Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

pomoc w liczeniu obudowy.


danolek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzieki tylko jesli mozesz to powiedz mi jak mam zrobic skrzynie 25L skoro przednia scianka musi byc najmniej 30cm na 30cm a dlugosc glosnika ma 22cm wiec najmniej (chyba) trzeba dac z 30cm?? Oczywiscie jestem amatorem wiec moze sie myle i prosze o wyrozumialosc.

Obudowa o wymiarach zewnętrznych 30x30x30cm i grubościach ścianek 25 przód i reszta 19mm ma pojemność 17,6l, a od tego trzeba jeszcze odjąć objętość którą zajmuje sam głośnik.

Obudowa o wymiarach 40x30x34cm będzie miała 28l, a po odjęciu objętości głośnika będie około 25l. Grubości ścianek dałem minimalne: przednia 25mm, reszta 19mm oczywiście MDF.

1.Czyli w moim przypadku BR odpada, tylko i wylacznie zamknieta?

Zapytam jeszcze raz: lubisz ból głowy?

2.A mocno wytlumione tzn?

Tzn. że tym czym wytłumiasz wypełniasz całą obudowę a nie tylko obklejasz ścianki.

3.Czy musi byc plyda z MDF czy mozna ja czyms zastapic? i jaka grubosc?

MDF jest najlepszy pod względem stosunku właściwości do ceny jak i łatwości obróbki. Dużo lepszy akustycznie byłby beton ;P Ale taki sub by ważył ze 100kg. Grubości podałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wielki dzięki czyli skrzynia o wymiarach 40 x 30 x 34 (gdzie 34 to wysokość) po odjęciu objętości głośnika będzie miało ok.25L czyli tyle, aby z głośnika uzyskać jak najlepszy dzwiek czy dobrze rozumiem?;)

 

1.Bolu głowy to nie lubię:D ale chciałbym uzyskać jak najlepsza jakość dźwięku:)

2.Czyli mam cala powierzchnie wypełnić jakimiś matami wygłuszającymi lub gąbka?

3.Grubość ścianek jakie podałeś wystarcza? nie trzeba grubszych?

 

Dzieki wielkie za pomoc :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat 34 to była głębokość.

 

Ad. 1) Będzie dobrze - danolek jest zadowolony, ja w sumie też.

Ad. 2) Ścianki można wykleić matami bitumicznymi, a resztę wypełnić materiałem do wypełniania kolumn - najlepiej szary, bo ma większą gęstość, ale od biedy wystarczy biały - wygląda jak ocieplacz w kurtkach zimowych.

Ad. 3) Jak pisałem są to grubości minimalne - optymalnie będzie 38mm (2x19mm) na przód i 25mm reszta - w końcu to 1000W w 25l (ja mam tylko 300 w 17l więc ścianki mam 25mm i 19mm, ale konstrukcja jest taka że mogły by być cieńsze - link w podpisie).

 

Pamiętaj że obudowa musi być szczelna. Uszczelniasz wszystko oprócz mocowania głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze - danolek jest zadowolony, ja w sumie też.

 

oj jestem zadowolony :) zrobilem wszystko jak Theant mi policzyl i doradzil z wygluszeniem, i jest super. jestem w szoku jak moze zagrac stary glosnik tonsila w dobrze policzonej obudowie zamknietej. myslalem sobie : a,udalo sie wyrwac tanio glosnik i wzmacniacz - bedzie jako tako gralo. a gdzie tam - gra super ! gra,jak trzeba to jest cisnienie,a nie walenie mlotkiem po kartonie jak to bywa w tubach i lipnych skrzynkach,,musialem posciszac zestaw. mam piekne granie,a nie zalewajaca fale basu od ktorej chce sie zygac,a jak trzeba to i masaz plecow na fotelu takze jest i to konkretny. i to na glosniku 25 cm i wzmacniaczu 60w RMS !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. Przypominam ze jestem amatorem wiec jest duze prawdopodobienstwo ze sie myle ale, jeszeli chcemy obliczyc objetosc to korzystamy ze wzoru a*b*H...wiec po podsawieniu podanych przez Ciebie liczb (30,40,34) wychodzi wynik 40800, dzielimy to przez 1000 bo 1litr=1000cm3 i wychodzi nam ok.40 litrow .. moze mi to ktos wytlumaczyc??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na logike trzebaby jeszcze odjąc scianki oraz objetosc zajmowana przez glosnik,wtedy pewnie wyjdzie podany litraż. trzeba pamietac ze litraz skrzyni to litraż 'powietrza' po odjeciu miejsca zajmowanego przez glosnik wpuszczony do srodka. tak mi sie wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30,40,34

