Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Problem z tempomatem - Nissan Qashqai 2010


szymonides
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 
Na wstępnie chciałbym przeprosić jeśli temat już się pojawił (przejrzałem podobne wątki, ale traktują one o nieco innych problemach związanych z tempomatem).
Mój problem wygląda tak: 
Od samego początku posiadania "kaszkaja" działanie tempomatu było trochę odmienne niż to w poprzednim aucie. 
Otóż trzymał on prędkość, przyśpieszał w razie konieczności, ale za diabła nie zamierzał zwolnić, gdy samochód poruszał się z górki. Zwyczajnie prędkość rosła aż przekroczyła wcześniej zapamiętaną, co skutkowało wstrzymaniem jego pracy, (mruganiem prędkości), aż do czasu kiedy prędkość zmalała - wtedy z powrotem się załączał i jechał dalej jakby nigdy nic. No trudno pomyślałem, że ten typ tak ma, ale do czasu kiedy przestał w ogóle współpracować. 
Od kilku dni po próbie załączenia go z kierownicy, w miejscu, w którym powinna wyświetlić się ustawiona prędkość mruga napis "set", a ustawienie tempomatu, czy też limitu prędkości jest niemożliwe. Czasami owszem wszystko działa normalnie, ale nigdy nie trwa to długo, bo kaszkaj wariuje.

Czy szanowni koledzy mieli kiedyś podobny problem i wiedzą co może być przyczyną, ewentualnie jak ją rozwiązać?
Jeżeli tak, to byłbym bardzo wdzięczny za nawet najmniejsze sugestie ;)

 

Pozdrawiam :)  
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź połączenia przewodów, może coś się rozpieło lub do końca nie było zapięte, stąd te problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź połączenia przewodów, może coś się rozpieło lub do końca nie było zapięte, stąd te problemy.

Ok, dzięki.

Sprawdzę przewody, o których wspominałeś i dam znać czy pomogło, gdy ponownie ruszę w trasę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że to nie przewody jest inny problem tych anomali  fakt jak z górki to powinien go przytrzymać może nie do żądanej prędkości wiadomo masa i pochyłość  ale  ok + 10km   musisz jednak wyciągnąć ze skarpety trochę drobnych i udać się do aso wiem że bywają problemy z tempomatem takie jak opisujesz itp. nie tylko w nissanie Powodzenia

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za obsuwę, ale nie było mnie na miejscu w ostatnim czasie. 
Byłem u mechanika na szybką diagnostykę, podłączył autko pod kilka komputerków, bo nie mógł doszukać się konkretnej przyczyny tego problemu. Wszystko wskazuje na przepustnicę, która nie pracuje prawidłowo i stąd tempomat nie chcę zaskoczyć. Tym tematem zajmę się jednak na spokojnie, bo w chwili obecnej nie ma konieczności jej natychmiastowej wymiany. Możliwe, że wystarczy ją porządnie wyczyścić (bo ponoć nissany miewają takie problemy).
A inną sprawą jest fakt, że poprzedni właściciel grzebał najprawdopodobniej w parametrach sinika i podniósł jego moc, oraz nieprofesjonalnie pozbył się DPF-a, czego efektem mogą być ukryte błędy (już niewyświetlane, a raczej zamaskowane) o czym wcześniej nie miałem pojęcia. 
To jednak grubsza sprawa, którą będzie się trzeba zająć na spokojnie. 
Dziękuję jednak za wszelkie sugestie. 
Gdy dowiem się czegoś konkretnie (oddam auto na warsztat, na dłuższy czas, celem dokładnego sprawdzenia) na pewno podzielę się spostrzeżeniami ;) 
Pozdrawiam 
 

Edytowane przez szymonides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Szanowni koledzy. 
Pragnę przeprosić za prawie miesięczną ciszę. Autko do naprawy udało mi się oddać dopiero dwa tygodnie temu. 
Przed podzieleniem się spostrzeżeniami chciałem upewnić się, że problem został w 100% rozwiązany, aby nie wprowadzać innych użytkowników w błąd. 
Przyczyną całego zamieszania okazała się niesprawna sonda lambda, a dokładniej jej grzałka. 
Mechanik stwierdził, że można było by z tym jeździć, bo sama sonda działa dobrze, gdy już silnik osiągnie swoją temperaturę. Nie chciałem jednak ryzykować dalszych problemów, więc element wymieniłem. 
Finalnie, nie dość, że kontrolka zgasła to i tempomat zaczął pracować. Co prawda nie trzyma prędkości, gdy zjeżdżam z dosyć pochyłej górki, ale to już sobie zostawiam na później ;) 
Dziękuję za wszelkie sugestie i rady. 
Sądzę, że temacik można zamknąć :) 
 

Edytowane przez szymonides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Według instrukcji "Pojazd może nie być w stanie utrzymać ustawionej prędkości podczas podjeżdżania od górę |ub zjeżdżania z niej |ub na krętych
drogach. Jeżeli tak się stanie, prowadź bez użycia tempomatu". I tak działa u mnie w Q1 przed liftem :-)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne, bo we wcześniejszych modelach nissana, choćby w moim notku, nie było z tym problemów. Pod górkę czy z górki, bez względu na wielkość, auto trzyma zadaną prędkość. Pod górkę czuć dodawanie z w trakcie zjeżdżania czuć ujmowanie mocy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak jak mówi TESTER, pojazd trzyma prędkość niezależnie czy jedzie pod górę, czy z górki. Pod górę dodaje gazu, a z górki hamuje silnikiem, prędkość się nie zmienia.

