Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jaki olej zalany jest fabrycznie?


currahee
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem przed pierwszym przeglądem więc zacząłem zastanawiać się jaki olej kupić. Ciekawi mnie jaki olej jest stosowany jako pierwszy w fabryce. Różne marki mają swoje preferencje (z reguły dyktowane marketingiem) co do olejów i "polecają" konkretnych producentów. Jak to wygląda u Nissana? Przy silniku nie ma żadnej informacji o tym (jak ma to miejsce np. w Suzuki), w instrukcji napisane jest o oleju Nissan :blink:. Jaki olej wybieraliście tudzież co "lane" jest w aso? Co do klasy lepkości zgodnie z instrukcją 5w30, a jak to wygląda w praktyce w serwisach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marka oleju ma znaczenie drugorzędne - ważne aby spełniał wymagania producenta (5W30) - lepiej, jeśli to będzie olej 5W40 oczywiście w pełni syntetyczny - reszta wedle upodobania właściciela auta i zasobności portfela - ja leję helix ultra 5W40 bo jest tańszy niż castrol czy mobil a spełnia założoną normę z nadwyżką. Tu pewna ciekawostka: ostatnio odbierałem nówkę"miśka" colta 1,3 z salonu w Lublinie i pracownik stacji zasugerował abym zgłosił się na dodatkową czynność wymiany oleju w silniku po przebiegu ok 3.000 zł motywując to tym,że silnik lepiej się dotrze, usunie się z oleju ewentualne opiłki itp. Wszystko ok - pytam ile to będzie kosztowało? Olej ok. 300 zł plus filtr ok 50 zł plus robocizna - razem ok 400 zł. Jestem dociekliwy więc pytam dalej: czynność dodatkowej wymiany oleju jest dobrowolna i nie wymagana gwarancją? - potwierdzenie. Wynika z tego,że można jej nie wykonać lub wykonać wykonać gdziekolwiek? - niechętne potwierdzenie. Można użyć dowolnego syntetycznego oleju spełniającego normą producenta (w przypadku colta 5W30)? - również niechętne potwierdzenie. Można użyć dowolnego markowego zamiennika filtra? - bardzo niechętne potwierdzenie. Operacja ta przeprowadzona poza aso nie wywoła żadnych negatywnych skutków jeśli chodzi o gwarancję? - potwierdzenie. No to wreszcie po 10 minutowym śledztwie jesteśmy wreszcie w domu - wymiana oleju na miejscu (mam ulubioną stację Bosch Service za płotem a więc bez kosztów dojazdu do Lublina) z użyciem właśnie Shell Helix ultra plus markowy filtr Boscha plus zero robocizny - stacja ma promocję tego oleju i za jego zalanie nie nalicza robocizny - będzie kosztowała nieco mniej niż połowę kwoty zasugerowanej przez mitshubishi (nie licząc kosztów paliwa). Na koniec pan z aso mitshubishi wykrztusił z wysiłkiem,że na pierwszy przegląd (po 15 tys km lub po roku) można przyjechać z własnym olejem (zgodnym z wymogami producenta) oraz filtrem i też nie wywoła to żadnych reperkusji gwarancyjnych - nawet w przypadku konieczności naprawy auta w ramach tejże gwarancji. Po co o tym piszę??? PYTAJCIE A BĘDZIE WAM DANE W WASZYM PORTFELU !!! :dribble: ASO z oczywistych względów wstydliwie nie chwalą się takimi szczegółami wychodząc z założenia, że im klient wie mniej tym lepiej

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnią sobotę byłem na pierwszym przeglądzie ( to już rok :) ) i za całość łącznie z klimą zapłaciłem 836 pln (200 pln za klimę) w Odyssey na Górczewskiej w Warszawie. Olej wlano mi Castrol 5w30, ale przyznam szczerze do faktury nie zaglądałem co ile kosztowało. Chyba dziś z ciekawości to sprawdzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż poradzić - staruszek uparty człowiek - ale misiek też japończyk, choć silnik mimo tych swoich 95 kucyków pracą przypomina moją czeską pralkę i nie ma nawet połowy tego "jadu" co mój poczciwy notek. Ale w końcu jest na dotarciu i trzeba z nim łagodnie (panowie z aso powiedzieli,żeby przez pierwszy tysiączek nie świrować) :whistle:

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Dziś byłem w aso wypytać się o sprawę i powiedziano mi, że olej powinien być 5w40, nie ma problemu, że przywiozę go sam ale poraziły mnie ceny. Za pierwszy przegląd 950zł (bez oleju, 1200zł z ich olejem) to jakaś paranoja :blink:. Jestem skłonny pojechać na Śląsk albo np. do Tarnowa jeśli tam będzie taniej. Ja rozumiem, że to aso ale krzyczeć dziewięć stówek za wymianę oleju i filtrów to przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/27817-ile-paciliscie-za-pierwszy-przegld/page__st__60

 

drugi post od góry, trochę dawno ale znacznie taniej, warto wybrać sie na Śląsk :-)

