Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Zapowietrzony układ chłodzenia, wpływ na reduktor


kn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu (nieregularnie) miałem problem z jazdą na LPG - przy gwałtowynym dodawaniu gazu silnik łapał czkawkę i nie miał mocy przy wyższych obrotach. Zauważyłem, że występowało to gdy silnik był jeszcze nie tak do końca rozgrzany. Gdy już był całkiem rozgrzany problem nie występował albo się pojawiał rzadko. Na benzynie w każdych warunkach wszystko było ok. Układ zapłonowy (świece, kable, kopułka, palec) też ok.

Ostatnio doszedł efekt, że po mocniejszej jeździe czuć było w aucie gazem. Na wolnych obrotach badając testerem szczelności wszystkie połączenia ok.

 

Analizując dalej stwierdziłem, że silnik się lekko przegrzewa mimo że termostat ok, a chłodnica była zimna. Okazało się że brakuje płynu w układzie chłodzenia - jakieś 1-2 litry mimo, że w zbiorniczku wyrównawczym poziom był. Po dolaniu przestał się przegrzewać i utrzymuje temperaturę stabilnie.

 

I teraz pytanie: jaki mogło mieć to wpływ na reduktor? I czy generalnie go to już dobiło? Może być, że jakoś "puszcza" i przez to czuć gaz?

Praktycznie to się ogrzewał tylko ciepłem od silnika, a nie od wody z obiegu... i był cały czas w sumie letni, a nie gorący.

 

Instalacja tak jak w profilu - BRC S24, reduktor BRC Genius 1500, ma przejechane 120 kkm na LPG, reduktor nie był wymieniany ani regenerowany.

 

Czas już na reduktor? nowy vs. regenerować? W przypadku BRC będzie to 400 PLN vs. 180 PLN.

Czy może coś innego?

 

Pytanie dodatkowe: jak powinien działać korek od chłodnicy? Bo się zdziwiłem, że płynu w chłodnicy nie ma, a w zbiorniczku wyrównawczym jest.

 

pozdrawiam,

Krzysztof

 

PS. @Dino: tak wiem to jest BRC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reduktor możesz sam zregenerować, i podjechać na ustawienie ciśnienia, podczas regeneracji nei kręć imbusem od ciśnienia to powinno być w miarę OK ale warto podjechać na regulację,

korek ma zawór, i powinien zasysać, ale nie jest w stanie zassać tyle aby uzupełnić płyn w chłodnicy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź!

 

Zastanawiam się czy da się zregenerować bez wyjmowania reduktora z auta. Mam dość nieciekawie zamontowany i kłopotliwe będzie odkręcenie i przykręcenie miedzi. Sam reduktor jest "na wierzchu".

Interfejs i soft do BRC mam, tak więc może sam dam radę podregulować.

 

Co do korka chłodnicy: to nie powinien zaciągać ze zbiorniczka jak już zaczyna ubywać płynu? - jak wcześniej chłodnica była zalana na full?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie koraka, to powinien, tylko chodzi o to jak duży jest ubytek w czasie :D

 

odnośnie redka, to niestety ale trzeba wyjąć inaczej nie dasz rady, a odnośnie przykręcenia miedzi, to jak będziesz wkąłdał, najpierw przyłap i trochę dokręć miedź a później reduktor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, może się okazać, że kupisz zestaw naprawczy a po złożeniu i tak nie będzie ok. Ja u siebie zamiast regenerować geniusa, zmieniłem go na ACR01 (udało mi się trafić dobrą wersję:) i zamiast 400pln wyszło mnie połowę taniej. Jak się zdecydujesz na inny reduktor podpowiem Ci jak ogarnąć czujnik temperatury reduktora bo oczywiście w BRC nie da się ustawić innego czujnika :thumbsdown: Jeśli płynu nie ma w chłodnicy może się zdarzyć, że od razy go ze zbiorniczka nie zaciągnie, jednak po jakimś czasie, przy sprawnym korku poziomy powinny się wyrównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to też jest opcja aby wstawić ACR01. Starcza czarny, prawda? - Co do czujnika temperatury - jakiś rezystorek trzeba w obwód dołożyć? Czy coś innego?

Muszę porównać gabaryty obu reduktorów czy się zmieści i czy będą pasowały przyłącza rozmiarowo.

 

Co do korka chłodnicy to wygląda na to, że jest niesprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ACR01 czarny. Trzeba rozwiercić oryginalny czujnik AC (w sensie jego środek zaklajstrowany klejem) potem delikatnie rozciąć czyjnik BRC a potem przedłużyć termistor tak aby zmieścił się do czujnika AC. Ogólnie roboty na 1-2h ale warto wcześniej kupić termistor (chyba 3,3kNTC) aby maxymalnie wykorzystać nóżki wychodzące z płytki czujnika BRC (tutaj zobaczysz jak to wygląda w środku http://fiatpunto.com.pl/topic26895.html ).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Wymiana na AC R01 wygląda obiecująco. Albo zamiast przekładki czujnika temp. jakiś trójnik może - albo na wodnym wężu albo na wyjściu gazowym.

Dam znać co wymodziłem.

 

Hmm, tylko jak czytam sobie lpg-forum to zdania na temat ACR01 są mocno podzielone :) Może wtedy KME Silver? i czujnik temp. do niego przymocować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jak czytam sobie lpg-forum to zdania na temat ACR01 są mocno podzielone :)

 

chodzi o czerwonego nie czarnego

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku czarnego też czasami można padło trafić (ale który reduktor ma 100% nieposzlakowaną opinię?) Mi się udało i ciśnienie stoi jak wryte :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeden kolega regenerował ten reduktor z brc ogólnie jest fajny bo jest mały i tu koniec fakt że długo jeździł to niestety nawet nowe gumki go nie doszczelniły po regeneracji ,,,

 

a shark 1500 sobie poradzi z 2.0 ...przecież ,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mały raporcik:

Generalnie udała się podmianka BRC Genius 1500 na AC R01 (czarny). Auto pracuje na LPG ok.
Przy okazji wymieniłem również kawałek miedzi na Faro. Co do czujnika temperatury to użyłem ten z reduktora BRC.
Rozmiarowo AC R01 jest zdecydowanie większy od Geniusa 1500 i ciężej było go upakować w to samo miejsce.
Dzięki za pomoc!

pozdrawiam,
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...