.

"Na macanego" ,to jest tam jeszcze troszeczkę miejsca i powinno być dobrze! No ale wiadomo jak to jest z tym macaniem... :dribble:

 

Wejdą? Nie wejdą? Będzie dobrze? Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

195/65/16 nie jest zaminnikiem 185/55/16 bo różnica średnic wynosi 3,88%, a przyjmuje się dopuszczalne 1,5%

z 15 zamiennikiem jest np:

195/60R15 - 0,8%

175/65R15 - 0,2%

205/55R15 - 0,6%

185/60R15 - 1,1%

 

 

Zależy to oczywiście też od szerokosći felgi jaką zakupisz i jaka opona będzie na tę felgę pasować

Edytowane przez was79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego możesz pomyśleć o sprawdzonych Dębica Frigo 2. Są robione w rozmiarze 185/65/15 - a więc nie ma problemu. W warunkach polskiej zimy sprawują się zupełnie przyzwoicie. Przejechałem na takich oponach 2 zimy i nie mam zastrzeżeń. Na trzecią też założę ;).

 

Wbrew pozorom różnica pomiędzy 185/55/16 a 195/65/15 jest spora. Wprawdzie w szerokości to 10 mm ale w średnicy to już 26 mm a to bardzo dużo - ponad 4% gdzie zaleca się tak jak wspomniał Was79 do 1.5% a maksymalną dopuszczalną granicą jest 2%. Nie zalecam kombinowania z tymi oponami. Może za jakiś czas zwiększą gamę rozmiarową. Póki co to opona nie dla nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie oto pytanko odnośnie opon.

Obecnie w swoim Note mam opony letnie 185/55 R16 ale na zimę chcę kupić opony na felgi 15 calowe.

Dar1962 parę postów wyżej proponował oponę Dębica Frigo HP i ja bym się do tej propozycji przychylił

ale te opony są produkowane w rozmiarze 195/65 R15 :thumbsdown: .

 

I tu pada moje pytanie: czy te opony nie będą nigdzie ocierały?

Może ktoś miał założone opony o szerokości 195 i coś doradzi?

Różnica w sumie niewielka - 5mm szersze po każdej stronie a wysokość będzie identyczna do mojego obecnego zestawu.

"Na macanego" ,to jest tam jeszcze troszeczkę miejsca i powinno być dobrze! No ale wiadomo jak to jest z tym macaniem... :dribble:

 

Wejdą? Nie wejdą? Będzie dobrze? Co myślicie?

Podstawowe pytanie brzmi:Jaki jest rozmiar felgi ,na którą będziesz montował zimówki.

Jeśli,jak zakładam 15X5,5J,to będą pasowały 195/65R15 ,powiem więcej ,licznik prędkości będzie wreszcie pokazywał faktyczną prędkość.(zaniży tylko ok 2-3 %/na 100km/h)Ale wedłóg mnie,lepiej założyć na zimę 185/65/R15

Edytowane przez manix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

195/65/16 nie jest zaminnikiem 185/55/16 bo różnica średnic wynosi 3,88%, a przyjmuje się dopuszczalne 1,5%

z 15 zamiennikiem jest np:

195/60R15 - 0,8%

175/65R15 - 0,2%

205/55R15 - 0,6%

185/60R15 - 1,1%

 

 

Zależy to oczywiście też od szerokosći felgi jaką zakupisz i jaka opona będzie na tę felgę pasować

 

 

was79 - ja chcę założyć zimówki 15 ! A teraz mam letnie 16.

Tak więc cały zestaw "zimowy" opona + felga (195/65 R15) będzie identyczny w wielkości (promieniu) jak letni (185/5516).-Różnica 0,4%.

Chodzi mi tylko o te 5 mm. więcej szerokości na stronę.

 

Ale może faktycznie kupię zimówki jak radzi ranger dębica frigo 2 w rozmiarze 185/65/15. Szerokość identyczna jak dotychczasowe letnie tylko zestaw byłby mniejszy o 1,5% od moich letnich.

 

manix - kupuję felgi 15X5,5 i w/g konfiguratorów na te felgi pasują opony o szerokości 185 i 195 również.

 

Ale teraz po Waszych podpowiedziach już się skłaniam na zimówki 185/65 R15.

 

Dzięki. :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

manix - kupuję felgi 15X5,5 i w/g konfiguratorów na te felgi pasują opony o szerokości 185 i 195 również.

 

Dzięki. :wave:

Wiem,przecież dokładnie to Ci napisałem :ball: Co do zimówek,kup kup Goodyeary UG7,7+ lub 8.Różnica jest olbrzymia...a hamowanie na śniegu o kilka metrów krótsze!!!BEZCENNE!!!Opona optymalna pod każdym względem,wygrała w tym roku aż 15 z 27 testów(w 2010 aż w17 testach).Miałem i te i te,więc polecam z autopsji.

p.s. znalazłem stosowny link:

http://beta.oponeo.pl/artykul/opony-zimowe-goodyear-zwyciezaja-az-w-17-testach

Edytowane przez manix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

was79 - ja chcę założyć zimówki 15 ! A teraz mam letnie 16.