Edytowane przez was79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podzwoń po stacjach aso - są różnice i to spore - nie sugeruję ci przeglądu poza aso w trakcie trwania gwarancji, bo choć teoretycznie jest to możliwe i zgodne z przepisami GVO ale w praktyce aso może potem w razie awarii próbować wypiąć się na ciebie zasłaniając się pretekstem niesolidnej i niezgodnej z warunkami gwarancji obsługi,w następstwie czego mogło dojść do awarii.Droga sądowa jest zaś żmudna i mało skuteczna. Poszukaj oleju na wolnym rynku - (np. w Makro,Leclerc lub inne hipermarketach - często mają różne promocje))wszędzie będzie taniej niż w aso, podobnie jest z filtrem oleju - w aso ponad 50 zł,poza aso markowy Bosch, Mann lub inny porządny w granicach 17-30 zł (polski Filtron wcale nie gorszy on niemieckich kosztuje 10-15 zł), można też zaopatrzyć się we własny filtr powietrza (< 35 zł) i filtr kabinowy(<50zł)(te możesz najtaniej zamówić w jednym z niezależnych sieciowych warsztatów - np Bosch,Q-service itp - mają powiązania z sieciami dystrybucji części i dostają je z dużymi upustami - niemożliwymi do wynegocjowania w przypadku indywidualnego zakupu nawet przez internet) i oba te filtry wymienić samodzielnie lub poprosić kogoś lepiej obeznanego - odejdzie robocizna aso za te nieskomplikowane czynności wzięta z sufitu. Sumaryczna oszczędność co najmniej 200-300 zł. Do aso jedziesz głównie po pieczątkę w książce gwarancyjnej. Po trzech latach zapewne weźmiesz z nimi rozwód tak jak większość z nas. ASO są dobre w jednym - zdzieraniu kasy z klienta.Auto spokojnie za ułamek tej kwoty można później powierzyć niezależnemu i solidniejszemu serwisowi

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po pierwszych telefonach do aso w innych miastach. Ceny jakie usłyszałem, są co najmniej o 50-60% niższe! Także moja noga już w krakowskim aso nie postanie. Dodatkowym plusem jest to, że ludzie z którymi rozmawiałem sprawiali wrażenie bardziej kompetentnych i sympatyczniejszych niż w Krakowie :P. Jednak nie jest tak źle jak myślałem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postawisz kiedyś kolegom piwo - w końcu dzięki nam zaoszczędzisz na kolejkę :whistle:

z Krakowa najbliżej chyba gdzieś w rejon zagłębia?

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pytasz o cenę pierwszego przeglądu pytaj, czy usługa jest z przeglądem klimy. Może się zdarzyć, że z tąd wynika różnica cen. Jedni mogą podawać ceny z przeglądem klimy - inni bez. Przegląd klimy w ASO to koszt nawet do 400 PLN (z matriałami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał Dar1962, do aso jedzie się tylko po pieczątkę, klimę i filtry sprawdzę i wymienię sobie sam. Zgodnie z instrukcją po roku przy moim silniku 1,6 wymienia się tylko ojej i filtr, także pojadę tam gdzie będzie najtaniej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał Dar1962, do aso jedzie się tylko po pieczątkę, klimę i filtry sprawdzę i wymienię sobie sam. Zgodnie z instrukcją po roku przy moim silniku 1,6 wymienia się tylko ojej i filtr, także pojadę tam gdzie będzie najtaniej :P

 

Ok, ale póki auto jest na gwarancji, ASO trzeba odwiedzić - min. 2 razy. Nie sądzę aby wymienili w ramach gwarancji np. sprężarkę (gdyba nie daj Boże była taka potrzeba), jeżeli przeglądy klimy były by robione w niezależnych warsztatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwszym roku w 1,6 aso nie robi przeglądu klimy - tak było przynajmniej w przypadku mojego auta - załatwili to przy okazji przeglądu po 2 latach (lub 30 tys km przebiegu)U mnie po pierwszym roku wymienili tylko olej i filtr oleju - nie wymienili nawet filtra powietrza. Serwis klimy można więc zrobić sobie indywidualnie i to niekoniecznie w aso, bo jak sądzę będzie to czynność nadprogramowa. Filtr kabinowy na wolnym rynku (identyczne valeo jak jest zamontowane ) kosztuje poniżej 50 zł - w aso gdzieś ponad 80. A za sam przegląd liczą sobie ponad trzy stówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowy nie dam (książkę serwisową mam w samochodzie), ale wydaje mi się, że u mnie przegląd klimy jest ujęty w książce przeglądów jako czynność do wykonania już na pierwszym przeglądzie po roku lub po 20000 km. Jeszcze dokładnie to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowy nie dam (książkę serwisową mam w samochodzie), ale wydaje mi się, że u mnie przegląd klimy jest ujęty w książce przeglądów jako czynność do wykonania już na pierwszym przeglądzie po roku lub po 20000 km. Jeszcze dokładnie to sprawdzę.

pozwoliłem sobie wkleić zakres który u mnie mam nadzieję został wykonany http://www.nissan-odyssey.pl/files/wykaz_czynnosci_serwisowych.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie upieram się,że po pierwszym roku nie należy obsługiwać klimy, wręcz przeciwnie - uważam,że powinno się to zrobić raz do roku - najlepiej wiosną, przed "sezonem" jej używania, po prostu pracownik mojej byłej aso podczas wizyty u nich po roku (przegląd karoserii plus wymiana oleju i filtra oleju) nawet o tym nie bąknął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji po pierwszym roku zaznaczony do wymiany jest tylko olej i filtr. Reszta dopiero po dwóch latach albo i więcej. To samo zresztą potwierdzili mi w aso w Tarnowie do którego się wybieram. Filtry powietrza i kabinowy oraz klimę można sprawdzić i wymienić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...