A po odliczeniu grubości ścianek (te minimalne) masz 26,2x36,2x29,6cm, litr to 1dm^3 czyli 10x10x10cm - więc wymiary w centymetrach podstawiamy w decymetrach i mamy: 2,62x3,62x2,96=28,07dm^3 czyli 28,07 litra a po odjęciu 3 litrów głośnika masz ~25 litrów. Z resztą dla obudowy zamkniętej a ż takiego znaczenia objętość nie ma (oczywiście w granicach rozsądku) i to jest dodatkowy plus obudowy zamkniętej.

 

Jeszcze jedno: chciałeś bardzo niski bas i ładne granie - można próbować z obudową typu band-pass czwartego rzędu, ale to wyższa szkoła jazdy i projektowania takowej się nie podejmuję. Obudowa taka sumuje plusy obudowy BR i zamkniętej, czyli niskie f3 i dobry impuls (GD). Minusami takiej obudowy jest trudność jej zestrojenia, czasem rozmiary no i te strome zejście jak w obudowie BR (najniższe rejestry - w okolicach 30-35Hz - już nie takie fajne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :) po dluzszych obliczeniach tez do tego doszedlem:) .. przepraszam za klopot ale jak juz mowilem jestem amatorem:)) .. Chcialem Ci kliknac "pomogl" ale nie wiem gdzie to jest:D .. Wiec zrobie tak jak mowiles i mysle ze bede zadowolony:) dzieki:))

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznać punkty, może tylko autor tematu

Czy to wada forum czy po prostu takie ustawienie? Bo to trochę bez sensu - jak ktoś założy nowy wątke o podobnym temacie to go delikatnie mówiąc zje**ą za dublowanie tematów, a chcąc zachować się kulturalnie dołączy się do tematu to już nie ma możliwości przyznania punktów pomocy. Ciekawe...

W sumie mi to bez różnicy - wystarczą słowa podziękowania - punkty to tylko do statystyk.

 

EOT.

 

3uziaczek działaj i się pochwal na koniec w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Ja mam takie pytanie. Planuję zakupic tak jak koledzy głosnik i zrobic samemu skrzynie do niego. Wybór padł albo na Rockforda P1S410 albo Hertza ES 250.Pytanie moje to czy można zaufac sprzedawcy np z tej aukcji i spróbowac wsadzic ten głośniczek do zamkniętej skrzyni 16,42 litra oczywiście jak juz wyzej koledzy napisali odejmując objetośc głosnika? Czy takie objetości zalecane przez sprzedających są wyssane z palca? Na innej aukcji np. pisze ze zakres obudowy zamknietej to 14,16 -27,07 L. Sam nie wiem...szukałem w necie dokładnych parametrów tego głośnika ale jakoś znalezc nie mogę :D. Może ktoś poratuje takimi parametrami :P?

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda że nie ma parametrów (a na stronie producenta też nie ma?), ale wydaje mi się że te 16 litrów będzie OK. To że podają zakres objętości dla obudowy zamkniętej nie jest niczym dziwnym - po prostu ten typ obudowy ma sporą tolerancję. Oczywiście większa da teoretycznie niższy bas, ale czy dla 10-15Hz niżej warto zabudować 2x więcej bagażnika? Jeśli zdecydujesz się na ten głośnik to wsadź go do tych 16 litrów, no chyba że wcześniej zdobędziesz parametry Thiele-Small'a dla niego - to się policzy ile być powinno teoretycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...