U mnie przynajmniej tak jest.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie racja, sorki :)

 

Tempomat hamuje silnikiem (jak napisał bhtom) więc przy dużej pochyłości nie jest w stanie zmniejszyć prędkości do zadanej, jedynie autonomiczny samochód mógłby trzymać prędkość niemal idealnie z tego względu że "potrafi naciskać hamulec" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim aucie, tak jak napisałem wcześniej, bez względu na "wielkość" prędkości auto trzyma zadane ustawienia do tego stopnia że przy jeździe z górki wyłączam tempomat. Bynajmniej tak się dzieje przy prędkości 140/h szybciej nie praktykowałem na tempomacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie resket ma rację. Dokładniej chodzi o to, że jak podjeżdża się pod dużą górkę na wysokim biegu i z załadowanym bagażnikiem auto nie jest w stanie utrzymać zadanej prędkości (za słabe). 

To samo przy zjeździe z górki - jeśli ustawimy np. na tempomacie 70km/h i zjeżdżamy ze stromej górki to hamując samym silnikiem nie jest się w stanie wyhamować samochodu do tak niskiej prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba logiczne jak wjeżdżasz na 6 to nie da rady ale zredukuj na 5 lub 4 to powinna być żądana prędkość ja tak mam  bo z góry to inna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

niektórzy jednak piszą, że choćby nie wiem co to utrzymuje stałą prędkość

 

Logiczne jest również to, że oprócz prędkościomierza mamy w aucie obrotomierz i powinniśmy, jadąc na tempomacie, również na niego patrzeć i dostosowywać biegi do obrotów (jeśli zbyt mocno spadną - zredukować bieg).

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez bhtom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

hej mam pytanko, możne byście coś wymyślili dlaczego u mnie tempomat nie działa - nie można ustawić SET dla Crusei.

(Nissan J10 2011rok, 1.5DCI 4x4)

1. Błędów silnika nie ma

2. działa poprawnie opcja LIMIT - faktycznie auto nie moze sie rozpędzić powyżej ustawionej predkości LIMIT

3. Auto było rozłączone kilka godzin od akumulatora (padła magistrala wody i byla wymieniana plus wymiana paska klinowego)

 

pytania:

4. oczywiscie co moze byc przyczyną?

5. Czy coś przy kierownicy czy może raczej przy pedale hamulca/przyspieszenia?

6. Czytałem że ktoś miał zwarcie kierunkowskazem do STOP-u ale objaw inny jest u mnie.

HELP!

dzieki za Wasze posty

Piotr

 

edit:

Pedał gazu był ok, pedał hamulca też posiadał poprawnie podłączony czujnik.

Natomiast pedał sprzęgła - obluzował się czujnik przymocowany do pedału sprzęgła i z tej przyczyny nie można było ustawić wartości SET dla CRUSEI (oczywiście poruszając się autem w zakresie prędkości 40km/h-170km/h)

Edytowane przez Piter
podanie przyczyny i sposobu rozwiązania dla zglaszanego problemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam serdecznie wszystkich na forum:wave:Jestem tu pierwszy raz z powodu zakupu Qashqaia j10 1.6 Pb. 

Podpinam się pod temat gdyż mam podobny problem z tempomatem, jednak podane tu rozwiązanie u mnie nie pomogło. Może ktoś wesprze jakimś jeszcze pomysłem.

Problem:

Tempomat działał normalnie, jednak po jakimś czasie, w trakcie jazdy zjaczęła wyłączać sie ikonka set i oczywiście już nie utrzymywał prędkości. Po ponownym ustawieniu prędkości ikonka set znowu zaraz się wyłączała (cruise świeci się i można ją włączyć i wyłączyć bez problemu). Po kilku próbach ikonka set wcale się już nie zapala. Przy próbach innego dnia da się włączyć cruise ale set wcale się nie zaświeca.

Obserwacie:

Odłączyłem i zmostkowałem wtyczki czujników hamulca i sprzęgła (te brązowe, bo tego od światła stopu nie ruszałem ale stop zapala się poprawnie). Bez efektu.

Jednak zaobserwowałem, że kiedy samochód jest na ssaniu tempomat działa bez zarzutu. Jak tylko osiągnie temperaturę w której ssanie się wyłącza (około dwóch klocuszków temperatury na wyświetlaczu) ikonka set się natychmiast wyłącza i nie da się jej włączyć. Można to zrobić dopiero jak samochód całkiem wystygnie i znowu działa tylko na ssaniu:(

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dziękuję wszystkim za tak liczne odpowiedzi:spoko:

Dla potomnych: pomogła wymiana czujnika wstecznego (tego z zieloną wtyczką, który jest wkręcony w skrzynię biegów).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sid0 napisał:

Dziękuję wszystkim za tak liczne odpowiedzi:spoko:

 

Po co to szyderstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...