Tak więc cały zestaw "zimowy" opona + felga (195/65 R15) będzie identyczny w wielkości (promieniu) jak letni (185/5516).-Różnica 0,4%.

Chodzi mi tylko o te 5 mm. więcej szerokości na stronę.

 

Nie wiem jak Ci to wyszło, ale tak nie jest. Średnica koła z oponą 185/55/16 to 609.9 mm. Średnica koła z oponą 195/65/15 to 634.5 mm. Tak więc oba zestawy - letni i zimowy nie będą takie same w średnicy jak sugerujesz. Różnica to 24.6 mm. Zdecydowanie za dużo. Przy zastosowaniu opony 185/65/15 (Dębica Frigo 2) ta różnica w stosunku do Twojego "letniego" zestawu to 11.6 mm - czyli 1.87%. Do przyjęcia.

 

Tu masz kalkulator zamienników opon:

 

http://www.oponeo.pl/narzedzia/zamienniki-opon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ponad 4% !!!, a ja walnąłem byka tylko w opisie bo miało być 195/65/15 :)

Tak czy siak nie pasuje

Edytowane przez was79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zastosowaniu opony 185/65/15 (Dębica Frigo 2) ta różnica w stosunku do Twojego "letniego" zestawu to 11.6 mm - czyli 1.87%. Do przyjęcia.

 

Tu masz kalkulator zamienników opon:

 

http://www.oponeo.pl...zamienniki-opon

Teoretycznie też nie do przyjęcia,bo na plus max.różnica powinna wynosić 1,5% .W praktyce będzie OK! a prędkościomierz będzie wskazywał prawie idealną prędkość .(minimalnie zawyżając \dotyczy oponey185.65R15)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jeździsz głownie w mieście, to szczerze mówiąc 195 może być, węższe opony maja znaczenie w kopnym śniegu, a na drodze ubłoconej zimowym błotem lub trochę zlodzonym szrostkim śniegiem lepiej mieć szersze, zawsze to troszkę większy kontakt z podłożem (które nawiasem mówiąc, przy odpowiednim ciśnieniu w oponach, nie jest większe od powierzchni kartki papieru formatu A4).

 

Co do opon, to polecam Continental ContiWinterContact. Świetna przyczepność, dobre hamowanie (sucha, woda, śnieg, o lodzie nie mówię, bo tutaj wszystkie opony ślizgają się tak samo :) ). No i jazda po śniegu - wyjezdzanie z dołka parkingowego, na wstecznym, przy 15 centymetrach śniegu wokól auta i pod progami, na wstecznym - przez moment delikatnie się włączyło ESP bo troszke sie poślizgnął, a potem poszło. Wyjeżdżanie do przodu za to zupełnie bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ci to wyszło, ale tak nie jest. Średnica koła z oponą 185/55/16 to 609.9 mm. Średnica koła z oponą 195/65/15 to 634.5 mm. Tak więc oba zestawy - letni i zimowy nie będą takie same w średnicy jak sugerujesz. Różnica to 24.6 mm. Zdecydowanie za dużo. Przy zastosowaniu opony 185/65/15 (Dębica Frigo 2) ta różnica w stosunku do Twojego "letniego" zestawu to 11.6 mm - czyli 1.87%. Do przyjęcia.

 

Tu masz kalkulator zamienników opon:

 

http://www.oponeo.pl...zamienniki-opon

 

Tak tak ranger. Ty masz rację.

Miałem jakieś zacięcie umysłowe i obliczając "na kartce" średnicę całego koła dodawałem do średnicy felgi wysokość opony tylko raz :whistle: (a trzeba przecież dwa razy!)

Jeszcze trochę i bym się z Wami pokłócił nie mając racji!

 

Wybaczcie mi.

Matury już nie pamiętam a i o studiach pomału zapominam... coś mi się logiczne myślenie zawiesiło...

Dobrze, że twardo stąpacie po ziemi.

Przysłowie mówi: "Oprzeć się można na kimś, kto stawia opór"

 

Poczytam Wasze podpowiedzi dotyczące opon i niedługo zamówię, bo zima się szybko zbliża...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłowie mówi: "Oprzeć się można na kimś, kto stawia opór"

 

Fajnie powiedziane, nie znałem tego przysłowia :). Wracając do tematu - wybór opon zimowych jest spory. Na pewno coś znajdziesz dla siebie. Na pewno warto szukać w rozmiarze 185/65/15 - bo jest to rozmiar "bardziej typowy" od obecnie preferowanego 175/65/15. Wybór większy a ceny normalniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...